Socialistisch weekblad fAöi de hooi S.P./CSC- wil alle overheidswagens Martens VIII heeft nog een en ander te doen 3.500.000 fr. prijzen Ninove Nationaal Politiek SP-Congres Emile Vandervelde 3 $7 Aandacht - Aandacht - Aandacht - Aandacht CSC/Socialistische Vrouwen - Fed. Aalst Werkbijeenkomst Herman De Loor Zaterdag 21 en zondag 22 oktober 1989 Rijksuniversitair Centrum Antwerpen aG. ,000 sport*""" OMSLAG- w 4 home comp TREKKING: 16 SEPTEMBER 1989 TE BRUGGE Redaktle - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 8 september 1989 51' jaargang nr. 32 Wie de media wat volgt zal ongetwijfeld weten dat er onlangs een boottocht georganiseerd werd met als bedoeling de lamentabele toestand van de waterkwaliteit van dit "Denderend water" nog maar eens in de belangstelling te brengen. Nog maar eens. Ja, want ondergetekende vaart zowat om de 5 jaar mee op een vlot of boot om de Dendersituatie aan te klagen, en je komt er voorwaar oude bekenden tegen, ook van die vorige tochten. Het enige verschil was dat we nu bij de genodigden waren en we het vroeger zelf organiseerden. Groot verschil met vroeger was ook dat de organiserende aktiegroep zijn vaartuig niet moest bevolken met "alternatievelingen" of een vis sersclub waarmee men toevallig goede kontakten had, maar dat de boot afgeladen vol zat met promi nenten, dagjesmensen, ambtenaren en persjongens en -meisjes. Je zou voorwaar zeggen dat de sensibilise- ringskampagnes na al die jaren toch hun vruchten afwerpen. Opvallend was wel dat de politieke wereld uit de regio goed vertegen woordigd was en dan nog praktisch alleen de rode: 3 parlementairen, een aantal schepenen en gemeen teraadsleden. Een Agalev-gemeen- teraadslid zat er wat stilletjes en eenzaam bij, en het illustere onbe kende gezicht van een midden- stands-CVP-volksvertegenwoor- digster was te zien bij het bezoek aan het waterzuiveringsstation in Ninove. Jammer genoeg ging ze niet mee op de boot, misschien had ze als vrouw van de branche, kun nen proberen het Denderwater om te toveren in wijn, het zou alleszins beter geroken hebben (waarschijn lijk ook beter gesmaakt). Kom, het is posiitef dat de politieke wereld (letterlijk) met de neus op de feiten wordt gedrukt: het zal alleszins bij gedragen hebben tot hun persoon lijke sensibilisering voor zover ze dit nog niet waren en hopelijk lei den tot politieke konsekwenties. Even hoop ik nog onze "Militant" uit Voor Allen tegen het lijf te lopen op de boot, maar vak bondsmensen hadden blijkbaar an dere katten te geselen (alhoewel: op één van de vroegere tochten vaarde een huidig BBTK-kaderlid lustig mee). Wat ook opviel, was de openhartigheid waarmee de ambte naren van de waterzuiveringsmaat schappij informatie gaven over de lozingspunten in de Dender. Bij vroegere gelegenheden waren ze alleszins veel minder loslippig: het gevolg van de hitte? De gaswal- men? De pintjes bier? Of zou het SOBEMAP-rapport dat voor zo veel herrie zorgde en waar onze VMZ er niet zo best uitkwam er voor iets tussen gezeten hebben. Alleszins zeer leerzaam en voor herhaling vatbaar. Zo vond ik het eigenlijk intriest dat de VMZ-mensen openlijk moeten toegeven niet te weten wat er in het Waalse landsgedeelte aan de hand is met de vervuiling- en zuivering van het Denderwater: hier zou toch een initiatief aangewezen zijn om deze "grensoverschrijdende pro blematiek aan te pakken. Gewest vorming: ok, maar met de nodige onderlinge overlegstructuren. Tot slot dit nog: toen ik in 1971 mijn maturiteitsproef moest afleg gen, maakte ik mijn eindwerk uit gerekend over de vervuiling van de Dender: de toestand was toen al vreselijk maar in mijn slotwoord toonde ik mij optimistisch: was zo pas niet de wet op de waterzuive ring verschenen waarin voorzien werd in de oprichting van 3 water zuiveringsmaatschappijen (een voor het IJzer-, Schelde- en Maas bekken)? U ziet: mijn milieuenga gement is geen recent opportu nisme. Nu 18 jaar later vaar ik nog steeds over een even stinkende Dender, ondanks zoveel aktie, volgeschre ven papier en geïnvesteerde miljar den. U begrijpt beste lezer, dat ik vind dat we nog lang zullen moeten wachten vooraleer dichters als Emi- le Verhaeren de boorden van de Dender zullen bezingen in ellenlan ge gedichten als een paradijselijk, idyllisch oord. Dirk Van Melkebeke Mag het lood uit de auto ons milieu blijven vervuilen? Wat hebben we voor ons milieu over? Dat zijn twee vragen waarmee ook de S.P. thans wordt geconfronteerd. In het kader van het specifieke actiepunt "mi lieu" welke meer dan ooit centraal zal staan in het komende nationaal S.P.