Socialistisch weekblad De Staats- onveiligheid De SP vraagt dringend een sluitende regeling voor de aanleg van golfterreinen Jacques Timmermans in Vlaamse Raad: SP/CSC-arrondissementsfederatie Aalst Grote arrondissementele Euro-avond Show Paul Severs Gelegenheidstoespraken Vrijdag 16 juni 1989 om 20 uur Zaal «Bevegemse Vijvers» (Zwembad), Zwembadstraat te Zottegem MARC GALLE FRANK VANDENBROUCKE -J a«<«» •- V De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft recent haar goedkeuring gehecht aan de verlaging van de meerderjarigheid tot 18 jaar. De Senaat zal dat kortelings ook doen. Wij situeren hierna deze komende wetswijziging. De realiteit achterna Hoe zelfstandig is zelfstandig? Naar een volwaardig jeugdrecht Herman Van Herzeele. go-go girls Luc Caals Mendy Leyn Tombola Inkom gratis!!! senator HERMAN DELOOR SP-lijsttrekker Europese verkiezingen nationaal SP-voorzitter Radaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-73) Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 Ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 26 mei 1989 51' jaargang nr. 21 Het verlagen van de meerderjarig- heidsgrens in het burgerlijk recht tot 18 jaar beantwoordt aan de grotere feitelijke zelfstandigheid van jongeren in de huidige maat schappij: op die leeftijd zetten zij doorgaans de stap naar het be roepsleven of naar het hoger onder wijs, worden zij dienstplichtig, mo gen zij - al dan niet met pa's - auto rijden... Ook op wetgevend vlak is de grens reeds verlengd naar 18 jaar. Zo is een jongere sinds de wet van 8 april 1965 op de jeugdbescherming vanaf zijn 18 jaar strafrechtelijk meerder jarig (is dus het normale strafrecht op hem van toepassing en niet de wet op de jeugdbescherming); vol gens het arbeidsrecht mag een min derjarige van 18 alleen een arbeids overeenkomst sluiten en beëindi gen en mag hij zelf in rechte optre den bij betwistingen daarover; vol gens de kieswetgeving mag (of be ter moet) elke Belg vanaf 18 jaar ter stembus gaan (en dat voor alle verkiezingen). In bijna alle Europese landen is de verlaging van de burgerlijke meer derjarigheid inmiddels doorge voerd. Dat is het geval in de Bonds republiek Duitsland, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Italië, Luxemburg, Noorwe gen, Portugal, Spanje, Zweden en alle Oost-Europese landen. België is dus eens te meer een nakomertje. Nochtans werden de eerste aanzet ten tot discussie in de 60-er jaren gegeven en diende toenmalig Mi nister van Justitie Vanderpoorten reeds in 1975 een wetsontwerp in in de senaat. Dit wetsontwerp raakte stilaan dik onder het stof. Sinds een paar jaar evenwel hebben alle politieke par tijen voorstellen tot verlaging van de burgerlijke meerderjarigheid in gediend. Verleden jaar besloot de Kamer van Volksvertegenwoordi gers er zijn tanden in te zetten. Uit alle voorliggende teksten (zo'n achttal) werd één grote discussie tekst gedistilleerd in de Kamercom missie voor Justitie. Het verlagen van de burgerlijke meerderjarigheid houdt in dat de achttienjarige alle burgerlijke rech ten zelfstandig kan uitoefenen, m.a.w. dat hij alleen beslissingen kan nemen zowel met betrekking tot zijn persoonlijk leven (bvb. al leen gaan wonen, huwen,...) als m.b.t. het bestuur van zijn (even tuele) goederen (bvb. kopen of ver kopen, het aangaan van een le ning,...). Dit is althans de theorie, de prak tijk zal er (min of meer) anders uitzien. De belangrijkste discussie punten worden hierna bondig gesi tueerd. Uit de commissiebesprekin gen blijkt alleszins dat ook voor de achttienjarigen een aantal recht- sonbekwaamheden zullen blijven bestaan op het vlak van het adopte ren van een kind, van het zich kandidaat stellen voor wetgevende verkiezingen en van het zetelen in een jury van het Asissenhof. Voortaan zullen jongeren in princi pe meerderjarig (18) moeten zijn om te huwen. Voor jongens is dat nu ook 18 jaar, voor meisjes is dat nu 15 jaar. Om speciale redenen kan men ontheffing van die leef- tijdsvereiste vragen; dat zal door de jeugdrechter, en niet langer door de Koning worden geoordeeld. Een meerderjarige moet wel zelfstandig kunnen beslissen om te huwen, en heeft daarvoor dus niet de toestem ming van zijn