Socialistisch weekblad De socialistische invloed op landsverdediging duidelijk merkbaar: de S.P. maakt het verschil Werkgelegenheid blijft voor SP topprioriteit! Steun Chileense Socialisten in verkiezingsstrijd Conferentie en Info-avond SP-Arrondissementsfederatie Aalst Open bijeenkomst arrondissemen teel SP-Bestuur "Samenleven in de jaren 90 - in zichten van de SP over het migran tenvraagstuk". Zetfouten r J De uitgaven-begroting 1990 van het departement van Landsverde diging draagt de goedkeuring weg van de Vlaamse Socialisten. De S.P. heeft zoals voorheen - de ze begroting en het beleid - kri tisch geëvalueerd. Wij kwamen tot het besluit dat wij niet mochten meehuilen in een nogal goedkoop concert van aanvallen en verdacht makingen aan het adres van de Mi nister van Landsverdediging. Uiteraard zal de P.V.V. het moei lijk hebben met dit beleid, omdat het kwasi haaks staat op het voor heen gevoerde beleid van de libe rale Ministers de Donnea en Vre- ven. Met de heer Verhofstadt slaagde de vorige C.V.P.-P.V.V.-regering er niet in de eigenlijke begrotings kredieten beneden de 100 miljard frank te houden. Deze regering, met voor het eerst opnieuw sedert 30 jaar een socia list op landsverdediging, slaagt er in om de eigenlijke begrotingskre dieten dit jaar, dus in 1989 te beper ken tot 99 miljard frank en in 1990 zelfs tot 98 miljard frank. In 1988 was dit nog 103 miljard frank. Het is ook deze Minister van Landsverdediging die de "F16- '86 '87 Personeel 48,3 48,4 Werking 25,6 27,3 Aank. wapens26,3 24,6 pot" officieel in het budget brengt: voor 1 miljard frank en dat het "Fondsen-saldi" verder wordt af gebouwd met nog eens een bedrag van 1 miljard frank. Zo krijgt de volksvertegenwoordiging ook meer democratische controle over de aanwending van beschikbare kredieten. Tenslotte is er de éénmalige ope ratie van 1,2 miljard frank aan ont- vagsten uit de verkoop van gebou wen en domeinen, niet meer die nende uit militair oogpunt. Gelet op deze éénmalige en ook uitdovende ontvangsten (Fond sen) zijn structurele ingrepen ver der noodzakelijk om het budget van Landsverdediging in de toe komst op hetzelfde uitgavepeil van de eigenlijke begrotingskredieten te houden. De fundamentele ingrepen, zoals voorzien in het Plan Charlier, die nen dus onverkort te worden uitge voerd: de vermindering van het aantal gevechtsvliegtuigen van 144 tot 120, de niet-vervanging van de Fregatten. Voor de S.P. blijkt het een enorme uitdaging om de ambitie van de fensie te schikken naar de beschik bare middelen, de tering naar de nering te zetten. Er blijft dus enorm te bezuinigen en deze regering met socialisten en '88 '89 '90 48,7 50,3 52,0% 27,2 28,7 27,5% 24,1 21 20,5% zonder liberalen heeft daartoe een. investeringsplan op middellange termijn (in 1989-1992) uitgewerkt op basis van 25 miljard frank per jaar. Ten opzichte van het vorige beleid betekent dit op 4 jaar tijd inder daad een besparing van 90 miljard frank, omdat toenmalig begro tingsminister Verhofstadt toe stemde in (30 miljard frank (in hui dige franken) investeringen per jaar 120 miljard frank en extra 70 miljard frank incalculeerde voor een periode van 2 jaar ('88-'89) als bijzondere investeringskredieten. De grote kritiek van de tegenstan ders van dit beleid is het zoge naamde tekort aan werkingsmid delen, waarbij de operationele ta ken van het leger zouden in het gedrang komen. Ik stel echter vast dat in dit opzicht de Minister van Landsverdediging er zelfs nog in slaagt de werkings- en personeelskosten minstens op peil te houden, ja zelfs te verhogen. De evolutie, in het uitgavenpa troon sedert '86 toont duidelijk aan dat: Door een herschikking binnen het budget van Landsverdediging kon dus ook het sociaal- en personeels beleid worden verbeterd - en voor ons socialisten belangrijk - daalde de wapenaankoop met ongeveer 4% de laatste 2 jaar. De internationale context moet tenslotte een verdere doorbraak mogelijk maken in de ontwape ningsonderhandelingen tussen oost en west. Zoals België een voorloper was met zijn standpunt inzake de niet- modernisering va de Lance-raket- ten, zo ook moeten wij binnen de Navo verder blijven ijveren voor een positieve opstelling en bena dering t.o.v. de verschillende