regeringsmaatregelen toe inzake de bestrijding van de koppelbazen Socialistisch weekbl Geen problemen bil ziekte of ongeval In hel buitenland! Een actueel en delikaat probleem: de gastarbeiders cd mm m lUllflll Herman De Loor in de Senaat Uw wereld bijstand kaart CODEP Sf% 55 1- JL Bestrijding koppelbazen Bekampen met harde en strenge maatregelen inhoudelijk argumentarium Herman Van Herzeele 1. Ziekte of ongeval in het buitenland en je hebt dringend hulp nodig 2. Wat mag je van ons en van Eurocross verwachten? Kontrole inspanningen verhogen 3. Wat moet je doen om hierop recht te hebben? 4. Krijg je altijd assistentie? Een laatste advies: Vorige week keurde de Senaat, nadat de Kamer dat al eerder had gedaan, de programmawet goed. Deze programmawet omvat de nodige wettelijke bepalingen om de Regeringsobjectieven inzake begrotingsbeleid te realise ren, maar omvat tevens een reeks maatregelen die ertoe strekken de werking van het overheidsapparaat aan te passen aan recente evoluties en nieuwe noden. In de voorbije periode werd over duidelijk vastgesteld dat het be staande arsenaal aan wettelijke maatregelen ter bestrijding van de koppelbazerij ontoereikend is. Daarom voorziet deze programma wet supplementaire maatregelen van fiscale, sociale en administra tieve aard, die dringend noodzake lijk zijn om in dit verband opnieuw orde op zaken te stellen en omvan grijke fiscale en parafiscale minder- ontvangsten te vermijden. Om de aktiviteiten van de koppel bazen tegen te gaan is het absoluut nodig om de in voege zijnde regle mentering te versterken. Het blijkt inderdaad dat de grote meerder heid van de koppelbazen en van hun onderaannemers ontsnappen aan de toepassing van de besluitwet van 28 december 1944 betreffende de maatschappelijke zekerheid der arbeiders, aan de maatregelen van het wetboek van de inkomstenbe lastingen, alsook aan die betreffen de de overheidsopdrachten voor aanneming van werken, leveringen en diensten. Deze bijkomende maatregelen zijn hoofdzakelijk de volgende: - de verplichting voor de hoofd aannemer om bij elke betaling aan een onderaannemer een per centage van het bedrag dat hij hem verschuldigd is, in te houden en aan de R.S.Z. te storten. Bij het in gebreke blijven van deze storting wordt een mechanisme van hoofdelijke aansprakelijk heid ingesteld tegenover de hoofdaannemer alsmede de on deraannemers. - de verplichting voor de hoofd aannemer om op elke werf een dagelijkse lijst van alle tewerkge stelde werknemers, bij te hou den. De onderaannemer heeft de ver plichting om aan de hoofdaanne mer alle inlichtingen te verstrek ken die nodig zijn voor het bij houden van deze lijst. Deze nieuwe beschikking wordt aangevuld met maatregelen ter verstrekking van inlichtingen aan de Rijksdienst voor de Sociale Zekerheid. Tenslotte zijn sankties voorzien in geval van het niet eerbiedigen van de verplichtingen die aan de hoofd aannemer en de onderaannemer zijn opgelegd. Er dient nochtans onderstreept dat het instellen van een doeltreffend bestrijdingssysteem tegen de kop pelbazen moet gezien worden in het perspektief van de Eenheids- markt. Een overleg op Europees niveau is dus dringend aangewezen om de sociale dumping in te dijken. Tijdens de bespreking in de Senaat van de programmawet wees Her man De Loor er op dat: 1. het huidige ontwerp vanuit de wetenschap vertrekt dat de kop pelbazerij met harde en strenge maatregelen dient bekampt te worden. De koppelbazen kunnen immers verantwoordelijk worden ge steld voor zowel een massale fraude als voor het tewerkstellen van mensen volledig buiten de sociale zekerheid om. Dat het hen daarbij menens is, werd be wezen door het geval Stephane Steinier (journalist). 2. aan het huidig wetsontwerp een ruime konsultatie is voorafge gaan, en dit zowel van de be trokken werknemers- als werk geversorganisaties. Eén van de redenen voor een dergelijke raadpleging is onge twijfeld het besef dat een daad werkelijke aanpak van de kop pelbazerij het best kan gebeuren in samenwerking met de betrok ken sociale partners. In dit verband kunnen we nog op de intentie van Minister Van den Brande wijzen, waar hij stelt dat hij ook bij de uitvoering van deze reglementering een verder overleg met de bouwsek- tor wenst te voeren. 