-politiek en werkingscongres, blijft de S.P.-federatie Aalst zeker niet bij de pakken zitten. Eigen aan haar goed imago inzake milieube wuste federatie, wordt een arron- dissementele campagne gelanceerd om in alle gemeenten de dienstwa gens loodvrij te houden. Voorstel len zullen dan ook overal worden aangebracht. Het gebruik van loodvrije benzine is immers een noodzaak vanuit mi lieuoogpunt. - In de eerste plaats is de versprei ding van het zware metaal lood in de omgeving een kwalijke zaak om dat de opname ervan door de mens kan leiden tot schade aan nieren, aan het zenuwstelsel en aan de hersenen, hoofdzakelijk bij kinde ren (met als gevolg o.m. leermoei lijkheden); daarnaast heeft lood ook een foetusbeschadigende wer king; alleen reeds om deze redenen is het gebruik van loodvrije benzine een noodzaak. - Niet minder belangrijk is het feit dat een efficiënte bestrijding van de luchtverontreiniging door wagens en de vorming van zure neerslag door uitlaatgassen van auto's, de invoering van een "weg-katalysa- tor" bij auto's zal noodzakelijk ma ken. Deze katalysator verbrandt a.h.w. schadelijke gassen zoals stik- stofoxyden. Deze katalysator kan echter maar gebruikt worden bij auto's die rijden op loodvrije benzi ne: lood vernietigt immers de wer king van de katalysator. Dus ook onrechtstreeks voor de bestrijding van de luchtverontreini ging door auto's, is de promotie van loodvrije benzine van belang. Steeds méér tankstations propage ren reeds het gebruik van loodvrije benzine. Maar niettegenstaande het prijsverschil tussen loodvrije en loodhoudende benzine, blijkt de verkoop van loodvrije benzine toch niet zo'n succes dan algemeen ver wacht. Een van de redenen is dat eigenaars van iets oudere wagens niet zo gemakkelijk overschakelen omdat men schrik heeft om zijn auto "kapot" te rijden; nochtans is dit in vele gevallen een vooroordeel dat elke grond mist. Voor onze federatie Aalst is het van belang dat eenieder die iet of wat met een gezond milieu begaan is (gemeentemandatarissen, be stuursleden, militanten,...) zijn steentje bijdraagt opdat deze cam pagne voor loodvrije benzine een succes zou worden. Het is ook daarom logisch dat openbare besturen - zoals trou wens gevraagd door de staatssekre- taris voor leefmilieu - het goede voorbeeld zouden geven, en indien ook maar enigszins mogelijk, de dienstwagens te laten overschake len op loodvrije benzine. Dit geldt echter niet voor dieselvoertuigen. Met deze arrondissementele actie kan het milieu enkel maar gebaat zijn, en het prijsvoordeel - zeker in een tijd waarin ook de gemeenten aan zich opdringende bezuinigin gen toe zijn - is daarbij mooi mee genomen. In een volgende bijdrage komen wij zeker terug op de reac ties in de tien gemeenten binnen het arrondissement Aalst. DVM/CV i:s!ïi.!!iïï Door de stad Ninove wordt in sa menwerking met de Stedelijke Kul- tuurraad voor de tiende maal een prijs uitgeschreven ter bevordering van de plastische kunsten. Deze wedstrijd staat open voor alle kunstenaars die bij hun inschrijving de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. Aan de 'Laureaat' (l"" prijs) zal een bedrag van 80.000 fr. worden toe gekend. Het bekroonde werk wordt eigendom van de stad Ninove. Aan de 'Eervolle Vermelding' (2dc prijs) is een bedrag van 10.000 fr. verbonden (het werk blijft eigen dom van de kunstenaar). Indien geen van beide prijzen aan een Ninoofs kunstenaar wordt toe gewezen kan de jury een bijkomen de prijs ter waarde van 10.000 fr. toekennen aan het beste werk on der de inzenders woonachtig op het Ninoofs grondgebied. De jury kan eveneens één prijs of meerdere 'Vermeldingen' toeken nen en