Socialistisch weekblad Abortusal 18 jaar ee heet hangijzer S.P. in de negentiger jaren én rood én groen groei en actie Gezondheid nieuwe Nationaal SP-poIitiek Congres: "De SP in actie - resultaten en nieuwe uitdagingen Abortus vrij Een oude slogan, maar nog altijd aktueel. Na 18 jaar diskussie en verschillende wetsvoorstellen is er eindelijk verandering in zicht. Waarover gaat het nu eigenlijk, wat is er gedurende die 18 jaar op tafel gekomen Wij maakten een evaluatie op met Leona Detiège, Staatssekretaris van Pensioenen en in 1977 hoofdonderteke naar van wat algemeen bekend staat als het voorstel Detiège'. Leona Detiège: Het eerste voorstel dateert van 1971 en kwam van socialistische zijde (toen nog unitair BSP). Het was een poging om zwangerschapsonderbreking uit het strafrecht te halen, maar wel in zeer beperkte mate. Zo werd bijvoor beeld de zwangerschapsonderbre king tot 12 weken zwangerschap beperkt. Daarnaast werd een kom missie voorgesteld die moest sa mengesteld zijn uit verschillende artsen die moesten oordelen over de opportuniteit van de zwanger schapsonderbreking. Er waren ook beperkingen met betrekking tot de plaats, de instelling waar de abortus moest worden uitgevoerd. Het was dus zeer beperkt, maar voor die In België is zwangerschapsonder breking nog steeds strafbaar ten gevolge van een 150 jaar oude wet geving. Hoe is de situatie in de andere landen van de E.G. Leona Detiège: De ander landen van de E.G. hebben reeds lang een eind gemaakt aan een wetgeving die voorbijgestreefd is. Het is al leen nog in België en in Ierland dat zwangerschapsonderbreking volle dig binnen het strafrecht valt. België is dus samen met het zeer katholieke Ierland het enige land dat niets aan de wetgeving heeft willen of kunnen veranderen, is er daar een verklaring voor Leona Detiège: Ik denk dat er verschillende verklaringen zijn, enerzijds is gedurende jaren het probleem zwangerschapsonderbre king aan bod gekomen binnen de verschillende regeringen. Deze be stonden uit koalities waarin één van de partners zich steeds baseerde op het geloof, waardoor het moeilijk is om een wetswijziging door te voe ren. Anderzijds is er ook het feit dat men de zwangere vrouwen die in probleemsituaties zaten, naar de ons omringende landen stuurde. Dit was eigenlijk een gemakkelijke oplossing, want zo werd het pro bleem van klandestiene abortus vervangen door abortustoerisme. In het nabije verleden zijn er ver schillende wetsvoorstellen gefor muleerd, welke waren dat en uit welke hoek kwamen ze? periode, progressief. Ondertussen is het dan tot een evolutie gekomen, daar er in de ons omringende landen nieuwe wetge vingen ontstonden en men dus kon meemaken of nagaan welke de fou ten daarin waren of waarom ze niet werkten zoals het hoorde. Men heeft dan stapsgewijs over de ethi sche kommissie heen voorstellen geformuleerd. Eind 1977 werd er een voorstel neergelegd door drie socialistische vrouwen, waaronder ikzelf - eigen lijk met de bedoeling het debat terug op gang te krijgen. Er was namelijk een periode geweest zon der vervolgingen, een soort van wapenstilstand dus tussen het ge recht en de wetgevende macht. Dan werd men terug gekonfron- teerd met vervolgingen en was het duidelijk dat er naar een oplossing moest gezocht worden. Er bestonden toen ook voorstellen van KP en FDF-zijde, maar het voorstel waarrond dan later een aantal partijen zich groepeerden dateert van eind '11Daarna zijn dan voorstellen gevolgd waarmee men een tijdelijke oplossing zocht en die in 1982, tot tweemaal toe, ter stemming zijn gebracht in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers. Telkens bleek toen, dat de meer derheid net niet kon behaald wor den, daar er weinig of geen beroep kon gedaan worden op PVV-stem- men. Tijdens de periode die hierop volgde is men gaan zoeken naar een konsensus, en vandaaruit is dan het voorstel Lallemand-Michielsen gegroeid. Op wat en op welke manier zijn de voorgaande voorstellen gebotst Leona Detiège: Dat is natuurlijk moeilijk te bepalen. Toen in '82 gestemd werd over zwangerschaps onderbreking was er bijna een meerderheid, op enkele stemmen na. Er werd toen ondermeer ge zegd, dat een aantal PW-ers die eigenlijk voorstanders waren van een wetswijziging, toch tegenstem den of zich onthielden omdat op dat moment de gemeentekoalities