Socialistisch weekblad Een Spaanse socialist voorzitter in het Europees Parlement SP-voorzitter Frank Vandenbroucke neemt afstand van verklaringen van Minister Coens m.b.t. onderwijs Toch nieuwe belastingen EDIT0RIAAL Een federaal schot in de Europese roos Het volgend vakantienummer Kantoren gesloten Euro-avond De Raad van State heeft beslist Nieuwe verkiezingen op 8 oktober Lijsten SP-kandidaten Propaganda. Eerste oproep! Herman Van Herzeele. Het volgend nummer van 'Voor Allen' in deze nog voor velen vakantietijd verschijnt op vrijdag 25 augustus 1989. Tot dan! Op maandag 14 augustus 1989 zullen de kantoren van het ABVV en SP gesloten zijn. Vanaf 16 augustus 1989 zijn we opnieuw tot uw dienst. Hoofdprijs: 1137 (sledestofzuiger). Andere prijzen: 1231 -1322 -1446 -1398 1325-1038-1097. Redaktla - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002728-73 Maandabonnement: 60 fr. Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst cö<TRM-E Vrijdag 11 augustus 1989 51' jaargang nr. 29 Op donderdag 20 juli ll. besliste de IV' Kamer van de Raad van State dat de gemeenteraadsverkiezing van 9 oktober 1988 ongeldig wordt verklaard. In hetzelfde besluit werd tevens de vernietiging uitgesproken van het besluit van de bestendige deputatie van de provincieraad van Oost- Vlaanderen, waarbij het bezwaar van Michel Casteur en Roland De Rouck tegen de op 9 oktober 1988 te Ninove gehouden gemeen teraadsverkiezing wordt verworpen en de uitslag van de gemeen teraadsverkiezing juist wordt be vonden. In het slot van haar overwegingen tot voormeld besluit was de kamer van oordeel dat zo het aantal kie zers dat door het geheel van de onregelmatige handelingen be ïnvloed kan zijn niet precies bepaal baar is, het toch voldoende kan zijn om een verschuiving van 70 stem men ten voordele van de CVP-lijst en ten nadele van de CL-lijst te hebben veroorzaakt, in acht geno men dat 24.158 geldige stemmen werden uitgebracht. De handelingen die als onregelma tig werden weerhouden zijn: - de kiespropaganda van de OCMW-voorzitter; - de aanwezigheid van een kandi daat als bijzitter in een stembureau; - de vervalsing van handtekenin gen onder een belangrijk document met betrekking tot de kiesverrich- tingen. Door zich als de enige en echte initiatiefnemer van de barbecue van 3 september 1988 voor te stel len (in een verkiezingsfolder) heeft Johny Timmermans, volgens de Raad van State, misbruik gemaakt van zijn hoedanigheid van OCMW- voorzitter en heeft hij kiezers mis leid met name: door het feest in te richten en door openbaar te ver kondigen dat 'de gemeenschap' het feest alleen aan hem te danken heeft. Luidens artikel 24 van de organieke OCMW-wet mag de voorzitter van het OCMW geen initiatieven ne men waarbij het OCMW als dusda nig naar buiten treedt en waarbij financiële verbintenissen worden aangegaan, zoals door het organise ren van feesten voor alle gepensio neerden van Ninove; dit is des te meer onaanvaardbaar wanneer de Raad de beslissing genomen had geen opendeurdag te organiseren gelet op de nabijheid van de verkie zingen. Over die barbecue zegt de Raad van State tenslotte in zijn overwe gingen dat de conceptie zelf van die sociale activiteit en de reclame die daarrond en daarmee gemaakt werd een duidelijk ongeoorloofde beïnvloeding van een bepaalde cate gorie van kiezers maar ook van de kiezers in het algemeen op ogen had. Met betrekking tot de aanwezig heid van onze SP-kandidaat Frans Soetaert als bijzitter in het 40" stem bureau verwijst de Raad van State naar artikel 13 van de gemeen tekieswet waaruit blijkt dat kandi daten geen deel mogen uitmaken van een stembureau. De Raad van State zegt dat hoe dan ook de onwettigheid werd begaan en wel licht beïnvloeding tot gevolg heeft gehad; dat in ieder geval de schijn van partijdigheid