Socialistisch weekblad Succesvolle voorbereidin Congres «De ionaal in actie» Bijzondere aandacht voor het gemeenschapsonderwijs meer dan ooit nodig m Discusie en openheid: op alle niveau's I J Arrondissementeel SP-Congres Een zicht op de zaal met ruim 150 congresleden. Zaterdag 21 en zondag 22 oktober, morgen en overmorgen dus, heeft in Antwerpen het jaarlijks Politiek Congres van de SP plaats. Het is de bedoeling op dit congres niet enkel de politieke actualiteit te bespreken, maar zich ook ernstig te buigen over de prioriteiten en acties van de partij voor de komende twee jaar: een nieuw actieprogramma dus voor de jaren '90 en '91. De gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar en de voorbije Euro pese verkiezingen hebben - helaas - aangetoond dat er quasi overal in Vlaanderen inzake plaatselijke po litieke werking en partijwerking dringend stimulansen nodig zijn. Dit congres moet dan ook een aan zet zijn tot discussie over de partij werking, welke dan op een volgend Administratief Politiek congres (januari 1991) meer uitgebreid zal geëvalueerd en bijgestuurd wor den. De SP wou met het huidige Con gres, via een nieuwe techniek, de militanten maximaal de kans geven echt mee te discussiëren. Deze keer was er dus geen te amenderen resolutietekst, maar een uitgebrei de discussienota in de vorm van een chure, bespreking in de afdelingen, feder aties en op het Congres zelf. Geen amendementenslag dus zoals het traditioneel gebeurt, maar wel een grondig en levendig debat. handige gepresenteerde bro- re, die als basis diende voor de In onze federatie Zo was het ook in de SP-Arrondis- sementsfederatie Aalst. Het dient beklemtoond dat de voorbereiding van dit congres in de afdelingen optimaal gebeurde en dat de par tijgenoten voldoende het belang van de themata inzagen en ervoor gemotiveerd waren. In negen van de tien hoofdafdelingen werd de discussietekst behandeld in bijeen komsten gaande van speciale com missie «vorming», over afdelings besturen tot algemene ledenverga deringen, steeds met een inleiding van een der parlementairen uit de federatie en gevolgd door een poli tiek hoogstaand debat. De respons op het federale sluit stuk van de voorbereiding was dan ook groot. Het was lang, zeer lang geleden dat dergelijke opkomst voor een politiek partijcongres te noteren viel. Zo'n 150 militanten waren vrijdagavond present in het knap opgekalefaterde Dender- leeuwse Achturenhuis op de ar- rondissementele voorbereidende bijeenkomst terzake, waarvoor na tionaal SP-voorzitter Frank Van- denbroucke zelf bereid was de in leiding te verzorgen en te replike ren op de tussenkomsten van spre kers gemandateerd door de afde lingen. Na een algemeen wel komstwoord van kd. Georges Couck, nota bene onze enige so cialistische burgemeester in het ar rondissement Aalst, werden de congreswerkzaamheden bondig ingeleid door federaal voorzitter Herman De Loor, waarna men voor ca. vier uur boeiende en vaak Deze bijdrage over het gemeenschapsonderwijs heeft de bedoeling een positieve bijdrage te leveren teneinde het bestaan, de werkzekerheid en de vrijheid van keuze tussen de verschillende onderwijsnetten, te garanderen. j JÉÉ Mieke verdiept in haar studie, of denkt ze misschien aan haar toekomst in het gemeenschapsonderwijs Er werden bij de staatshervorming belangrijke waarborgen ingeschre ven via artikel 17 in de grondwet. Dat artikel 17 voorziet in de keuze vrijheid van de ouders, recht op onderwijs, gelijke behandeling re kening houdend met de objectieve verschillen zoals de eigen kenmer ken van de verschillende inrichten de machten. Of dit artikel 17 de sluitende waterdichte waarborg is voor het verder bestaan