Socialistisch weekblad Belangrijke federale nationaal Afwachten of reageren De «vïffffi van Vanden groei en acne Twee volle dagen congresseerde de SP in het Antwerpse RUCA om een evaluatie te maken van het regelingsbeleid en de socialistische inbreng hierin, klemtonen te leggen over de werkingsprioriteiten voor de komende jaren en zich te bezinnen over een hernieuwde activerende afdelingswerking. Tweemaal voor een bomvolle zaal, zowel de zaterdag als de zondag. En het werd zeker geen «mat congres» zoals «Nieuwsblad»-commen- tator Hugo De Ridder het meende te moeten kapittelen. Integendeel, via de nieuwe congre stechniek met zowat tachtig spre kers uit alle federaties werd het een erg boeiende en voor onze SP-tenoren .«'licht ook een zeer leerzame ervaring. Het dient er kend dat de SP-federatie Aalst zich in de debatten geenszins on betuigd liet. Niet minder dan ne gen interventies door partijgeno ten uit ons arrondissement ston den op de rol. En ook de aanwezig heid van federale SP-militanten was zeer behoorlijk. Meeste aandacht ging naar be- leidsfacetten als onderwijs (met uiteraard een massa kritiek op mi nister Coens, de mogelijkheden van de ARGO en de subsidiëring) en milieu. Ook de sociale huisves ting stond nogal in de belangstel ling. Uiteraard is deze kleine op somming niet limitatief, practisch alle facetten van de huidige poli tieke fora (Vlaamse Executieve en Nationale Regering) kwamen aan bod. Conclusies waren terzake dat de In zijn slottoespraak lanceerde Nationaal SP-voorzitter Frank VANDENBROECKE een I5-tal concrete actiepunten die de partij moet toelaten het verloren terrein te herwinnen. Twee volle dagen congresseerden de SP in het RUCA te Antwerpen, twee dagen een bomvolle zaal. regeringen het goed doen maar dat het verschil dat de socialisten erin bewerkstelligen de brede massa niet bereikt met alle electorale ge volgen vandien. Het is dus essenti eel opnieuw zelfvertrouwen te kweken, in de eerste plaats binnen de partijgeledingen zelf, om dan in een volgende fase de rood-groene SP-inbreng beter aan de man in de straat te verkopen als het ware. Nauw verbonden met alles is de feloofwaardigheid van de SP, ze er op afdelingsvlak; en daar kan nog heelwat aan gesleuteld wor den. Volgens minister Claes moeten we wel oppassen met overdreven ei sen omdat de rijksfinanciën er dra matisch voor staan: 43% van de nationale begroting dient voor het afbetalen van schulden; de tering naar de nering zetten, wordt het dus. Maar niettemin blijven speci fieke socialistische klemtonen be staan. Aan de afdelingswerking kan er nstig bijgedragen worden door het recent opgerichte Instituut voor Plaatselijke Socialistische Actie ter ondersteuning van de bijna tweeduizend gemeentemandata rissen die de SP telt; dit en keihard werk in de afdelingen, politiek en organisatorisch moeten het niveau en de electorale score van de partij opkrikken. Federale inbreng In de inleiding schreven wij reeds dat vanuit de federatie Aalst negen stuk voor stuk waardevolle tussen komsten gebeurden. De algemene benadering van het congresdocu ment werd vertolkt door onder voorzitter Rudy De Leeuw; de kern van diens betoog werd vorige week als editoriaal in ons week blad verwerkt. Ook over het thema onderwijs, op het congres ver woord door specialist terzake Fir- min Verbrugge, kon U in het vori ge nummer van «Voor Allen» al een en ander lezen. Belangrijk waren de interventies van onze parlementairen Jacques Timmermans (leefmilieu) en Her man De Loor (sociale huisvesting) welke trouwens een serieuze res pons kregen. Jonny Van den Rijse uit Erpe-Me- re en onze Zottegemse Kd. Dirk Van Herzeele behandelden the- mata die tot de bevoegdheid van de nationale regering behoren, resp. over het openbaar vervoer en openbare bedrijven en de sociale zekerheid. Volksvertegenwoordi ger Dirk Van der Maelen formu leerde een konkreet voorstel tot opkrikking van het afdelingswerk via het bijeenroepen van een soort «Staten-Generaal» en een kreëren van een speciaal fonds voor kon- krete afdelingsprojecten en -ac ties. Jean-Luc Franchet tenslotte nam twee tussenkomsten voor zijn re kening. Op zaterdag pleitte hij voor het herwaarderen van de wel- zijns- en opvoederssector en de dag nadien stelde hij vragen bij de kronkels van de politieke ethiek uitgaande van de situatie te Nino- ve, alwaar men met minder poli tiek blijkbaar de politieke macht kan verwerven. Op pagina's twee en drie vindt men de neerslag van al deze door de federatie gemandateerde interve- niënten. Omwille van de vakantiedag op woensdag 01 november a.s. dienen de teksten, voor het nummer van vrijdag 03 november 1989, ten laatste op woensdag 30 oktober vóór 12.00 uur binnen zijn op het secretariaat. Teksten die later aankomen zullen niet meer kunnen gepubliceerd worden. De Redaktie. De werkgevers gaan de Europese eenmaking voorbereid en gewapend tegemoet. De grote vraag is: hoe vet'staan de vakbon den? - Worden wij als vakbond (en) een reële tegenmacht tegenover het Europees kapitaal of blijven