Socialistisch weekblad CL-gesjoemel mei bouwvergunning te Okegem Een belangrijke mutatie .<v Wachten tot ons pensioen of tot er geen pensioen meer is wmmmm Europese Verkiezingen ook voor jou belangrijk SP/ CSC-arrondissementsfederatie Aalst Vrijdag 16 juni 1989 om 20 uur Zaal «Bevegemse Vijvers» (Zwembad), Zwembadstraat te Zottegem Paul Severs Go-Go-Girls Lug Caals Mendy Leyn Herman De Loor, Senator Frank Vandenbroucke, Nat. SP-Voorzitter Mare Galle, SP-lijsttrekker Europese Verkiezingen +j. JO o Cent*aLeYï Ninove kent er een bouw- schandaal bij en... opnieuw op rekening van een manda taris van de Centrumlijst. Nu ligt de onbekwaamheid van een schepen niet aan de basis van het dossier, maar wel een regelrechte ontoelaatbare in greep van burgemeester Co- syns himself, en met als enige bedoeling het bevoordeligen van een vriend en partijge noot. We zetten de feiten even op een rijtje. Onterechte beslissing Nieuwe stappen Klacht Showprogramma met Gelegenheidstoespraken door Tombola Inkom gratis!!! ^oot 17 1 CST Redaktle - Ad mini strati* - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tol. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73) Maandabonnement: 60 ir. - Jaarabonnement: 720 it. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 9 juni 1989 51' jaargang nr. 23 Op 30 augustus 1988 besliste het Schepencollege over een onwettige bouwvergunning voor het oprich ten van een garage in een achterlig gende tuin van de heer Eugène Neuckermans, Dorp te Okegem. Het dossier maakt geen melding dat deze grond niet aansluit op de openbare weg, en zeker geen uitge ruste openbare weg zoals stede- bouw het voorziet. De vergunning is dan ook onterecht door het sche pencollege afgeleverd. Inderdaad, niet minder dan drie privé-eigen- dommen moeten worden over schreden alvorens de garage kan bereikt worden. Er zou wel een erfdienstbaarheid op bestaan van 1,2 meter, echter door de heer Neuckermans niet formeel te be wijzen. In feite kan de bereikbaar heid van de garage maar worden verzekerd indien men een aantal gebouwen afbreekt. Begrijpe wie kan. Niet te verwaarlozen detail in de zaak: de heer Eugène Neucker mans is een aanhanger van de bur gemeester, goede vriend en was zelfs nog een legislatuur gemeen teraadslid voor de Centrumlijst. Gaat er reeds een lichtje op? Op 6 september 1988 zou het dos sier doorgezonden zijn naar de diensten van Stedebouw te Gent. De vergunning kan dus ten vroeg ste op 27 september afgeleverd worden omdat Stedebouw de kans heeft de beslissing van het Schepen college te schorsen gedurende twin tig dagen. Wat gebeurrt echter? De vergunning wordt reeds afgeleverd op 8 september. Reeds voordien werd daarbij door de heer Neuckermans klacht neer gelegd voor een bouwovertreding voor een gebouwtje (kolenhok berging) t.a.v. Mevr. Anthoons. Voor het gebouwtje, opgericht in 1931, zou geen vergunning gekre gen zijn. Op het Schepencollege van 29 november wordt door de CL een voorstel geformuleerd om het herstel van de plaats in zijn oor spronkelijke toestand te vorderen als herstelmaatregel voor dit zoge naamd bouwmisdrijf. Opnieuw onterecht. Aangezien het gebouw dateert van lang vóór de wet op stedebouw (1962) en deze geen te rugwerkende kracht heeft, kan er hoegenaamd geen sprake zijn van een bouwmisdrijf. Niettegenstaande dat waagt de bur gemeester een nieuwe poging; het dossier glijdt terug tussen de agen da Openbare Werken en men laat een bouwmisdrijf vaststellen. AROL, die het dossier toegestuurd krijgt, antwoordt echter dat de zaak mag worden geklasseerd zon der enig gevolg. Ondertussen werd ook een schrij ven gericht enkel onder handteke ning van burgemeester Cosyns (niet mede-ondertekend door de stadsse cretaris), waarbij hij een onderzoek ter plaatse vraagt van de hygiëni sche toestand. Pittig detail: deze brief bevindt zich niet in het dos sier. Bewuste vergetelheid? Volks gezondheid antwoordt terzake niet bevoegd te zijn. De zaak blijft even stil tot de heer Neuckermans een nieuw initiatief neemt. Op 28 maart vraagt hij de burgemeester een document te be zorgen waarin wordt bevestigd dat het gebouwtje bouwvallig is en niet meer mag hersteld worden. Als