Socialistisch weekblad Senaat weigert inoverwegingneming C.V.P.-wetsvoorstel inzake amnestie Belangrijke stap in de ontwikkeling van een sociaal Europa 2jqo SP- SP/CSC-arrondissementsfederatie Aalst Vrijdag 16 juni 1989 om 20 uur Zaal «Bevegemse Vijvers» (Zwembad), Zwembadstraat te Zottegem Grote arrondissementele Euro-avond Show Gelegenheidstoespraken ?aul Severs senator herman de loor v9 Ml Socialistische Gemeenschappelijke Aktie C.S.C. Vormingswerk Federatie Oudenaarde-Ronse Europees Feest Inhoud van het wetsvoorstel Debat en stemming go-go girls kuc SP-lijsttrekker Europese verkiezingen Mcndy Leyn MARC GALLE Tombola nationaal SP-voorzitter Inkom gratis!FRANK VANDENBROUCKE WJKfc Mil |P figlM Nationaal SP-Bureau Zaterdag 3 juni 1989 Redaktie - Administratie Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73) Maandabonnement: 60 fr. laarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 2 juni 1989 51* jaargang nr. 22 Door de CVP-senatoren Suykerbuyk, Weyts en Arts (drie advoca ten) werd op 1 maart 1989 een voorstel van wet ingediend, houdende afsluiting van de gevolgen van sommige oorlogsmisdrijven. Vooraleer een wetsvoorstel in bespreking kan genomen worden (eerst in kommissie en nadien in openbare vergadering)dient de Kamer of Senaat het eerst in overweging te nemen. Met dit wetsvoorstel moest dit gebeuren tijdens de openbare vergade ring van donderdag 25 mei. Het valt zelden voor dat de Kamer of Senaat weigert een voorstel van wet in overweging te nemen. In de regel gebeurt dit enkel omdat een voorstel uitgesproken ongrondwet telijk is, belachelijk of een aanslag op de goede zeden inhoudt. In hun toelichting zeggen de drie C.V.P.-senatoren dat zij beogen de gevolgen van de oorlogsmisdrijven gepleegd in de periode van 1 sep tember 1939 tot 8 mei 1945 en de nasleep van de repressie te verhel pen, in de zeer beperkte mate waarin deze gevolgen zich thans nog doen gevoelen. Zij menen dat het om redenen van opportuniteit en humaniteit, veertig jaren na de gebeurtenissen, wijs is een punt te zetten achter deze zwarte periode van onze geschiedenis. Een punt zetten achter een periode van de geschiedenis betekent, vol gens hen, niet dat men deze ge schiedenis moet of kan vergeten. Hun voorstel heeft dus niets te maken met het expliciet of impliciet goedkeuren, verschonen of aan vaarden van daden gesteld in ver standhouding met het nazistisch re gime of met de bezetter, beweren zij. 1. Een eerste maatregel betreft eerherstel. Dergelijk eerherstel werkt alleen voor de toekomst, op die wijze zou het psycholo gisch bezwaar tegen de terug werkende kracht van een am nestiemaatregel vermeden wor den. Immers, eerherstel is een ge rechtelijke beslissing waardoor de gevolgen van sommige straf rechterlijke veroordelingen voor de toekomst worden uitgewist. Het doel van eerherstel is de volledige herklassering van de veroordeelde. Het eerherstel doet de gevolgen van de veroordeling ophouden voor de toekomst. Dit betekent onder meer dat de veroordeling niet meer vermeld mag worden in de uittreksels uit het strafre gister en in het militair stam boek. Ook het verval van be paalde rechten houdt op. Wel wordt de in eer herstelde ver oordeelde niet hersteld in titels, graden, openbare ambten, be dieningen en diensten waaruit hij werd ontzet. Een van de gunstige gevolgen van eerherstel is het herkrijgen van alle burgerijke en politieke rechten. 2. Een ander moeilijk punt betreft de invordering van de schade vergoeding door de Staat. De juridische gegrondheid van zul ke maatregelen zijn door rechts leer en rechtspraak betwist en er werden wetgevend en admini stratief verscheidene en soms vergaande milderingen aange bracht, beweren de indieners van dit wetsvoorstel. Er zouden nog 390 gevallen aan hangig zijn die betrekking heb ben op personen die in het bui tenland gevestigd zijn en 170 dossiers van in België gehuisves te personen die tot nu toe geen oplossing kunnen krijgen, we gens het onvermogen van de schuldenaars. Daarom stellen zij voor deze invorderingen op te heffen, enerzijds om humanitaire rede nen, anderzijds omdat de recht spraak en -leer vanaf 1949 geoordeeld hebben dat in de meeste gevallen de vorderingen van de Staat tot het bekomen van patrimoniale en extra-patri moniale schade die ongegrond verworpen diende te worden. Tot slot zeggen Suykerbuyk, Weyts en Arts dat een aantal personen verval opliepen van de Belgische nationaliteit en zij de Minister van Justitie de moge lijkheid willen bieden om de Belgische nationaliteit bij minis terieel besluit terug te