Socialistisch weekblad Honderden redenen om socialist te zijn m De stille opstand Onze regering dankt de derde wereld voorz'n qulheid. -ï s I 3oo Onze Europese SP-Parlementairen solidair met de Europese Vabond nA Si CENTRMi ettrocrtl? I De SP is een partij die niet beschikt over grote financiële middelen, maar een partij die moet leven van de inzet van vele duizenden militanten op alle niveaus. De SP is een partij die niet beschikt over machtige mediamaar die het moet hebben van de eigen overtuiging van de militanten zelf. Welnu, op dit congres zijn honderden redenen aangehaald om over tuigd te zijn, om socialistisch militant te zijn. Er zijn redenen om tevreden te zijn over wat de SP doet met de macht waarover ze beschikt, en er zijn redenen om ontevreden te zijn... over Tijdens het congres werd er een enorme luisterbereidheid en een grote eensgezindheid betoond. De doelstellingen zijn er, de ideëen zijn er, een nieuwe generatie bood zich aan... Waarop wachten we. I. Omdat de sociale uitdagingen een sociale partij noodzakelijk ma ken In de afdelingen en federaties is het dikwijls beklemtoond: De SP is een sociale partij. Vele jaren gele den hebben generaties socialisten gevochten voor een droom: het uitbannen van sociaal onrecht, de bevrijding van «vrees en nood Met de welvaartstaat hebben we grote delen van deze droom gerea liseerd: een degelijke maar betaal bare gezondheidszorg, een alge mene bescherming tegen de oude dag, tegen werkloosheid, een enor me uitbreiding van de sociale huis vesting, goed en voor iedereen toe gankelijk onderwijs. Zelfs onder de neo-liberale wind die de wel vaartstaat zware klappen heeft toegebracht, wisten we dat de droom nog niet uitgeput was, dat vele verbeteringen en hervormin gen nodig bleven. En na de neo-li- berale wind is het puinruimen op de koop toe. Maar sociaal zijn is niet: aan ieder een 10% meer geven. Sociaal zijn is keuzes maken. Niet alleen keuzes die geld kosten. Ook keuzes die de sociale voorzieningen dichter bij de mensen brengen, doorzichtiger maken, doeltreffender maken. De 83.000 eigenaars in Vlaanderen die hun huizen laten leegstaan en verkrotten moeten onder druk ge zet worden. Milieuvervuiling in en om de bedrijven kan ook aange pakt worden door de commissies voor veiligheid en gezondheid meer armslag te geven. De verbrui kers beter beschermen kan ook voor hun verantwoordelijkheid te stellen! Dat er nog veel meer is de sociale opgave van de jaren '90. We moe ten daar duidelijke antwoorden op formuleren... want eco-nomisch herstel leidt niet automatisch tot herstel van de samenleving. Er zijn er te veel die aan de kant gezet worden, naar wie er niet ge luisterd wordt, die kansloos blij ven. Je komt ze tegen in de grotere ste den, in de Volksbuurten of in de eenzaamheid van de grote appar- tementsblokken. Gepensioneer den die mekaar zelfs niet meer vin den om een kaartje te leggen. Men sen die door het net gevallen zijn van de sociale zekerheid. Alleen staande vrouwen die nergens kin deropvang weten te vinden. Ën mi granten die de goedkoopste wijken opzoeken. Daar kan je de 4de we reld ontmoeten. Daar vind je de frustraties die een voedingsbodem kunnen vormen van uiterst rechts. Wij mogen de sociale problematiek van de grotere steden niet laten verrotten: wat ons te wachten staat, vraagt concrete oplossingen, keu zes en de centen op de juiste plaats! Ouderen en gepensioneerden kom je natuurlijk niet alleen in die grote steden tegen. Ze zijn overal en ze zijn met steeds meer. Niet alleen de 65-plussers, maar ook de vele bruggepensioneerden of ou dere werklozen die soms al van 50 jaar hun job hebben moeten opge ven. Die