wij timmeren in ons eigen en zo vertrouwd gewest en/of land(je)? - Zijn wij klaar om Europees te gaan denken en te handelen - Wat weten wij in feite over de werkomstandigheden van onze werkmakkers, militanten of vakbondsverantwoordelijken in Portugal, Griekenland, Duitsland, Nederland, enz...? - Hoe zullen we syndicaal reageren als onze buitenlandse werk makkers vragen hen te ondersteunen in hun acties? - Hoe moeten wij alsA.B. V. V. gaan reageren op voorstellen tot samenwerking vanwege andere Belgische en/of Europese vak bonden? - Welke mandaten hebben onze nationaal verantwoordelijken in verband met internationale samenwerking? Deze en nog vele andere vragen blijven onvoldoende beant woord. Wij moeten durven toegeven dat er tot op heden nog maar weinig konkrete zaken uit de bus zijn gekomen. Ja... de verschillende vakbonden zijn weliswaar Europees geor ganiseerd en een manifestatie zoals woensdagjongstleden in het Jubelpark te Brussel is prachtig, maar daarmee lost men de problemen ten gronde niet op. Om een degelijk antwoord te vinden op deze uitdaging wordt het hoog tijd dat wij onze basis beter gaan inlichten omtrent de situatie van onze makkers in het buitenland. Om ons dan via (vele) nationale en internationale studiedagen en kongressen te kunnen bezinnen hoe we deze uitdaging te lijf kunnen gaan. Want het hoeft geen betoog dat de meningen hieromtrent ver deeld zijn tussen de verschillende vakbonden. Doch een strijd bare Europese vakbond kan er alleen komen als alle Europese werknemers zich solidair gaan opstellen. Vanuit de basis moet onze sterke Europese vakbond groeien, dan pas hebben wij kans op slagen. De houding die onze militanten terzake hebben aangenomen op recente studiedagen en manifestaties sterkt ons in de overtuiging dat deze sterke vakbond in Europa kan. Gerrit Muylaert Secretaris T.A.C.B. 2 visie In zijn slottoespraak op het congres lanceerde nationaal partijvoorzitter een vijftiental konkrete actiepunten die de party moeten toelaten de eerstvolgende jaren het verloren terrein te herwinnen en effectief als «open actieparty» naar buiten te treden. 1. Vóór het einde van volgend jaar wordt een breed opgezet Sociaal Congres georganiseerd (gaande van sociale zeker heid tot en met sociale huisvesting); de studiedag rond welzijnszorg van 25 november e.k. is daarin een eerste voorbereidende stap; De stichting, binnen het Partijbureau, van een speciale werkgroep die zich dient te bekommeren over deproblema - tiek van de grote steden (financiën, immigranten, huisves- ting, enz); 3. Het uitwerken van een konkreet milieuplan met specifieke aandacht voor de sociale aspecten daarin; 4. Het uitdragen van het socialistisch internationalisme en de solidariteitsprincipes in de praktijk, o.m. dooreen actieve participatie aan de 11.11. ll-acties en andere activiteiten m.b.t. ontwikkelin. 5. Inzake onderwijs beklemtoond; 6. Er zal een systeem van politieke informatie ontwikkeld worden, zowel intern als extern, van de partijtop naar de basis, teneinde de bestuursleden en mandatarissen beter bij het beleid te betrekken; 7. Het opstarten van een grootscheepse propagandacampag ne naar de ganse bevolking toe; 8. Hierbij direct aansluitend het organiseren van een groot scheepse SP-ledenwervingsactie 9. Concrete steun voorde uitbouw van de Jongsocialisten met de bedoeling actieve twintigers politiek te motiveren en te organiseren; 10. Sleutelen aan het vrouwelijk imago» van de SP door het inschrijven in de partijstatuten van verplichtingen i.p.v. streefcijfers; 11. De «achillespees» van een echte doorbraak van de SP ligt in de gemeentepolitiek. In deze optiek wordt het IPSA een onmisbaar instrument in de ondersteuning van de ca. 1.800 plaatselijke SP-mandatarissen; ook afdelingen moeten on- derstetming krijgen; anderzijds zal de Administratieve Com missie op geregelde tijdsstippen de grote lijnen van de partij werking evalueren; 12. Er is behoefte aan een onderzoek naar de partijwerking op alle plaatsen en op alle niveaus; op het eerstvolgende werk ingscongres (begin 1991) zal het reeds gerealiseerde worden geëvalueerd; 13. Konsekwente openheid binnen de partij is essen tieel: binnen het humanisme én binnen het christendom zijn waarden die kunnen dienen als basis voor het socialisme; 14. De nieuwe leiding van de andere takken van de SGA biedt ook nieuwe perspectieven; niettegenstaande de onafhanke lijkheid in de dagelijkse actie, zijn er talrijke raakpunten rond een strategie op langere termijn (de basiswaarden zijn immers dezelfde!) 15. De SP moet het hebben van de vrijwillige inzet en overtui ging van haar militanten; kwaliteit is er bij de basis en die kan nog aangescherpt worden dooreen goede debatcultuur en de luisterbereidheid van de partijleiding. Deze twee facetten krijgen dan ook bijzondere aandacht. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. Jaarabonnement: 720 fr. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 27 oktober 1989 51* jaargang nr. 39 ««owMMmtMm

Voor Allen | 1989 | | pagina 1