onvermijdelijk is. Aangaande het namaken van hand tekeningen door notaris Van den Berghe zegt de Raad van State: 'Overwegende dat de betrokken voorzitter van het 12" stemopne mingsbureau de schriftvervalsing ten aanzien van de handtekeningen op formulier V heeft toegegeven, zodat dit stuk ongetwijfeld een ver valst stuk is; dat zo het namaken van de handtekeningen onder de tabel van de stemopnemingen niet meteen de onjuistheid van de opge nomen cijfers aantoont, in acht ge nomen dat de bureauleden en ge tuigen het eigenlijke proces-verbaal wel ondertekenden, toch ernstige twijfels rijzen omtrent de ernst en geloofwaardigheid van de uitge voerde verrichtingen.'. Een vaststelling die we kunnen ma ken is dat de IV' Kamer van de Raad van State nog verder is ge gaan dan het verslag over de zaak opgemaakt door Auditeur Vanden- driessche, die alleen de zaak van de barbecue had weerhouden om tot nietigverklaring van de verkiezin gen te komen. De kamer heeft dus ook nog de middelen 'bijzitter Soe taert' en 'schriftvervalsing Van den Berghe' weerhouden. Te noteren valt dat klachtindiener De Rouck het slechts over deze 3 middelen heeft gehad op de openbare te rechtzitting van 20 juni 11. Dat zal wel toeval zijn? De datum van de herverkiezingen dient vastgelegd door het Schepen college echter nadat de gemeen teraad kennis heeft genomen van het Arrest van de Raad van State. Dat betekent dat de gemeenteraad dient te worden samengeroepen, in deze vakantietijd niet altijd een sinecure. Er moeten immers min stens 16 raadsleden aanwezig ^'jn om geldig te kunnen vergaderen. Inmiddels werd beslist de gemeen teraad bijeen te roepen op donder dag 24 augustus. Verkiezingen zou den doorgaan op zondag 8 oktober, dus exact één jaar na datum van de eigenlijke. Begrijpe wie kan. Zekerheden zijn, tot zover gekend: SP, CVP, VU, AGALEV en KP. Op een persconferentie van 27 juli 11. kondigde Minister L. Waltniel een zuivere PW-lijst aan en nodig de de CL'ers uit om op deze lijst te fungeren. In het weekend van 29-30 juli werd via een persmededeling door voor aanstaande CL'ers (Cosijns, De Rouck, Durant,...) gereageerd te gen het initiatief van Waltniel. Hei bel dus binnen de rangen der 'groen-blauwen'. Vorige week vrij dag kende het verhaal reeds een verlengstuk middels een vergade ring van de PW, waarbij een rela tieve meerderheid besloot dat een PW-CL-lijst aangewezen was. Waltniel blijft het echter houden bij een zuivere PW-lijst, zodat het nationaal bureau van de partij een 'verzoeningscommissie' met o.m. minister Dewael en de parlementai ren Vermeiren en Bril naar Ninove zou sturen. Kortom, deze story heeft dus zeker nog geen einde. Voor het overige zijn er ook ge ruchten over een lijst 'Vrije Demo craten' (cfr. Aalst) en het Vlaams Blok. Afwachten dus. Alle kandidaten van 9 oktober vo rig jaar werden aangeschreven om hun kandidatuur te hernieuwen voor deze herverkiezingen. Inmid dels greep op zondag 6 augustus in het Volkshuis reeds een voorberei dende vergadering plaats voor de eerste werkafspraken. Uiteraard waren wegens vakantie- en andere omstandigheden nog een aantal vrienden weerhouden, zodat een nieuwe bijeenkomst essentieel is. Deze gaat door op zondag 13 au gustus om 10 uur in het Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove. Wij hoeven u zeker niet duidelijk te maken welk het belang is van deze nieuwe verkiezingen. Zonder die nutteloze klacht van C.L.