grote groep senioren wen sen zekerheid: zekerheid over hun inkomen, zekerheid om in hun ver trouwde omgeving te kunnen le ven; zekerheid om goed verzorgd te worden. Als socialisten willen we dan ook dat de regering in het Belangrijke dossier van de pensioenleeftijd snel klaarheid schept. Ons is het daarbij te doen om bin nen de groep van de 60-plussers tot een grotere billijkheid te komen. De grote en dikwijls onrechtvaar dige verschillen die vandaag be staan tussen de oudere werklozen, oudere invaliden, bruggepensio neerden, vervroegd gepensioneer den, mannen en vrouwen willen we opvangen door een eenvoudiger «statuut van de 60-plussers geba seerd op een flexibele pensioen leeftijd vanaf 60 jaar met een mini male loopbaan van 40 jaar. We be seffen goed dat deze operatie niet voor iedereen een feest is: ze ver onderstelt dat er een herverdeling door fabrikanten en handelaars wordt doorgevoerd tussen de vele stelsels waarin ouderen vandaag de dag terecht komen: - nieuwe bruggepensioneerden, Werklozen en invaliden zullen vanaflïO moeten overstappen naar hun pensioen; - brugpensioen en brugrustpensi- oen zullen voor de nieuwe gega digden moeten herzien worden. Voor ons is het onaanvaardbaar dat de vrouwen 5 jaar langer zou den moeten werken, of dat de in korting van de pensioenleeftijd een grote inleveringsoperatie zou worden voor de vrouwen (door de berekening in 45sten). Maar voor de senioren moeten we niet alleen de centen in het oog houden. Velen van hen zijn nog dynamisch en creatief. Zij zijn niet tevreden met (alleen maar) een koffietafel op de woensdagnamid dag. Zij hebben recht op afwisse ling en creativiteit, op een degelij- de wereld waarin we leven. Want zo goed het is dat deze regering na 15 jaar eindelijk iets gedaan heeft voor de verplegers en verpleegsters in de ziekenhuizen, zo schan delijk onrechtvaardig blijft het feit dat deze mensen in de gang van het ziekenhuis een chirurg kunnen tegenkomen die op de kosten van dezelfde sociale zekerheid en met een roomsaus in het zwart - 25, 30 of 40 keer meer verdient. Of het nu gaat over koopkracht en sociale rechtvaardigheid, over vrede en ontwapening, over het leefmilieu... ons werk is nooit af. maakt, en dat de Vlaamse executie ve sociale huisvesting weer een toe komst geeft. Sinds de huurwet Gol van decem ber 1983 die door de CVP en de PW werd goedgekeurd zijn op zeggingen en huurverhogingen schering en inslag geworden. Er zijn dan ook socialisten nodig ge weest om in het regeerakkoord te doen inschrijven dat «De huurwet geving zal worden hervormd ten einde de huurders woonzekerheid te bieden Gelaten wachten is er voor ons niet bij. Er ligt reeds een wetsvoorstel van de SP op tafel om de huren in te tomen en meer woonzekerheid af te dwingen (contracten van onbepaalde duur, beperking van de huurprijsstijging, de onroerende voorheffing is ten laste van de eigenaar en als je ou der dan 70 jaar bent kan je huuro vereenkomst enkel met de toela ting van de vrederechter opgezegd worden, als er ook nog een aange paste woning is gevonden). Norbert De Batselier heeft binnen de vlaamse executieve een moeilijk gevecht gewonnen om de stijging van de sociale huurprijzen voor mensen met een laag inkomen op nieuw te beperken. Bovendien werd afgesproken dat het stelsel van sociale huurprijzen volledig zou herzien worden, want vele «so ciale huur-woningen moet men vandaag zo duur betalen, dat het helemaal geen sociale woningen meer zijn! Zoals verschillende partijgenoten hebben beklemtoond, zijn er ook meer sociale woningen nodig. Maar om meer sociale huizen te bouwen, zullen we ook heilige huisjes moeten slopen en duideljj- ke