geven. Het gaat dus niet om een alge mene maatregel, zeggen zij, waardoor gewezen veroordeel den systematisch de Belgische nationaliteit zouden terugkrij gen, maar wel om een rechts grond waarop de Minister van Justitie zou kunnen steunen om de nationaliteit, op verzoek van de betrokkenen, bij individuele beslissing terug te geven. De Volksunie (Luyten) en het Vlaams Blok (Dillen) waren er als de kippen bij om een lang en warm pleidooi te houden voor het inover- wegingnemen van dit wetsvoorstel. Zij vinden het gewoon een mense lijke geste, een gebaar van het hart en riepen de senatoren op voor breeddenkendheid. De Waalse socialisten (Dehousse) blijven trouw aan hun standpunt en gaan er van uit dat in het verleden voldoende individuele maatregelen werden overwogen en getroffen, zodat zich thans geen nieuwe beslis singen opdringen. De CVP (Gijs) en Agalev/Ecolo (Aelvoet) verklaarden dit voorstel zoals ook alle andere, in overwe ging te willen nemen. De Vlaamse socialisten (Seeuws) en de Vlaamse liberalen (Herman-Michielsen) deelden mee dat de leden van hun fractie, gezien de gevoelige aange legenheid, een vrije stem zouden uitbrengen en dit naar eigen geweten. Dit voorstel werd dan ook met 68 tegen 54 stemmen en 2 onthoudin gen niet in overweging genomen. Konkreet betekent dit dus dat aan dit wetsvoorstel geen verder gevolg wordt verleend en het gewoon in de archieven van de Senaat verdwijnt. Zoals we al mededeelden stemden de CVP en de Groenen in blok voor de inoverwegingneming, de P.5. in blok tegen alsook de meeste P.S.C. en P.R.L.-leden. Bij de Vlaamse socialisten stemden enkel Crucke, Leclercq en Pataer voor en onthield De Wulf zich. Bij de liberalen stemden Herman- Michielsen, Pede, Van Aperen en Vandermarliere voor, alle andere P.V.V.-ers tegen. y Herman De Loor Woensdag 7 juni 1989 om 20 uur Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Agenda 1Goedkeuring verslag vergadering dd. 20.04.1989 2. Financiën 3. Europese verkiezingen - campagne - federale "Euro-avond" (16.6.1989) 4. Procedure Algemene Ledenvergadering Haaltert 5. Allerlei - rondvraag De Voorzitter, De Secretaris, H. De Loor C. Vancoppenolle Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen, worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. De S.P. is ten zeerste verheugd over de beslissing van de Ministerraad om een wetsontwerp neer te leggen waardoor het Europees Sociaal Handvest door BEEGIE zal goedgekeurd worden. Dit Handvest dat reeds dateert van 1961 werd tot nu toe nog steeds niet goedgekeurd omwille van de bepalingen die het bevat inzake stakingsrecht en borstvoedingsverlof. De regering heeft nu deze hypotheek gelicht zodat BELGIE 28 jaar na datum, alsnog het Handvest zal goedkeuren. Dit is een uiterst belangrijke stap. Het Europees Sociaal Handvest is immers een van de basisteksten waarop de sociale dimensie in EUROPA kan uitgebouwd worden. De Europese Kommissie werd het immers eens over de tekst van het voorontwerp van het Sociaal Charter, dat de funda mentele sociale rechten van de EG-burger zal bevatten. Dit voorstel is de concrete uitwerking van het sociale luik i.v.m. een aantal basisrechten op vlak van arbeidsomstandigheden, vrij verkeer van werknemers, rechtvaardige lonen, levensmini mum, sociale zekerheid, inspraak van werknemers, gelijkbe rechtiging van vrouwelijke werknemers, de veiligheid op het werk, bescherming van kinderen en jongeren, het recht op vereniging en kollektieve onderhandelingen. De S.P. verheugt zich over deze belangrijke beslissing van de commissie waarin de Belgische commissaris, Karei Van Miert, een belangrijke rol gespeeld heeft. BELGIE kan nu met des te meer kracht en geloofwaardigheid pleiten voor het Sociaal Charter, nu het het Europees Sociaal Handvest dat die rechten bevat, als ontwerpwet goedgekeurd heeft. We moeten echter onze verbazing uitspreken over de houding van het V.B.O., die met kracht elke idee van een sociaal EUROPA afwijst en zich daardoor op het standpunt van Mevrouw Thatcher stelt. De S. P. betreurt deze houding ten zeerste. 18.30 u.: Optocht - Vertrek "Feestpaleis" 20.00 u.: Federaal Europees Feest - C.O.C. Ronse Showgedeelte met: Big Band Glenn Miller Style Kollektief Internationale Nieuwe Scène Toespraken door: Frank Vandenbroucke, Nationaal SP-Voorzitter Willy Claes, Minister van Economische Zaken Orphale Crucke, Senator-Burgemeester Mare (.alle, SP-lijsttrekker Europese Verkiezingen Presentatie: René Van der Speeten Toegang: 150 fr. Steunkaart: 100 fr.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1