Socialistisch weekblad V.0.P./C.V.P. kommissie Openbaarheid van Bestuur te vergaderen C.V.P.-machtsblok faalt volledig! ■1 Een ontslag op een zinkend schip? 3.500.000 fr. prijzen wn,: '•&V2& sSsjSsSsSS» pioo CENTRAA krijgt Zottegem Nationaal Politiek SP-Congres Emile Vandervelde Aandacht - Aandacht - Aandacht - Aandacht omslag- 10°°sportzakken Kommissie ad hoe op aandringen van S.P. geïnstalleerd S.P. roept kommissie samen V.O.P./C.V.P.-meerderheid blijft tegenwerken Wat kan in hetO.C.M.W., kan niet in de gemeente Nieuw S.P.-initiatief 1 SS,,,:., - Gal Ie wü sabsWitan D ll Mare Galle Oud-Minister Europees Parlementslid. Zaterdag 21 en zondag 22 oktober 1989 Rijksuniversitair Centrum Antwerpen TREKKING: 16 SEPTEMBER 1989 TE BRUGGE CENTHALF Kottettrrjct 1 fZ R*dakti« - Administratie Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 25 augustus 1989 51* jaargang nr. 30 België kent tot nog toe geen openbaarheid van bestuur. Integendeel, meestal is geslotenheid troef. Er bestaat immers nog geen uitgebreid en juridisch vastgelegd recht op informatie voor de burger en plicht tot informatieverstrekking door de overheid. Als inwoner van een gemeente heb je dan ook weinig zicht op het beleid van het gemeentebestuur, loop je verloren in de ingewikkelde reglementering, is er een gebrek aan communicatie. Kortom, de afstand burger-gemeentebestuur vergroot. Ér ontstaan gevoelens van argwaan, machteloosheid en wantrouwen bij de burger. Temeer daar je vaak tegenover een complex, ondoorzichtig, onper soonlijk en log bureaucratisch apparaat komt te staan. De SP gaat er van uit dat de demokratie best gediend is als de burger echt en direkt bij het beleid wordt betrokken. Grotere openbaarheid draagt daartoe bij. Op initiatief van de S.P.-ministers Tobback en Van den Bossche werd begin dit jaar het 'Gemeentelijk reglement openbaarheid van het be stuur' voorgesteld, dat een meer open verhouding gemeentebestuur burger beoogt. Hierbij hoort een sensibilizerings- kampagne waarbij de gemeentebe sturen worden aangespoord om een gemeentelijk reglement op de openbaarheid goed te keuren. Het initiatief vond alleszins een ruime weerklank in de pers. De S.P.-ministers scoorden duidelijk bij de publieke opinie. Nu komt het er op aan dit elan op plaatselijk vlak, in de gemeenteraden, verder te zetten. Met andere woorden: de S.P. moet zoveel mogelijk, zoniet in alle Vlaamse gemeenten, de ini tiatiefneemster zijn met betrekking tot dit reglement. Het volstaat ech ter niet om dit reglement op de agenda van de gemeenteraad te plaatsen. Om de openbaarheid van bestuur daadwerkelijk te realizeren moet er flink wat beleidsvoorberei- dend werk verzet worden. Het reg lement vormt daartoe een eerste aanzet. Volkomen in de lijn van het hierbo ven geschetste gemeenschapsinitia tief, werd ook in de Egmontstad overgegaan tot het installeren van een kommissie ad hoc, die zich over het beleidsvoorbereidend werk dient te buigen. Te Zottegem (huidige V.O.P./ C.V.P.-koalitie) werd deze kom missie evenwel enkel in het leven geroepen nadat de S.P.-fraktie er uitdrukkelijk om gevraagd en op aangedrongen had. Tot tweemaal toe plaatste de S.P. dit als aanvul lend punt aan de agenda van de gemeenteraad. Op de gemeenteraadszitting van 22 mei 1989 was het dan eindelijk zover. In deze kommissie gingen zetelen: het voltallige Kollege van Burge meester en Schepenen plus twee vertegenwoordigers van elke frak- tie. Werden aangeduid: voor de V.O.P. Leon Galle en Leona De Wever, voor de C.V.P. Hector Pe tit en Eric Eeckhout en voor de S.P. Herman De Loor en Dirk Van Herzeele. Zoals het echter eerst reeds het geval was met het oprichten van de kommissie zelf, werd eenzelfde sce nario opgevoerd met de samenroe ping ervan. Inderdaad, sinds 22 mei heeft het huidige stadsbestuur niets gedaan om de kommissie operationeel te maken. Gezien dit verlies van tijd, achtte de Zottegemse S.P. het daarom nodig per 9 juli 1989 het Kollege van Burgemeester en Schepenen