Socialistisch weekblad Vlaamse Socialisten en Nederlandse PVDA werken nauwer met elkaar samen 1 Perestroïka, waarheen? jzt r Erasmus mm mm mmm Nationaal Politiek SP-Congres cvmtu. m Aandacht mm&Mm Waterverdragen Verdiepingsprogramma Vaste Schelde- oeververbinding Kwaliteit van het Schelde- en Maaswater Kanaal Gent-Terneuzen Afvalcoliector langs het Albertkanaal Eddie Monsieur, Gewestelijk Sekretaris. Aanrlarht AanHarht AanHarht MdlIUdUII HdllUdt.Hl HdfludCni t ^5 tt n t ^3 r i i r 3 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 Ir. Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 15 september 1989 51' jaargang nr. 33 s" De vervuiling van het kanaalwater en de onderwaterbodem dient drastisch te worden verminderd De PVDA en de SP hebben het inzicht om voortaan op geregelde tijdstippen en in gestructureerde wederzijdse contacten overleg te plegen. Aldus zullen zij in de komende periode de diverse grensoverschrij dende verkeersproblemen (spoor-, weg-, water- en luchtverkeer) o.m. de S.S.T. en het vliegveld Beek, met elkaar behandelen. Ook zullen andere aspecten van het grensverkeer het voorwerp uitmaken van nader overleg. Beide partijen zijn van mening dat het overleg inzake de waterverdra gen, dat in mei 1987 stilviel, zo spoedig mogelijk moet hervat wor den. Dit overleg moet binnen af zienbare periode en op de verschil lende onderdelen van de te behan delen problemen leiden tot voor beide Staten bindende overeen komsten. Men is van mening dat omzichtiger met het beschikbare water moet omgesprongen worden. De verde ling van het Maasdebiet zoals opge nomen in het ontwerp-Maasver- drag van 1975 maakte de aanleg van stuwmeren noodzakelijk, zodat ook in zeer droge periodes beide landen zouden beschikken over zeer grote waterdebieten. Het is beter dat in droge periodes, zowel in Nederland als in België, stapsgewijs waterbesparingspro- gramma's in werking gesteld wor den, die het beschikbare Maaswa ter op billijke wijze tussen de beide landen verdelen. Deze beperkende maatregelen moeten gelijke tred behouden met de vermindering van het debiet van de rivier. Beide delegaties bepleiten dat parallel aan de ontwikkeling van Waterbe- sparingsprogramma's, onderzoek wordt verricht naar verdere moge lijkheden ter regularisering van het Maasdebiet, zonder dat dit aanlei ding mag geven tot een ecologisch niet verantwoorde grindontginning. De mogelijkheid tot de aanleg van het zgn. Baalhoekkanaal moet ge vrijwaard worden, mits aan bepaal de ruimtelijke en ecologische voor waarden kan voldaan worden. Om trent de concurrentieverhoudingen, de ecologische en ruimtelijke aspe cten evenals over de kostenverde ling, .dient tussen de betrokken overheden en politieke regionale groeperingen (SP-PVDA) op korte termijn overleg gepleegd te worden. Beide delegaties stellen dat op grond van het Scheldestatuut een wederzijdse inspanning verlangd wordt inzake de uitvoering van het verdiepingsprogramma 48743' van de Westerschelde. Beide partijen zijn van mening dat een snelle uitvoering van het ver diepingsprogramma en de bijbeho rende verdieping van de vaarpassen in de Noordzee noodzakelijk is voor de verdere ontwikkeling van de Scheldehavens Vlissingen, Ter- neuzen, Gent en Antwerpen, even als van de haven van Zeebrugge. De uitvoering van dit verdiepings programma mag niet vertraagd worden door dit te koppelen aan de Verdragen inzake het Baalhoekka naal en het Maaswater. De verdiepingsbaggerwerken moe ten gepaard gaan met een aantal maatregelen ter vrijwaring van het ecologisch belang van de Wester schelde en de veiligheid van de bevolking. De verdiepingsbaggerwerken van gen aan zodra een alomvattend programma voor de zuivering van het Scheldewater, gebaseerd op een strikt tijdschema, is aanvaard in de af te sluiten overeenkomst door de eerst-verantwoordelijke overheden van beide landen. De uitvoering van beide program ma's (zuivering en baggerwerken) wordt jaarlijks