A Socialistisch weekblad Samenleven in de jaren '90 Inzichten van de SP over het migrantenvraagstuk Het migrantenprobleem SP-Algemene Raad 2 december 1989 Open bije teel SP- amenle zichten va tenvraagst ie jaren '90 - in- over het migr arrondissemi Aandacht - Aandacht Kantoren gesloten Een goede huisvesting voor de migranten is van essentiëei belang. 1. De S.P. wil een aantal fundamen tele inzichten over het migranten vraagstuk voorleggen aan iedereen die bij deze discussie betrokken is of zich erbij betrokken voelt. Daar bij richt ze zich ook tot wie vandaag maatschappelijke verantwoorde lijkheid draagt, in het bijzonder tot de Koninklijke Commissaris en de Adjunkt Koninklijke Commissaris voor het Migrantenbeleid, tot de andere politieke partijen, tot de gezagsdragers van de sociale krachten en van de levensbeschou welijke gemeenschappen in ons land. 2. Migranten zijn geen tijdelijke gastarbeiders meer. Zijzelf, hun kinderen en kleinkinderen vormen een blijvende groep in onze ge meenschap. Er bestaat geen eensgezinsheid over de plaats van deze groep in onze maatschappij. Het is niet overdreven terzake te spreken van een "samenlevingsprobleem", dat onder verschillende vormen en op verschillende niveaus zichtbaar is. - Vooral in grote steden, waar mi granten en anderen concreet sa men wonen, zijn er wrijvingen en spanningen. Die hebben soms te maken met culturele verschillen, maar dikwijls en vooral met een zwakke sociale situatie op het vlak van huisvestingen woonomgeving, onderwijs, tewerkstelling, gezond heid..., die gemeenschappelijk is. - Ook mensen die nooit persoon lijk met migranten werden gecon fronteerd, zien problemen. Zij hebben dikwijls vooroordelen, die begrijpelijk zijn omwille van de wij ze waarop door sommigen het mi- gr^ntenthema wordt behandeld. Maar deze vooroordelen schep pen een negatief klimaat en bevat ten een kiem van racisme. - De concrete moeilijkheden in het samenleven met migranten en de negatieve vooroordelen wor den uitgebuit en aangescherpt door uiterst rechts. De sociaal zwakke situatie van mensen wordt politiek misbruikt, zonder enig constructief alternatief. 3. Een samenlevingsprobleem is voor ons in de eerste plaats een sociaal probleem. In onze houding tegenover migranten vinden de so cialistische waarden van verdraag zaamheid, vrijheid, gelijkheid, so ciale rechtvaardigheid en solidari teit onverkort een plaats. In de toepassing van die waarden maakt de SP geen onderscheid naar etni sche herkomst of nationaliteit. 4. Voor het samenleven met mi granten zijn "bereidheid tot inte gratie" en "bereidheid tot accepta tie" beide nodig. Het is noodzake lijk: - de migranten een duidelijke plaats te geven in onze samenle ving, met de rechten en de plichten die daaraan verbonden zijn; - al het mogelijke te doen om sa menleven mogelijk te maken, en daarbij rekening te houden met de problemen van elkeen zonder on derscheid. 5. De SP wil concrete oplossingen bieden voor de sociale tekorten die in ons land nog bestaan en de con crete problemen die vele mensen, Vlamingen zowel als migranten daardoor ervaren. 5.1 Het huisvestingsbeleid heeft een nieuw actieplan nodig. Het aanbod van betaalbare woningen moet verruimd worden; de kwali teit van de woningen en de woon omgeving is dringend aan verbete ring toe. (Dit moet ook vermijden dat een groep Vlamingen en mi granten op het slechte segment van de woningmarkt zijn aangewezen, waar haarden van wrevel en con flicten ontstaan); 5.2. Het onderwijs speelt een hoofdrol in de uitbouw van een goede maatschappelijke situatie. In bepaalde scholen vindt men een grote concentratie van leerlingen met leerachterstanden en school- moeilijkheden. Deze scholen moe ten een bijzondere omkadering krijgen, waarbij niet alleen het aantal leerlingen telt. Ook de ken merken van de leerlingen moeten in het bepalen van de omkadering meegerekend worden. Taalverwerving is essentieel voor integratie. Er moeten voldoende voorzieningen zijn om de taalver werving door migranten, volwasse nen en kinderen, te verhogen; 5.3. Het tewerkstellingsbeleid moet speciale