krijtlijnen moeten trekken. We moeten er op letten dat sociale woonwijken niet overal in het vlaamse land breed uitgezaaid worden: binnen de steden moet er werk van gemaakt worden, de leeg stand moet aangepakt worden, en bestaande verkavelingen moeten eerst en vooral goed opgevuld en uitgerust worden; Dat spaart me teen mooie open ruimtes uit en maakt verbindingen met het open baar vervoer een stuk gemakkelij ker. Met de migranten kom ik op een gevoelig terrein, maar voor socia listen is het cruciaal terrein. Dat is reeds gebleken tijdens de voorbe reiding van dit congres, maar ook tijdens het congres zelf. Daarom ook moet er snel politieke duide lijkheid komen. Socialistische dui delijkheid: tegenover onze eigen achterban, tegenover de brede la gen van de bevolking en tegenover de migrantenbevolking zelf. De SP zal op 2 december een alge mene raad wijden aan het migran tenvraagstuk die overal goed moet voorbereid worden. Ik zal me hier beperken tot de ingesteldheid die m.i. nodig is wanneer we die voor bereiding van de raad in de afde lingen en federaties gaan aanvat ten. Goedkoop succes en stem- menronselarij moeten daarbij ver van ons af staan: het gaat hier om een aangelegenheid waarin de ge schiedenis ons op langere termijn zal oordelen, zoals wij vandaag nog steeds gunstig beoordeeld worden door de consequente opstelling van onze voorgangers tegen het anti-semitisme van voor de oorlog. Een vreedzaam samenleven van autochtonen en migranten zal er niet komen, als er niet een wil is tot integratie, een wil tot inpassing binnen een leefpatroon, die steunt op bestendig overleg. Maar naast ke sociale begeleiding, een pretti ge vrijetijdsbesteding, een goede verzorging en degelijke woonkan- sen. Wij moeten ernstig werk ma ken van hun sociale begeleiding, hun vrijetijdsbesteding, hun ver zorging, hun woonkansen. «Life begins at sixty Voor iedereen. En daarom willen we die billijkheid binnen de ganse groep van 60-plus- sers. De werknemers uit de zachte sector zijn op straat gekomen. Niet alleen in Vlaanderen. In Duits land, Frankrijk, Nederland, Grie kenland: overal wordt de bel ge luid. Groeiende werkoverlast en onderbetaling, enorm toenemen de vraag naar hulpverlening die niet kan beantwoord worden, dwingt deze werknemers de straat op. De problemen die ze stellen zijn een uitdaging: zijn we als samenle ving bereid te betalen voor de' dienstverlening die vroeg of laat bepalend zal zijn voor de kwaliteit van ons leven? Beseffen we dat de welzijnssector ons probleem is? Willen we de dienstverlening be taalbaar houderr, voor iedereen toegankelijk en kwalitatief hoog staand, dan moeten we er in inves teren, als socialisten en als maat schappij. We moeten beseffen dat we allemaal als eens verzorging no dig hebben, dat we allemaal toe komstige senioren zijn, dat nie mand ontsnapt aan het risico van een handicap, dat jongeren uit vele milieus wel eens in moeilijkheden geraken en dat de integratie van migranten een zaak is die iedereen aanbelangt. De noodzakelijke loonsverhoging en de bijkomende tewerkstelling die de Vlaamse Regering in het vooruitzicht gesteld heeft belofte die door Minister Lenssens van zelfsprekend correct moet uitge voerd worden zijn slechts een eer ste stap. Het inzicht groeit dat het non-beleid van de voorbije tien jaar in deze sector aan herziening toe is. Wonen in Vlaanderen beroert nog altijd vele mensen. We zitten nog altijd met te weinig en te slech te huizen. Te weinig dagdagelijks comfort. 