Socialistisch weekblad Herman De Loor vraagt dringend meer middelen voor sociale huisvesting Dirk Van Der Maelen interpelleer! over het schengenakkoord Jig Brother Guy Verhofstadt is watching you De S.P. verwerpt het minidecreet IMIrU Cv I Vorige week besprak de Vlaamse Raad de begroting 1990. De drie S.P.-parlementsleden uit onze federatie deden elk op hun terrein een belangrijke inbreng in het openbaar debat dat nagenoeg 45 uren in beslag nam. Herman De Loor wees er op dat de S.P. naar de onmiddellijke toe komst toe prioritaire aandacht zal besteden aan het huisvestingsbe leid in Vlaanderen. Hij drukte dan ook de hoop uit dat de begroting 1990 de laatste wordt op basis van de huidige beperkte middelen. Daarom zei hij, hebben wij, samen met andere politieke frakties (C.V.P., P.V.V. en V.U.), een voorstel van resolutie neergelegd in de Vlaamse Raad, waarbij wordt aangedrongen op een substantiële verhoging van de investeringsmo gelijkheden, teneinde met alterna tieve voorstellen het aanbod van sociale huurwoningen te ver hogen. De behoeften liggen immers zeer hoog, want volgens de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting is er nood aan een investering van 53 miljard de volgende 3 a 4 jaar. Een minimumprogramma dat de van overheidswege gestelde priori teiten zou volbrengen zou min stens 4 miljard per jaar vergen. Uit een onderzoek uitgevoerd door de administratie voor de huisvesting in 1987 blijkt dat meer dan 75.000 personen (zonder dub beltellingen) een aanvraag hebben ingediend voor een sociale wo ning. Het overgrote deel daarvan, meer dan 80%, wil een sociale huurwoning bekomen. Ook merken we dat in de privé- huursektor de huurprijzen zeer sterk gestegen zijn de laatste jaren, zei Herman De Loor. Om hier iets tegen te doen zou de overheid meer huurwoningen ter beschik king moeten stellen zodat het aan bod van huurwoningen stijgt en dus te sterke prijsstijgingen in de privé-huursektor worden verme den. Ook in de recent naar buiten ge brachte migrantennota van de Ko ninklijke Kommissaris P. D'Hondt wordt gevraagd dat er meer sociale huurwoningen ter beschikking zouden gesteld worden. Sociale huurprijzen De S.P.-fraktie verheugt zich over het besluit van de Vlaamse Execu tieve van 6 september dat zorgt voor het tot stand komen van een tijdelijke huurprijsbeperking voor de sociale huren voor 1990. Wel vroeg onze senator zich af hoe het intussen staat met de evaluatie van het huidig huurprijssysteem op basis waarvan volgens het rege erakkoord een nieuw huurprijsbe- sluit zou getroffen worden. De sociale huurprijzen zouden im mers terug meer sociaal moeten worden. Ze zijn nu in het algemeen te hoog om vele mensen die er eigenlijk recht op hebben te huis vesten. Stadsvernieuwing De S.P. juicht ook toe dat de kre dieten voor de toelagen aan onder schikte besturen voor de stads- en dorpsvernieuwing gestegen zijn, zei onze intervenant. De vastleg gingskredieten, dit is de eigenlijke beleidsruimte, zijn nog nooit zo hoog geweest. Dit is ook nodig. Er zijn vele plan nen opgezet waarvan er zelfs geen begin van uitvoering is gemaakt. De Nationale Maatschappij voor de huisvesting heeft zijn erkende vennootschappen zelfs een wer vingsstop in herwaarderingsgebie den opgelegd, daar er zelfs geen geld voorhanden is om de nu al aangekochte panden te renoveren. Alternatieve financiering Sinds geruime tijd voert de Ge meenschapsminister voor Huis vesting besprekingen met banken en kredietinstellingen in verband met een alternatieve financiering van de sociale huisvestingssector. Mogen we terzake vernemen of deze