reden geeft hij op het gevaar voor spelende kinderen. Om zijn goede vriend ter wille te zijn, neemt de burgemeester dan ook prompt een politiebesluit waarbij hij de con structie inderdaad bouwvallig ver klaart en de sloping eist. Om voor de hand liggende redenen wordt echter geen deskundige aangesteld zoals dit normaal krachtens art. 29 van het politiereglement door het Schepencollege dient te gebeuren. De eigenmachtige beslissing van burgemeester Cosyns betekent dat twee woningen over geen toilet meer beschikken. Inmiddels worden deze gebouwtjes stilaan gesloopt. Langs de achter zijde (aansluitend op de tuin van E. Neuckermans en dus niet bereik baar voor derden) wordt schade aangericht. De eigenaars durven begrijpelijk geen enkele herstelling of verbete ring meer doen aangezien hun wo ning door de feiten onbewoonbaar wordt. Met als pijnlijk resultaat dat één eigenaar ten einde raad en ook om uit de procedurekosten te gera ken, besluit zijn woning te ver kopen. Tegen het bij herhaling vastgestel de machtsmisbruik werd door de nieuwe meerderheid (CVP-SP-VU) besloten klacht in te dienen bij provinciegouverneur H. Balthazar. Op een persconferentie vorige week werd dan ook een en ander toegelicht. Uiteraard wordt aange drongen het kwestieuze politiebe sluit te laten intrekken, evenals de vergunning voor het oprichten van een garage. Voor de rest wordt het aan de specifieke bevoegdheid van de gouverneur overgelaten ten aan zien van de personen die in deze onfrisse zaak zijn betrokken en welwetend en bewust hun macht misbruiken en alle rechtszekerheid bij de gewone burger wegnemen eventueel te sanctioneren. Burge meester Cosyns speelde in de hele zaak vast en zeker een cruciale rol: vriendjespolitiek van het ergste soort van onze "burgervader"... Chris Vancoppenolle Na de Tweede Wereldoorlog stap ten de socialisten af van de B.W.P.- strukturen en kwam men tot de oprichting van wat men de vier takken van de Gemeenschappelijke Aktie noemde. In de loop der jaren zijn onze grote organisaties wat uit mekaar ge groeid, wat daarom niet negatief is. Zo ligt het voor de hand dat vak bond en partij ieder zijn specifieke rol te vervullen heeft en dat bij de partij men andere klemtonen legt dan bij de vakbond. Blijft onomstotelijk dat, zeker in Vlaanderen, het politiek en syndi caal gedrag van de bevolking illus treert hoe nauw de grote meerder heid van de socialisten zich vak- bonds- en partijgebonden voelen. In streken waar het ABW sterk staat, zal ook de SP goed scoren, of omgekeerd, waar de partij het goed doet, is de ABW-aanhang sterk. Men kan niet naast deze vaststel ling kijken. Daarbij, wat geldt voor partij en vakbond zal zich ook voordoen voor de coöperatieve be weging, voor de mutualiteiten. Wanneer één van de grote organi saties met essentiële problemen ge confronteerd wordt, heeft dit ook zijn weerslag op de andere takken van de beweging, op gans de bewe ging- Een belangrijk verschijnsel, op dit moment, is de mutatie die zich voordoet tussen wat men de "arbei ders" en wat men de "bedienden en kaderleden" noemt. Het aantal "arbeiders" daalt, het aantal "bedienden en kaderleden" stijgt. De socialistische vakbond kent een sterke aanhang bij de groep van de "arbeiders", maar staat zwak bij de "bedienden en kaderleden". Deze toestand en de aan gang zijnde mutatie betekenen dat het bestaan van het ABW als "grote vakbond" kan aangetast worden, en dit zou op zijn beurt konsekwenties hebben voor gans de socialistische beweging. Hoe daaraan te verhelpen? Nie mand heeft daartoe de toverformu le. Deze bestaat ook niet. Wel is een beleid naar de bedien den en de kaderleden toe, in de eerste plaats van de vakbond, maar binnen het kader van een actie van gans de beweging, nodig. Dit beleid moet rekening houden met de ei gen mentaliteit en met de specifie ke verzuchtingen van de bediende- nen de kaderleden. De tijd is is niet meer veraf dat een staking slechts dan zal slagen wan neer men op de medewerking kan rekenen van het kaderpersoneel en de ingenieurs. De bedienden, de kaderleden, de ingenieurs, het zijn allen werkne- Op 18 juni 1989 verkiezen we, net zoals vijf en tien jaar geleden trouwens, een