-gefrus treerden hadden wij inmiddels via onze vertegenwoordigers in het Schepencollege kunnen bewijzen welk beleid de SP zou voorstaan in Vervolg op blz. 4 Enrique Baron Crespo met zeer grote meerderheid gekozen. Met 301 van de 475 uitgebrachte stemmen is de Spaanse socialist Enrique Baron Crespo tijdens de eerste stemronde tot voorzitter van het Europees Parlement gekozen. Een verkiezing zonder verrassingen als gevolg van het akkoord tussen de socialisten (180 zetels) en de christen-democraten (121 zetels) die samen de absolute meerderheid hebben in het uit 518 zetels be staande Parlement. De vroegere Spaanse minister van transport kon dus reeds bij de eerste stemronde worden verkozen ook al omdat an dere fracties, met name Europees links, de socialistische kandidaat steunden. Aan het einde van zijn twee en een half jaar durend man daat zullen de christen-democraten een van hun mensen kandidaat mo gen stellen voor het voorzitterschap en die zal dan met steun van de socialisten tot de verkiezingen van 1994 de voorzittershamer zwaaien. Er zijn in totaal tien fracties in het Europees Parlement. Dit zijn in orde van belangrijkheid: de socia listen met 180 leden, de christen democraten met 121 leden, de libe ralen met 50 leden, de conservatie ven met 34 leden, de groenen met 30 leden, Europees links (Italiaan se, Spaanse en Deense communis ten) met 28 leden, de gaullisten en geestverwanten met 20 leden, Eu ropees rechts (Fransen, Duitsers en Belgen) met 17 leden, de commu nisten (Fransen, Portugezen en Grieken) met 14 leden en de 're- genbooggroep' met 13 leden. Elf parlementariërs behoren tot geen enkele fractie. Wij herinneren er nog even aan dat voor het samenstellen van een fra ctie in het Europarlement 23 afge vaardigden nodig zijn indien die afkomstig zijn uit een enkel land en 18 als ze uit twee landen komen en 12 als ze uit drie of meer landen afkomstig zijn. Dit verklaart waar om er soms heterogene groepen zijn waarvan de leden onderling weinig overeenkomst vertonen maar die zich aaneengesloten heb ben om te kunnen profiteren van een betere administratieve struc tuur. ■i i H SP-voorzitter Frank Vandenbrou cke is verontrust over de medede ling dat 'leraars die uren verliezen, ook loon moeten inleveren'. Der gelijke lineaire maatregel is zeker niet van aard om het leraarsambt te herwaarderen, en nog minder ge schikt om de onderwijswereld ver trouwen te geven in de toekomst! De SP-voorzitter is het niet eens met de beslissing die volgens de mededeling van Minister Coens ge nomen werd op het Vlaamse Be grotingsconclaaf om 150 Geko-me- dewerkers aan de PMS-centra niet te verlengen. Deze maatregel, die getuigt van een louter lineaire be sparingsbenadering, is onbegrijpe lijk gezien men zopas een conventie heeft ondertekend waarbij deze Geko-projecten verlengd werden. Een maatschappelijke behoefte die enige weken geleden vastgesteld werd, kan niet zomaar verdwenen zijn. Op een ogenblik dat de inkomens grenzen om te genieten van een studiebeurs bijzonder streng zijn, is een eenvoudige verhoging van het inschrijvingsgeld voor het hoger onderwijs buiten universiteit voor alle niet-beursstudenten ongetwij feld ook geen evidente ingreep. De vraag kan gesteld of dergelijke maatregel selectiever kan opgevat worden; de SP-vqorzitter dringt al leszins aan dat men de sociale en financiële aspecten van de toegang tot het HUBO bij een globaal de bat over de onderwijspolitiek in Vlaanderen niet uit het oog zou verliezen. Frank Vandenbroucke benadrukt dat hij de globale budgettaire bena dering m.b.t. het departement on derwijs verdedigbaar vindt, o.m. omwille van de verheugende vast stelling dat voor het tweede opeen volgende jaar niet meer aan de normen geraakt wordt. Maar hij vraagt dat men niettemin binnen de beperkte besparingsinspanning die voorzien is voor onderwijs, meer selectieve maatregelen zou nemen. Er komen toch nieuwe belastingen. Vanuit een pragmatische benadering kan men stellen dat de regering poogt een beleid-van-het-minste-kwaad te voeren. Dat daarbij maatregelen worden getroffen ten bate van de minsten versterkt nog deze stelling. We kunnen aldus de politiek van de regering