Socialistisch weekblad linkse doorbraak is de boodschap Pleidooi voor een gewetensonderzoek Dewael voor krisis BBTK-conferentie Sociale Verkiezingen De socialistische idee is gebaseerd op een aantal principes en waarden zoals gelijkwaardigheid, solidariteit, algemeen welzijn, recht op zelf bepaling enz. Kortom, binnen het socialisme is geen plaats voor racistische opvattingen en uitspraken en nog minder voor discrimina tie. Spijtig genoeg moeten we vaststellen dat ook in onze eigen middens, tot in de Volkshuizen toe, heel wat racistische taal wordt gesproken en dat menig zichzelf niet eens als racistisch beschouwend partijgenoot niet gespaard is gebleven van bepaalde vooroordelen t.a.v. migranten. De uitslagen van het Vlaams Blok bij de laatste gemeenteraads- en verkiezingen voor het Europees Parlement vergen trouwens geen nadere commentaar. Inderdaad, doordrenkt van vooroordelen, stelselmatig beetje bij beetje geïn doctrineerd door demagogische perspublicaties en uitspraken van (extreem)-rechtse politici, vindt Jan-met-de-pet al gauw een zon debok. Vóór Wereldoorlog II wa ren het de Joden, nu zijn het de ;astarbeiders, uiteraard niet de 'ors poen scheppende Europese ambtenaren, Amerikanen of Ja panners, ook in veel mindere mate Italianen, Polen enz., maar in de eerste plaats Turken de Noordafri kanen. Over het hoe en waarom van hun aanwezigheid in ons land, aard van de vooroordelen en voor naamste uitingen van racisme kon men eerder in «Voor Allen» als een aantal bijdragen lezen. Wenst men echter de wijdverbrei de vooroordelen t.a.v. de gastar beiders weg te werken, dan is het onvoldoende de verregaande on wetendheid van de grote massa in zake deze problematiek te bekam pen. Veeleer dient gezocht naar mogelijkheden om de verschillen de gemeenschapsculturen.bij el kaar te brengen. Essentiële voor waarde is daarbij dat men die spe cifieke migrantenculturen moet le ren kennen vooraleer deze te kun nen aanvaarden als volwaardige en zelfs verrijkende elementen van onze maatschappij: de kloof tussen de autochtone en de vreemde be volking moet hoe dan ook ge dempt. In deze optiek is een degelijk en integrerend overheidsbeleid meer dan ooit noodzakelijk. Fundamen teel is dat de kansarmoede en de marginaliteit van ALLE minder heidsgroepen en kansarmen wor den opgeheven. Houding en engagementen In onze inleiding schreven we reeds dat onze socialistische ideo logie gestoeld is op een aantal kernwaarden. Hieruit vloeien, concreet vertaald naar het racisme en de gastarbeidersproblematiek, een fundamentele houding én een opdracht voort. Wie socialist wil zijn moet zich ab soluut onthouden van racistische opvattingen en gedragingen, waar bij de ene mens minderwaardig ge acht wordt aan de andere wegens nationaliteit, huidskleur, eth- nische afkomst,... en op grond daarvan gediscrimineerd wordt. Zichzelf bevrijden van vooroorde len en van een denigrerende hou- Een grote bekendheid van de cultuureigenheid der migranten kan vooroordelen uit de wereld helpen ding tegenover migranten is echter onvoldoende. De-socialistische ideologie vraagt van een socialistische partij een ruimer engagement: op korte en middellange termijn de strijd tegen openlijk en verdoken racisme en strijd tegen de discriminaties op alle terreinen van het maatschap pelijk leven. Dit houdt voor de SP een aantal concrete stappen in. Enkele ervan zijn: - inbreuken op de wet tegen het racisme publiekelijk aanklagen; - de negatieve beeldvorming over migranten trachten te vernaderen via brede informatiecampagnes, gezamenlijke socio-culturele ma nifestaties, enz.; - de onwetendheid over de werke lijke plaats van de gastarbeiders in het economisch proces en in de sociale zekerheid tegengaan (deze onwetendheid is trouwens dé voe dingsbodem bij uitstek van een aantal vooroordelen); - een positief migrantenbeleid voeren gericht op de duurzame op heffing van alle achterstandssitua ties en op de volledige deelname aan het maatschappelijke leven, met erkenning van de culturele ei genheid; - een socialistisch geïnspireerd buurtwerk in migrantenwijken op zetten en/of steunen en er desge vallend de politieke tolk van zijn; - politieke rechten voor de vreemdelingen helpen afdwingen, o.m. door de naturalisatieproce dure te versoepelen. vervolg op blz. 2 Om en bij de 100 bedienden en kaderleden gaven vorige week vrijdag op uitnodiging van de Bond van Bedienden, Technici en Kaderleden BBTKhet startsein voorde kampagne naar de sociale verkiezingen in 1991 toe. «Het lijkt misschien wat vroeg, maar als we willen vooruitgaan, moeten we nu reeds hard beginnen werken», zegt Herman Van Her- zeele. De gewestelijke BBTK-af- deling kreeg overigens een pluimp je van de algemeen sekretaris van het ABW, Mia De Vits, die «het zelfde syndikale dynamisme nog niet overal in de organisatie» waar nam. De Vits was naast nationaal BBTK-voorzitter Karei Boeykens en gemeenschapsminister Norbert De Batselier gastspreker op een konferentie die in de vorm enigs zins afweek van wat wc gewend zijn. Daarvoor zorgden de korte klassieke intermezzi van kristien De Meycr, dwarsfluit en Christi- aan Crombeen, piano. Toch wel noodzakelijke rustpunten die tot bezinning inspireerden na de uit eenzettingen die op een rijtje gezet ietwat te lang uitliepen. Hoe dan ook serveerden de spre kers «eten en drinken» aan de aan wezige militanten; Algemeen se kretaris De Vits boomde door op de thema's die reeds op het voorbi je ABVV-kongies uitgebreid aan bod kwamen. Ze ontweek de kri- ar» Een zicht op de talrijke toehoorders in de zaal tijdens de BBTK- conferentie. tiek op de eigen organisatie niet, maar koppelde er enkele positieve richtlijnen voor de toekomst aan vast. «Het is van het grootste be lang dat we het vertrouwen in het Nationale en buitenlandse gebeurtenissen komen ze snel op ons af, vergen zodanig onze aandacht, dat we geneigd zijn ons onvoldoende bezig te houden met de noden en problemen van onze organisaties en structuren. Of is het een vorm van gemakzucht? Het is ook boeiender zich in te laten met actuele problemen, het is verleidelijk de bekom mernis om het verwerven van een politiek mandaat of functie, of voor het behoud ervan, prioritair te stellen in zijn handelingen als militant. Nochtans, het blijft een onweerlegbaar gegeven dat de uitsta ling en de macht van de socialistische beweging essentieel verbonden is aan de sterkte van de socialistische organisaties. Zo zien we dat: - het A.B.V.V, op nationaal vlak, een ledenverlies kent. Wat doen wij voor de werving van vakbondsleden? Willen de militanten in de diverse besturen van utualiteit, vakbond, partij, zich eens de vraag stellen hoeveel mensen zij voor de socialistische vakbond wisten te winnen? - deS.P. kent electorale successen en nederlagen, maar feitelijk slaagt de S.P. er niet in de politieke machtsverhoudingen in Vlaanderen te wijzigen. Willen de militanten van de diverse organisaties zich eens de vraag stellen wat hun inzet is om de partij sterker te maken? - de socialistische pers is in Vlaanderen praktisch onbestaan de. Deden we genoeg om lezers te winnen voor DE MOR GEN, voor VOOR ALLEN? We mogen ons ook niet laten inkapselen in elk zijn organisatie. We zijn socialistische militanten wat betekent dat we mede verantwoordelijk zijn voor alle socialistische organisaties, voor het geheel van de socialistische beweging. We moeten vaststellen, vandaag, dat onze organisaties moeilijk heden kennen, dat