Socialistisch weekblad Vlaanderen EDIT0RIML Politieke discussie!! Voor Allen tijdens vakantiemaanden Uitslag tombola Euro-avond «om de veertien dagen» maar dikker JtöÖ 11 Ongenoegen groeit Antwoord van Vice-Eerste Minister De Haene Konklusie In de zitting van de provincieraad dd. 26 maart 1989 interpelleerden wij de Bestendige Deputatie nopens de oprich ting van subregionale tewerkstellingsinitiatieven in Oost- Vlaanderen. Meer bepaald uitten wij onze bezorgdheid om gans de provincie in 7 zones te verdelen. Wij vreesden dat hierdoor de belangrijkste doelstelling van de tewerkstellingsi nitiatieven, nl. het bevorderen van de werkgelegenheid in de economisch verzwakte regio's, wel eens zou kunnen worden gemist. Wij stelden dan ook voor dat de initiatieven zouden worden beperkt tot de drie regio's die door de SERV als probleemgebieden werden aangeduid. Deze interpellatie ken de in die mate een opvolging dat thans Geraardsbergen, behorend tot één van de probleemgebieden, zal worden opgenomen in het Tewerkstellingsinitiatief Vlaamse Ardennen (T.I.V.A.). Bovendien wijdde ook de GOMOV een studie aan deze drie probleemgebieden met o.a. een aantal concrete voorstellen. Probleemgebieden Voorstellen G.O.M.O.V. Jacques Timmermans, Volksvertegenwoordiger. Tijdens augustus zat Voor Allen slechts om de veertien dagen verschijnen. In compensatie wor den deze zomeredities 'dikker' - meer artikels, meer informatie. De Redaktie. Tewerkstellingsinitiatief Vlaamse Ardennen Besluit Hoofdprijzen: 1137 (sledestofzuiger) 1211 (koffiezetmachine) 1385 (radio-lamp) Andere prijzen 1231 1322 1446 1002 1363 1281 1398 1067 1426 1153 1500 1409 1307 1229 1325 1154 14861038 1229 1097 Pr(jzen af te halen op het Arrondissementeel SP/CSC- sekretariaat. Houtmarkt 1 te Aalst, dit vóór 15 juli 1989. R*dakti« - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 30 Juni 1989 51' iaargang nr. 26 Vorige week donderdag kaartte Herman De Loor het Zottegems vliegveld aan in de Senaat, naar aanleiding van de bespreking van de begroting 1989 van het Ministerie van Verkeerswezen. Het ongenoegen bij de bevolking uit de streek van Zottegem, Herze le, Oosterzele en Sint-Lievens- Houtem groeit met de dag. Recent werden immers ook in de gemeen ten Oosterzele en Sint-Lievens- Houtem actiecomités opgericht. In zijn tussenkomst wees Herman De Loor er op dat eind vorig jaar het Bestuur der Luchtvaart een toelating afleverde voor het open stellen van een vliegveld voor lichte vliegtuigen in de deelgemeente Oombergen. Dat gebeurde tegen de zin van de plaatselijke bevolking en tegen het advies van niet minder dan drie instanties, namelijk het Ruilverka- velingscomité-Balegem, omdat het terrein gelegen is in een ruilverka- velingsblok, het College van Burge meester en Schepenen van Zotte gem, nadat het daaromtrent de be volking had geraadpleegd en de gemachtigde ambtenaar van de Ad ministratie voor Ruimtelijke Orde ning en Leefmilieu (AROL), om dat het terrein gelegen is in een agrarisch gebied. In uw antwoord op mijn parlemen taire vraag van 6 december 1988 zei onze Senator, stelt u, dat het Be stuur der Luchtvaart machtiging verleende voor het aanleggen van het vliegveld op basis van de vol gende feiten: - ten eerste, dat er werd vastge steld dat de eisen inzake vliegveilig heid werden vervuld; - ten tweede, dat uit een van het Ministerie van Openbare Werken uitgaand document blijkt, dat het departement geen opmerkingen had inzake verkeershinder op de nabijgelegen Rijksweg Geraards- bergen-Gent. Sedert het vliegveld in gebruik is, zijn er echter al verschillende