bijtreden, niet omdat we het een juist beleid vinden, maar doodeenvoudig omdat het niet anders kan. Opnieuw maken we mee dat niet het volk, niet het parlement en niet de regering het politiek beleid van het land bepalen, maar het kapitaal, het patronaat. Nu men opnieuw de gewone mensen meer doet betalen ware het eens goed een overzicht te krijgen van het bedrag aan belastingen die de grote ondernemingen betalen. We zouden ervan versteld staan hoeveel grote bedrijven zeer weinig of helemaal geen belastingen betalen. De PW-stelling, dat men de bedrijven te hoog belast en aldus de tewerkstelling schaadt, geeft bewust een onjuiste voorstelling van de toestand. De manipulatie van de Société Générale en ACEC-Charleroi is een schoolvoorbeeld van 'hoe belasting ontduiken'. De veruit grootste belastingbetalers, percentsgewijze het in komen, zijn de werknemers. Vrije beroepen en middenstanders kunnen al wat meer ont duiken. Het patronaat en de financiële milieus zijn de grote fraudeurs. Men kan zich afvragen waarom de achtereenvolgende regerin gen aan deze toestand niets doen. Ten eerste een regering met PW-deelname werkt deze toe stand nog in de hand. Ten tweede een centrum-linkse regering kan enkel pogen met schuchtere maatregelen de fiscale fraude te bestrijden. Van waar die machteloosheid? Het kapitalisme is internationaal. Dat geeft het mogelijkheden tot economische chantage en geldmanipulaties. De arbeiders klasse staat nog zeer ver af van een goede organisatie en efficiëntie op Europees vlak, laat staan op wereldvlak. Meer fiscale rechtvaardigheid kan er maar komen door middel van een strijd, minstens op Europees vlak. Conclusie, we kunnen begrip opbrengen voor de politiek van de regering. Blijft het feit dat deze politiek onrechtvaardig is ten overstaan van de werknemers. Voor de opening van het nieuwe Europese Parlement had de vergadering plaats van de grootste fraktie, namelijk die van de socialistische en sociaal-democratische partijen van de 12 lidstaten: 180 leden. De delegaties van deze lidstaten hebben normaal elk een lid in het Bureau van de fraktie. Mare Galle verklaarde er geen genoegen mee te kunnen nemen, dat er wat België betreft, slechts één delegatie zou worden erkend. Hij argumenteerde, dat PS en SP niet alleen twee afzonderlijke partijen zijn, maar dat hun vertegenwoordigers in het Europe se Parlement bovendien in twee afzonderlijke kiesomschrijvin gen werden verkozen. Uit de stemming in de fraktie, bleek dat dit federalistisch argument werd aanvaard: Mare Galle werd naast Dury van de PS, volwaardig lid van het Bureau. De volgende stap was nog belangrijker. Ernest Glinne werd voorgesteld voor het quaestorschap, Mare Galle voor het voorzitterschap van een Parlementaire Commissie, wat uiter aard fel begeerd wordt! Door een stemming in de fraktie werd hij voorgesteld als voorzitter van de Commissie van het Reglement, de geloofsbrieven en de onschendbaarheid. Op 27 juli werd hij als zodanig geïnstalleerd met 18 stemmen tegen 2 (voor de kandidaat van uiterst-rechts). Daarnaast werd Mare Galle nog lid van de Politieke Commissie en van de Commis sie van Jeugd en Cultuur (Media inbegrepen) en van de Interparlementaire Commissie Verenigde Staten en Centraal- Amerika. Eind augustus wordt Mare Galle in zijn functie van Voorzitter al geconfronteerd met een belangrijk dossier: een vraag om de onschendbaarheid van Le Pen op te heffen. Ook een aantal initiatieven inzake de overheveling van het Europees Parle ment van Straatsburg naar Brussel liggen op behandeling door zijn Commissie te wachten... CSC-secretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst en dit vóór 31 augustus 1989. Nadien blijven ze eigendom van d Arrondissementsfederatie Aalst.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1