er is ook een 'Persprijs' voorzien. Deze laatste zal worden toegewe zen door de aanwezige journalisten vóór de officiële proclamatie en opening van de tentoonstelling der geselecteerde werken. Aan de vermeldingen en de pers prijs zijn evenwel geen geldwaar den verbonden, maar het Schepen college kan ze evenwel begiftigen met een naturaprijs. Aan alle winnaars zal een officieel getuigschrift worden overhandigd. De volledige programmatie van de ze prijs ziet er als volgt uit: afsluiting van de inschrijvingen: 27 oktober 1989; binnenbrengen van de werken op donderdag 9 en vrijdag 10 novem ber 1989 (van 15 tot 20 uur) in het oud-stadhuis, Oudstrijdersplein 6 te 9400 Ninove; beoordeling van de jury op zater dag 25 november 1989; afhalen van de niet-geselecteerde werken op vrijdag 1 december 1989 (van 17 tot 20 uur) en op zaterdag 2 december 1989 (van 9 tot 12 uur); proclamatie en opening van de tentoonstelling op vrijdag 8 decem ber 1989; tentoonstelling van zaterdag 9 tot en met zondag 24 december 1989. Openingsuren: - werkdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur; - zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur; afhalen van de geselecteerde werken op woensdag 27 december en donderdag 28 december 1989, telkens van 17 tot 20 uur. Het reglement en de inschrijvings formulieren kunnen worden aange vraagd op de Socio-Culturele Dienst, Oudstrijdersplein 6, te 9400 Ninove (tel.: 054/33.78.58). De komkommertijd zit er weer op, hoewel het tijdens de vakantiemaanden op het politieke vlak drukker is geweest dan de voorgaande jaren. Vooral de ruzie binnen de Volksunie heeft voor heel wat speculaties gezorgd over het al of niet deel blijven nemen van die partij aan de regering. Deze maand nog zal een belangrijke bijeenkomst van de bestuursorganen van de V. U. hieromtrent een beslissing treffen. Mocht de V. U. er uittrekken, wat wellicht niet zal gebeuren, dan dreigt er van de derde faze van de staatshervorming niets in huis te komen, tenzij dan beroep zou worden gedaan op de P. V. V. om dit belangrijke werk af te maken. Buiten deze taak van verdere federalizering, heeft deze regering ook nog veel ander werk voor de boeg, waaronder opdrachten die ook wel eens het verdere leven van deze ploeg in het gedrang zouden kunnen brengen. In de eerste plaats is er het wetsvoorstel tot liberalizering van abortus, dat thans klaar is om in openbare vergadering van de Senaat te worden behandeld, nadat het vóór de vakantie in de bevoegde Kommissie reeds werd goedgekeurd. Ondanks het feit dat in de regeringsverklaring staat ingeschre ven dat dit een zaak is van het parlement, blijft het voor spanningen zorgen binnen de meerderheid. Vooral de recente uitlatingen van de C.V.P.-Voorzitter, die gewaagt van een evaluatie na de stemming in de Senaat, voorspellen niet te veel goeds. Deze houding druist immers regelrecht in tegen de stelling van premier Martens. Ook de T.G.V. zou wel eens heibel kunnen veroorzaken, terwijl ons indexsysteem opnieuw onder zware druk komt te staan. Sinds jaar en dag is dit een doorn in het oog van het patronaat. De vorige C.V.P.IP.V.V.-regeringen hebben tijdens de perio de 1981/1988 het indexstelsel meer dan eens gesaboteerd, via indexsprongen en -manipulaties. Met de S.P. in de regering mogen de werkgevers thans hun slag niet thuishalen. Ook de begrotingen 1990, zowel de nationale als de gewestelij ke, de onderhandelingen over een nieuwe kollektieve arbeids overeenkomst voor het overheidspersoneel en de toekomst van het pensioendossier, zoals het werd aangebracht door Staatsse cretaris Leona Detiège, zijn thema's waarover nog wel een ernstig woordje zal worden gezegd. Voor Martens VIII is er bijgevolg nog het een en ander te doen. Houd alvast deze data vrij Woensdag 13 september 1989 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1, te Aalst Met o.m.: - planning activiteiten najaar - uitbouw arrondissementele werking - allerlei. Deze vergadering staat open voor alle vrouwelijke politiek belangstellenden w-Sfesis 100 fr. het boekje (4 loten omslag gratis) 25 fr. het lot

Voor Allen | 1989 | | pagina 1