3. de massale fraude t.a.v. de schatkist en de arbeiders inder daad het best wordt aangepakt door de hoofdaannemer mee verantwoordelijk te stellen. Wat het inhoudelijk argumenta rium betreft is het evident dat het verstrengen van de maatregelen en de kontrole t.a.v. een bepaalde mistoestand supplementaire in spanningen vergt van de belang hebbenden. Het lijkt ons logisch dat ook de werkgevers, die het meest en het direktst gekonfronteerd worden met deze massaal georganiseerde fraude hun verantwoordelijkheid opnemen. Vanuit deze optiek is het voor ons dan ook onbegrijpelijk dat het "er- zet van de werkgevers uit de bouw- sektor zich hoofdzakelijk toespitst op de gedeelde aansprakelijkheid van de hoofd- en onderaannemer. Die hoofdaannemer die deze aan sprakelijkheid niet wenst op te ne men dient er dan voor te zorgen dat hij bij de betaling van zijn onder aannemers de voorgeschreven per centages doorstort aan de R.S.Z. (35%) en de fiskus (15%). De huidige praktijken, die verant woordelijk zijn voor verschillende miljarden minderinkomsten voor de staatskas, tonen immers aan dat té veel aannemers onterecht ter goeder trouw zijn m.b.t. aktivitei ten van hun partners. Samen met het principe van de hoofdzakelijke aansprakelijkheid maakt ae organisatie van het aan wezigheidsregister de kern uit van de voorgestelde regeling. Reeds verscheidene malen hebben we als S.P. aangedrongen op een veralgemening van het aanwezig heidsregister ter bestrijding van het sluikwerk in het algemeen. We hopen dan ook dat de huidige voorstellen m.b.t. de aanwezig heidslijst in de bouwsektor kunnen beschouwd worden als een eerste stap in de richting van deze veralge mening. Het sluitstuk van de voorgestelde Redaktie - Administratie Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73) Maandabonnement: 60 ir. Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1. 9300 Aalst Het racisme is niet weg te denken uit de geschiedenis. Het is een illusie te menen dat men, op een bepaald moment, het volledig heeft uitgeroeid. Het zal altijd weer opnieuw opdui ken. De recente doorbraak van het Vlaams Blok is daarvan een aanwijzing. De winst van het Vlaams Blok is niet te wijten aan de bekendheid, de faam van zijn kandidaten, noch aan een grote propagandacampagne. Het Vlaams Blok ging vooruit ingevol ge zijn boodschap aan de bevolking! Het was de - verwerpelij ke - ideologie van het Vlaams Blok die insloeg en het de winst bezorgde. De fascistische ideologie van het Vlaams Blok moeten we bestrijden door er onze socialistische ideologie tegenover te plaatsen. En juist daarin is de S.P. tekort geschoten. Tegenover het racisme van het Vlaams Blok moeten we de socialistische beginselen plaatsen van solidariteit, de evenwaar digheid van alle mensen, de gezamenlijke strijd van alle arbeiders voor de democratisering van de economie. Toch mogen we, willen we tot een serieuze oplossing komen, de ogen niet sluiten voor het feit dat ook sommige gastarbei ders zelf een stukje mede verantwoordelijk zijn voor de huidige problemen. Zo ervaren in het Antwerpse mensen uit het onderwijs en sociale werkers dat sommige islam-ouders hun kinderen (en zeker de meisjes) beletten met de andere kinderen te spelen, mee te gaan op schoolreis (zelfs wanneer de reis voor hen betaald wordt). Een ander voorbeeld, niet om zwaar aan te tillen... De reizigers die met Sabena vliegen naar het Midden-Oosten mogen er zeker van zijn: ze krijgen kip te eten en tjan nog met een etiket op hun schotel: 'Dit gerecht bevat geen varkens vlees'. Dit is een vorm van godsdienstige onverdraagzaam heid. Veel erger is de herrie rond de 'Duivelse Verzen'. Toen is gebleken dat ook België zijn fanatici heeft die oproepen om Rushdie te vermoorden. Vanuit ons socialisme kunnen we stellen: - dat we er moeten voor zorgen dat de gastarbeiders zich bij ons thuis voelen. Feitelijk zijn we allemaal proleten die samen moeten strijden voor een betere wereld. Het is een evidentie dat de gastarbeiders recht hebben op hun eigen geloofsbelevenis, respekt