Socialistisch weekblad Na de beleidsnota golfterreinen, nood aan een beleidsnota recreatieparken turopaaeDOT in Hamer Europa, wat gebeurt er? Succesvol Eerste Arrondissementeel SP/CSC-eetfestijn Dirk Van Der Maelen in de Kamer f, if 1. Wat tegen recreatieparken? De S.P. is niet als dusdanig gekant tegen recreatieparken, net zo min als tegen golfterreinen. Maar de S.P. is er wel tegen gekant dat deze inplantingen uitgerekend in waar devolle landschappen gepland worden. Beiden kunnen een middel zijn tot landschapsverbetering: gebieden die momenteel ontwricht, ver waarloosd, verlaten,... zijn kunnen precies door dergelijke inplanting terug een zinvolle, betere beste ming krijgen. Tegen de huidige tendens tot aan snijding van precies de mooiste, waardevolle landschappen verzet de S.P. zich onwrikbaar. 2. Nóg een beleidsnota... De techniek van dergelijke beleid snota's (golfterreinen, recreatie parken,...) is voor de S.P. een noodoplossing. Actuele ontwikke lingen enerzijds, en een al te «libe raal» beleid anderzijds nopen ons tot deze vorm van beleidsvoering. Er is op dit vlak dringend nood aan een Structuurschema Recreatie voor Vlaanderen, waarin alle re creatie-infrastructuren zijn opge nomen. Ook hier staan wij niet nergens. Een dergelijk document werd reeds opgemaakt door het studie bureau Belgroma in opdracht van de toenmalige minister Pede. Mi nister Waltniel moet dit dringend, als onderdeel van het Structuur plan Vlaanderen, aan de Executie ve voorleggen. 3. Wat stelt de S.P. nu voor in deze beleidsnota recreatieparken? 1) Recreatieparken kunnen enkel worden aangelegd in de op de gewestplannen voorziene ge bieden: de zones voor dag- en verblijfsrecreatie. 2) Ten uitzonderlijke titel en mits goedkeuring door de Vlaamse Executieve, kan de aanleg van recreatieparken worden over wogen in bestaande of nabe- stemde zones voor wonen, woonuitbreiding, industrie, openbaar nut of landbouw, waarvan de bestemming zou achterhaald zijn (bvb. verlaten mijnterreinen). Deze bestem mingswijziging moet tot stand gebracht worden volgens de procedure voorzien in artikel 9 van de wet van 29 maart 1962 houdende organisatie van de Ruimtelijke Ordening en van de Stedebouw, te weten: ten eerste: de inherziening stel ling van het gewestplan, ten tweede: de vaststelling van een ontwerp-gewestplan die een bestemming van dag- of verblijfs-recreatie voorlopig vaststelt, ten derde: de vaststelling van een definitief gewestplan. Deze drie handelingen geschie den bij Besluit van de Vlaamse Executieve. 3) In alle andere bestemmings zones is de aanleg van een re creatiepark volstrekt niet aan vaardbaar. Wij vermelden bij wijze van voorbeeld: bestaande of nabestemde reservaat-, na- tuur-, bos- en parkgebieden, bos- en landbouwgebieden met ecologische waarde, valleige- bieden), evenals de gerang schikte landschappen en deze welke het voorwerp uitmaken van een rangschikkingsproce dure, beschermde stads- en dorpsgezichten, beschermde waterrijke gebieden (Conven tie Ramsar), beschermde voge- lgebieden (E.G. Vogelricht lijn), door de Benelux Econo mische Unie aangeduide gren slandschappen, aardwetens- chappelijk waardevolle gebie den, archeologische sites. Voorts stelt de S.P. voor de recrea tieparken (nieuwe alsook uitbrei ding van bestaande) een vergun ningsplicht voor. In dit kader moet een M.E.R. uitgevoerd worden. De bestaande recreatieparken moeten bovendien worden door gelicht wat betreft de milieuhinder en de veiligheid. Recent onder zoek van Test Aankoop toont aan dat hieraan momenteel een en an der schort. Jacques Timmermans Volksvertegenwoordiger Op dinsdag 30 november interpelleerden S.P.