9 Socialistisch weekblad SP aktie-partij f lo° Dirk Van der Maelen voor het eerst in de Kamer Nationaal Politiek SP-Congres Jacques Timmermans Volksvertegenwoordiger Fiskale voorkeursbehandeling van de elektriciteitsmaatschappijen Zaterdag 21 en zondag 22 oktober 1989 Rljksunlversitair Centrum Antwerpen Houd alvast deze data vrij De diskussienota voor dit belangrijk politiek congres, in de vorm van een handige brochure kan door elke geïnteresseerde militant kosteloos bekomen worden op het arrondissementeel SP-sekretariaat; op eenvoudige telefo nische of schriftelijke aanvraag krijgt men hem thuis toegestuurd. Ook de diverse SP-afdelingen beschikken over een voldoende aantal exemplaren. Tussenkomst van Dirk Van der Maelen lJVLLEN Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 22 september 1989 51' jaargang nr. 34 WwtömmfflfM Reeds in zijn eerste kommissievergadering mengde ons nieuwbakken kamerlid Dirk Van der Maelen zich in het debat dat zich ontspon tussen de liberalen en de socialistische staatssekretaris voor Energie, Elie Deworme. De staatssekretarissen gingen met elkaar in de clinch over het fiskaal statuut van de elektriciteitsmaatschappijen EBES, INTERCOM en UNERG. Dit op het eerste zicht weinig interessant debat verbergt een politiek gevoelig knelpunt dat bijzonder verhel derend is voor de belangen die de liberale partijen PVV en PRL dienen. Vooraleer de tussenkomst van onze partijgenoot Dirk Van der Maelen weer te geven, is een woordje van uitleg zeker op zijn plaats. De fiskaal zeer voordelige behan deling die INTERCOM, UNERG en EBES krijgen is een gevolg van een kombinatie van twee specifieke belastingsregels die ons fiskaal recht kent. 1. Interkommunales zijn vrijgesteld van belastingen Winsten die interkommunales boe ken op de distributie, de produktie en het transport van elektriciteit zijn vrij van belasting. Deze regel laat zich ongetwijfeld verdedigen voor zuivere interkommunales die ofwel hun winsten herinvesteren ofwel doorstorten aan de aangeslo ten gemeenten die deze middelen heraanwenden ten bate van de ge meenschap. Op de dividenden winsten) in gemengde interkommunales uitge keerd aan de private partners (IN TERCOM, EBES of UNERG) wordt evenmin belasting betaald en dit is m.i. reeds voor belasting vatbaar. 2. Regel voor de definitief belaste inkomens (D.B.I.) De Belgische belastingswetgeving past deze regel toe om te beletten dat een winst tweemaal belast zou worden, nl. eenmaal bij degene die de winst uitkeert en een tweede maal bij degene die de winst ont vangt. Met medeplichtigheid van de diver se ministers van Financiën hebben de drie grote elektriciteitsmaat schappijen bovenstaande regels als volgt op hun sektor laten toepas sen: de winsten die we halen uit de interkommunales werden reeds be last aan weliswaar 0% en op grond van de DBI-regel mag je die geen tweede maal belasten. Freddy Willockx ijvert nu reeds sedert 1980 om een einde te stellen aan deze kronkel in onze belas tingspraktijk. 'De aanhouder wint', luidt een Vlaamse volksspreuk en het ziet er naar uit dat Willockx dit jaar eindelijk zijn zin gaat krijgen. Tijdens het begrotingskonklaaf van deze zomer besliste de regering - natuurlijk onder druk van de Er zijn, ook in het leven van een partij, momenten van actie en mo menten van bezinning. Aan actie heeft het ons tijdens de voorbije jaren niet ontbroken. Na de vorming van de CVP-PVV- koalitie in 1981 vormden de Euro pese verkiezingen van 1984 een eerste grote test voor de aantrek kingskracht van de SP als alterna tief. Die test werd gevolgd door een aaneenschakeling van verkiezings- kampagnes: de parlementsverkie zingen van oktober 1985 en van december 1987, de gemeenteraads verkiezingen van oktober 1988, de Europese verkiezingen van 1989... Tussen 1978 en 1984 hebben de Vlaamse Socialisten hard gewerkt aan nieuwe politieke thema's die de Vlaamse politiek grondig veran derd hebben: de weigering van de kruisraketten, de Zaïre-kritiek, een alternatieve visie op het ge zondheidsbeleid, 'Wonen in Vlaan deren', een radikaal nieuwe rich ting voor het energiebeleid, heel wat decreten en voorstellen van decreet inzake leefmilieu, het eko- nomisch alternatief, de huurwet... Na 1984 was dé grote vraag of we de macht zouden krijgen om deze nieuwe ideeën om te zetten in prak tische politiek. Vier jaar later kre gen we uiteindelijk de kans. Wat we met die macht gedaan hebben is een eerste vraag waarover het SP- Congres van 21 en 22 oktober 1989 zich in alle openheid moet buigen. Deel 1 van de kongres-diskussiena- ta bevat de nodige achtergrondin formatie voor een eerlijke beoorde