moesten gevormd worden. Men heeft dan ook een aantal exkuses gezocht in de zin van: een voorlopi ge wetgeving is geen definitieve oplossing, alsook dat een aantal personen binnen de liberale groep dachten dat sommige CVP-mensen een gematigd voorstel zouden goedkeuren - maar uiteindelijk bleek dit niet het geval te zijn. Hoe komt het dat diegene die altijd tegen waren, zich nu ongeveer met het huidige wetsvoorstel hebben verzoend Leona Detiège: De krachtsverhou dingen liggen misschien anders dan enkele jaren terug, zowel op poli tiek vlak als op vlak van de verko- zenen. Het voorstel dat is goedgekeurd in de Kommissie van de Senaat gaat over een gedeeltelijke depenalisa- tie. Zwangerschapsonderbreking wordt dus beperkt toegelaten bin nen een welbepaalde periode wan neer de vrouw in een noodsituatie verkeert. Het voorstel omvat ook de uitvoeringsmodaliteiten met be trekking tot de instellingen en om standigheden waarin een abortus kan worden uitgevoerd. Ik geloof eigenlijk dat dit bijkom stige problemen zijn die het pro bleem op zich niet zullen oplossen of veranderen, maar het is een stap vooruit. Hebben de akties van de vrouwen beweging een impakt gehad of een rol gespeeld in de abortusdiskus- sie Leona Detiège: Ik ben van oordeel dat die akties van zeer groot belang geweest zijn. Zij zijn er in geslaagd van voorlichting te geven aan de bevolking, van er de nadruk op te leggen dat wij niet voor abortus zijn, maar wel voor depenalisering en dat men door tegen een wetswij ziging te zijn, het probleem van zwangerschapsonderbreking niet oplost. Ik ben ervan overtuigd dat wij zonder de akties van de vrou wenbeweging zeker nog niet zover zouden staan als nu. Veronderstellend dat het wetsvoor stel Lallemand-Michielsen ge stemd wordt - welke zullen dan de volgende stappen zijn in de abor- tusdiskussie... Leona Detiège: Het is natuurlijk moeilijk om in de toekomst te kij ken, maar het is sedert '71 dat we hopen het probleem behandeld te zien binnen de parlementaire we reld en ook daarbuiten, teneinde tot een oplossing te komen. Een volgende stap, of wijzigingen aan een wijziging die nog moet gestemd worden dat is zeker niet voor morgen, integendeel. Wij gaan in analogie met wat gebeurt in de andere landen die wetswijzigin gen eerst moeten uittesten. van 21-22/10/1989) SP-Arrondissementsfederatie Aalst Zaterdag 21 en zondag 22 oktober 1989, beide dagen van 10 tot 18 uur - Maken de socialisten het verschil? - Prioriteiten bij het begin van de jaren '90. - Een open actiepartij. Rijksuniversitair Centrum, Groenenborgerlaan 171 te Antwerpen Deelnemers aan dit congres worden verzocht vooraf in te schrijven bij federaal secretaris Chris Vancoppenolle (053/ 70.51.51 op het secretariaat of 054/33.00.00 's avonds en/of tijdens het weekend) met precisering van de dag(en). De zaterdag kan men een warme maaltijd bekomen, de zondag een broodmaaltijd, waarvan de kostprijs traditioneel door het federaal SP-secretariaat wordt gedragen. Uiterste inschrij vingsdatum: maandag 16 oktober 1989. Met het oog op het politieke kongres van 21 en 22 oktober aanstaande in Antwerpen worden in de diverse afdelingen van ons arrondissement algemene vergaderingen of uitgebreide partijbesturen georganiseerd. De paar vergaderingen die ik reeds heb bijgewoond hebben mij geleerd dat de tegenvallende Europese verkiezingen de aanzet gevormd hebben voor een bezinning rond het thema 'de S.P. in de negentiger jaren'. Als kersvers arrondissementeel mandataris wens ik van deze tribune gebruik te maken om mijn bijdrage te leveren in het aan gang zijnde debat. Strijden voor een eerlijker verdeling van macht, geld en kennis is en blijft de opdracht van elke socialistische partij die haar naam eer wil aandoen. De opgaven waarvoor we op dit vlak staan zijn niet te onderschatten en zijn mijns inziens drieledig. Voor de actieven waren de tachtiger jaren de 'inleveringsjaren'. De negentiger jaren moeten de jaren van herstel worden waarin alle werkenden hun rechtmatig aandeel in de geprodu ceerde welvaart krijgen. De niet-actieven (werklozen, gepensioneerden, zieken, min- dervaliden, e.d.) werden in de afgelopen jaren geconfronteerd met een afbouw van basisvoorzieningen. De heropbouw van de zogenaamde 'verzorgingsstaat' voor deze zwakke groepen is een socialistische must. In