T jp Socialistisch weekblad Naar gunstiger sociale huurprijzen en meer woonzekerheid Abortus uit het strafrecht FDIT0RIAM Gaat Gorbatsjov niet te vlug? 3.500.000 fr. prijzen \toC^ Emile Vandervelde 2oc Gewenste kinderen, gelukkige kinderen Gewenste kinderen, gelukkige kinderen Enquête zwangerschapsonderbreking jfeiyFjf $f Herman Van Herzeele. .G. 1000 sportzakken OMSLAG. I" 4 home comp TREKKING: 16 SEPTEMBER 1989 TE BRUGGE Wetsvoorstel Herman - Michielsens - Truffaut Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1 9300 Aalst vrijdag 1 september 1989 51* jaargang nr. 31 Op vrijdag 1 september openen de scholen alweer hun deuren. Het onderwijsbeleid valt thans volledig onder Vlaamse bevoegdheid. Ruim 1.360.000 leerlingen en studenten moeten aldus een volwaardig en aangepast onderwijs worden aange boden. Zo zal al het positieve uit het Ver nieuwd Lager Onderwijs worden benut in het Officieel Neutraal On derwijs. Gezien het Secundair On derwijs integraal behoort tot het leerplichtonderwijs, ware het aan gewezen dat zoveel mogelijk diplo ma's binnen die leerplicht worden afgeleverd, zowel op het beroeps-, technisch als algemeen vlak. In een wereld waarin de internationale contacten steeds belangrijker wor den, moet zeker de nadruk gelegd worden op het aanleren van vreem de talen, enz. Alle beschikbare budgettaire mid delen moeten hierbij natuurlijk worden aangewend. De P.M.S.- centra dienen bij hun oriënterings- en begeleidingstaak over voldoen de autonomie te beschikken, en alles moet in het werk gesteld wor den om de (150) opdrachten van Geko-medewerkers verlengd te zien. Om de aantrekkelijkheid van het onderwijsberoep en de loopbaan te verhogen, worden de wedden best opgetrokken. Noodzakelijke om schakeling moet vlot kunnen ge beuren om de onderwijswereld ver trouwen te geven in de toekomst. De SP wenst aldus bestendig waak zaam te blijven voor de herwaar dering van het leraarsambt. We stellen met groot genoegen vast dat op 1 september 1989 het tweede opeenvolgend schooljaar ingaat, waarbij niet meer aan de bevol kingsnormen geraakt wordt. Zo kan het nieuwe schooljaar onge twijfeld maximum resultaten afle veren. De Argo (Autonome Raad voor het Gemeenschapsonderwijs) moet in dit nieuwe klimaat alle drempels wegwerken, om iedereen gelijke kansen aan te bieden in een gewenste werksfeer. De kwaliteit van het onderwijs be paalt de kwaliteit van het leven. Het officieel onderwijs (nu de Vlaamse Gemeenschapsschool) is gericht op de totale persoonlijke vorming, waarbij maximale kansen tot slagen in het leven geboden worden. Men geniet er tevens de grootste waarborgen voor het even wicht tussen de filosofische en ideo logische strekkingen. Op 29 juli 1989 heeft de Vlaamse regering beslist een aantal nieuwe beperkingen in te voeren op het vlak van de huurprijsberekeningen in de sociale huisvestingssector. Deze beslissing was het gevolg van de oproep vanwege de vice-voorzitter en gemeenschapsminister Norbert De Batselier. De beperkingen omvatten dat de reeële huurprijs van de huurder, wiens inkomen dat niet hoger is dan 400.000 fr. netto belastbaar, ver hoogd met 40.000 fr. per kind ten laste, niet hoger mag zijn dan deze van december 1988, verhoogd met een percentage dat gelijk is aan de som van de stijgingspercentages van zijn inkomen enerzijds en de basishuurprijs anderzijds. Deze bepaling zal een einde stellen aan de asociale gevolgen die resul teren uit het besluit van 12 oktober 1988, waarbij alle beperkingen op geheven werden en door de vorige coalitie op de valreep nog werd doorgedrukt. Na