Socialistisch weekblad tulTuRIAAL Minister Colla verlaagt d telefoontarieven Voor een Sociaal Europa-- geen thatcheriaans Europa Arrondissementeel SP-Congres 'De SP in actie - Resultaten en nieuwe uitdagingen' Nationaal SP-politiek Congres: De SP in actie - resultaten en nieuwe uitdagingen Op een druk bijgewoonde persconferentie op woensdag 11.10.1989 zette onze socialistische Minister zijn beleid inzake tarieven uiteen. Marcel Colla, minister van P.T.T. Uitdagingen inzake tarieven politiek Inzake tarievenpolitiek wordt de Regie van Telegrafie en Telefonie (RTT) momenteel met verschil lende uitdagingen geconfron teerd: - Op internationaal niveau woedt een hevige concurrentieslag tus sen de TT-ondernemingen. In het recente verleden heeft de RTT reeds inspanningen gele verd om, via verlaging van de internationale tarieven, trafie kafleiding te verhinderen. Een nieuwe verlaging, ondermeer voor het intercontinentale ver keer, dringt zich evenwel op om de internationale concurrentie positie van de RTT veilig te stel len. Dergelijke maatregel bevor dert ook de aantrekkingskracht van ons land voor bedrijven, op zoek naar een nieuwe vestigings plaats in de Europese Gemeen schap. Bovendien zal dit er ongetwij feld toe bijdragen om van België en Brussel de draaischijf van Eu ropa te maken. - De technologische evolutie in de telecommunicatiesector brengt met zich mee dat het ele ment «afstand» een steeds klein ere rol speelt in de kosten van een telefonische verbinding. De belangrijke prijsverschillen voor de cliënt in functie van de af stand waarover het gesprek wordt gevoerd, zijn bedrijfs economisch niet volledig meer verantwoord. - Het huidige tariefstelsel bevat een aantal omvolmaaktheden: 1. een 25% van onze Belgische gemeenten strekken zich uit over twee of meerdere telefoon- - zones, met als gevolg dat de in woners van deze gemeenten voor hun onderllging telefoon verkeer niet altijd beroep kun nen doen op het (goedkoopste) zonder tarief. 2. het aantal abonnees dat te gen het zonale tarief kan bereikt worden, verschilt sterk naarge lang de zone. - De huidige telefoondichtheid in België bedraagt 35 aansluitin gen per 100 inwoners. In de meeste van onze buurlanden no teert men daarentegen om en bij de 45 aansluitingen per 100 in woners. Het peil van de aansluitings- en de gesprekskosten is blijkbaar een belangrijke drempel voor potentiële RTT-cliënten. - In de nabije toekomst moet de RTT in staat gesteld worden, in navolging van andere landen, om nieuwe diensten met een tecifiek tarief aan te bieden tijvoorbeeld telefoonkiosk). Dit veronderstelt echter dat in de RTT-centrales ministens 1 van de bestaande tariefcodes wordt vrijgemaakt. - Als overheidsbedrijf dient de RTT algemene sociale overwe gingen in haar tarievenbeleid te betrekken - De RTT moet zich voorberei den op een concurrentiële markt in het globale segment van de eindapparatuur. De nieuwe tarieven In het voorstel Colla wordt geop teerd voor een fasering in de tijd, waardoor de financiële enveloppe, waarover de RTT voor de hele operatie kan beschikken, verruimd wordt. Faze I (door de voeren in '89) Internationale tarieven Verlaging van de internationale ta rieven voor buiten-Europese ge sprekken per 1.10.1989. Kostprijs op jaarbasis: 439 miljoen. Verlaging van de abonnementsgel den voor Europese digitale hoge- snelheidsgeleidingen per 1.7.1989. Kostprijs op jaarbasis: 100 miljoen. Nationale tarieven Om het aanbod van nieuwe die nsten mogelijk te maken, wordt per 1.10.1989, 1 tariefcode vrijge maakt. Het inter A tarief (inter zonaal gesprek tussen aangrenzen de kleine en middelgrote zones) wordt gefusioneerd met het inter B tarief (interzonaal gesprek tussen aangrenzende zones, waaronder minstens 1 grote zone) tot 5 fr. per 180 seconden. Dit houdt dus een belangrijke wijziging in van het huidige inter B tarief (5 fr. per 