de sociale sektor zullen we tot slot geconfronteerd worden met het dreigend gevaar van uitsluiting van minder geschool den en anderen. Nu reeds maakt een onderzoek van de werkloosheidsstatistie ken duidelijk dat het gebrek aan scholing de kans op werkloos heid sterk verhoogt en in alle geval leidt tot langdurige werkloosheid. Alles wijst erop dat het veroveren van een plaats op de arbeidsmarkt in de negentiger jaren nog meer dan voorheen afhankelijk zal zijn van het genoten opleidingsni veau. De nu meer dan 400.000 werklozen hebben recht op een faire tweede kans om hun opleidingspeil te verhogen. Hiertoe moet een volwaardig net voor tweedekansonderwijs uitgebouwd worden. Tot onze spijt moeten we vaststellen dat vandaag nog teveel jongeren niet ver genoeg raken: de enen bij gebrek aan financiële middelen van de ouders, de anderen wegens leer moeilijkheden of schoolmoeheid. Voor deze beide oorzaken moeten gepaste maatregelen geno men worden of anders zijn vele jongeren veroordeeld tot een vaak jarenlange en uitzichtloze werkloosheid. Noch zij noch de maatschappij is hiermee gebaat. De sterkst groeiende groep in onnze maatschappij is ongetwij feld de groep van de 'zestig plussers'. Door de minder zware arbeid en de verbeterde gezondheidszorgen ontstaat echter een groep van nog zeer actieve en dynamische personen die graag de kans krijgen om zelf nog iets te ondernemen of te organiseren. De nodige voorzieningen hiertoe zijn echter nog niet geschapen. Indien hier niet snel werk van wordt gemaakt, dreigen wij een grote groep personen die nog vele nuttige diensten kunnen verlenen uit te sluiten uit het maatschappelijk verkeer. De aktieven en niet-aktieven, de ouderen én de jongeren rekenen in de eerste plaats op de SP om Vlaanderen en België om te vormen tot een maatschappij waarin zij aan hun trekken komen. Wij mogen hen hierin niet teleurstellen. Als er in onze partij grote eensgezindheid bestaat over de wenselijkheid van de hierboven geschetste sociale hervormin gen dan meen ik in alle eerlijkheid te moeten vaststellen dat in onze beweging door sommigen nog vraagtekens geplaatst worden achter een radikaler groene opstelling van de partij. Op dit vlak wacht de opiniemakers van onze partij nog een grote taak. Leefmilieubezorgdheid is ruimer dan de bijtjes en de bloemetjes. Het raakt essentiële problemen als volksge zondheid (salmonella, overkoncentraties van ozon,...) en andere fundamentele problemen als radio-actief afval, verzu ring en broeikaseffect dat leidt tot verhoging van de tempera tuur en hoogstwaarschijnlijk tot massale overstromingen. De S.P. mag niet wachten tot wij geconfronteerd worden met deze problemen. Nu al moeten wij het ruime maatschappelijke debat voorbereiden waar we in de negentiger jaren mee gaan te maken krijgen. De S.P. moet ook op dit vlak in de spits strijden en haar antwoord formuleren op de zich aandienende fundamentele vragen. Waar zullen de ettelijke miljarden gehaald worden die nodig zijn voor een beter leefmilieu? Zullen ook hier de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen? Zal de vervuiler betalen? Welke vormen van consumptie zullen wij proberen om te buigen? Zullen we verbruik van milieu-onvriendelijke produk- ten zwaarder belasten? Zullen we aan de vastgeraakte gedragingen durven raken? Blijft die heilige koe die de auto is onaantastbaar? Gaan we het openbaar vervoer moderniseren? Vroeger dan we allemaal denken zal zich een maatschappelijk debat ontspinnen rond deze vragen. Het zou ons niet in dank afgenomen worden indien we hier niet actief aan zouden deelnemen. Naast onze historische opdracht om als socialisti sche partij te ijveren voor de sociale lotsverbetering van de brede lagen van de bevolking stellen de negentiger jaren de S.P. voor een groene uitdaging. Als de S.P. verder wilgroeien dan heeft ze geen andere keuze: ze moet én rood én groen zijn. Hoe roder en groener we de negentiger jaren kunnen kleuren, hoe sterker onze positie zal zijn bij het einde van de negentiger jaren. Dirk Van der Maelen Redalrtl* - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Poetrekenlngnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 ir. laarabonnement: 720 Ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 6 oktober 1989 51' jaargang nr. 36

Voor Allen | 1989 | | pagina 1