ont wapeningsvoorstellen uit het Oostblok, die zo snel mogelijk moeten leiden tot werkelijke en controleerbare akkoorden. De S.P. geeft vertrouwen aan de Regering en de Minister van Landsverdedigig om in deze en door bilaterale kontakten met lan den uit het Oostblok, de ingetre den ontspanning verder gestalte te geven. Teslotte ook moet dit leiden tot verdere vermindering van de de fensie-uitgaven. Een doelstelling die voor de S.P. ook geldig blijft voor de noodzakelijke intere sane ring bij- onze strijdkrachten en ra tionele aanwending van de be schikbare middelen. Het plan Charlier moet dus verder worden geactualiseerd. De hier door vrij te komen financiële mid delen moeten besteed worden voor de verbetering van de sociale en financiële voorwaarden waarin dienstplichtigen en beroepsvrijwil- ligers hun taak vervullen. De S.P. is uiteraard ter beschik king om in deze nog verbeteringen aan te brengen. De voorstellen van de Minister zijn enorm verdienste lijk en hebben het grote voordeel dat tenslotte concrete basis-dis- cussie-teksten ter tafel liggen, dit in tegenstelling met de vorige rege ringen. Jacques TIMMERMANS woordvoerder SP-kamerfraktie defensie Zoals U allicht weet heeft het Chi leense volk de laatste tijd, en dit na 15 jaar dictatuur, Pinochet enkele zware klappen toegediend. Zo hebben de Chilenen naar aanlei ding van de volksraadpleging ge hoor gegeven aan de oproep van de oppositie om NEEN te stem men. Daardoor wordt Pinochet nu ge confronteerd met een democrati seringsproces dat op gang geko men is nadat hij wijzigingen aan vaard heeft aan de Grondwet, en dat op 14 december e.k. moet uit monden in parlementsverkiezin gen en aanduidingen van de Presi dent van de Republiek. Deze parlementsverkiezingen zijn van groot belang voor de oppositie die 2/3 van de te begeven parle mentaire mandaten moet verove ren, wil zij veranderingen aanbren gen aan de ondemocratische Grondwet van Pinochet. De Chileense socialisten in bal lingschap zijn fier op de rol die deze partij speelt. Wij zijn ons echter ook van bewust van de grote uitdaging waarvoor zij staan: een groot mogelijk aantal socialisten aan een parlementair mandaat helpen om de sociale di mensie van het nieuw democrati sche regime te waarborgen. Om dit te realiseren moeten zij een beroep doen op de solidariteit van de socialisten uit heel de wereld, de middelen van de Chileense So cialistische Partij zijn immers verre van toereikend. Vanaf heden staan wij ook ter be schikking om samen met U voor dit doel aktiviteiten te programme ren. Intussen kan elke financiële bij drage worden gestort op rekening nr. 001-1949347-14 van de SOCIA LISTISCHE PARTIJ VAN CHI LI met de vermelding "Verkiezin gen van 14 december 1989". Voor alle bijkomende inlichtingen kan U steeds terecht bij Adriana Padin, tel. 02/537.61.82 (bureau) en 02/356.92.29 (privé); Carlos Po- blete en Fernando Vizcarra, tel. 02/513.34.22 (privé). De B.B.T.K.-Aalst start zijn voorbereiding van de sociale verkiezin gen van 1991. Voor buitenstaanders kan dit ongewoon vroeg iyken maar sociale verkiezingen wint men niet wanneer men pas de laatste zes maanden met de voorbereidingen begint. Deze periode van voorbereiding begint met een op vrijdag 17 november 1989 - Volkshuis - Aalst, begin om 20 uur Gastsprekers Mia DE VITS Algemeen Secretaris A.B.V.V. Karei BOEYKENS Voorzitter B.B.T.K. Norbert DE BATSELIER Vice-voorzitter en Gemeenschapsminister Na de konferentie staat de B.B.T.K.-ploeg ter beschikking voor alle informatie over enerzijds de sociale verkiezingen en anderzijds in verband met individuele problemen - bediendenkontrakt, wedden, vakantiegeld, ontslag, problemen van handelsvertegenwoordigers, vragen van kaderleden en noem maar op. SP/CSC-Arondissementsfederatie Aalst Zaterdag 2 december 1989 van 18 tot 21.30 u. Zondag 3 december 1989 van 11.30 u. tot 15 u. Feestzaal Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Eerste groot arrondissementeel eetfestijn Menu: - kip natuur, provenciaal of met champignonsaus - rundstong met provencaalse, madeira- of cham pignonsaus Noteer alvast deze data Een tewerkstellingsbeleid kadert uiteraard in het totaalbeeld van ons socialistisch beleid en in de eerste plaats ook van het