-Fraktieleider Willockx en Dirk Van Der Maelen Eerste-Minister Martens over de standpun ten die België zal innemen op de komende Europese Top van Straats burg (8en 9 december). Ter afronding van het debat diende Dirk Van Der Maelen een resolutie in die namens de Vlaamse meerderheidspar tijen onderschreven werd door Nelly Maes (VU) en Hubert Van Wambeke CVP). Hieronder geven we in kursieve tekst de tekst van de resolutie weer gevolgd door de passende toelichting. 1. De Kamer roept de Regering op om tijdens de Europese Raad van Staatshoofden en Regeringsleiders aan te dringen op een Intergouverne mentele Conferentie waaraan man daat verleend wordt om: - de realisatie van de Ekonomisch en Monetaire Unie uit te werken met de nodige demokratische ga ranties - en ook de uitbouw van een waar achtig sociaal Europa mogelijk te maken. Toelichting: Op de Top in Straatsburg staat de verdere Europese integratie op de agenda. Hierin gevolgd door de andere meerderheidspartijen roept de SP de regering op deze verdere uitbouw van Europa hand in hand te laten verlopen met de opbouw van Sociaal Europa in een demokratisch Europa. Waarom een Sociaal Europa? Als we niet opletten leidt de E.M.U. tot brutaal geliberaliseer de Europese Ekonomie. Bij afwe zigheid van een regulerende Euro pese overheid komt de opbrengst van de ekonomische éénmaking voor het grootste deel de meest vermogenden ten goede. De mechanismen van het projekt «1992» lenen zich helemaal niet tot het opgang brengen van een ern stig sociaal luik. Er bestaan welis waar een aantal sociale voorzie ningen in Europa maar deze zijn minimaal. Ter illustratie: de EG geeft vijf keer meer uit aan de fi nanciering van de landbouwover schotten dan aan de bestrijding van de werkloosheid, dit niette genstaande er in de EG nog steeds 16 miljoen werklozen zijn. Waarom de oproep van een demo- kratischer funktionerend Europa? Terwijl we vandaag terecht de mond vol hebben over het demo- kratiseringsproces in Oost-Euro pa, passen we in de EG zelf slechts een homeopatische dosis demo- kratie toe: De regering van de EG de Raad van Ministers wordt door het volk noch door een parlement gekozen. Het Straatsburgse parlement heeft op de samensteling van deze rege ring niet de minste invloed en kan haar ook niet ten val brengen. Het Europees parlement kan de Raad van Ministers niet interpelle ren en heeft geen wetgevende be voegdheid. Maar de verdere integratie heeft voor gevolg dat bijna dagelijks be voegdheden overgeheveld worden naar Europa. Meer en meer finan ciële en ekonomische bevoegdhe den die in de lidstaten berusten bij de parlementen worden doorge schoven naar Europa, d.w.z. naar technokratische komités of raden van ministers die eer geïnteres seerd zijn in het vinden van diplo matieke compromissen dan in de uitdrukking van de volkswil. Hoe meer Europa terrein wint, des te meer terrein verliest de demokra- tie. 2. De Kamer betreurt de afzwakking van de oorspronkelijke inhoud van het Gemeenschappelijk Handvest voor de Fundamentele Sociale Rechten van de Werknemers en roept de Regering op om tijdens de Europe se Raad van Straatsburg aan te drin gen op de verwezenlijking van een konkreet Sociaal Aktieprogramma. Toelichting: Het Sociaal Charter staat even eens op de agenda van de Top van Straatsburg en zal er ongetwijfeld goedgekeurd worden. Om tege moet te komen aan Thatcher werd de tekst op diverse punten afge zwakt en herleid tot een onaf dwingbare plechtige verklaring. Alle hoop is nu gesteund op het aangekondigd Sociaal Aktiepro gramma dat zal bestaan uit een ganse reeks van dringende maatre gelen te realiseren volgens een be paald tijdsschema. De details van dit aktieprogramma zijn nu nog niet gekend maar gezien de SP in de Kamer hierover binnen afzien bare tijd opnieuw gaat interpelle ren kan hier later op teruggeko men worden. 