weekblad Samen sparen hmm trvi cd CODEP Informatie en aktie Belangrijk bericht aan de S.P.-leden en lezers Voor Allen» AANDACHT! AANDACHT! AANDACHT! AANDACHT! AANDACHT! De geschiedenis van de Spaarbank C0DEP en haar voorlopers ïfc V. •PJ.NË SP-Arrondissementsfederatie Aalst -Hf Vrijdag 15 december 1989 51* jaargang nr. 46 WHlil Op vrijdag 8 december werd onder grote belangstelling van pers en tal van prominenten waaronder vice-eerste minister Claes, minister N. De Batselier, nationaal voorzitter F. Van den Broecke en vertegen woordigers van de gemeenschappelijke aktie het boek: «SAMEN SPAREN» de geschiedenis van de spaarbank CODEP en haar voorlopers onder redaktie van prof. Els Witte en René De Preter voorgesteld. Het is niet alledaags. Een financië le instelling, een spaarbank, die een boek over zichzelf laat schrij ven. Bedrijfsgeschiedenis dus. Een team professoren en vorsers dat de volledige wetenschappelijke vrij heid krijgt om die klus te klaren. Maar hoe boeiend is eigenlijk de geschiedenis van een middelgrote spaarbank. Opvallend boeiend, wanneer ze in een ruimere context ligt ingebed. In dit geval komt de geschiedenis van het Belgische so cialistische spaarwezen tot stand. Twee grote delen zijn hierin te on derscheiden. Een eerste deel behandelt de pe riode van aan het prilste begin van het volkssparen tot aan het einde van de Belgische Bank van den Arbeid. De eerste spaarvormen in de ne gentiende eeuw worden doorge licht, het moeizaam tot stand ko men van mutualistische en coöp eratieve spaarkassen, die in een geest van solidariteit financiële hulp moesten kunnen bieden van zieken, werklozen, ouderen. De toestand in Wallonië, in Vlaande ren en in Brussel wordt bekeken. Rond de eeuwwisseling doet de nood aan een grote centrale instel- der een zodanig brede hoek dat een beeld ontstaat, dat maatschap pelijk relevante gegevens oplevert. De lezer verneemt meer over de relatie van de socialisten met de financiële sector. Standpunten en houdingen van partij, vakbond en mutualiteit zitten in het verhaal verweven. Tevens treden enkele merkwaardige figuren aan. Verder komen ook de lotgevallen van de coöperatieve beweging aan bod. De besluiten van het tweede deel werden geformuleerd door CO- DEP-medewerker René De Preter en het verhaal wordt daarmee af gerond, een verhaal met zon en schaduw. De lezer wordt meege voerd langs hoogten en laagten, waar de econmische werken van de socialisten doorheen zijn gegaan. Op die manier werd SAMEN SPA REN een monumentaal werk, dat tot nog toe onbekende gegevens en aspecten van de belgische sociaal- economische geschiedenis bloot legt, bovendien overvloedig met foto's geïllustreerd. Een blijvende getuigenis is het geworden, een verrassend boek van hoog wetens chappelijk gehalte, maar eigenlijk laten we het liever aan de lezer over om daarover te oordelen. 1 -• ■M 'l. u,c - Volkshuis en bioscoop van SJH. l'Union Coöperatieve te Montegnée. ling zich sterk gevoelen. In 1913 is het dan zover. Onder impuls van Edouard Anseele wordt de Belgi sche Bank van den Arbeid opge richt, blijkbaar niet tot ieders te vredenheid, want in 1922 komt nog een tweede, een concurrerende in stelling tot stand. Naijver, tegen werking, misverstand en ook wan beleid lopen uit op de ineenstor ting. U'tvoerig en objectief wordt hierop ingegaan. Met de besluiten van Els Witte, hoogleraar aan de VUB, wordt het eerste deel van het boek afgerond. Het tweede deel vat aan met de oprichting van Coop-Deposito's vandaag CODEP in 1935. De inter ne ontwikkeling van deze instelling wordt vanuit verschillende ge zichtspunten beschouwd, maar on- 'ff I f Vf> V Het gebouw van VOORUIT in Gent (aquarel F. DIERCKENS1900) Technische gegevens Werk van 536 bladzijden, formaat 240 x 300 mm - 666 zwart-wit illus traties - machinegestreken papier halfmat 135 g - garengenaaid met bandstempel op kaft - onder gepla stificeerde boekomslag in vier kleurendruk. Grafische vormgeving en verzor gen van de illustraties: Atelier le- doux, Brussel. Dit prachtig naslagwerk uitge bracht door de uitgeverij KRITAK kunt u bij iedere boekhandel be stellen. Gun uzelf of uw vrienden dit eindejaarsgeschenk. Intekenkaarten kunt U bekomen bij: J. De Winne, Solleveldstraat 13 te Herzele, tel. 053/62.20.98 Agentschap Aalst, Houtmarkt 1, tel. 053/77.71.76. Gerrit De Leeneer, inspekteur, Stationsstraat 55 te Denderleeuw, tel. 053/67.21.92. SPAARBANK C.V. Wij respektenen uw arbeid. S.P.