economisch beleid en onze visie op de nieuwe maatschappelijke ontwikkelingen. De bestrijding van de werkloosheid als SP-prio riteit is dan ook een konsekwente rode draad doorheen het regeerakkoord van de Vlaamse Executieve die het probleem structureel wil aanpakken. Dat de huidige economische con junctuur daarbij nog andere mogelijkheden biedt is mooi mee genomenmaar mag ons niet doen vergeten dat er een probleem verschuiving gebeurt naar enerzijds langdurige werkloosheid en anderzijds naar een tekort aan arbeidskrachten in specifieke sektoren. De Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Beroepsoplei ding werd vanaf 1 maart dit jaar operationeel gemaakt met de overheveling van personeel en patrimonium naar de Gemeen schappen. Van in het begin werd duidelijk gesteld dat het imago moest evolueren naar klantvriendelijkheid en dat kwaliteit cen traal moest staan. In die optiek dient ook de vacaturebank verder uitgebouwd en daarom de meldingsplicht effektief ge maakt. Ook de oprichting van een outplacementdienst binnen de V.D.A.B. wordt in uitzicht gesteld. Er werden nieuwe voor waarden bepaald volgens dewelke de V.D.A.B. tegemoetkomin gen kan verstrekken bij de oprichting, de uitbreiding of over schakeling van ondernemingen. In oktober nog werd de hogere opleidingspremie voor vrouwen met kinderen goedgekeurd en werd het decreet aanvaard voor uniforme erkenningsvoorwaar den voor interimkantoren. De Executieve heeft het stelsel van gesubsidieerde contractuelen veralgemeend, voor het onderwijs werden conventies afgesloten tussen de ministers van Onderwijs en Tewerkstelling. De SP zal in de Vlaamse Raad een dekreet voorleggen om de verschillende stelsels tot één te herleiden. In de aktie ter bestrijding van de langdurige werkloosheid werden duidelijke wijzigingen doorgevoerd, zowel wat methode als organisatie betreft. In de Weer-werkaktie zullen naast de direkte arbeidsmarkt-ge richte opleidingen ook heel wat opleidingen moeten georgani seerd worden die veleer in de richting gaan van een verhoging van de zelfredzaamheid. Daarvoor staan geschoolde beroeps consulenten klaar die de langdurig werklozen begeleiden tot ze de stap zetten naar wede/integratie, of dat nu beroepsopleiding of tewerkstelling is. Teneinde iedere werkloze een passende beroepsopleiding te kunnen aanbieden zal het aanbodgamma niet beperkt worden tot de nu bestaande opleidingen van de V.D.A.B. Nieuwe aangepaste opleidingsvormen zullen worden aangeboden. Eind juni werd met de Weerwerk-aktie gestart in een experimen tele fase binnen 4 subgewesten, in 1990 wordt uitgebreid overeen 12-tal subgewesten en van 1.1.1991 loopt de Weerwerk-aktie in heel Vlaanderen. Er is niet alleen het kwantitatief probleem van de tewerkstelling, maar ook het kwalitatief. Wij zullen steeds meer de behoefte aanvoelen ons onderwijs dan ook af te stemmen op het industri eel en maatschappelijk weefsel dat het Vlaanderen van de 2T" eeuw zakenmerken. Dat daarbij in onderwijskringen niet altijd snel corrigerend kan opgetreden worden lijkt wel duidelijk Chris VANCOPPENOLLE Federaal SP-Secretaris Donderdag 23 november 1989 om 20 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst Inleiding: volksvertegenwoordiger Lode Hancke (SP-fractievoorzitter Vlaamse Raad) Alle belangstellende partijleden worden, uiteraard naast de federale bestuursleden, op deze vergadering verwacht. Deze bijeenkomst is ter voorbereiding van de Algemene Raad SP Zaterdag 2 december 1989 om 10 uur. Aula R.U.G., Voldersstraat te Gent (zijstraat Veldstraat) Deze Algemene Raad staat uitzonderlijk ook open voor alle belangstellende partijleden; een seintje vooraf aan de federale secretaris volstaat. De overschakeling in de drukkerij van het éne systeem naar het andere loopt niet altijd zoals gewild. Vandaar dat er de laatste weken wel eens "zetfouten" zijn geslopen. We verontschuldigen ons daarvoor, maar het gebeurt buiten onze wil om. Eens de omschakeling volledig onder de knie, zal ook dit probleem uit de weg worden geruimd. De Redaktie Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 Ir. Jaarabonnement: 720 Ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 17 november 1989 51' jaargang nr. 42

Voor Allen | 1989 | | pagina 1