180 seconden) en een geringe verla ging van het huidige inter A tarief (5 fr. per 160 sec.). Zonale gesprek ken blijven ongewijzigd op 5 fr. per 360 seconden. Bovendien worden een aantal kleine zones administratief samen gebracht of gekoppeld aan grotere zones in 7 zgn. «tarifaire basiszon es», namelijk Mons, La Louvière; Charleroi, Chimay; Namen, Ciney; Durbuy, Marche; Hasselt, Diest, Libramont, Arlon, Bastogne, Sta- velot en Oostende, Veurne, leper. Voor interzonale gesprekken van uit en naar de «tarifaire basiszon es», worden de samenstellende, in dividuele zones als één (basis) zo ne beschouwd, wat een aanzienlij ke kostenverlaging qua interzon aal verkeer voor de abonnees uit een «basiszone» zal meebrengen. Het aantal abonnees naargelang de zone dat tegen goedkoop tarief (zonaal, gefusioneerd A/B tarief) kan bereikt worden, wordt sterk uitgebreid (1). De abonnementsgelden worden verhoogd per 1.1.1990. De verho ging bedraagt 80 fr. per bimester in een kleine zone, 66 fr. in een mid delgrote zone en 34 fr. in een grote zone. Verlaging per 1.7.1989 van de in- stallatiekosten bij nieuwe aanslui ting of verhuis tot 3.500 fr. Verruiming per 1.7.1989 van het so ciaal tarief voor gehandicapten. Verlaging per 1.10.1989 van de ge sprekskosten vanuit een publieke cel. Vermindering per 1.7.1989 van de kosten bij overname van een abon nement (750 frank i.p.v. 4200 frank). Financiële impact van deze her schikking De beschikbare enveloppe voor deze tariefherschikking, opgeno men in de begroting 1989, bevat 2.500 miljoen. Het impact van deze tariefher schikking op jaarbasis 2.433 mil joen bedraagt. Fase 2 (door te voeren in '90) Deze tariefherschikking «envelop pe 1989» zal geen definitieve oplos sing bieden voor de verschillende problemen die in punt 1 werden opgesomd. Een supplementaire «enveloppe 1990» zal nodig zijn voor het reali seren van ondermeer volgende maatregelen: Verdere verlaging van de inter nationale tarieven De R.T.T. bestudeert momenteel de invoering van een Europees vrijetijdstarief dat vanaf 1 juli 1990 zou kunnen in dienst gesteld wor den. Bovendien kan de aan gang zijnde concurrentieslag tussen T.T.-on- dernemingen een verdere verla ging van de gesprekskosten naar USA en Canada noodzakelijk ma ken. Een studie is ook aan gang inzake internationale telextarieven. Promotionele korting aan de gebruiker In vergelijking met onze buurlan den maakt de Belgische abonnee gemiddeld minder gebruik van zijn telefoon. Om dit gebruik te stimu leren, maar ook zijn betrokken heid bij het bedrijf aan de wakke ren, zal in de Kerst- en Nieuw jaarsperiode '89-90 aan iedere ge bruiker 20 tariefeenheden gratis toegekend worden!!! Voorbereiding van de RTT op een concurrentiële markt in eindapparatuur. Kaderend in een publiciteitscam pagne die de RTT zal voeren bij het volledig vrijgeven van de markt voor eindapparatuur, zullen in 1990 de abonnementsgelden ver laagd worden voor telefoontoe stellen met faciliteiten (kleurtoe- stel, toestel met geheugen,...) en voor het tweede toestel. Volgens de huidige raming zou de ze bijkomende enveloppe ten hoogste 1,9 miljard bedragen. Bij de opstelling van de begroting '90 wordt hiermee rekening gehou den. Fase 3 Deze fase behelst een verdere stap in het doorvoeren van de princi piële opties. De derde fase zou kunnen doorgevoerd worden op het ogenblik dat een evaluatie kan gemaakt worden van de introduc tie van de «Info-kiosk»; die vanaf '90 kan georganiseerd worden via het vrijmaken van een tariefcode (gevolg van het samensmelten van het inter A en het inter B tarief). Met o.a. de opbrengst van de Info- kiosk allerhande «betalende» informatie via telefoon) zou een derde fase kunnen gefinancierd worden. Zoals u ziet, 1990 start met een pluspunt in uw portefeuille. Johny Van Steen groei en acne 1992... Wanneer je de dag van vandaag de krant openslaat