besprekingen enigzins op schieten en of hieromtrent korte lings resultaten mogen worden verwacht, vroeg onze senator zich af. Ook de Nationale Confederatie van het Bouwbedrijf heeft vorig jaar in dit verband een voorstel neergelegd, dat door uw voorgan ger gunstig onthaald werd, maar nog verder diende bestudeerd te worden. Hieromtrent hadden we graag ver nomen of de werkgroep, die uw voorganger wou oprichten, effek- tief aan de slag is gegaan, of hij zijn werkzaamheden onder u heeft ver der gezet en of hij tot enig resultaat gekomen is? Het aanbod van sociale huurwoningen dient dringend te worden verhoogd. Een paar jaar terug werd van start gegaan met het in de praktijk om zetten van de deconcentratie-ge dachte. De pilootprovincies Vlaams-Brabant en Oost-Vlaan- deren hebben inmiddels aange toond dat zij een verbetering in houden voor de burger bij de af handeling van de huisvestingsdos siers. Toch zijn we van oordeel dat de toegankelijkheid tot de provincia le diensten zou dienen verruimd en de personeelsbezetting uitge breid, teneinde tot een vluggere afhandeling van de dossiers te ko men. Ook zou een duidelijke aflijning dienen te gebeuren van de term deconcentratie. Tot op welke hoogte wil men precies deconcen- treren (bevoegheidsomschrij- ving)? Muurcompensatie Het stelsel van huurcompensaties blijkt maar geen succes te kennen. Het is bijgevolg nodig het aan te passen en te verbeteren. Herman De Loor pleitte om met de ge meentebesturen tot een betere sa menwerking te komen teneinde een efficientere politiek te kunnen voeren tegen leegstand en verkrot ting. De eigenaars dienen aan hun leegstaande woningen een bestem ming te geven. Via een betere informatie en sensi bilisering en dit in samenwerking met de gemeentebesturen zullen ze misschien bereid zijn hun leeg staande huizen aan de erkende vennootschappen te verhuren on der een verbeterd systeem van huurcompensatie, besloot onze se nator. In 1985sloten de Benelux, Frankrijken West-Duitsland het Schengen- verdrag. Deze vijf landen spraken af de grenzen open te zetten voor het vrije verkeer van personen en goederen. Toen werd overeengekomen een aanvullend akkoord op testellen over de politiesamenwerking. Dit aanvullend akkoord werd in het grootste geheim door experten opge steld. De eerste informatie die de S. P. -Fraktie over dit akkoord bereikte was zo verontrustend dat Dirk Van Der Maelen belast werd de Minister van Justitie hierover te interpelleren. Eerst even de bezwaren tegen het akkoord op een rijtje zetten: De bezwaren tegen het akkoord 1. Het ontwerp-akkoord zou bijna uitsluitend handelen over de rechten van de instanties met ver waarlozen en/of slordigheid wan neer het op de rechten van de rechtsonderhorigen aankomt. Rechtsonzekerheid en gebrek aan rechtsbescherming zouden sche ring en inslag zijn. Rechtsonderze- kerheid zou voortspruiten uit ge bruik van termen die in de verschil lende landen verschillende bete kenissen hebben en ook uit ver schillen in gebruik van dwangmid delen (fouilleren, arresteren, huis zoeking...). Het gebrek aan rechts bescherming zou voortspruiten uit het feit dat bijna nergens voorzien is dat beslissingen naar recht en naar feiten moeten gemotiveerd worden, zowel naar de rechtson derhorigen toe als naar de andere betrokken overeenkomst-sluiten de partij. Boven op dit alles voegt zich nog de onmogelijkheid om te gen «Schengen-beslissingen» in beroep te gaan. 2. In al te veel gevallen zou poli- tie-optreden mogelijk zijn zonder gerechtelijke kontrole en zonder dat daarover nadien verantwoor ding moet worden afgelegd. In middels heeft de regering op ver zoek van de Minister van Binnen landse Zaken beslist om de Schen- gen-landen voor te stellen om de verwijzing naar Interpol in artikel 39 van het verdrag te schrappen. Langs deze weg is inmiddels - vol ledig of gedeeltelijk? - verholpen aan dit euvel. 