-afdelingsverantwoordelijken en arrondissementele be stuursleden hebben verleden week solidair een belangrijke be slissinggenomen inzake de verdere uitgave van «Voor Allen». Nadat het ABW waarvoor oprechte dank dit jaar een uitzonde rlijke inspanning had geleverd, dreigde «Voor Allen» vanaf 1990 volledig te verdwijnen. Dank aan een medewerking van de andere takken van de Socialistische Gemeenschappelijke Actie, zal de S.P. vanaf januari «Voor Allen» uitgeven als een veertiendaags ledenblad. Daaraan koppelen wij de modernisering van onze S.P.-lede nadministratie en inning. Via zelfs een in gezinsverband globaal genomen prijsverlaging voor het S.P.-lidmaatschap wordt in 1990 ook een grote ledenwervingsaktie vergemakkelijkt. Deze aktie is evenwel geen doel op zichzelf. Wij willen zoveel mogelijk mensen bereiken om vooreerst informatie te brengen over socia listische visie en aktiepunten inzake onze maatschappelijke problemen en tenslotte ook de socialistische vorming te realise ren. Ook in ons arrondissement zijn de maatschappelijke problemen groot. In samenspraak met onze lokale mandatarissen en ande re militanten wil de S. P. over deze knelpunten een reeks voorstel len formuleren: werkgelegenheid - handel - toerisme - verkeer en vervoer - huisvesting en renovatie met stads- en dorpsherwaar dering - leefmilieu en natuurbehoud (waterzuivering - afvalop- haling en verwerking - beschering open ruimten en bosbehoud of aanleg). 1990 staat voor de deur. Met onze S. P. -afdelingen en binnen de Socialistische Gemeenschappelijke Actie nemen wij de grote uitdaging aan in ons arrondissement, door informatie en aktie, onze socialistische doelstelling bij de bevolking in het algemeen en de werknemers in het bijzonder kenbaar te maken en ingang te doen vinden. Jacques Timmermans Dinsdag 19 december 1989 om 20 uur Volkshuis, Markt 15 te geraardsbergen Vergadering arrondissementeel SP-Bestuur Agenda: - goedkeuring verslag dd. 05/10/1989 - politieke toestand (inleiding: D. Van der Maelen) - «Voor Allen»-stand van zaken - SP-ledenwervingsactie 1990 - Evaluatie federaal eetfestijn - komende federale aandachtspunten - allerlei-rondvraag De Voorzitter, H. De Loor De Secretaris, C. Vancoppenolle Leden die wegens een of andere omstandigheid geen uitnodiging zouden ontvangen worden verzocht bovenstaande als zodanig te beschouwen. Zetel van de Belgische Bank van den Arbeid te Gent in 1923 S.P .-afdelingsverantwoordelijken en leden van het federaal bestuur beslisten unaniem om vanaf 1 januari 1990: 1. Het weekblad «Voor Allen» om te vormen tot een veertiendaags ledenblad in magazinevorm 2. Dit ledenblad wordt in elk gezin waar een S.P.-lid is gedomicilieerd, gratis bezorgd. 3. De S.P.-lidmaatschapsbijdrage wordt aangepast en «gemoderniseerd». Er wordt afgestapt van het «maandelijks zegeltjes plakken»: half-jaarlijkse en jaarlijkse ledenkaarten worden voor volgende categorën ter beschikking ge houden: a. het gewoon lidmaatschap kost 650 fr. per jaar; een half-jaarlijkse kaart kost 350 fr. b. gepensioneerden (60-plus) betalen 360 fr. voor een jaarkaart of200 fr. voor een 6-maandenkaart. Ook vanaf het 2de gezinslid betaalt men éénzelfde bedrag. c. tenslotte worden parlementsleden, provincieraadsleden, burgemeester, schepenen en O.C.M.W.-voorzitters uitgenodigd 1.200 fr. lidmaatschap per jaar te betalen, evenals andere vrijwilligers-militanten-steunende leden (die het zich kunnen permitteren!). 4. Niet-partijleden kunnen een afzonderlijk abonnement op «Voor Allen» nemen a 600 fr. Voor onze S.P.-bodes en afdelingsverantwoordelijken wordt het dus een ganse «omwenteling». Ten einde de S.P.-leden vanaf januari het ledenblad «Voor Allen» toe te sturen, moeten deze afdelingsverantwoordelijken ons per kerende de 5.P.-ledenlyst per gezin laten geworden. Zij dienen dringend de S.P.-ledeniijst voor 1989 af te sluiten en het lidgeld 1989 opgehaald te hebben. jW 1 1 -ALLEN R«daktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekenlngnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 ir. Jaarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: René Stabel. Houtmarkt 1. 9300 Aalst j y V',

Voor Allen | 1989 | | pagina 1