voor hun cultuur, hun morele waarden. - Maar even klaar moet het zijn, dat wij van hen hetzelfde respekt vragen voor onze overtuigingen en waarden. Wê aanvaarden geen gods diens tfanatisme, van geen enkele godsdienst, dus ook niet van de islam. De aanpak van het gastarbeidersprobleem, met het doel deze mensen te integreren, zal maar slagen indien men rekening houdt met deze dubbele redenering. De kosten belopen niet meer dan 5.000,- fr. Je verzamelt alle bewijsstukken van betaling en na je vakantie kontak- teer je de plaatselijke vertegen woordiger van de mutualiteit. De kosten belopen meer dan 5.000,- fr. Je belt onmiddellijk de alarmcen trale Eurocross in Nederland die 24 u. op 24 u. bereikbaar is en waar een team van specialisten je met raad en daad bijstaat. Eurocross is bereikbaar - vanuit Europa, Afrika, het Mid den-Oosten en Azië op het num mer 1719-46200 - vanuit de Verenigde Staten en Canada op het nummer 1-800-654- 5443 - vanuit Alaska, de Carraïben, La- tijns-Amerika op het nummer 0- 305-865-5443 - vanuit Australië, Nieuw-Zeeland en Oost-Azië op het nummer 61-7- 3710144. Je ziekte of ongeval maakt om medische redenen je overbren ging noodzakelijk. Je verblijft in een Europees land, Madeira, de Canarische Eilanden, de Azoren, Algerije, Cyprus, Egypte, Israël, Malta, Marokko, Syrië, Tunesië of Turkije. 1. De totale repatriëringskost van de zieke of van de persoon die het ongeval heeft gehad wordt gedekt (zelfs voor een overledene). 2. De kosten van vervoer van de plaats van het ongeval of van de verblijfplaats naar een ziekenhuis, van het ene ziekenhuis naar een ander, of de kosten van de tijdelij ke verblijfplaats in het vreemde land naar het ziekenhuis en terug worden voor maximaal één reisge noot vergoed tot maximum 45.000 bf. voor alle kosten en per geval. Je verblijft in een ander land. 1. De tussenkomst qua repatrië ringskost van de zieke of van de persoon die het ongeval heeft ge had wordt beperkt tot 200.000 bf. (ook voor een overledene). 2. De kosten van vervoer van de plaats van het ongeval of van de verblijfplaats naar een ziekenhuis, van het ene ziekenhuis naar een regeling bestaat in het voorzien van voldoende zware sankties waardoor zowel de koppelbazen afzien van hun praktijken als de hoofdaanne mers er toe aanzetten enige voor zichtigheid aan de dag te leggen bij de selektie van hun onderaanne mers. De ernstige aannemers en onder aannemers hebben er het meeste belang bij dat de plaat van de koppelbazen vernietigd wordt. Onze konklusie is dan ook dat de vernieuwde reglementering onge twijfeld een efficiënte bestrijding van de koppelbazen toelaat. Daar aan willen we echter onmiddellijk toevoegen dat, wil de reglemente ring geen dode letter blijven, de kontrole inspanningen dienen ver hoogd te worden. Dit vergt echter bijkomende initiatieven in verband met het personeelskader van de sociale inspectie, een nauwkeurige bepaling van de bevoegdheden van deze inspecteurs en een konse- kwente afhandeling van hun pro cessen-verbaal. Het dient immers gezegd dat, wan neer het risiko om gekontroleerd te worden miniem blijft en na kontro le het eventuele proces-verbaal veelal geseponeerd wordt, de geor- chestreerde koppelbazerij zal ver der woekeren. Daarnaast kunnen we eveneens de bezorgdheid delen van diegenen die opmerken dat het fenomeen van de koppelbazen zich niet be perkt tot de bouwsektor maar ook andere sektoren teistert. Bij wijze van afronden kunnen we dus onze appreciatie t.a.v. het voorliggende ontwerp met betrek king tot de strijd tegen de koppel bazen herhalen. Toch willen we ons hoeden voor onterechte euforie. We zijn immers de mening toegedaan dat het hier een belangrijk en efficiënt kontro- le-instrument betreft, maar we dringen er op aan dat er snel maat regelen worden afgenomen, die toelaten dat dit instrument effektief kan gehanteerd worden, zo besloot Herman De Loor zijn tussenkomst in de Senaat. ander of kosten van de tijdelijke verblijfplaats in het vreemde land naar een ziekenhuis en terug wor den voor maximaal één reisgenoot vergoed tot maximum 45.000 bf. voor alle kosten en per geval. Je ziekte of ongeval kan ter plaatse verzorgd worden en me dische hulp is dringend noodza kelijk. Je verblijft in een Europees land, Madeira, de Canarische Eilanden, de Azoren, Algerije, Cyprus, Egypte, Israël, Malta, Marokko, Syrië, Tunesië of Turkije. 