of de televisie opzet, wordt je steevast overstelpt met allerhande pro blemen omtrent dit gegeven. In die mate zelfs dat «de man in de straat» er zich blijkbaar allemaal niet zoveel van aantrekt, en denkt dat '92 enkel de afschaffing van files en kontroles aan de douane tot doel heeft. Niets is echter minder waar... EUROPA 1992 betekent één grote arbeidsmarkt, waarbinnen personen, goederen, diensten en kapitaal vrij zullen bewegen. Het Europa van het kapitaal heeft zich reeds georganiseerd en krijgt meer en meer vaste vorm. Het sociale Europa echter komt maar traag van de grond en dreigt geen Europa voorde burger te worden, hoewel er genoeg voorstellen en standpunten door de vakbonden werden uitge werkt. De Europese Kommissie heeft onlangs de definitieve tekst van haar voorstel voor een «Europees Sociaal Handvest» goedge keurd. In dit Handvest worden een aantal rechten vastgelegd, waarvan vandaag de dag nog veel werknemers in Europa verstoken blijven, zoals het recht aan te sluiten bij een vakbond, gelijk loon voor gelijk werk, verbod op kinderarbeid, recht op een behoorlijk inkomen voor gepensioneerden, enz... Premier Thatcher van Groot-Brittannië gaat hier voor de zo veelste keer dwarsliggen en wil niet weten van een Sociaal Handvest. De werknemers zullen het vanzelf wel beter krijgen als de industrie maar voldoende marcheert, zegt ze (Wie hoorden we dat nog zeggen, Mijnheer Verhofstadt?). Verder noemt ze het EG-Handvest een «nachtmerrie voorde industrie», en zelfs een marxistisch komplot... Voor ons A.B. V. V. 'ers kan het handvest, dat garant moet staan voor de uitbouw van het sociaal Europa, echter niet precies genoeg zijn en moet het echte verplichtingen bevatten die van alle lidstaten konkreet afdwingbaar zijn. Onnodig er Ueen tekening bij te maken; de socialistische fraktie in het Europees Parlement zal haar tanden moeten laten zien om het Handvest erdoor te krijgen tegen de Top van Straatsburg in december '89. Voorde verwezenlijking van dit alles kon een syndikale aktie op Europees niveau dan ook niet langer uitblijven. Het Europees Vakverbond (E.V.V.) begint eerstdaags met een groots opgezette mobilisatiekampagne, waarvan U elders in dit blad de details kunt terugvinden en waaraan het A.B. V. V. wat graag zijn medewerking verleent. Orgelpunt van deze kampagne wordt ongetwijfeld woensdag 18 oktober, wanneer 10.000 militanten in het Jubelpark te Brussel bijeenkomen. Het A.B.V.V zal worden vertegenwoordigd door niet minder dan 3.000 militanten. Wij moeten er voorzorgen dat deze samenkomst een duidelijke boodschap wordt voor Mevrouw Thatcher en haar/conservatie ve vrienden: Geen Europa voor bankiers en industriëlen alleen, maar een sociaal en demokratisch uitgebouwd Europa! Erwin CALLEBAUT fijOa^ oKtooer ivoy om i7U»t50 Achturenhuis Stdtionsstrddt 37 tc ficndcrlccuw van 21U22T(^1989)Van nat,0naal C°nRreS Inleiding Frank Vandenbroucke (nationaal voorzitter) I! P*- SP-Arrondissementsfederatie Aalst Zaterdag 21 en zondag 22 oktober 1989, beide dagen van 10 tot 18 uur - Maken de socialisten het verschil? - Prioriteiten bij het begin van de jaren '90. - Een open actiepartij. Rijksuniversitair Centrum, Groenenborgerlaan 171 te Antwerpen Deelnemers aan dit congres worden verzocht vooraf in te schrijven bij federaal secretaris Chris Vancoppenolle (053/ 70.51.51 op het secretariaat of 054/33.00.00 's avonds en/of tijdens het weekend) met precisering van de dag(en). De zaterdag kan men een warme maaltijd bekomen, de zondag een broodmaaltijd, waarvan de kostprijs traditioneel door het federaal SP-secretariaat wordt gedragen. Uiterste inschrij vingsdatum: maandag 16 oktober 1989. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1 9300 Aalst CENTRALE LU j "vKattMtraetW Vrijdag 13 oktober 1989 51' jaargang nr. 3 r»i arl r»r> 11 rvirQQO A.a 1A

Voor Allen | 1989 | | pagina 1