gemeenschappelijk geëvalueerd. Over de opslag en het beheer van het zwaar verontreinigd slib (bag gerspecie), dat vrijkomt bij de bag gerwerken en die niet in de rivier kan en mag teruggestort worden, moeten afspraken gemaakt worden tussen beide partijen, waarbij ieder land bijdraagt in functie van zijn verantwoordelijkheid inzake ver ontreiniging. Er moeten bijzondere maatregelen genomen worden voor de bescher ming van schorren, zoals het Ver dronken Land van Saeftinge. Beide landen moeten adequate maatregelen nemen opdat aan de vervuiling van het Scheldewater en de onderwaterbodem een einde zou komen. Dit impliceert dat de in spanningen van België voor de zui vering van het water in het Schelde- bekken op een betekenisvolle ma nier moeten geïntensifieerd worden. De voorgenomen aanleg van de Westerschelde-oeververbinding mag de vrijheid van scheepvaart naar de Scheldehavens niet in het gedrang brengen. Bij aanleg van deze regionale verbinding moet er mee rekening gehouden worden dat de Westerschelde nog niet vol ledig gestabiliseerd is en dat de vaargeulen beweeglijk zijn. Voor aleer tot definitieve aanleg wordt beslist moet wederzijdse overeen stemming worden bereikt tussen de betrokken landen over de wijze waarop de toegankelijkheid van Antwerpen gevrijwaard wordt. Beide partijen menen dat het beter is om niet uitsluitend te blijven discussiëren over de waterkwaliteit van Maas en Schelde ter hoogte van de Belgisch-Nederlandse grens, maar deze ook te bekijken in een breder internationaal perspectief. Er moet gestreefd worden naar een optimale waterkwaliteit van bron tot monding, uitgaande van de overeen te komen waterkwaliteits doelstellingen. Daarbij zal ten min ste verder uitvoering moeten gege ven worden aan de richtlijnen uit gevaardigd door de Europese Com missie. Dit impliceert dat het emissiebeleid in alle oeverstaten op elkaar moet afgestemd worden. Beide delegaties spreken hun zorg uit over de in de door de R.I.W.A. en het landelijk waterkwaliteitsplan - Beide partijen zijn van mening dat ingrijpende maatregelen noodzakelijk zijn om de vervui ling van het kanaalwater en de onderwaterbodem te vermin deren. - Beide partijen dringen erop aan dat de Regeringen zich spoedig zouden uitspreken over het ge volg dat moet gegeven worden aan de oriënterende studie van de Technische Scheldecommissie omtrent de bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen. In overleg moet worden nage gaan of aansluitend op de moge lijke bouw van deze sluis het kanaal niet moet verruimd worden. - Beide partijen zijn van mening dat een oplossing moet gevonden worden voor de verkeersproble men, die geschapen worden door het feit dat de beweegbare brug gen vele uren per dag, ingevolge de zeescheepvaart, voor het weg verkeer gesloten zijn. Wim Kok, voorzitter PVDA. (1987) aangedragen recente gege vens m.b.t. de waterkwaliteit van Rijn, Maas en Schelde. De in de R.I.W.A.-memorandum van 1985 beoogde situatie t.a.v. Maas en Rijn blijkt niet te zijn gerealiseerd en zelfs op onderdelen te zijn verslechterd. De vervuiling zal bij de bron op kosten van de vervuiler moeten worden vermin derd met inzet van de beste techni sche mogelijkheden. Bij onvol doende verbetering worden aanvul lende beleidsmaatregelen noodza kelijk. Een gemeenschappelijke aanpak is onontkoombaar. Het bilaterale overleg tussen België en Nederland inzake waterkwaliteit wordt best uitgebreid tot een over leg tussen alle oeverstaten. De de legaties willen initiatieven nemen en ondersteunen gericht op het tot standbrengen van zowel een Maas- aktieplan en het instellen van een internationale Maascommissie als van een Schelde-aktieplan en een internationale Scheldecommissie naar het voorbeeld van de bestaan de Rijncommissie. In elk geval moet de inspanning van België voor het zuiveren van de oppervlaktewa teren geïntensifieerd worden. In ver band met de waterkwaliteit van de Rijn is het gewenst dat Nederland