onderzoek vanuit juridisch- technisch oogpunt, zal het nieuwe ontwerp voor definitieve goedkeu ring worden overgelegd. De nieuwe reglementering zal op 1 januari 1990 worden ingevoerd. Aan de hand van praktische voorbeelden zal het voorstel dan ook konkreet worden toegelicht. Hieruit zal dui delijk blijken dat de nieuwe beper- kingen zelfs tot 30% huurvermin- deringen zullen leiden. Het ont werp waarborgt tevens een concre te uitvoering van het regeerak koord en biedt terzelfdertijd het voordeel van de rechtszekerheid. Ondertussen heeft ook collega Se nator Herman De Loor een initia tief genomen ten voordele van de woonzekerheid voor sociale huur ders. Vermits de sociale huisvesting een geregionaliseerde materie is, heeft Herman De Loor als Lid van de Vlaamse Raad een voorstel van decreet neergelegd dat ertoe strekt de woonzekerheid voor sociale huurders te waarborgen. Beide initiatieven overtuigen ons eens te meer dat de SP-vertegen- woordigers, zowel in de Vlaamse Executieve als in de Vlaamse Raad, nuttig werk leveren ten gunste van de sociale huurders. De sterkste schouders dienen immers de zwaar ste lasten te dragen. Het Vrouwen Overleg Komitee (VOK) heeft niet de goedkeuring van het wetsvoorstel Herman - Mi- chielsens - France Truffaut (vroe ger Lallemand) door de verenigde Senaatskommissies van Justitie en Volksgezondheid afgewacht, om met een campagne de bevolking te sensibiliseren voor een wetswijzi ging inzake abortus. Op 19/6 startte de abortus-campagne van het VOK onder het motto «Gewenste kinde ren, gelukkige kinderen. Abortus uit het strafrecht». Deze slogans verschijnen in drukke straten en aan invalswegen op reuze-reklame- borden van 20 m2, waarop ofwel een zwangere vrouw, ofwel een vrouw met haar twee tienerkinde ren, staat afgebeeld. Het motto «Gewenste kinderen, gelukkige kinderen» werd geba seerd op studies verzameld in het boek «Abortus Provocatus» (uitge verij Omega, Gent). Volgens deze studies zijn de gevolgen van weige ring van zwangerschapsonderbre king vooral ernstig voor het kind. Ongewenste kinderen zitten op alle vlakken in een benadeelde positie vergeleken met gewenste kinderen. Ongewenste kinderen vertonen tweemaal meer psychiatrische pro blemen en bij ouder worden delin- kwent gedrag of alkoholische ver slaving. De moeder verkeert reeds in een moeilijke positie en een weigering belemmert haar psy chisch evenwicht en sociale integra tie. Zowel bij de moeder als bij het kind staat de kwaliteit van het ver dere leven op het spel. Hoewel het VOK. als tolk van de vrouwenbeweging, het wetsvoor stel Herman - Michielsens - Truf faut een stap in de goede richting vindt, staat het meer achter de radikale stelling «Abortus uit het strafrecht». Slechts met deze stel ling kan de betutteling van de vrouw vermeden worden. VOK wil samen met de Komitees Abortus uit het Strafrecht de nadruk leggen op de fundamentele aspekten van de zwangerschapsproblematiek. Opvoeding tot affektivitëit, infor matie over seksualiteit en geboorte beperking, moeten deel uitmaken van een breed voorlichtingsbeleid dat alle lagen van de bevolking bereikt. Intussen is het wetsvoorstel een eerste stap in de liberalisering van de zwangerschapsonderbreking. Naast Ierland is België immers het enige Westers land waar de penali- sering van abortus nog bestaat. Slechts op deze wijze kan een eind gemaakt worden aan de hypokrisie en willekeur inzake gerechtelijke vervolgen bij centra en ziekenhui zen waar nu abortus verricht wordt. Naar aanleiding van de sensibilise- ringscampagne gaf het VOK de resultaten van een enquête