ouders nodig. Ook inzake echtscheiding wordt ge steld dat meerderjarigen uit de echt moeten kunnen scheiden zonder dat daaraan leeftijdsgrenzen wor den gesteld. Desondanks wordt voor de echtscheiding met onder linge toestemming de leeftijd van 20 jaar naar voor geschoven. Jonge meerderjarigen (tussen 18 en 21 jaar bv.) mogen niet langer worden onderworpen aan speciale gerech telijke maatregelen. Het is immers onlogisch om met de linkerhand de meerderjarigheid op 18 jaar toe te kennen, en met de rechterhand opnieuw bevoogdende maatregelen over de jonge meerderjarigen in te stellen. Toch kan de rechtbank een aantal jeugdbeschermingsmaatre gelen opleggen of verlengen t.a.v. jonge meerderjarigen tot 20 jaar. Natuurlijk kunnen jongeren, min derjarig of meerderjarig, met speci fieke moeilijkheden te kampen hebben en dan hebben zij recht op begeleiding, hulpverlening en be scherming. Dat recht moet echter op de eerste plaats worden gereali seerd via de kanalen van de vrijwil lige huplverlening. Waar de over gang van minder- naar meerderja righeid problemen zou kunnen op leveren, moeten jongeren, ook bij hun meerderjarigheid, kunnen vra gen dat zij verder beroep kunnen en mogen doen op hulp en begelei ding (bv. het verderzetten van be geleid zelfstandig wonnen, of van de opname in een pleeggezin). Dat is totaal wat anders dan bepaalde vormen van gerechtelijke interven tie of voogdij te handhaven t.a.v. jonge meerderjarigen. Een aantal sociaalrechterlijke be palingen moeten worden aangepast aan de burgerrechterlijke meerder jarigheid op 18 jaar. De minimum lonen moeten voor alle meerderja rigen dezelfde zijn: in de sectoren waar voor jongeren tussen achttien en éénentwintig jaar nog lagere minimumlonen gelden, zal dus een aanpassing moeten gebeuren. Wan neer jongeren op achttien jaar meerderjarig worden, hebben zij tevens recht op een volwaardige uitkering uit de sociale zekerheid en op het bestaansminimum. De onderhouds- en opvoedingsver plichting is niet gebonden aan de minderjarigheid of aan het ouder lijk gezag, maar is een gevolg van de afstamming. Het verlagen van de meerderjarigheidsgrens heeft geen invloed op deze ouderlijke plicht. Zoals in het geldende recht, zullen de ouders ook voor hun meerderjarige kinderen naar draag kracht moeten blijven bijdragen in de kosten-van onderhoud, opvoe ding en opleiding, totdat deze is afgewerkt. Wel vervalt de burger lijke aansprakelijkheid van de ou ders voor hun kinderen. Voor de S.P. is de verlaging van de burgerlijke meerderjarigheid tot 18 jaar slechts een eerste stap naar een volwaardig jongerenrecht. Momen teel zijn minderjarigen principieel handelingsonbekwaam, d.w.z. dat zij niet beschouwd worden als rechtssubjecten, als dragers van rechten waardoor zij de mogelijk heid zouden hebben zelf in te grij pen in de eigen situatie, te beslissen hoe ze hun capaciteiten ontwikke len, te kiezen welke weg ze willen inslaan. Ons rechtssysteem heeft kinderen en jongeren onmondig verklaard. Omdat kinderen ernstig moeten ge nomen worden als zelfstandige rechtssubjecten, en opdat jongeren mondiger zouden worden, moet de bestaande handelingsonbekwaam heid worden vervangen door een grotere zelfstandigheid. We moe ten daarbij streven naar de princi piële handelingsbekwaamheid van elk kind, d.w.z. dat elk kind in rechte moet kunnen optreden waar en wanneer het daartoe in feite bekwaam is, zonder dat het daarin belemmerd wordt door wettelijke hinderpalen. Meer handelingsbe kwaamheid moet gepaard gaan met een grotere handelingsverantwoor delijkheid. Dit betekent dat men niet langer over kinderen mag den ken in loutere termen van bescher ming. Daartoe heeft de S.P. een konkreet wetsvoorstel ingediend, dat zeer ingrijpende wijzigingen in de be staande wetgeving inhoudt. Eddy Imbrechts, SEVI-stafmedewerker. Zie daaromtrent het SEVI-dos- sier Kiezen voor emancipatie en voor een groter zelfstandigheid voor jongeren» waarin het «wetsvoorstel om de leeftijdsgrens voor burgerlij ke meerderjarigheid te verlagen tot 18 jaar, om de handelingsonbe kwaamheid en de handelingsverant woordelijkheid van jongeren te ver groten en om de voogdijregeling te vernieuwen» integraal is opge- De