voor het eerst in de Kamer Vervolg van blz j MALST Dirk Van Der Maelen BIRO vzw werkplaats voor bewoners in ruimtelijke ordening Norbert De Batselier, Jacques Timmermans en Freddy Van Den Bossche op de S.O.M. groei en actie SP-Arrondissementsfederatie Aalst Vergadering Arrondissementeel SP-Bestuur KIJK OP f0 Nationale Wandeldag V.F.S.G. Aalst- Oudenaarde SP-Arrondissementsfederatie Aalst Arrondissementeel SP-Congres 'De SP in actie - Resultaten en nieuwe uitdagingen' Nieuwe vereniging in Aalst Donderdag 5 oktober 1989 om 20 uur Volkshuis (café Pompierke) Fabriekstraat 1 te Sint-Lievens-Houtem H, De Loor Federaal Voorzitter C. Vancoppenolle Federaal Secretaris 1989INFOBEURS Praktische gegevens Programma-overzicht Bijkomende aktiviteiten tijdens de beurs Vrijdag 13 oktober 1989 om 19u.30 Achturenhuis, Stationsstraat 37 te Denderleeuw Inleiding Frank Vandenbroucke (nationaal voorzitter) Algemene vergaderingen Socialistische Gepensioneerden Aaist- Centrum Hoofdprijs nog niet afgehaald 2 - 22 september 1989 - «Voor Allen» 1 Het is hier niet de plaats om op dit laatste punt diep in te gaan. Het kan volstaan met te stellen dat het gunstig fiskaal statuut van de elek- triciteits-maatschappijen een ge volg is van een 'bijzonder royaal gebruik' van het stelsel van de 'defi nitief belaste inkomens', d.i. een techniek waarmee men wil vermij den dat éénzelfde winst twee keer belast wordt. De S.P. wil er geen twijfel over laten bestaan dat zij volledig achter een techniek staat die belet dat een inkomen tweemaal belast wordt, maar dat zij het NIET normaal vindt dat die techniek op een BLINDE manier wordt toegepast. Inzake de elektriciteitsmaatschap pijen wordt deze techniek wel BLIND toegepast! De 'elektriciens' genieten van de vrijstelling van vennootschapsbelasting op hun winsten die ze behalen uit de inter- kommunales voor hun zuivere pri- vé-aktiviteiten als 'producent' en als 'vervoerfirma' en dit ondanks het feit dat interkommunales volle dig ontsnappen aan belastinghef fing. Tot welke anomalieën dit leidt mo ge blijken uit het feit dat bijv. in 1987 op een belastbare bruto-winst van 17,7 miljard frank door de drie private elektriciteitsmaatschap pijen samen slechts een belasting van 2,8 miljoen werd betaald. De S.P. heeft steeds - ook in de oppositie - gesteld dat het in het kader van de sanering van de open bare financiën een 'must' is derge lijke voorrechten weg te werken en de regering krijgt bijgevolg de volle steun van de S.P.-fraktie als ze, zoals beslist tijdens het begrotings- konklaag van juli laatstleden, een beperking wil stellen op het stelsel van de definitief belaste inkomens wat betreft het dividend-producent van de elektriciteitsmaatschap pijen. Uiteraard wordt het wegwerken van dit abnormaal gunstregime niet op gejuich onthaald bij de 'elektri ciens' zelf en, blijkens persartike len, worden reeds plannen gesmeed om alles af te wentelen op de ge meenten of de verbruikers. Wij rekenen op de regering om deze plannen te verijdelen en er voor te zorgen dat deze ingreep in de fiskale aftrekken de bijdrage van de elektriciteitssektor in de sane ring van de openbare financiën wordt en blijft 'Vlaanderen' roept idyllische beel den op van velden, bloeiende ak kers, kleine dorpen omringd door bosjes,... In werkelijkheid steeds moeilijker te vinden. Langzaam maar zeker wordt Vlaanderen dichtgebouwd. De res terende open plekken worden ver kaveld tot bedrijfsterreinen, auto strades en pretparken. In 1988 al leen al verdween zo'n 2000 ha bos. Dat is bijna 2%. Ook die bossen waren bestemd voor