van ons gemeenschapsonderwijs, daarover stel ik mij vragen. Schooljaar na schooljaar worden gemeenschaps scholen gefusioneerd of afge bouwd. Ieder van ons kent allicht, in zijn onmiddellijke omgeving, zo een gemeenschapsschool. Er zijn er al heel wat verdwenen. De oor zaak van dit alles is de rechtstreek se gebondenheid van het voortbe staan van een school aan het aantal leerlingen. Met de denataliteit voor ogen zal er jaar na jaar verder moeten afgebouwd worden. Waar ligt het einde. Ooit zegde mij een collega de sky is the limit. En dan... was er geen gemeenshapsonder- wijs meer. De oprichting van de ARGO, de autonome raad voor het gemeen schapsonderwijs, als inrichtende macht is zeker voor ons onderwijs een positieve zaak geweest. Heel wat organisatorische en met in spraak overladen beslissingen wer den reeds getroffen. Al deze positieve intenties hebben nochtans te lijden onder één grote factor zijnde de financiën. De dooddoener in alles blijft dat de financiën voor de subsidiëring van de onder de ARGO fungerende scholen afkomstig zijn van de Mi nister van gemeenschapsonder wijs. Wie financiën zegt, zegt geld en beslist. Wanneer er morgen nog minder leerlingen zullen zijn, zal ons gemeenschapsonderwijs nog minder geld bekomen, zullen onze scholen nog minder uitgerust wor den, zal het attractieve er helemaal af zijn en lopen wij in een vicieuze cirkel die alsmaar kleiner wordt. Aan deze handelswijze moet drin gend een halt worden geroepen. In deze optiek kan dan ook onder staande suggestie geformuleerd worden. Over het profileren van een school heeft men momenteel de mond vol. Maar profileren betekent voor mij niet alleen inspraak en autono mie naar de lokale school maar betekent voor mij de standvastig- Ieder is overtuigd: diskussie en openheid zijn twee sleutel-ele menten om een socialistische partij tot een open actiepartij te smeden. Alle pogingen ten spijt diskussiëren we te weinig over politiek en is onze ledenkring te weinig open en dus beperkt. Er beweegt nochtans wat! Vrij FRANK waren de uitspraken van S.P.-voorzitter Vanden- broucke op het federaal congres gehouden verleden vrijdag te Denderleeuw! De voorgelegde diskussienota «De S.P. in actie» bleek boeiend en zette aan tot diskussie. Acht van de tien afdelingen van het arrondissement hadden al de kans gehad de nota in alle openheid te bespreken. Het congres werd gekenmerkt door gefundeerde tussenkomsten. Door de nieuwe aanpak kwamen veel dingen bloot te liggen: - het bewijs werd geleverd dat de informatiedoorstroming met betrekking tot het geleverde regeringswerk nog onvoldoende is. - de uitdagingen die het milieu ons vandaag en morgen stellen, zijn onvoldoende diepgaand doorgedrongen in onze partij rangen. Duidelijk werd dat groene problemen rode oplossin gen vergen! - individuele ontplooiing en emancipatie vergen paradoxaal genoeg gemeenschappelijke voorzieningen op basis van soli dariteit. - tegenover het racisme moet doordacht, doch kordaat stelling genomen worden. - het sociale beleid blijft gekneld in de groep van een geleidelijke doch noodzakelijke afremming van het begrotingstekort en het rentesneeuwbaleffect. FRANK sprak ook vrij over het afdelingswerk: «De achillespees van de S.P. blijft het afdelingswerk». We moeten als het ware een audit van de afdelingen maken. Frank gaf ruiterlijk toe, dat hij tussendoor een pint ging drinken in de voetbalkantine, waar soms veel over politiek wordt gedis- kussiëerd. En verder: «We moeten naar de 11.11.11. -komitees blijven gaan. Ooit zag ik een C.V.P. -burgemeester pinten tappen op een 11.11.11-feest. Wij hoeven niet beschaamd te zijn over het gepres teerde werk inzake ontwikkeling