berichten over ongeoorloofde en zelfs onwettige praktijken die zich in onze gerechterlijke diensten voordoen, zijn niet meer bij te houden. Dat is ontstellend. Diensten, wiens enige bestaansreden het is te waken over de veiligheid van de burgers en het doen naleven van democratisch genomen wetten, blijken zelf niet betrouw baar te zijn. We horen berichten over misdaaddossiers die verdwijnen, over chantage, over het belemmeren van sommige onderzoeken, zelfs van moordzaken, over het afremmen van het onderzoek naar de «Bende van Nijvel». Even erg is de vaststelling dat er bindingen zijn tussen rijkswacht en staatsvei ligheid enerzijds en extreem-rechts anderzijds, derwijze dat extreem-rechts beschermd wordt terwijl linkse groepen spe ciaal gezocht worden. Dat alles ruikt naar fascisme. Wat nu aan het licht gekomen is, over de werking van onze gerechtelijke diensten, wettigt de grootste bezorgdheid voor onze democratie. Het is dus goed dat een parlementaire onderzoekscommissie de werking van de rijkswacht en de staatsveiligheid doorlicht. Dit mag ons evenwel niet gerust stellen. Niet dat we geen vertrouwen mogen hebben in de parlementaire onderzoeks- kommissie, dat niet. Ik meen dat deze kommissie zal trachten haar opdracht zo goed mogelijk uit te voeren. Wel is het zo dat, indien extreem-rechtse kringen, gesteund door sommige elementen in rijkswacht en staatsveiligheid, onze democratie willen aantasten - en daar moeten we niet aan twijfelen - een parlementaire onderzoekskommissie niet volstaat om de de mocratie veilig te stellen. Het is aan het volk zelf om over de democratie te waken. Het is aan het volk om met de grootste aandacht onze gerechterlij ke diensten in de gaten te houden en om, zo nodig, door massaal op straat te komen, te beletten dat onze democratie in het gedrang komt. En na dit ernstig betoog, toch een plezante noot. Immers, is volkse spot ten overstaan van notabelen en prominenten geen middel ter vrijwaring van de democratie? Onlangs, tijdens de stakingen van de opvoeders, nam ik deel aan een stakingspikket in het Brusselse. Bij een nogal hard handig optreden van de politie klonk de slogan (het was in 't frans) «Les flics au zoo Libérez les animaux» Een humoristische uitdrukking van wat velen thans denken van ons gerechterlijk apparaat. Naar aanleiding van de berichten dat een aantal promotoren in allerijl gestart zijn met werken om een golfterrein aan te leggen, vooraleer de definitieve regeling op punt staat, dringt de SP er bij de Vlaamse Executieve op aan om zo snel mogelijk de nodige beslissingen te treffen. De SP vraagt dat deze beleidsnota er nu ook komt en hierbij zou steunen op de volgende principes: 1. In groen-, ecologisch waardevol le landbouwgebieden en be schermde landschappen kunnen geen golfterreinen aangelegd worden. Voor deze gebieden kunnen ook geen initiatieven worden ontwikkeld om ze van bestemming te wijzigen, zodat een golfterrein aanleggen wel mogelijk zou worden. 2. In zover waar dit wel kan, de aanleg van een golfterrein, ver- gunnings- en MER-plichtig wordt. 3. Dat een herziening van het ge westplan nodig is, waarbij de bestemming golfterrein speci fiek wordt voorzien als recrea tiezone met als mede- en nabe- stemming groengebied, en dat in de stedebouwkundige voor schriften alle mogelijkheid tot speculatie wordt uitgesloten (geen villa's in het groen). 4. Er voor de bestaande golfterrei nen zeker geen automatische re- gularisatie geschiedt. Waar ma nifeste inbreuken op de wetge ving inzake stedebouw gebeurd zijn moet de gerechtelijke pro cedure zijn beloof kennen en de overheid de gepaste maatrege len eisen. 5. Degene die geregulariseerd wor den belast worden op de meer waarde en dat er voor de verlo ren gegane bestemmingen, el ders kompensatie wordt ge zocht. 6. Dat de bevoegde diensten on middellijk optreden waar mo menteel illegale werken aan de gang zijn om de politiek van de voldongen feiten tegen te gaan. 7. Er een initiatief komt om een ronde tafel op te zetten tussen golfsportbeoefenaars en milieu beweging om golfterreinen me de te beheren zodat recreatie- en natuurbehoud verzoend kun nen worden.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1