accenten leggen voor risicogroepen. Een te lage scholing is zeer dikwijls de oorzaak van werkloosheid of een onregel matige beroepsloopbaan. Via aan gepaste beroepsopleiding en via de tewerkstellingsprogramma's moe ten alle laaggeschoolden, zowel Vlamingen als migranten, méér krijgen om een normale loopbaan uit te bouwen; 5.4. Op het vlak van gezondheid ligt het probleem vooral in de hoge drempel van de voorzieningen, de kostprijs en een gebrek aan infor matie en bewustzijn van het belang van goede verzorging. Het gezond heidsbeleid moet zich op een actie ve en aangepaste manier tot de sociaal zwakke groepen richten. Omwille van taal en cultuur is het nodig dat migranten speciale aan dacht krijgen. 5.5. Het terrein van de vrije tyd biedt veie mogelijkheden om in itiatieven te ontwikkelen. Het or ganiseren van de jongeren via sport en andere vrijetijdsbesteding kan tegelijk de spanningen in som mige wijken doen afnemen en van belangrijke betekenis zijn voor in tegratie. 6. Naast het aanpakken van socia le achterstelling, moet ook werk gemaakt worden van het samenle ven van beide groepen. Waar span ningen ontstaan, moet onmiddel lijk en duidelijk gereageerd wor den. Overleg en onderhandeling zijn hierbij de sleutelwoorden. Wederzijdse informatie, sensibili sering van de bevolking en het be vorderen van de integratie van mi granten moeten samengaan. Vla mingen en migranten moeten aan gemoedigd worden tot contact en vertrouwen. 7. De SP verwerpt het gedachten- goed van extreem-rechtse partijen en hun systematische pogingen om moeilijkheden in het samenleven van Vlamingen en migranten uit te buiten en aan te scherpen. De ge schiedenis heeft geleerd tot welke dramatische gevolgen het racisme kan leiden. De SP bestrijdt het extreem-recht se gedachtengoed liefst in consen sus met andere politieke partijen. Het ontbreken van een akkoord zal haar echter niet beletten op alle niveaus en dagelijks alert en conse quent op te treden. 8. Voor de SP zijn migranten, hun kinderen en kleinkinderen "mede burgers". Medeburgerschap staat los van nationaliteit en geldt voor iedereen die op een blijvende ma nier in onze samenleving aanwezig is. Aan medeburgers worden alle mogelijkheden geboden om soci aal en economisch een normale le venssituatie uit te bouwen. Dat be tekent vanzelfsprekend ook dat zij zich houden aan de geldende wet ten en reglementen. 9. In de eerste plaats streeft de SP naar sociale integratie. De natio- naliteitsverwerving moet aange moedigd worden, maar is voor de dagelijkse samenlevingsproble men van mindere betekenis. Mi granten behouden de kenmerken van hun etnische herkomst, die dikwijls de aanleiding zijn van dis criminaties. 10. Politieke integratie is het logi sche gevolg van sociale integratie. Het is wenselijk dat zo weinig mo gelijk medeburgers het juridische statuut van vreemdeling, met de beperkingen vandien, blijven be houden. Er moet stelselmatig een proces op gang gebracht worden door aan kinderen die in België zijn geboren en opgegroeid, veel gemakkelijker de Belgische natio naliteit toe te kennen. Terzake legt de SP volgende voor stellen voor aan de andere politie ke partijen: - voor de eerste generatie: verder vereenvoudigen en versoepelen van de naturalisatieprocedure; - voor de tweede generatie: natu ralisatie op eenvoudige verklaring tussen 18 jaar en een te bepalen leeftijd; - voor de derde generatie: de auotmatische nationaliteitstoe kenning aan wie op het Belgische grondgebied geboren werd. Een dergelijke nieuwe opvatting over de Belgische nationaliteit en het feit dat het gemeentelijke stemrecht in de toekomst door de politieke eenmaking van Europa verruimd moet worden, zullen po litieke integratie mogelijk maken. De SP wil op deze wijze een proces op gang brengen en een perspec tief scheppen inzake politieke in tegratie, in het besef dat deze niet kan losgekoppeld worden van so ciale integratie. Het zal nodig zijn deze ontwikkeling geregeld te eva lueren. Het migrantenprobleem is een zeer actuele kwestie. De electora le konsekwenties van het laten aanslepen van dit probleem