woningbouw, golfterreinen, Centerparcs... Wat milieu en ruimte betreft ziet de toekomst van Vlaanderen er niet zo goed uit. De vraag dringt zich op welke mogelijke richtingen Vlaan deren uitkan en wat daarvan de implikaties zijn op wonen, werken, winkelen... BIRO vzw organiseert info- en ge- spreksavonden of (voor-)middagen rond milieu, ruimte, ruimtelijk be leid, verkeer, huisvesting en stads vernieuwing. Daar wordt gekeken naar oorzaken, gevolgen en moge lijke oplossingen. Diskussie en informatie over de mogelijkheden op gemeentelijk vlak laten toe het ruimtelijk beleid van jouw gemeente te situeren en te evalueren. Je wordt wegwijs ge maakt in een aantal hoopvolle ont wikkelingen: een ontwerp van bos- dekreet waarin de sociale en ekolo- gische funktie evenveel aandacht krijgen als de ekonomische, een nieuw dekreet (MER) waardoor projekten die een negatieve invloed op het milieu kunnen hebben ver plicht worden eerst een studie te maken over die gevolgen en even tuele alternatieven. Naargelang de interesse en de ken nis van de groep kunnen daarbij verschillende aksenten gelegd worden. Daarnaast heeft felRO ook een aantal wandelingen door bekende of minder bekende delen van Gent, waarbij verschillend gegroeide wij ken met elkaar vergeleken worden. Voor bijkomende inlichtingen of praktische informatie kan U steeds terecht op BIRO, tel. 091/23.49.18. Vragen naar Goedele Schuerman. Het debat over de waterverontrei niging zal in dit nieuwe politieke jaar één van de hoofdthema's wor den inzake leefmilieu. Tijdens de S.O.M.-uitzending heden vrijdag 22 september om 7 uur wordt de S.P.-visie uiteengezet. Norbert De Batselier heeft als Vi- ce-Voorzitter in de Vlaamse Rege ring reeds meer dan eens zijn spreekwoordelijk 'gewicht' in de weegschaal geworpen en de S.P.- standpunten zwaar doen doorwe gen in de besluitvorming (milieu heffing, golfterreinen e.a.). Jacques Timmermans bekwam de dringende samenkomst van de kommissie leefmilieu n.a.v. het pu bliek bekendgemaakte SOBE- MAP-rapport over de waterveront reiniging en verwoordde er de S.P.- kritiek over het in de CVP-PVV- Executieve gevoerde waterbeleid. Freddy Van Den Bossche tenslotte is uiteraard de technieker bij uit stek, verrtiits hij als ambtenaar bij de Vlaamse Maatschappij voor de Waterzuivering uit de praktijk kan spreken en nog het meest gekon- fronteerd wordt met grove wantoe standen en totaal onvolmaakt beleid. Agenda 1. Goedkeuring verslag vorige vergadering 2. Voorbereiding Nationaal Politiek SP-Congres a) Politiek b) Praktisch 3. Opvolging federale initiatieven a) loodvrije benzine b) 2,3 miljard projecten kansarmoede c) IPSA 4. SP-ledenbeweging 1988 5. Tombola E. Vandervelde 6. Financiën 7. Arrondissementeel eetfestijn 8. Allerlei-Rondvraag Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen worden verzocht bovenstaande als dusdanig te beschouwen. AALST OUDENAARDE Vorming is een onmiskenbare fak- tor in het proces dat leidt tot een demokratische, mensgerichte maat schappij. Hierin staan vrijheid, ge lijkheid, solidariteit, zinvolle en kreatieve arbeid en aktieve ""deelna- me in het beleid op politiek, ekono- misch, sociaal en kultureel vlak centraal. Vorming is niet neutraal; ze gaat uit van een bepaalde visie, een maat schappijvisie. Socialistische vorming is erop ge richt een kritisch bewustzijn te ont wikkelen om te komen tot het besef dat de eigen leefsituatie kadert in een verhouding eigen aan de maat schappelijke struktuur, de klasse verhouding. Dit leidt tot het door breken van de bestaande, onge wenste struktuur. Heel wat socialistische organisaties zetten zich