ling. Alhoewel de evaluatie van het re geringswerk veruit het omvangrijk ste hoofdstuk us, moet het vooral beschouwd worden als een aanzet om beter de uitdagingen van de toekomst en over de partijwerking te kunnen discussiëren. Tijdens de opeenvolgende verkie- zingskampagnes was het niet ge makkelijk de vernieuwing van het SP-programma verder door te zet ten. Het zo noodzakelijke Congres over de Sociale Zekerheid moest afgelast worden... vermits de da tum samenviel met de verkiezings dag Vandaag is het ogenblik aan gebroken om deze draad opnieuw op te nemen de partij heeft niet alleen haar opdracht op de bouw werf van de regering, op de tekenta fels zijn nieuwe plannen nodig. De jaren '90 stellen ons immers voor vele nieuwe uitdagingen. Op het economisch herstel moét ook samenlevingsherstel volgen. En dat gaat niet vanzelf. Integendeel, er dreigen nieuwe getto's te ontstaan in dit rijke Vlaanderen. We zullen de uitsluiting moeten tegengaan: de uitsluiting van hen die minder ge schoold zijn, en daarom verstrikt raken in blijvende werkloosheid, de uitsluiting van ouderen, van mi granten... En de aanpak van de verloedering van het leefmilieu, die in Vlaanderen achterop blijft bij onze buurlanden, schreeuwt om oplossingen, die niet kosteloos zul len zijn. Tenslotte mag het ekono- misch herstel in het Westen ook niet de aandacht afleiden van de toenemende verarming van de vele ontwikkelingslanden. De kansen die de nieuwe Oost-West verhou dingen bieden op ontwapening, moeten omgezet worden in reële mogelijkheden voor ontwikkeling. Op basis van onze sterke socialisti sche waarden, zijn wij méér dan wie ook in staat om de nieuwe perspectieven aan te geven. Het is tijd om onze prioriteiten vast te leggen. Een nieuw aktieprogramma is nodig. Het SP-Congres van 21 en 22 oktober moet zich daarover grondig bezinnen en zich duidelijk uitspreken over de opdrachten die in Deel 2 van het rapport samenge vat worden. Het is niet de bedoeling het pro gramma voor de komende tien jaar te schrijven. Daar we een politiek aktualiteitskongres houden, is de horizon vanzelfsprekend beperk ter: we bespreken de belangrijkste opdrachten voor de onmiddellijke toekomst. Alhoewel we heel wat politieke aktie achter de rug hebben, mogen we niet zeggen dat we een 'aktie- partij' zijn. De gemeenteraadsver kiezingen en de Europese verkie zingen hebben helaas - aange toond dat er inzake plaatselijke politieke werking en partijwerking dringend stimulansen nodig zijn. Want een partij kan niet leven van programma's alleen we zullen voortdurend en op alle niveaus moeten bewijzen dat we doen wat we zeggen! Deel 3 van het rapport geeft een aanzet tot diskussie over de partijwerking. De SP kan en moet vooruit: groei van de partij, verruiming van het programma, aktie op alle niveaus. Het jaar 1990 wordt een jaar van groei en aktie. Frank Vandenbroucke Voorzitter SP - om het fiskaal statuut van de drie elektriciteitsmaatschappijen te herzien. Vorige week woensdag kwamen de PRL-er Ducarme en de PW-fraktieleider Cortois hierte gen in het verweer en interpelleer den staatssekretaris Deworme in een voortijdig samengeroepen Commissie voor het Bedrijfsleven. De Belgische elektriciteitssektor is een zeer winstgevende bedrijvig heid. Vorig jaar realiseerden de drie private elektriciteitsmaat schappijen een gezamenlijke winst van 19 miljard BF Deze hoge winstcijfers zijn een ge volg van: - enerzijds elektriciteitstarieven die hoger liggen dan in de meeste ons omringende landen - anderzijds een bijzonder voorde lig fiskaal gunstregime Vervolg op blz. 2 Ten gevolge van de zware nederlaag bij de Europese verkie zingen houdt de SP een bezinningskongres op 20 en 21 okto ber a.s. De fikse dreun die wij toen kregen was evenwel geen al leenstaand feit: reeds sedert de parlementsverkiezingen van 1987 en de gemeenteraadsverkiezingen van 1988 ging het eveneens lichtjes bergaf. Aldus mag de negatieve uitslag bij de Europese verkiezingen niet afgedaan worden als éénmaligvoorbijgaand, okkasioneel of uitzonderlijk. De partijvernieuwing stagneerde en de cumul groeide; de openheid werd niet meer zó geprezen en de aktie-bereidheid was niet meer zó scherp zodat ook de geloofwaardigheid een flinke knauw kreeg. Daarbij traden wij tot een regering toe, die hoe dan ook kompromissen vereist, waarbij de S. P. in enkele gevallen niet meer de S. P. uit de oppositie was. De aankooppolitiek van het leger, het Zaïre-beleid en de ontwikkelingssamenwerking, de onderwijspolitiek en het openbaar ambt, werden de S. P. negatief aangerekend. Daarbij kwamen de positieve punten in het regeerbeleid, door toedoen van de socialistische inbreng, onvoldoende uit de verf. 