vrij, gerealiseerd in 1985 in 13 abortus centra en 4 ziekenhuizen verspreid over het hele land. Eerste vaststelling is dat in België jaarlijks ongeveer 16.000 zwanger schapsonderbrekingen worden uit gevoerd. Vergeleken met landen waar abortus wettelijk is geregeld, komt men tot volgend resultaat: België 7,7 per duizend vrouwen; Groot-Brittannië 12,8%; Frankrijk 15,3%; West-Duitsland 8,7% en Nederland 6,2%. Van de Belgische vrouwen die hun toevlucht nemen tot zwanger schapsonderbreking is 71% tussen de 20 en 30 jaar en 14% boven de 30 jaar. Van deze vrouwen zijn 25% studenten; 55% alleenstaand; 32% gehuwd en 14% samenwo nend, 45% onder hen heeft geen kinderen; 22% heeft 1 kind; 19% 2 kinderen en 14% heeft 3 of meer kinderen. Opvallend is dat van deze vrouwen 70% ten minste 2 kinderen wil. Bij de ongehuwde vrouwen geeft 47% als motief voor de zwanger schapsonderbreking het ontoerei kend inkomen op als voornaamste reden. Dan volgen relatieproble men (41%), verder studeren (37%), alleenstaand (25%) en te jeugdige leeftijd (21%). Van de gehuwde vrouwen vindt 53% dat ze reeds het gewenste aantal kinderen hebben, 41% heeft een ontoereikend inkomen, 18% de verplichting tot werken,14% gezondheidsredenen en eveneens 14% een te groot leeftijdsverschil met het vorig kind. De gescheiden vrouwen motiveren hun zwangerschapsonderbreking voor 53% wegens ontoereikend in komen, 47% relatieproblemen, 33% alleenstaand, 29% gewenst aantal kinderen bereikt en 18% wettelijke problemen bij de echt scheiding. Bij de enquête werd eveneens ge peild naar de filosofische overtui ging van de betrokken vrouw: 62% verklaart katholiek te zijn, waarvan 15% praktiserend; 22% heeft geen geloofsovertuiging; 11% is moslim en 5% behoort tot andere gods diensten. Opvallend resultaat is eveneens het gebrekkig anticonceptiegebruik bij de vrouwen. Er werd zelfs een achteruitgang vastgesteld in verge lijking met een vorige enquête uit 1979. Van de vrouwen die tot zwan gerschapsonderbreking overgin gen, gebruikte 6% geen voorbe hoedsmiddel tijdens de cyclus waarin ze zwanger werden; 15% gebruikt nooit een voorbehoeds middel en 18% geen betrouwbaar middel, 29% van de betrokken vrouwen gaf het gebruik van een betrouwbaar anticonceptiemiddel op wegens de neveneffekten; 18% dacht geen seksuele betrekkingen te hebben; 13% had schrik voor de neveneffekten; 11% werd het ge bruik verboden door een arts of naastbestaande; 9% vergiste zich bij het gebruik. VOK wijst er op dat een betere voorlichting en verspreiding van betrouwbare anticonceptiva de abortusfrekwentie sterk vermin dert. Dit wordt bewezen in Neder land dat een zeer geliberaliseerde abortuswetgeving heeft en waar slechts 6,2 vrouwen per duizend hun toevlucht nemen tot abortus. Het is bewezen dat de frekwentie van zwangerschapsonderbreking bepaald wordt door de kwaliteit van het anticonceptiegebruik en Dat in Oost-Europa het collectivistisch experiment geen onver deeld succes werd kan niemand in twijfel trekken. De gebeur tenissen in Polen en de vele duizenden Oost-Duitsers die pogen naar het Westen te vluchten, tonen dit overtuigend aan. En toch. Het zou van de grootste naïviteit getuigen te geloven dat de politiek van Solidarnosc in Polen gericht is op meer welzijn voor de Poolse arbeiders, voor het Poolse volk. Evengoed staat vele Oost-Duitsers die naar het westen gekomen zijn een ontgoocheling te wachten. De Polen zijn een zeer katholiek volk. In Polen is het de katholieke kerk die het voor het zeggen heeft. Wij, socialisten in Vlaanderen, weten uit lange ervaring dat de kerk steeds