aktief in om deze doel stelling te realiseren. Vertrekkend vanuit het verwerven van inzicht dat bewustzijnsverruimend werkt en de zelfstandigheid bevordert, beseffen wij dat dit een langzaam proces is. Vorming is immers nooit af. De socio-kulturele diensten van Bond Moyson beseffen dan ook het belang om al deze vormingsorgani saties extra in de kijker te zetten. De info-beurs 'Kijk op vorming' wil hiertoe een belangrijke bijdrage le veren. Zij wil een ontmoetings plaats zijn voor kollega's en vrijwil ligers die samen bouwen aan een socialistische maatschappij. Inzicht bijbrengen in datgene waar mee elke organisatie bezig is, zodat echte samenwerking een ijdele droom is, vormt hierbij een belang rijk uitgangspunt. Elke vormingswerker, vrijwilliger, geïnteresseerde en sympathisant is bij voorbaat van harte welkom! Data de beurs loopt vanaf vrijdag 29 september tot en zondag 1 oktober Plaats Cultureel Centrum De Werf, Molenstraat 51 te Aalst (ten toonstellingsruimten 1 en 2) Openingsuren dagelijks doorlo pend vanaf 10 uur tot 20 uur Toegangsprijs: 50 fr./persoon. Groepen in schoolverband betalen slechts 30 fr. per persoon. Meewerkende organisaties de socio-kulturele diensten van Bond Moyson (SW, VFSG, VFG, MJA), de dienst Gezondheidsvoor lichting en Opvoeding (GVO) van het NVSM, de vzw Eerste Lijn. de Socialistische Vrouwen, Febecoop, de Coöperatieve Vrouwenbewe ging, Socialistische Solidariteit, de Culturele Centrale, Vormingswerk CSC, Project '84, het Socialistisch Instituut vopr Radio en Televisie (S.I.R.T.), Het Vormingscentrum Herman Vos, Het August Vermey lenfonds, de Socialistische Club voor Vrijetijdsbesteding Aalst, het Archief en Museum van de Socia listische Arbeidersbeweging (AM- SAB), S.J. De Valken, de Federa tie voor Jeugdateliers en Kunst groepen, het Hoger Instituut voor Sociaal en Kultureel Werk-Arbei- dershogeschool (HISKWA), ATB De Natuurvrienden Aalst, de Na tionale Jeugddienst voor Volksdans (NJV), de Socialistische Fllmaktie (SFA), Videokontakt, Garamondi- theater, het Ministerie van Cultuur en CODEP. Vrijdag 29/09 - vanaf 10 U.-20 u.: doorlopend geopend - om 14 u.: Musical 'Tom Sawyer' door Teater Neon. Ingangskaarten: 100 fr. (inkom beurs musical programma musical) Reservaties noodzakelijk: tel. 091/61.99.11 Zaterdag 30/09 - vanaf 10 U.-20 u.: doorlopend geopend - om 20 u.: Toneelvoorstelling 'De week van de kapiteins' door Ga- ramondi Teater Ingangskaarten: 150 fr. (gepen sioneerden-gehandicapten: 100 fr.) (Inkom beurs toneelopvoering programma voorstelling) Aandacht: vanuit de VFSG wordt gratis busvervoer ingelegd Reservatie noodzakelijk: tel. 091/61.99.12 Zondag 1/10 - vanaf 10-20 u.: doorlopend geopend - om llu.30: aperitiefkoncert door het Blokfluitkwartet 'Vier op een rij' Ingangskaart: 80 fr. (inkom beurs koncert programma aperitief) Reservaties noodzakelijk: tel. 091/61.99.13 Initiaties werken met video (Videokontakt) kreatieve technieken (FJAK) volksdansen (NJV) Dia-voorstellingen met begeleiding door: - ATB-De Natuurvrienden - Socialistische Solidariteit rond 'Vrouwen en Ontwikkelingssamenwerking' - de Coöperatieve Vrouwenbeweging rond 'Jongeren en muziekindustrie' - HISKWA: opleiding tot maatschappelijk assistent en sociaal adviseur. De Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden organiseert dit jaar voor de eerste maal een Nationale Wandeldag. Deze dag gaat door op dinsdag 3 oktober 1989, in de prachtige streek van Genk. Op deze wandeldag is aan iedereen gedacht. De deelnemers kunnen kiezen uit: 1. een korte wandeling o.l.v. een WV-gids (3 km); 2. een