ongevallen met ge kwetsten gebeurd, ingevolge het laag overvliegen van de Rijksweg, replikeerde Herman De Loor; - ten derde, dat er in de provincie Oost-Vlaanderen sedert het ver dwijnen van de vliegvelden van Sint-Denijs-Westrem en Aalst geen enkel vliegveld meer is. In de toela ting werden door het Bestuur der Luchtvaart 21 voorwaarden gesteld waaraan de uitbater van het vlieg veld zich diende te houden. Gedurende de vijf maanden dat het vliegveld in gebruik is, is er bij de bevolking een storm van protest ontstaan die nog steeds aangroeit. Dat protest komt niet alleen van de bewoners van Zottegem, maar ook van deze van omliggende gemeen ten, zoals Herzele, Oosterzele en Sint-Lievens-Houtem Deze spontane reactie is normaal en begrijpelijk wanneer u weet dat in die rustige streek, waar de poort van de Vlaamse Ardennen is gele gen, tijdens de weekends, de rust voortdurend wordt verstoord door tientallen vliegtuigjes die het lucht ruim doorkruisen met de daarbij- horende geluidshinder. U moet te vens weten dat de streek van Zotte gem, Herzele en Sint-Lievens-Hou tem een streek is waar vooral pen delaars wonen en waar de bevol king tijdens het weekend graag van enige rust geniet, zei Herman De Loor. Deze week nog, vervolgde ons par lementslid, heeft de Rijksuniversi teit van Gent een studie gepubli ceerd waaruit blijkt dat de provin cie Oost-Vlaanderen arm is aan gebieden waar de stilte heerst. Zuid-Oost-Vlaanderen was tot voor kort nog zulke rustige streek, al werd zij de jongste tijd wel geplaagd door vluchten op lage hoogte, waartegen wij trouwens met andere parlementsleden uit on ze streek hebben geprotesteerd. Om te besluiten vroeg Herman De Loor aan Minister De Haene, het Bestuur der Luchtvaart opdracht te geven de toelating voor de uitba ting van een vliegveld aan een nieuw en ernstig onderzoek te on- derwetpen. Wij zijn van oordeel dat niet aan alle uitbatingsvoor- waarden is voldaan, vooral niet aan deze inzake geluidshinder. De in trekking van de uitbatingsvergun ning van het vliegveld zou vele duizenden mensen genoegen doen en zou vooral aan onze streek de rust terugschenken waarop ze recht heeft, zei onze Senator. In zijn antwoord bevestigde vice- premier De Haene dat er inderdaad door het Bestuur der Luchtvaart voorwaarden opgelegd zijn waar aan de uitbater van dit vliegveld zich dient te houden. Ik zal het Bestuur der Luchtvaart opdracht geven toezicht te houden op de strikte naleving van deze voorwaarden, zei de Minister. Mocht blijken dat de uitbater zich daar niet aan houdt en ondermeer de voorwaarden inzake geluidshin der worden overschreden, dan zal ik niet aarzelen de vergunning in te trekken, repükeerde hij. Het is enorm positief dat deze aan gelegenheid in de openbare verga dering van de Senaat ter sprake gebracht werd. Als er zich vroeg of laat problemen of ongevallen voordoen, dan kan steeds worden verwezen naar de Senaatsvergadering van 22 juni. De Minister van Verkeerswezen is immers gewaarschuwd en hij moet zijn verantwoordelijkheid nemen. Ongetwijfeld zal over dit Zotte gems vliegveld nog een en ander te doen zijn. De mensen achter de schermen worden nog wel ontmas kerd. - - Momenteel bestaan in deze zone de volgende bedrijventerreinen: beschik later tot. inge bare uit gemeenten naam opp. nomen uit te ha. ha. gerust ha. rusten ha. Geraardsbergen 81 38,5 16,5 26 (Schendelbeke) Geraardsbergen 20 0 0 20 (Nieuwe Kat) Brakel 27 27 0 0 Herzele 12 4,5 0 7,5 Probleemgebieden in Oost-Vlaanderen (SERV, 1988) Het eerste rapport dd. 16 december 1988 van de Sociaal-Economische Raad