en België een gemeenschappelijk standpunt aannemen. Beide partijen zijn van mening dat de afvalcoliector slechts in gebruik mag genomen worden, wanneer het uitsluitend gaat over water, dat in ecologisch verantwoorde omstan digheden kan geloosd worden in de Schelde, zodat hierdoor geen ver slechtering van de waterkwaliteit optreedt. Tussen beide landen moet een open informatiewisseling tot stand komen over het verder gebruik van deze collector. Frank Vandenbroucke, voorzit ter SP. Glasnost en perestroïka waren de voorbije twee jaren magische woorden, die de Sovjet-maatschappij drastisch zouden wijzi gen. Partijleider Gorbatsjov maakte van dit streven zijn absolute prioriteit, om aldus uit de verstarde staatsstructuren te ontsnappen en het welzijn - door grotere individuele inzet - van de Sovjets te verbeteren. De mijns inziens broodnodige hervormingen - op alle ni veau's - maakten echter heel wat frustraties vrij, die decennia opgekropt en verdrongen werden. Zo maken wij vandaag mee dat enerzijds op het sociale vlak de arbeidersmassa zich her en der begint te roeren - denken wij maar aan de diverse mijnwerkersstakingen. Anderzijds moet de Sovjetunie met lede ogen de etnische onrust aanzien in Moldavië, de Oekraïne, de trans-Kaukasus, Centraal-Azië en de drang naar onafhankelijkheid van de Baltische staten. Vanzelfsprekend is de grotere persvrijheid en de mogelijkheid vrij te kunnen discussiëren zonder twijfel de vonk geweest, die deze dynamiek in gang zette. Het baart dan ook geen verwondering dat verleden zaterdag Mikhail Gorbatsjov, in een 25 minuten durende T.V. -toe- spraak een somber beeld ophfng van de toestand in de Sovjetunie. Daaraan gekoppeld werden een reeks zware offers en onpopulaire maatregelen - ter gezondmaking van de eko- nomie - reeds in uitzicht gesteld. Wil de gevoerde politiek overleven, dan zal het kronisch tekort aan verbruiksgoederen weldra tot het verleden moeten behoren. Bovendien kan men zich inbeelden dat de konservatieve krachten in de K. P.maar al te graag de ingezette hervormingsbeweging zouden willen kortwieken. Ook binnen het Oostblok evolueerden andere landen, als Polen en Hongarije in een breder democratiseringsproces, naar het voorbeeld van de grote broer. Zo kent Polen thans een coalitieregering o.l.v. een niet-communist - enkele jaren geleden nog totaal ondenkbeeldig. Hongarije van zijn kant, wil zijn economie radicaal opengooien en het kapitalistisch systeem kansen geven. Aan de andere kant noteert men dan de stugheid van de D.D.R.-partijtop, die zich Stalinistischer dan ooit opstelt en elke hervorming afwijst. Wellicht dient de voornaamste rede nen van de D.D.R.-exodus die zich aandient in dit onbuig zaam beleid gezocht te worden. De vele tienduizenden vluchte lingen, die via Hongarije West-Duitsland bereiken en zullen bereiken kunnen immers moeilijk allemaal geloven dat de kapitalistische glitter-wereld zo zaligmakend zou zijn... Veel eer is het niet belonen van ambitie en harde werkkracht, gekoppeld aan de vrije meningsuiting hier de hoofdoorzaak. Bijzonder spijtig ware dan ook dat de stroomversnelling waarin de perestroïka-beweging beland is, oorzaak zou zijn van een - door het apparaat verplichte - voortijdige afbraak. Wij kunnen dan ook alleen maar hopen dat de rede het zal halen op het gevoel en dat Gorbatsjov er zou in slagen om de verhitte gemoederen te bedaren. In West-Europa, moeten wij van onze kant beseffen dat een naar elkaar toe groeien van twee werelden - de communistische en de kapitalistische - slechts kan slagen doorheen een geleidelijk groeiproces. De wereldvrede en de ontwikkelingskansen van de derde wereld kunnen enkel en alleen hierdoor gediend zijn. Houd alvast deze d<it«i vrij Erasmus roept bij de meesten onder ons alleen maar de gestalte op van de grote humanist en geleerde uit de vroege Rennaissance, Erasmus van Rotterdam, de auteur van de "Lof der zotheid" die in onze gewesten en tot