op zijn plichten te wijzen door het te verzoeken de kommissie 'Open baarheid van Bestuur' te laten ver gaderen ofwel op maandag 24, 31 juli, 7 of 14 augustus. Alleszins wil de Zottegemse S.P. dat de kommissie met konkrete voorstellen uitpakt vóór 1 okto ber, zoals bij de installatie op 22 mei was afgesproken. Het ziet er thans echter naar uit dat deze da tum niet haalbaar meer is, ingevol ge het vertragingsmaneuver van de huidige meerderheid. Zoals bekend heeft de S.P. krach tens haar grote vertegenwoordiging in de Zottegemse gemeenteraad (een derde is vereist, dit betekent in de Egmontstad 10 zetels, maar de S.P. heeft er 12, dus nog twee op overschot!) steeds het recht om de gemeenteraad samen te roepen. Daar de advieskommissies in dienst staan van de gemeenteraad, laat de Zottegemse S.P. dit demokratisch recht nu ook gelden op de kommis sie ad hoe inzake openbaarheid van bestuur. Hiermee daagt ze ander maal de behoudsgezinde huidige V.O.P./C.V.P.-koalitie uit, die reeds herhaaldelijk bewezen heeft dat openbaarheid en openheid din gen zijn waar zij liever niet van hoort. Vooral daar vele andere gemeenten en steden reeds werk hebben ge maakt van de kampagne 'Open baarheid van Bestuur', wil de Zot tegemse S.P. kost wat kost voorko men dat dit lofwaardige initiatief in de lade zou terechtkomen in de stede waar zij met bijna 40% door de bevolking in de gemeenteraad vertegenwoordigd werd. De teloorgang van de openbaar heidsgedachte te Zottegem zou bo vendien een al te zwaar verlies zijn, aangezien daar precies onder de vorige koalitie met S.P.-stempel, een voorsprong werd opgebouwd die door vele andere besturen be neden werd. Vanuit haar oppositie rol zal de Zottegemse S.P. er alles zins over waken dat het nooit zover komt! Wie gedacht had dat de kommissie op één 'van de vier door de S.P. voorgestelde data zou samen wor den geroepen door het Kollege van Burgemeester en Schepenen, kwam bedrogen uit. Bij brief van 25 juli liet het Kollege aan Herman De Loor weten dat het van oordeel is dat de voorgestelde data in de verlofperiode van de raadsleden vallen, zodat het S.P.-voorstel wei nig opportuun is. Het is opvallend hoe de meerder heid door deze houding opnieuw tracht het opmaken en uitwerken van een reglement inzake open baarheid van bestuur op de lange baan te schuiven. Immers tijdens de vakantiemaanden juli en augus tus kunnen de O.C.M.W.-leden wei vergaderen en de gemeen teraadsleden niet. Zo kwam de O.C.M.W.-raad bijeen op 26 juli en wordt opnieuw vergaderd op 31 augustus. Kwam het sociaal Komi- tee samen op 24 juli en wordt opnieuw rond de tafel gezeten op 28 augustus. Ook heeft er een coördinatie vergadering plaats in zake verbouwingen op 24 augustus. Dit betekent dat de O.C.M.W.- leden tijdens de vakantiemaanden verder hun taak vervullen (wat nor maal is) terwijl de gemeenteraads leden twee maanden platte rust worden opgelegd. Men zou zich kunnen afvragen of Zottegem dan niet moet worden bestuurd tijdens juli en augustus? Hoe dan ook is het duidelijk dat de V.O.P./C.V.P.-meerderheid van kwade wil is en dat de spanningen die er nu al zijn met de oppositie daardoor zeker niet zullen afnemen. Toch zou deze meerderheid nu al uit ervaringen van de voorbije maanden moeten weten dat de S.P. zich in geen kruipersrol laat dringen. Daarom heeft de S.P. een nieuw initiatief genomen, waarbij zij aan de agenda van de eerstvolgende gemeenteraad op maandag 28 au gustus, een huishoudelijk regle ment ter goedkeuring voorlegt, waarin een timing inzake vergade ring wordt vastgelegd. Als dit huis houdelijk reglement wordt goedge keurd kan ten laatste op 1 januari 1990 van start gegaan worden met nog een grotere openbaarheid van bestuur te Zottegem, zoals de S.P. het wil. ■II Volgens Jacques Timmermans, S.P.-woordvoerder in de kommis sie leefmilieu van de Vlaamse Raad, wijst het Sobemap-rapport duidelijk de zware beleidsfouten aan die de Vlaamse Maatschappij van Waterzuivering heeft gemaakt. De opeenvolgende C.V.P.