oriëntatietocht-wandelrally (6 km); 3. een lange bewegwijzerde wandeling (9 km). De groepen kunnen starten tussen 10 en 14 uur. Voor personen die niet kunnen wandelen, maar willen supporteren, wordt er gezorgd voor animatie en volkssporten. Van 15 uur tot 17 uur wordt de eerste nationale wandeldag afgerond met een gezellige show. De VFSG-Aalst-Oudenaarde zal bussen inleggen om de deelnemers te vervoeren. Prijs per persoon: 200 fr. (inschrijvingsgeld wandeling, busvervoer, aandenken). Ter plaatse zijn belegde broodjes te verkrijgen aan 25 fr. U kunt ook uw eigen lunchpakket meenemen. Zodra we alle inschrijvingen in ons bezit hebben, wordt de busregeling u toegestuurd. Inschrijvingen en inlichtingen: - federaal secretariaat te Zottegem, De Colfmaeckerstraat 11, tel. 091/ 61.99.12 (Gracienne); - plaatselijke VFSG-afdelingen. De Bruyn Gracienne sifëa (ter voorbereiding van het nationaal congres van 21-22/10/1989) Een must voor alle militanten Wegens een heelkundige ingreep die hij moet ondergaan, zal ons Europees Parlementslid Mare Galle voor enige tijd onbeschikbaar zijn. Zijn kantoor zal gesloten zijn tot 24 september. Na die periode zal er weer een medewerker aanwezig zijn. Marc is er zeker van dat hij weer te been zal zijn tegen 14 oktober, de dag van zijn jaarlijks SP-Bal, waar hij hoopt u talrijk te mogen verwelkomen. Alle leden worden vriendelijk uit genodigd naar de koffietafels, de feestelijkheden en reizen, die zul len doorgaan op dinsdag 26 septem ber, 31 oktober en 28 november - telkens te 15.00 uur - in het Volkshuis (Houtmarkt 1) te Aalst. Op zaterdag 30 september aan staande gaat de Infobeurs door, ingericht door de socio-culturele diensten van Bond Moyson, en dit speciaal voor de gepensioneerden met een toneelvoorstelling in het cultureel centrum De Werf om 20.00 uur; inkomprijs: 100 frank. U kunt terzelfdertijd de Beurs gaan bezichtigen - de kaarten hiervoor zijn te bekomen op onze vergade ring van 26 september 1989. Op zaterdag 25 november gaat in het C.O.C. van Ronse de jaarlijkse ontmoetingsdag door - de bus ver trekt om 12.45 uur! - de kaarten kosten 220 frank en zijn te verkrij gen op onze bijeenkomst van 31 oktober 1989. René Van den Bossche Ter gelegenheid van de Barbecue van Schepenen Gracienne Van Nieuwenborgh en Patrick De Smedt op 2 september 1989 had er een grote tombola plaats. De hoofdprijs, een weekend in Pa rijs, met als winnend nummer 109 werd nog steeds niet afgehaald. Hierbij doen we een oproep aan de winnaar om zich uiterlijk tegen 15 oktober 1989 bekend te maken. Kontakt kan worden opgenomen met: Dirk Bascour, Pollare-Dorp 29, 9401 Ninove, tel. 054/32.35.83. Het bestuur met v.l.n.r. voorzitter Paul Matthys, ondervoorzitter Willy Cobbaut, penningmeester Marc Van der Hoeven en archivaris Geert Matthys. Op 3 juni is een nieuwe vereniging opgericht te Aalst. Deze vereniging heet 'Spotters Club M P'. Dit zijn mensen die geïnteresseerd zijn in de luchtvaart. Men gaat naar vliegvelden en vliegmeetings, men neemt nota van de aanwezige vlieg tuigen en men neemt er ook foto's van. Deze gegevens en foto's plaatst men in het clubblad 'Take- Off genaamd. Daarin staat onder meer algemene luchtnieuwsjes, een artikel over modelbouw, enz. Deze klub heeft momenteel reeds 23 leden waaronder een Nederlan der. Men dingt momenteel ook naar der erkenning van kulturele vereniging van Aalst. Zonder twij fel een zeer dynamische klub. Voor meer informatie kunt U de voorzit ter kontakteren: Paul Matthys, Zonnestraat 61, 9300 Aalst, tel. 053/77.74.17. Eric Ghijsens TS:isj: W-s«Si-;»

Voor Allen | 1989 | | pagina 2