kennen we sinds de laatste parlementsverkiezingen. Ook de P.V.V. heeft dit begrepen en heeft op een congres haar visie voor een migrantenbeleid vastgelegd. Rekening houdend met de gevoeligheden bij de bevolking kan het liberale standpunt de P.V.V. een toekomstig electoraal succes bezorgen. Toch, electoraal opportunisme mag niet het uitgangspunt zijn van de socialisten. Evenmin mag het feit dat de meerderheid van de migranten zich tot de christelijke organisaties wendt van invloed zijn op onze besluitvorming terzake. Het is voor ons, socialisten, een humanitaire en socialistische plicht geen onderscheid te maken tussen mensen op basis van ras of kleur, geen onderscheid dus tussen de migranten en de eigen bevolking. Deze stellingname moeten we omzetten in de dagelijkse praktijk en in haar volle betekenis: sociaal, moreel, juridisch. Helaas is het een niet te ontkennen ervarng dat het sterk aanweziggodsdiensti-fanatisme bij een gedeelte van de migran ten, deze er toe brengt de gewone menselijke kontakten met de autochtone bevolking af te wijzen, meer nog, zich openlijk vijandig op te stellen tegenover de cultuur en de levensgewoon ten van het volk waartussen men zich is komen vestigen. Migrantenmeisjes die van hun ouders ertoe gedwongen worden op school een sluier te dragen zijn daarvan een voorbeeld. Het gaat hier niet om de sluier op zichzelf maar om de gedachte die er achter schuilt gaat die kinderen wordt voorgehouden dat zij de goeden zijn en de anderen «de slechte». Men kan er van uitgaan dat een betere levensstandaard en gelijke rechten voor de migranten hun godsdienstige verdraag zaamheid zal bevorderen. Ongetwijfeld is dit in zekere mate zo. Menen dat een «een gelijke behandeling van autochtone bevol king en migranten» een afdoende remedie is tegen het huidig godsdienstfanatisme is, zeker op korte termijn, een illusie. Het kan onze intentie niet zijn de P.V.V.-redenering over te nemen en te vinden dat de migranten onze culturele en levensbe schouwelijke of godsdienstige overtuigingen moeten overne men. Zoals ieder mens, hebben demigranten recht op eigen cultuur en levensbeschouwelijke of godsdienstige overtuiging... op één voorwaarde: zij op hun beurt moeten verdraagzaamheid en respekt betuigen voorde cultuur en de levensbeschouwelijke overtuigingen van het volk waarbij ze zich gevestigd hebben. Het is een spijtige vaststelling dat bij sommige migranten dat respekt voor andermans mening niet aanwezig is. Een echte oplossing van het migrantenprobleem realiseren kan maar indien men rekening houdt met het feit dat racisme en godsdienstfanatisme langs beide kanten te vinden zijn; zowel bij de eigen bevolking (o.a. zie het Vlaams Blok) als bij sommige migrantengroepen. Dit doet me denken aan een citaat van Johan Daisne: «er zijn goeden en kwaden, langs beide zijden van de barrikaden». Herman Van Herzeele Donderdag 23 Volkshuis, Ho ¥*ileiding: vol IP-fractievo tie belangstellen lerale bestuurs rdiger Lode Han se Raad) orden, uiteraard naa ergadering verwacht. SP-Arrondissementsfederatie Aalst Oproep tot deelname! Donderdag 16 november 1989 om 20 uur ACOD-gebouw, Bagattenstraat 158 te Gent Provinciale SP-Infobijeenkomst: Toelichting nota Algemene Raad «Migranten-problematiek» Inleiding: Annemie Dewaele (auteur van de synthesenota, SEVI) Deze voorbereidende bijeenkomst is een must voor leden van de Algemene Raad, inleiders op de afdelingsbijeenkomsten, afdelingsverantwoodelijken, leden van het Arrondissemen teel SP-Bestuur en geïnteresseerden. De kantoren van het ABW en de SP/CSC zullen op maandag 13 november 1989 gesloten zijn. De teksten voor het weekblad «Voor Allen» dienen uiterlijk vóór dinsdagmiddag 12 uur op de redaktie binnengebracht. Nadien is het ons niet meer mogelijk Uw teksten nog te publiceren. De Redaktie Redakti© - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1. 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 ir. Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel, Houtmarkt 1, 9300 Aalst tra at Vrijdag 10 november 1989 51' jaargang nr. 41 1

Voor Allen | 1989 | | pagina 1