-ge meenschapsministers, bevoegd voor leefmilieu, hebben bij dit ne faste beleid nooit ingegrepen, maar door hand- en spandiensten van de P.V.V.-ministers zelfs verder gepo litiseerd. Het ontbrak de beleidsverantwoor delijken aan een duidelijke visie inzake gecoördineerde riolerings- politiek en waterzuiveringsbeleid. Volgens de S.P. blijven lozingsver gunningen dode letter zonder fi nanciële ingreep op de overtreders: zware heffing op de restvervuiling van oppervlaktewaterlozers en fi nanciële sankties op overtreders van de lozingsvergunning moeten dringend worden ingevoerd. Op voorstel van S.P.-volksverte genwoordiger Jacques Timmer mans werd door de commissie be slist in september hoorzittingen te starten waar beleidsverantwoorde lijken van de verschillende diensten (VMZ, AROL, Technische dien sten) zullen worden gehoord over de oorzaken van de door Sobemap aan het licht gebrachte beleidsfou ten en de te nemen maatregelen, ten einde de beschikbare financiële middelen en mankracht binnen de VMZ maximaal renderend te be steden. "it jÊÊÊwmm Veelzeggende persknipsels; toen had de SP (Mare Galle) het nog voor het zeggen qua leefmilieu met alle positieve resultaten vandien. De Volksunie is geboren uit ongeduld, zoals ook in een groot deel van de wereld de socialistische beweging is geborjen uit ongeduld. Bij ons was dat, omdat de wil bij de anderen ontbrak om macht, vermogen, gezondheidszorg, onderwijs, cultuur, enz. te spreiden. Bij de VU was dat omdat een aantal Vlamingen een formatie wilde vormen om meer kracht te zetten achter de eisen tot een beter evenwicht tusserp neder- landstaligen en franstaligen in het Belgische staatsbestel en al wat eruit voortvloeit. De VU bestaat dus uit een samenvoeging van mensen die sociaal-economisch niet op dezelfde golflengte zitten, wat al onmiddellijk zoveel vleugels tot gevolg had, dat het moeilijk zou worden te vliegen. Alleen de Vlaamse doeleinden waren het bindmiddel, zodat men eigenlijk niet ten volle van een politieke partij kan spreken. Dat kan men evenmin zeggen van de CVP maar die heeft altijd bindmiddelen gezocht en gevonden, om zichzelf met al zijn geledingen en verschillen recht te houden. Het huidig doel van de VU is de derde fase van de staatsher vorming, waarbij o.m. de Vlamingen hun eigen rechtstreeks verkozen Parlement zouden hebben. Dit is ook de betrachting van de SP. Maar het ongeduld duikt weer op, omdat sommigen vinden dat regeringsdeelneming op zichzelf niet voldoende is als die derde fase er niet direct komt. De VU delft aldus haar eigen graf: komt die nieuwe fase er niet of niet vlug genoeg, dan haken de aanhangers af; komt ze er wél, dan heeft de VU geen voldoende eigen sociaal-economische doelstellin gen om binnen het Vlaamse Gewest haar bestaan te verrecht vaardigen. Dit heeft ook Maurits Coppieters ingezien. Hij nam ontslag als lid van de VU om een luid signaal te geven aan de leiding en de VU-ministers, die blijven voortdobberen op een schip met vele gaten. Voor ons is dit evenzeer belangrijk, omdat degenen die zullén afhaken hun blikken elders zullen wenden. Naar wie? Een deel kon tijdens de Europese verkiezingen al aansluiten bij het uiterst-rechtse Vlaams Blok. Hoevelen zullen hun vertrouwen aan andere partijen geven en welke? De sociaal-democratisch voelenden onder hen zijn bij ons welkom. Wat de Vlaamse problemen betreft, verschillen ze tenslotte weinig of niet van wat in ons programma staat. Of zullen ze zich wenden tot die andere dubbel- of meerzinnige formatie, die de CVP heet en die, als ze geen sterke bindmiddelen meer vindt, ook gedoemd is om tenonder te gaan? Zitten hier al geen aanwijzingen die ons kunnen doen denken aan een tweepartijenstelsel op basis van sociaal-economische gegevens? Een doordenkertje voor al wie begaan is met de politieke toekomst van ons land en gewest. Houd alvast deze data vrij I 100 fr. het boekje (4 loten omslag gratis) 25 fr. hef lol ~'l

Voor Allen | 1989 | | pagina 1