de zijde heeft gekozen van de bourgeoisie, van de rijken, van de patroons. Aldus richt Solidarnosc zijn actie in de eerste plaats op de omverwerping van het kommunisme en op de privatise ring (de kapitalisering) van het Poolse bedrijfsleven. Het welzijn van de Poolse arbeidersklasse is voor Solidarnosc hoogstens een bijkomende zorg. Ter illustratie: ieder maal dat de kommunistische regering een plan van economisch herstel voorlegde heeft Solidarnosc actie gevoerd en gestaakt om de uitvoering van het herstelplan onmogelijk te maken. Nu Solidarnosc zelf aan de macht is roept het de arbeiders op niet te staken en geen actie te voeren, kwestie van het herstelplan niet te kelderen... Wat nu de Oost-Duitse vluchtelingen betreft is hun wens voor meer vrijheid goed te begrijpen. Niettemin stelt men bij deze vluchtelingen vast dat zij niet weten: - dat in het Westen niet iedereen rijk is. Dat er ook in West- Europa nog vele miljoenen mensen leven onder het mini mum voor levensonderhoud; - dat West-Europa vele miljoenen werklozen telt - dat in het Westen het sociaal bewustzijn, de onderlinge menselijke dienstvaardigheid en vriendschap ver verdwenen zijn en plaats gemaakt hebben voor een koud, meedogen loos egoïsme, kenmerk van de kapitalistische wereld. De democratisering in de Oost-blok-landen is zeker een goede zaak. Blijft de vraag in hoeverre Gorbatsjov niet te snel gaat met de hervormingen. 100 fr. het boekje (4 toten omslag gratis) UI 25 fr. het lot niet door een permissieve of een restriktieve wetgeving. Intussen is het wetsvoorstel dat zwangerschapsonderbreking onder bepaalde voorwaarden binnen de eerste 12 weken van de zwanger schap wil toestaan, met ruime meerderheid goedgekeurd door de verenigde Senaatskommissies van Volksgezondheid en Justitie. Na maanden voorstudie, hebben van de 46 senatoren er 26 pro gestemd (SP, PVV, PS en enkele PRL- leden). De 15 tegenstemmen kwa men van CVP (10), PSC (2), PRL (2) en VU (14 Baert), de VU-er Peeters en PRL-er Falise onthiel den zich. Op te merken valt dat geen senatoren van Agalev tot deze kommissies behoren. Volgens het voorstel blijft abortus strafbaar, behalve indien aan be paalde voorwaarden wordt vol daan. De vrouw moet zich in een noodsituatie bevinden en de vaste wil hebben om haar zwangerschap te laten afbreken. De ingreep moet uitgevoerd worden vóór het einde van de twaalfde week zwanger schap en onder medisch verant woorde omstandigheden door een arts in een verzorgingscentrum waaraan een voorlichtingsdienst is verbonden. Indien aan deze voorwaarden is voldaan, kan het oordeel van een arts niet meer door een strafrechter worden aangevochten. Tussen de eerste konsultatie en de ingreep moeten zes dagen verlopen en de dag dat zwangerschapsonderbre king wordt uitgevoerd, moet de vrouw schriftelijk verklaren ak koord te gaan met de ingreep. Na de twaalfde week kan abortus enkel worden uitgevoerd, indien er een ernstig gevaar is voor de ge zondheid van de vrouw of indien vast staat dat het kind ongeneeslijk ziek zal zijn. Hierbij is een advies van een tweede arts nodig. Bij de bespreking werd nog een amendement goedgekeurd dat in houdt dat dokters die een zwanger schap afbreken buiten de wettelijke voorwaarden, met de dood van de vrouw als gevolg, zwaarder worden gestraft. Het verslag van de kommissiever gaderingen. opgemaakt door Jac queline Mayence-Goossens (PRL) en Lisette Lieten-Croes (SP), werd begin juli besproken. Het wets voorstel wordt na het zomerreces door de voltallige Senaat behan deld.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1