voor Vlaanderen (S.E.R.V.) in het kader van zijn opdracht om jaarlijks regionale structuurindica toren op te maken en te versprei den, in functie van een selectief reconversie- en expansiebeleid, komt tot de conclusie dat in Vlaan deren, buiten de ontwikkelingszo nes die ook als dusdanig door de EG zijn erkend, nog een aantal probleemgebieden bestaan. Voor Oost-Vlaanderen leidt dat tot drie probleemgebieden (zie kaart), namelijk: A. een zone bestaande uit het zuidelijk deel van het Land van Waas en het noordelijk deel van het arrondissement Dendermonde: Lokeren - Waasmunster - Temse - Hamme - Zele - Berlare; B. het westelijk deel van het Meet jesland: Eeklo - St. Laureins - Mal- degem - Knesselare - Waarschoot; C. het zuidoostelijk deel van de provincie: Geraardsbergen - Brakel - Lierde - Herzele - Haaltert en Denderleeuw. In zitting van 8 juni jl. besloot de Raad van Beheer van de Geweste lijke Ontwikkelingsmaatschappij voor Oost-Vlaanderen (G.O. M.O.V.) dat de gegevens van de S.E.R.V. de bevestiging inhouden van het bestaan van subregionale problemen in de provincie. Het leek de raad dan ook verantwoord dat bijzondere maatregelen zouden worden getroffen om de sociaal- economische ontwikkeling in deze gebieden te bevorderen. In een eerste nota aan het Vlaamse Gewest schetst de G.O.M.O.V. de situatie van de zone Zuid-Oost- Vlaanderen als volgt: - Het probleem bij uitstek voor de regio is de gebrekkige wegverbin ding met de autosnelweg en met Brussel. Momenteel is de rijksweg Gent-Geraardsbergen geheel in vernieuwing. Ook Geraardsbergen- Aalst, meer bepaald het vak Outer- Denderhoutem zou zo spoedig mo gelijk moeten worden uitgevoerd. Eens de infrastructurele ontsluiting opgelost, rekent men erop dat de streek ook nieuwe bedrijven kan aantrekken. AEST-VLAANDEREN OOST VLAANDEREN Op een paar zeldzame uitzonde ringen na hadden de in exploitatie zijnde (of in gebruik genomen) be drijventerreinen enkel succes bij het aantrekken of hervestigen van bedrijven uit de eigen gemeente of de onmiddellijke omgeving. Bij een algemene schaarste aan uitgeruste bedrijventerreinen ener zijds en een uiteindelijk op gang gekomen infrastructurele ontslui ting van de streek anderzijds, moet het mogelijk zijn de resterende be schikbare uitgeruste ha. op de zone van Schendelbeke te Geraardsber gen nu versneld aan de man te brengen. Planologisch bekeken blijken Ge- Ik neem aan dat de meeste partijgenoten en sympathisanten - net zoals ik - even knock out zijn geweest van onze slechte uitslag bij de Europese verkiezingen. Wij moeten er geen doekjes om doen: verzachtende omstan digheden zijn uit den boze! Wij wisten vooraf wel dat onze vriend Mare Galle voor een onmogelijke taak stond, om de uitslag van Karei Van Miert van vijf jaar geleden, te evenaren. Karei Van Miert had indertijd geen tegenstrevers van het formaat Leo Tindemans en Willy De Clercq, en ondertussen zijn het Vlaams Blok en Agalev uitgegroeid tot politieke fenomenen. Er is dus wel een korrektie aan te brengen in vergelijking met de uitslag van de Europese verkiezingen van 1984, maar de achteruitgang ten opzichte van de parlementsverkiezingen van 13 december 1987 baart wel zorgen. Die politieke oorzaken moeten de militanten en de SP- besturen onder ogen nemen en politiek discussiëren. Niet de oorzaak leggen - zoals de pers op een schandalige wijze deed - bij het «Galle-effect». Buiten een écht politiek én Europees zwaargewicht als Willy Claes of Louis Tobback, had thans niemand enig positief effect kunnen teweegbrengen. Trouwens, het is ook Mare niet die gevraagd heeft om lijsttrekker te zijn voor deze stembusslag. In de gegeven omstandigheden is zijn persoonlijke score zelfs niet zó nega tief. Indien er zich kameraden moeten op de borst kloppen en mea culpa slaan, zijn het deze die - vooraf en zonder enige democratische discussie - alles al «geregeld» hadden. Laten we hoe dan ook positieve besluiten trekken: 1. In onze afdelingen en de federatie de politieke oorzaken bediscussiëren en evalueren. 