ver daarbuiten de vrijheid van het woord verdedigde. Erasmus zou echter ook om een andere reden een begrip moeten zijn. Het is nl. het letterwoord voor een programma van de Europese Gemeenschap: European Action Scheme for the Mobility of University Students dus: Europees Actieprogramma voor de mobiliteit van Universiteits studenten. Dit programma gaat uit van een simpele vaststelling: slechts 1 stu dent op 100 in de Europese Ge meenschap verricht een gedeelte van zijn studie in een andere lid staat, en de gemiddelde Europese Student is thans minder mobiel dan ten tijde van de (echte) historische Erasmus. Vandaar de doelstellingen van het programma. Bedoeling is om een toenemend aantal studenten (streefdoel is: mi nimum 10% in 1992) de mogelijk heid te geven om een gedeelte van hun studie te doen in een andere Lidstaat, waarbij die periode uiter aard erkend wordt, d.w.z. in aan merking komt voor het verwerven van een diploma. Het onderliggende concept is dat de Gemeenschap, door een steeds grotere groep afgestudeerden te creëren, die tijdens hun studie con crete ervaring hebben opgedaan met intra-communautaire samen werking, een ruimere grondslag schept voor toekomstige grensover- schijdende samenwerking op eco nomisch en sociaal gebied (iets wat na 1992 beslist nog noodzakelijker zal zijn). Bovendien komen op deze wijze ook nieuwe persoonlijke betrekkin gen tot stand tussen burgers van verschillende Lidstaten, over de na tionale landsgrenzen heen, waar mee dus concreet gestalte gegeven wordt aan het Concept van een Europa van de Burger. Op dit laat ste kom ik straks uitvoeriger terug. In concreto verleent deze Commis sie financiële steun voor 3 verschil lende soorten acties: 1. financiële steun aan Universitei ten en Hogescholen voor het orga niseren van zgn. interuniversitaire samenwerkingsverbanden; 2. mobiliteitsbeurzen voor stu denten; 3. mobiliteitsbeurzen voor docen ten en administratief personeel. De ervaringen met het Erasmus- programma zijn uitermate positief, ondanks de zeer bescheiden midde len (die wij verhoogd willen zien) en het kleine aantal studenten resp. docenten dat tot nu toe in het kader van het programma financiële steun heeft genoten. Ter illustratie: voor het academie jaar 1988-1989 kregen in Vlaande ren 266 studenten een beurs met een gemiddelde waarde van 37.690 BF., voor een verblijf van 4 a 6 maand in een andere Lidstaat. De eerste reacties van de deelne mende studenten waren positief, voornamelijk door het feit dat voor studenten die met een Erasmus- beurs in een ander EG-land stude ren, "Europa" een tastbare, concre te inhoud krijgt. Dit was precies de bedoeling van het concept van het "Europa van de Burger" dat de Europese instellin gen verdedigen: d.w.z. de idee van een supranationale Europese Ge meenschap dichter bij de burger te brengen door tastbare, concrete verwezenlijkingen. In de jongste Europese Verkie- zings-campagne heeft de SP terzake trouwens kritiek geformuleerd aan het adres van de Commissie en de Raad over het uitblijven van derge lijke concrete initiatieven terzake en in ons Verkiezingsprogramma hadden wij een aantal concrete voorstellen opgenomen om dit te verhelpen. Voorts is ook toe te juichen dat de uitwisseling bijdraagt tot het ophef fen van nationale vooroordelen en stereotiepe beeldvorming van an dere nationaliteiten en culturen; dit zijn nl. vaak even grote struikel blokken op de weg naar de Europe se eenmaking als vermeende eco nomische belangentegenstellingen Het gebeurt niet vaak dat men positief verslag kan uitbrengen over Europees beleid, en dan nog over een initiatief dat ook concrete bete kenis heeft voor de Europese bur ger. Het Erasmus-programma is zo'n initiatief. Het verdient zeker uitbreiding en meer financiële steun. De SP-delegatie in het Euro pees Parlement zal er zich onder leiding van uw lijsttrekker zeer be slist voor inspannen. Mare Galle. V

Voor Allen | 1989 | | pagina 1