het beter zou kunnen. Het is dus wenselijk dat, willen we opnieuw vooruitgaan, we niet met de vinger naar anderen wijzen, maar dat ieder van ons voor de spiegel gaat staan. Omdat we allemaal en collectief verantwoordelijk zijn is ieder van ons aan een gewetensonderzoek toe. Herman VAN HERZEELE SP/CSC-Arondissementsfederatie Aalst Zaterdag 2 december 1989 van 18 tot 21.30 u. Zondag 3 december 1989 van 11.30 u. tot 15 u. Feestzaal Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove Eerste groot arrondissementeel eetfestijn Menu: - kip natuur, provenciaal of met champignonsaus - rundstong met provencaalse, madeira- of cham pignonsaus Noteer alvast deze data De S.P. en de Sociale Huisvesting Op vrijdag 24 november verzorgt de S.O.M. een T.V.-uitzending betreffende de S.P.-standpunten inzake de sociale huisvestingsproblematiek. Hierin komen de kameraden Willy Claes, Norbert De Batselier, Fred Erdman en Herman De Loor aan het woord. Dus vrijdag afgestemd op BRT1 om 19 uur. ABW herstellen, om door ver nieuwing het ledenverlies van de voorbije 10 jaar ongedaan te ma ken», zegde ze. Optimisme en pessimisme Gewestelijk BBTK-sekretaris Van Herzeele mengde in zijn kommen- taar over de aktuele problemen optimisme en pessimisme op de hem eigen manier. Volgens hem groeit de verantwoordelijkheid van de bediendencentrale in het voortbestaan van een machtige so cialistische vakbond, omwille van vervolg op blz. 2 lste Kongres Culturele Centrale De Culturele Centrale van het ABVV heeft zaterdag haar eerste nationaal kongres gehouden in het kuituurcentrum De Werf te Aalst. Daar viel scherpe kritiek te note ren aan het adres van gemeen schapsminister voor cultuur Pa trick Dewael. Vooral diens ideeën over cultuursponsoring werden op de korrel genomen. Volgens de Centrale is het promoveren van sponsoring het belangrijkste as- pekt van de Vlaamse kultuurpoli- tiek geworden en daarbij werd op gemerkt dat de toenemende kom- mercialisering en individualisering de belangrijkste oorzaak is voor de huidige krisis in het verenigingsle ven. Julien Van Geertsom, de nieuwe voorzitter van C.C., stelde in zijn toespraak dat het beleid van De wael het «echte kulturele werk» dreigt te verstikken en eiste de de blokkering van de dekreten op het socio-kulturele vormingswerk, de opheffing van de personeelsstop en de volledige uitbetaling van de subsidies. «De Culturele Centrale eist geen geld omdat ze tot de so cialistische strekking behoort, maar wèl omdat ze kwaliteit brengt», aldus Van Geertsom. Voorts vond hij dat de BRT meer werkingsmiddelen moet krijgen en klaagde hij de verstraling van het culturele leven aan, die volgens hem het gevolg is van de sponso ring. Als leidraad voor zijn eigen organi satie beklemtoonde de C.C.-voor- zitter het belang van de vrijwillige medewerkers en van een kwalita tief hoogstaand cultureel aanbod. Hoewel het ABVV en zijn be roepscentrales de bevoorrechte partner van de Culturele Centrale blijven, zal ruimte worden ge maakt voor samenwerking met an dere cultuurverenigingen en «bre de maatschappelijke bewegingen», zonder dat daarbij de eigen identi teit en zelfstandigheid, d.w.z. «het eigen, socialistisch gezicht», verlo ren hoeft te gaan. Voorts werd tijdens het kongres vastgesteld dat het in 1975 gestelde doel om in elke gemeente een af deling op tg. richten nog niet is bereikt. Wèl werd het voornemen uitgesproken om verder aan de weg te blijven timmeren. De bij eenkomst werd afgesloten met een tentoonstelling van Westvlaamse grafische kunstenaars en een op treden van chansonnière Kathy Lindekens. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 24 november 1989 51' jaargang nr. 43 d'sruuB MCtCT

Voor Allen | 1989 | | pagina 1