3. De Kamer vraagt de Regering om op de Europese Raad aan te dringen op een fiskale harmonisatie om een totale fiskale chaos te voorkomen bij de liberalisatie van het kapitaalver keer. Toelichting: Volgens het vooraf bepaald tijd sschema moest de vrijmaking van het kapitaalverkeer gelijktijdig ge beuren met een harmonisering van de roerende voorheffing die in de lidstaten varieert van 0% tot 25%. De lidstaten raken het echter niet eens over de harmonisate van de roerende voorheffing en de vrij making van het kapitaalverkeer is gepland voor 1 juli 1990. Als dit laatste gebeurt dan kan men nu al voorzien dat België te lijden krijgt van een enorme kapitaalvlucht en dat na een tijdje België verplicht wordt de roerende voorheffing bruusk te verlagen. Deze verlaging zal zeker de budgettaire proble men van de Belgische staat niet verlichten mar tevens het bestaan de evenwicht verstoren ten voor dele van inkomens uit kapitaal (quasi geen belastingen zouden moeten betalen om sanering van de openbare financiën mogelijk te maken). Om dergelijke nefaste evolutie te voorkomen dringt de SP aan op een forcing vanwege de Top om wél degelijk de belasting- harmonisatie klaar te hebben vooraleer het kapitaalverkeer vrij te maken. Het evenwicht in Europa wordt op dit ogenblik grondig verst oord door de omwentelingen in de verschillende Oostbloklan den. Men kan zich afvragen wat de mensen daar eigenlijk willen, wat voor vorm van staatsstruktuur zij wensen. Is het een liberaliseringsproces in de vorm van een kapitalistische staats- truktuur zoals wij ze hier in West-Europa kennen, of wensen zij daar een socialisme met een menselijker gelaat? Voorde Oost-Duitse oppositie is het klaar en duidelijk, zij willen niet opgeslokt worden door het kapitalistische West-Duitsland. Zij ijveren wel voor een economische band met het Westen. Voorde andere Oost-bloklanden is het nog niet zo duidelijk wat zij wensen. Dat zij bindingen willen op economisch vlak met de Europese-Gemeenschap is evident. Dit kan zeker hun econo mie ten goede komen. Maar gaat dat hier geen nefaste gevolgen hebben op vlak van de werkgelegenheid? In kader van Europa 92 is er al een grote nervositeit merkbaar op sociaal gebied. Grote multi-nationals stoten verschillende afdelingen af, zonder rekening te houden met de drama 's die zulke sluitingen teweegbrengen, om ze later te plaatsen in de lage loonlanden. Dit hoeft niet altijd buiten de E.E.G. te zijn. Kijk maar naar Griekenland en Portugal, deze landen moeten nog een lange weg afleggen om op hetzelfde niveau te staan als de meeste andere landen in de Gemeenschap. Nu stel ik mij de vraag wat er gaat gebeuren als het IJzeren Gordijn op economisch vlak helemaal geopend wordt? Zijn wij dan genoeg gewapend om deze doorstoot van goedkope produk- ten, door de lage lonen aldaar, op te vangen? Gaat dit niet onze werkgelegenheid in gevaar brengen? Moeilijk om daar een duidelijk antwoord op te geven. Alleen een doordachte samenwerking met onze kameraden aldaar, kan positief zijn voor de arbeidersklasse in heel Europa. Werner DE CLERCQ Secretaris Kleding B.T.B. Boek Méér dan 800 aanwezigen op het eerste eetfestijn ingericht door de SP/CSC-Arrondissementsfedera tie Aalst ter vervanging