80.000 huizen die er ge woon leeg bijstaan, terwijl gewone rijhuizen steeds duurder verkocht worden. Maar het rammelt vooral op 2 grote fronten: de sociale huis vesting en de huren. Als socialisten vragen we met klem dat de Nationale Regering een nieuwe en degelijke huurwet De mens heeft soms veel tijd nodig om zich te bevrijden. Gerard Walschap heeft de moed gehad om op te staan tegen zijn «christelijke» bazlen. De bedreiging met broodroofvan deze grote schrijver met zijn groot gezin, werd uitgevoerd, maar Walschap zette door. Hij dééd het. Door zijn houding en zijn geschriften heeft hij generaties Vlamingen doen inzien dat dogma 's en allerhande ideologieën, die dikwijls dienen voor het belang van enkele personen, ooit opzij zullen worden geschoven onderdruk van de onomkeerbare vrijheidsdrang. Maar als een individu er veel tijd voor nodig heeft, dan is dat zeker ook het geval voor een volk, een gemeenschap. De bevrijding van de niet-blanken in Zuid-Afrika laat op zich wachten, maar het klaart al aan de einder. Die van vele volken in andere landen en lof continenten zit echter nog erg verscholen in duistere onwetendheid of onderdrukking. In Oost-Europa is het aan het gebeuren, gelukkig tot nog toe in stilte, om niet te mislukken... Dit is een wijze houding die op organisatie wijst. Men wil zich losmaken van theorieën die eenzijdig werden gedicteerd, zonder mogelijkheid tot onderzoek, inspraak, kritiek, tegenspraak of controle op de uitvoering, kenmerken van onze democratie. De tijd is ook voor die mensen gekomen, dat de begeerte naar uiting van eigen persoonlijkheid in vrijheid, gelijkheid en solidariteit, een uitweg vindt. Ze is muren en grenzen aan het omverwerpen. De communistische landen hebben gefaald omdat ze de wil van het volk in zijn democratische uitdrukking hebben miskend, hoe nobel ook de uitgangspunten van de basisleggers mogen geweest zijn. Maar men leeft niet van theorieën en idelogieën. De mens van vlees en bloed, van geest en gevoel, is niet te stuiten in zijn vrijheidsdrang, in zijn hunker naar vrije creativiteit en schoonheid, naar een maatschappij zonder misbruiken door bonzen die de feodale heren hebben vervangen. Wie daarnaar streeft moeten wij, die de democratie al hebben veroverd, ten volle helpen. We moeten Gorbatshov helpen die ook die moed heeft gehad en nu vecht tegen de tijd. We moeten Polen helpen, hoewel we niet weten of de pas bevrijden de juiste weg naar onze sociaal-democratie zullen inslaan. We moeten de Hongaren helpen en morgen de Tschecken en intussen maar hopen, dat ook de Roemenen uit hun geestelijke en materiële ellende zullen opstaan, om ook wat meer Welvaart en welzijn te kunnen hebben. We moeten hen helpen, niet alleen met geld te geven (waar het nodig is) maar ook en vooral door hen vertrouwd te maken met democratische structuren, hoe scheppende krachten en geestdriftige werknemers de economie ten goed kunnen komen, zoals de resultaten van de economie ook iedereen moeten ten goede komen, in streven naar gelijkheid en solidariteit, en tegen alles wat de mens in gevaar kan brengen. Want die gaat voor ons boven alles, niet op papier of op verkiezingsaffiches maar in de dagelijkse werkelijkheid. We moeten niet alleen zingen dat de verworpenen der aarde moeten ontwaken, we moeten er ook aan meehelpen. Dan zal die stroom meer én meer rijzen en zal ooit onze Internationale heersen op aard 7 MARC GALLE Marc Galle en Lode van Outrive tijdens de betoging van het Europees Vakverbond vóór het Europees Parlement te Brussel. vervolg op blz 2 11.11.11. Omdat honger 'n onrecht is. Prk.002. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 Ir. - laarabonnement: 720 Ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 3 november 1989 51' jaargang nr. 40 - ■B

Voor Allen | 1989 | | pagina 1