2. Onze federatie aldus politiek uitbouwen met écht militante kernen, die politiek bedrijven, maar ook aan veldwerk doen. - Dank zij Mare Galle hebben we toch nog steeds onze vier parlementaire mandaten; want in het andere geval had het Europees mandaat van Willy Vernimmen wel in een ander arrondissement gezeten! raardsbergen en Herzele respectie velijk nog over 46 ha. en 7,5 ha. bedrijventerreinen te beschikken binnen de gewestplanvoorzie ningen. Een zone van 20 ha., gelegen te Geraardsbergen, ter hoogte van het nieuwe kruispunt De Kat, is nog onontgonnen. Mede door de nieu we infrastructurele ontsluiting zijn er voor deze zohe beslist vestigings kandidaten te vinden, althans in dien het nodige initiatief kan wor den opgebracht om deze zone in de nabije toekomst op te starten. Daarnaast formuleerde de G.O. M.O.V. nog volgende voorstellen: - Een onderzoek naar de aanwen dingsmogelijkheden van de groten deels ongebruikte gebouwen van UNAL te Geraardsbergen. - Bijzondere aandacht voor de landschapszorg, de recreatie en het toerisme. Meer bepaald wenst men een studie van de mogelijkheden voor het ri- viertoerisme op de Dender, en een onderzoek van de verdere ontwik kelingsmogelijkheden van het re creatiegebied 'De Gavers'. Op 24 mei jl. werd het T.I.V.A. opgestart. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de Bestendige Deputatie de regio te beperken tot de gemeenten van het arrondisse ment Oudenaarde-Ronse plus Zot tegem. Als gevolg van onze hoger- vernoemde interpellatie in de pro vincieraad en na vraag via het stadsbestuur werd nu ook Ge raardsbergen bij het T.I.V.A. op genomen. Het project heeft tot doel voor de regio aangepaste initiatieven te ont wikkelen of te stimuleren die de werkgelegenheid in de regio kun nen bevorderen. De uitwerking van het opzet wordt toevertrouwd aan enerzijds een ruim overlegplatform voor het aanbrengen, bespreken, opvolgen en evalueren van de actie- voorstellen en anderzijds een aan tal operationele werkgroepen voor de werkelijke voorbereiding van de te nemen initiatieven en de econti- nue opvolging en begeleiding er van. Het overlegplatform bestaat uit vertegenwoordigers van de ge meentebesturen, het provinciebe stuur, het parlement, het bedrijfsle ven, de werkgevers- en werkne mersorganisaties, de financiële in stellingen, het onderwijs, de R.V.A., de Kamer van Koophan del en Nijverheid, de G.O.M.O.V. en andere instellingen, verenigin gen en actiegroepen die bij de pro blematiek betrokken zijn. Onze interpellatie in de provincie raad en andere stappen hebben geleid tot twee concrete zaken: - opname van Geraardsbergen bij het T.I.V.A. - een ruimere aandacht voor Zuid- Oost-Vlaanderen bij de G.O. M.O.V. en het Vlaamse Gewest. Dit zijn slechts bescheiden stapjes op een moeilijk te begane weg die zou moeten leiden tot een sociaal- economische herwaardering van de streek. Het is de taak van alle beleidsvoerders van de regio en in het bijzonder van het college van burgemeester en schepenen van Geraardsbergen verder mede te ijveren voor deze belangrijke doel stelling. Freddy De Chou, Provincieraadslid

Voor Allen | 1989 | | pagina 1