'De regering is één zaak, de partij een andere', moet dus opnieuw het handelsmerk worden. Op al die thema's moeten wij ons als SP opnieuw profileren. Doen was wij zeggen, geloofwaardigheid opbouwen van partij en mandatarissen is de eerste opdracht, daarbij gesteund op een demokratische basiswerking. Zó zullen wij opnieuw de weg van de vooruitgang bewande len, partij en socialistische beweging in het algemeen meer armslag en macht bezorgen om de socialistische doelstellingen te verwezenlijken. Een basis-diskussiedokument werd in de afdelingen tijdig bezorgd om een optimaal demokratisch debat mogelijk te maken. Wij moeten er werk van maken Op zondag 8 oktober a.s. gaan wij te Ninové reeds het voorbeeld geven, ter gelegenheid van de herverkiezingen te Ninove. Onze socialistische lijst moet er winnenalle ogen en politieke kommentaren uit gans Vlaanderen zullen op Ninove gericht zijn. Partijgenoten en socialistische sympatisanten uit onze federatie roep ik op, een steuntje in de rug te geven. Wie te Ninove iemand kent die kan overtuigd worden op de S.P.-lijst onder nr. 4 te stemmen, mag het zeker niet laten. i i Politiek blijft men in de SP-Arrondissementsfederatie Aalst de laatste maanden geenszins bij de pakken zitten. De interventies van onze parlementairen vinden op diverse terreinen weerklank, tot in het buitenland toe. Anderzijds stimuleert het federaal secretariaat een aantal lokale initiatieven, die de impact van de SP in het gemeentebe leid extra kunnen accentueren. Zo zijn er o.m. de voorstellen voor het op loodvrije benzine rijden van overheidswagens, de projecten rond de paar miljard voor kansarmoedebestrijding en de vorming van de mandatarissen. Daarbij komt nu regionaal, in casu binnen het district Zottegem-Herzele, het gestructureerd verzet tegen het vliegveld te Oombergen. bergen. De sterke wind en de bij regenweer drassige ondergrond verhogen de remafstand met alle gevolgen vandien. Reeds eerder ge beurde er al een ongeval op het vliegveld. De SP ageerde reeds geruime tijd tegen het vliegveld, o.m. bij monde van Herman De Loor in de Zotte- gemse gemeenteraad. Ook in een vroeger gesticht actiekomitee is de SP actief. Thans wordt echter een ruimere actie gepland, zowel "te velde" in de betrokken gemeenten grenzende aan het vliegveld, als via parlementaire initiatieven. De aanleg van het vliegveld was en blijft onverantwoord alle negatieve adviezen ten spijt. Er is niet enkel de betwiste ligging (het gebied kreeg de bestemming landbouwzo- ne in het gewestplan), maar ook de regelmatige lawaaihinder voor de Inderdaad, de SP-afdelingen van Zottegem, Herzele, Sint-Lievens- Houtem (daarbij ook gesteund door de kleine maar actieve SP- afdeling Oosterzele) voeren geza menlijk actie tegen dit gevaarlijke vliegveld. Een ongeval met een sportvliegtuig einde augustus was de druppel die de spreekwoordelijke emmer deed overlopen. Het vliegtuigje kon op de landingsbaan niet genoeg afrem men en kwam op de drukke rijks weg Gent-Geraardsbergen terecht. Gelukkig waren er op het fatale moment geen auto's in de directe buurt en ook de beide inzittenden bleven ongedeerd. Het vliegtuigje zelf leed quasi onherstelbare schade. Als oorzaak werd in luchtvaartkrin gen verwezen naar de erg korte aard van de landingsstrip te Oom omwonenden, en de aanslagen op privacy, flora en fauna, zonder uiteraard het aspect veiligheid uit het oog te verliezen. Moet er een dodelijk ongeval gebeuren voor aleer ingegrepen wordt? Om al deze redenen verklaren de betrokken SP-afdelingen het onom wonden dat het vliegveld moet ge sloten worden. Men ondersteunt daarbij de acties van de diverse buurtkomitees, maar zal supple mentair een eigen pamflettenactie voeren en terzake wetgevende ini tiatieven ontwikkelen. Sensibilisering van de omwonenden moet resultaten opleveren. Op geen enkele inspanning wordt daar bij door de SP gekeken. Twee info- en discussieavonden grepen reeds plaats ter voorbereiding en coördi natie van de actie. Aanvullende suggesties zijn echter meer dan wel kom. Dat kan bij dé afdelings coördinatoren Herman De Loor (Zottegem), Jacqui De Graaf (Sint- Lievens-Houtem), Dirk Van Mel- kebeke (Herzele) en Carine Van der Straete (Oosterzele), waar eveneens alle informatie kan beko men worden. Uiteraard kan men ook terecht op het Arrondissemen teel SP/CSC-secretariaat. Chris Vancoppenolle Een niet alledaags beeld, de crash van een sportvliegtuig op de rijksweg te Oombergen. De SP voert dan ook terecht een actie tegen het gevaarlijke vliegveld.

Voor Allen | 1989 | | pagina 1