en ontwapening: integendeel!» Ons congres had de verdienste enkele konkrete voorstellen te formuleren om dit afdelingswerk aan te pakken en te verbeteren. Ieder socialistisch politicus, weet nu dat politiek begint met het werk in de afdeling en de gemeente, en niet omgekeerd. Daar tel je de leden! Openheid en diskussie: op alle niveau's? Naar meer geloofwaardigheid! Vooreen open actiepartij! Rudy DE LEEUW Ondervoorzitter belangrijke politieke discussie bij woonde. De voornaamste ac centen In zijn inleiding stelde de nationale partijvoorzitter dat na de slechte uitslag voor de Europese verkie zingen de partij teveel zelfvertrou wen verloren heeft zonder dat daartoe veel aanleiding was. Een verloren veldslag is nog geen verlo ren oorlog en anderzijds is het bi- lan de voorbije quasi anderhalf jaar al durende SP-inbreng in het regeringsbeleid. Er dienen zich in derdaad een aantal nieuwe kansen aan voor de SP, maar men moet ze grijpen. Probleem is wel dat de boodschap, de realisaties van de SP niet genoeg weerklank vinden, vervolg op blz.2 Het congresbureau met v.l.n.r. Dirk Van der Malen, Frank Van- denbroucke, Jacques Timmermans, Chris Vancoppenolle en Ru dy De Leeuw, heel en al aandacht tijdens de openingstoespraak van Federaal Voorzitter Herman De Loor. heid van schoolstructuur. Wan neer morgen de schoolstructuur er zal uitzien zoals die er nu uitziet, dan zal morgen ook minimaal de tewerkstelling dezelfde zijn, dan zal men vanaf morgen ook eind elijk nog eens naar de kwaliteit, naar het pedagogische en naar de werkelijke doelstellingen van ons onderwijs kunnen kijken terwijl wij nu alleen nog maar trukkedozen moeten bovenhalen om ons zo dierbare gemeenschapsonderwijs boven water te houden. Bij deze een duidelijke oproep naar de AR GO toe, naar allen die zich geroe pen voelen om aan ons gemeen schapsonderwijs die steun te verle nen waar het recht op heeft, zorg dat er zo snel mogelijk een vaste structuur ontstaat voor elke school, een structuur die kan be houden blijven over een langere termijn, zodat men eindelijk eens een affiche kan aanplakken met die studierichtingen die er werke lijk zullen zijn, dan zullen we eind elijk een stap vooruit zetten, een stap naar stabiliteit, een stap naar een gegarandeerd gemeenschaps onderwijs. Of dit alles een meer kost gaat betekenen, een financiël last, dat betwijfel ik sterk. Mits een totale aanpak moet het mogelijk zijn om binnen de bestaande bud getten, met de bestaande lesge vers, in dienst of terbeschikking gesteld, mijn vooropgesteld pro ject te realiseren. Dit zijn de krachtlijnen van mijn voorstel. Ik hoop dat ze weerklank zullen vin den binnen de Vlaamse Executie ve. De uitvoering van de geprofi leerde school zou in elk geval de bestaande maleise in het onderwijs opkrikken, de aantrekkingskracht van het beroep leraar opnieuw ver hogen, het beroep van leerkracht voor een stuk herwaarderen en een werkzekerheid beteken voor diegenen die tot op de dag van vandaag nog steeds geloven in ons gemeenschapsonderwijs en er ook dagelijks instaan en voor vechten. De ouders, die nog het vertrouwen schenken aan het gemeenschaps onderwijs, zouden dan tenminste weten dat de door hun kinderen begonnen studiën in dezelfde school kunnen beëindigd worden. Een niet te onderschatten factor die in rechtstreeks verband staat met het aantal leerlingen dat wij thans in ons gemeenschapsonder wijs tellen. F. VERBRUGGE Redaktie - Administratie Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 Ir. - Jaarabonnement: 720 Ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 20 oktober 1989 51* jaargang nr. 38 UlUVUUUlVllOlU lil UC. YU1111 8BBB

Voor Allen | 1989 | | pagina 1