1. Wij betalen de supplementaire kosten voor geneeskundige, tand heelkundige en farmaceutische ver zorging en ziekenhuisverpleging die niet terugbetaalbaar zijn binnen het raam van Europese Verdragen, bi laterale akkoorden of de Belgische Z.I.V. en dit zonder beperking. 2. Bij herstelling of vervanging van een protese is de tussenkomst be perkt tot 4.000 bf. voor een tand- protese en tot 15.000 bf. voor een andere protese. Brillen en kontaktlenzen zijn altijd uitgesloten. 3. Indien de adviserend genees heer toelating heeft gegeven tot verzorging in het buitenland en de ze dient te gebeuren in een inrich ting die meer dan 100 km. van de Belgische grens verwijderd is, dan heb je ook recht op tussenkomst. Je verblijft in een ander land. 1. Wij betalen de supplementaire kosten voor geneeskundige, tand heelkundige en farmaceutische ver zorging en ziekenhuisverpleging die niet betaalbaar zijn binnen het raam van Europese Verdragen, bi laterale akkoorden of de Belgische Z.I.V. en dit tot 200.000 bf. per rechthebbende. 2. Bij herstelling of vervanging van een protese is de tussenkomst be perkt tot 4.000 bf. voor een tand- protese en tot 15.000 bf. voor een andere protese. Brillen en kontaktlenzen zijn altijd uitgesloten. 3. Indien de adviserend genees heer toelating heeft gegeven tot verzorging in het buitenland en de ze dient te gebeuren in een inrich ting die meer dan 100 km van de Belgische grens verwijderd is, dan heb je ook recht op tussenkomst doch beperkt tot 500.000 bf. per rechthebbende. Voor je vertrek 1. Raadpleeg je mutualiteit. 2. Vraag de «World Assistance Card» die je zal ter beschikking gesteld worden op basis van het reglement van je mutualiteit. 3. Voor bepaalde landen zal je on middellijk het E 111-formulier eveneens overhandigd worden. Voor andere landen zenden wij je dit op na kontaktname met de Alarmcentrale «Eurocross» bij ziekte of ongeval. Tijdens je vakantie Zie eerste schema. B(j thuiskomst Je kontakteert, indien je een onge val of ziekte hebt gehad, onmiddel lijk je mutualiteit, je brengt uiter aard alle originele bewijsstukken qua betaling mee. Neen Uitzonderingen 1. Het moet gaan om dringende medische hulp en bijstand. 2. Je moet ons vóór je vertrek gekontakteerd hebben en ons bij ziekte of ongeval via de Alarmcentrale «Eurocross» ver wittigd hebben (vanaf 5.000 Bel gische frank) zodanig dat wij ten gepaste tijde kunnen nagaan of alle reglementaire en wettelijke voorschriften wel degelijk nage leefd werden. 3. Je mag maximaal 3 maanden in het buitenland verblijven en dit met rekreatieve doeleinden. 4. Je verzorging mag niet uitge steld kunnen worden tot je te rugkeer in België of je mag ook niet de bedoeling hebben gehad, reeds vóór je vertrek je in het buitenland te laten verzorgen. 5. Wij komen niet tussen in de eerste levering van brilglazen en -monturen, kontaktlenzen, ban dage-artikelen, apparaten en protesen, herstelkuren, termale kuren, dieetbehandeling en schoonheidsbehandeling, acu punctuur en homeopatie. 6. Een ongeval of ziekte ten gevol ge van de uitoefening van ge vaarlijke sporten-, evenals deze waarvoor de inrichter toegangs gelden ontvangt, zijn van tus senkomst uitgesloten (gevaarlij ke sporten zijn o.m. alpinisme, valschermspringen, diepzeedui- ken, diepzee-exploratie, speleo logie, autoracen en bobslee). 7. De diagnose en behandelingsko- sten moeten door de Belgische ziekteverzekering evenals deze in het vreemd land erkend worden. Het nieuwe voordeel dat wij je aanbieden is niet vergelijkbaar met een klassieke reisverzekering. Wij geven je de raad indien je bijko mend een dergelijke verzekering zou afsluiten, te vermijden dat je voor iets zou betalen dat reeds door ons gedekt is. Ondermeer de verze keringsmaatschappij «De Sociale Voorzorg» kan je hierbij perfekt voorlichten. Wij wensen je een prettige vakantie, liefst zonder pro blemen. SPAARBANK CV

Voor Allen | 1989 | | pagina 1