van het vroegere gezinsfeest «Voor Al len». Beide zalen van het Ninoofse Volkshuis waren voor de gelegen heid omgetoverd tot restaurant. Reeds op zaterdagavond schoven bijna 300 eetlustigen aan voor een lekkere portie rundstong of kip, uiteraard met een aangepast saus je en krokante frietjes. Over de kwaliteit trouwens niets dan loven de woorden. De grote massa van de zondagmiddag zorgde echter vanaf omstreeks 13 uur voor onver wachte problemen, met als gevolg voor sommigen eerder lang wach ten op het gerecht en een beperkte keuzemogelijkheid door het opra ken van de rundstong. Uiteraard houden wij eraan een aantal onfor tuinlijke aanwezigen onze veront schuldigingen hiervoor aan te bie den. Al doende leert men, en het weze dus een les voor de volgende keer. Idem voor wat betreft ae niet nagekomen engagementen van een aantal afdelingen qua practi- sche hulp tijdens het eetfestijn. Desalniettemin kunnen we terug blikken op een erg succesvol initia tief. Vanzelfsprekend bedanken wij langs deze weg alle aanwezigen en niet in het minst allen die elk op hun manier (keuken, bediening, bar, enz.) hun medewerking ver leenden aan het welslagen van het eetfestijn. En de gelukkige winnaar». Van het op dergelijke activiteiten traditionele raadspelletje naar het gewicht van een hesp is Kd. Roger Neckebroeck, Velzekestraat 52 te Zottegem. Een kenner van het achterdeel van een zwijntje of een geboren gokker, want hij radde op kop het exacte gewicht: 7 kilogram en 935 grammen. Proficiat en sma kelijk. Chris Vancoppenolle 4. De kamer roept de Belgische Re gering op om op de Europese Raad een aktieve gemeenschappelijke 'Ost-politiekte bepleitten, gekoppeld aan een versneld integratieproces en gebaseerd op een concept van weder zijdse veiligheid. Toelichting: Er zijn momenteel drie historische processen in Europa bezig: de in tegratie van West-Europa, de her vormingsprocessen in Oost-Euro pa en de toegenomen kans op ver regaande ontwapeningsmogelijk heden. Hierin gevolgd door de andere meerderheidspartijen dringt de ZSP erop aan dat de Top het nodi ge zou doen opdat deze processen alle drie maximaal zouden onder steund worden. Als in de resolutietekst sprake is van «wederzijdse veiligheid» dan wordt daar mee bedoeld dat geop teerd wordt voor een veiligheids concept waarbij ons werelddeel zich gerust voelt met een minimum aan wapens. En NATO en WAR SCHAUPACT moeten overgaan tot de verwijdering van de nukleai- re wapens uit landen die er zelf geen eigenaar van zijn. Welke zin heeft het trouwens om de toenade ring tussen Oost- en West-Europa te laten samengaan met gemoder niseerde taktische kernwapens die uitgerekend alleen die landen kun nen treffen? 5. De Kamer roept de Regering op om de door verdere stappen in de richting van wapenbeheersing vrijge komen middelen aan te wenden voor een lange termijn hulpprogramma aan Oost-Europa en de Derde We reld. Toelichting: De huidige ontspanning laat toe om de superhoge defensiebudge tten te verlagen en de alzo vrijge komen middelen een nuttiger be stemming te geven. Op voorstel van de SP heeft de Commissie Bui tenlandse Zaken opgeroepen deze vrijgekomen gelden in eerste in stantie be besteden aan hulp voor Oost-Europa en de Derde Wereld. Dirk Van Der Maelen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 fr. - Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever René Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 8 december 1989 51* jaargang nr. 45 tn eerste instantie hetlneiH vnnr lettert vv* lliaMIIIIIV WMWIM Vw» iiiiiÉiiili

Voor Allen | 1989 | | pagina 1