Europees Parlement, althans in een belangrijk aantal Westeuropese lidstaten. De doorsnee-burger, zelfs de politiek geïnteresseerde, heeft slechts matige belangstelling voor deze verkiezingen. Europa lijkt immers ver van ons. Ten onrechte nochtans, want... Steeds méér regelt Europa een groot stuk van ons dagdagelijks leven. Steeds méér treft men belangrijke algemene economische beslissingen op Europees vlak. Zelfs overheidsopdrachten zullen in de toekomst op niveau van Europa wettelijk geregeld worden. Anderzijds beslist Europa meer en meer over konkrete normen inzake leefmilieu, kwaliteit van lucht en water, maar ook over kwaliteit van produkten, het richting geven aan wetenschappelijk onderzoek en zo over heel onze toekomst industrieel, sociaal en globaal matschappelijk. De landbouwer weet reeds dat Europa heel wat over zijn lot beslist evenals de staalarbeider en vele anderen. Tot op heden is dat Europa echter: a) ondemokratisch: het parlement is nog teveel een praatbarak, geen echt beslissingsorgaan b) louter economisch: de grote bedrijven kennen de wegen goed, in het vooruitzicht van 1992 hebben zij zich reeds georganiseerd en/of geherorganiseerd; maar de kleine en middelgrote ondernemingen (zeker deze zoals wij ze kennen in ons land) dreigen in de kou te blijven en zelfs tenonder te gaan in allerlei handige afspraken en normen; c) te weinig doortastend inzake leefmilieu; de milieunormering mag geen element van economische concurrentie inhouden. Een grondige aanpak is noodzakelijk. Voor de SP moeten kordate stappen naar een groen Europa worden gezet. Ook de economie dient rekening te houden met ecologische facetten. d) sociaal-gezichtsloos: - de sociale dimensie op Europees vlak ontbreekt bijna volledig, hetgeen onaanvaardbaar is; - een economisch paradijs scheppen in een sociale woestijn is onmoge lijk en is louter en alleen een oude droom van bepaalde conserva tieven; - de sociale verworvenheden mogen door de grotere structuur niet op de helling komen te staan. De SP'spreekt zich uit voor een ander Europa, voor een sociaal en groen Europa. De socialisten moeten morgen de sterkste fraktie zijn in het Europees Parlement. Het kan bepalend zijn voor je eigen toekomst en voor die van je kinderen. Daarom stemmen wij allen voor de Vlaamse Socialisten onder nummer ACHT. SP-Federatie Aalst mers die thuishoren in de socialisti sche beweging. Door een nieuw imago, door begrip voor zijn problemen als groep, moeten we ons inspannen om de groep van de "bedienden, kaderle den, ingenieurs, wetenschappers" de weg naar de socialisten te doen inslaan. Herman Van Herzeele Men kan het overal lezen. "Onze" ekonomie doet het met de dag beter. "Onze" sociale zekerheid volgt deze trend, o.a. in de sektor van de ziekte-uitkeringen zit men reeds met een overschot "opgezadeld". Het begrip "overschot" is ondanks de heropleving van onze ekonomie nog steeds een vreemd gegeven. Vooral als men het over de sociale zekerheid heeft. Sommigen spreken zelfs van een "overdreven luxe". Nochtans mag men na jaren van soberheid en inleveringen (althans voor het grootste gedeelte van de bevolking) een rechtzetting verwachten. Een rechtzetting die konkreet inhoudt dat de minst bedeelden van onze samenleving een verhoging van hun inkomen bekomen. Een rechtzetting die inhoudt dat ook reserves worden opge bouwd voor latere pensioenuitgaven. Maar, diegenen die denken dat de tijd van soberheid en inleveren voorbij is, zullen kortelings raar opkijken. De besparingstrein is ons land nog niet uit. Het begrotingstekort moet namelijk in 1990 teruggedrongen worden tot 6,5% van het B.N.P. en de sociale zekerheid is een grondgebied waar deze trein graag velé stops zal maken. Langs alle kanten hoort men denken, sommige ministers durven het zelfs fluisteren dat "wachten" de boodschap is. Begrotingsminister Schiltz vindt dat zij die "gewettigde eisen" stellen voor meer sociale uitgaven nog "even" geduldig moeten "wachten" op het perron aan het einde van "de" tunnel". Zij die wachten zullen zeker niet alleen zijn en tijd zat hebben om er over na te denken hoe lang ze nog zullen wachten"! Gerrit Muylaert

Voor Allen | 1989 | | pagina 1