3. De politie zou in het ontwerp akkoord voortdurend als eigenaar van gerechtelijke informatie ge duid worden en die informatie ook eigenmachtig kunnen uitwisselen. In elke zichzelf respekterende rechtsstaat is uitwisseling van ge rechtelijke informatie de taak van de gerechtelijke instanties. 4. Het Schengen Informatie Sys teem (SIS) dat tussen haakjes een capaciteit heeft om 800.000 perso nen te ticheren zou de nodige dui delijkheid en nauwkeurigheid ont beren omtrent de op te nemen personen en gegevens. Zowat ie dereen en alles zou er kunnen in opgenomen worden. Bovendien zou de rechtsbescherming onvol doende zijn en de toegankelijkheid niet op bevredigende wijze afge schermd zijn. 5. Het ontwerp-akkoord zou voorzien in de oprichting van 'h'et zgn. «uitvoerend comité» dat aan zienlijke kontrole- en uitvoerings bevoegdheden krijgt doch waar voor geen ernstig statuut zou voor zien zijn en dat zou ontsnappen aan elke vorm van politiek/demo cratische controle. 6. Last but not least zou volgens de Liga voor de Rechten van de Mens het ontwerp-akkoord inzake visum en asielrecht een gewisse achteruitgang zijn en leiden tot een nivellering op het meest re pressieve niveau. vervolg op blz. 2 Degenen die in het doorbreken van het B. R. T. -monopolie en de komstvan V.T.M. een winstpunt zagen voor de objectiviteit van de berichtgeving en het pluralistisch karkater van de program ma 's moeten zich, sinds het laatste P. V. V. -congres, wel vragen stellen. Nu blijkt immers dat met zijn actie voor V. T.M. het Verhofstadt helemaal niet te doen was om de objectiviteit en de veelzijdig heid van de televisie. De ware bedoelingen zijn nu klaar: de P. V. V. wil de B.R. T. weg. Het volk moet beseffen wat het zou betekenen moesten Verhof- stadt's intenties realiteit worden. Alleen financiële groepen be schikken over voldoende geldmiddelen om televisie te maken, wat betekent dat het de financiële groepen zouden zijn en zij alleen die de berichtgeving en de programma 's zouden kleuren. De publieke opinie en zeker de arbeidersklasse moet de draag wijdte van een dergelijke mediapolitiek beseffen. Het ligt toch voorde hand dat televisie, gemaakt in opdracht van de kapitalisten, als eerste taak zal krijgen de verdediging van de belangen van de kapitalisten. Er is toch wel niemand die daar aan twijfelt. Het nieuws, de filmkeuze, de culturele programma 's, de docu mentaires en reportages zullen moeten passen in het geheel van het kapitalistisch denken. Namens de vrijheidsgedachte voert Verhofstadt een politiek voor een samenleving waar de financiële milieus de grootste vrijheid, de grootste rijkdom en de grootste macht zullen bezitten en het volk, de arbeider het gelag zullen betalen in onvrijheid. We mogen het gevaar niet onderschatten. Het succes van de V. T.M.-stickers toont aan hoe gemakkelijk mensen zich laten beetnemen, «er-in-lopen». In essentie is al wat rechts is het eens over het mediabeleid: progressieve programma 's zijn uit den boze, de berichtgeving in dienst van de conservatieve en kapitalistische belangen, zelfs en niet het minst controle op de cultuur. In de strijd voor objectiviteit en pluralisme staat de socialistische beweging alleen. De christen-demokraten zullen in de C.V.P. misschien wel eens hun stem laten horen maar het zullen de katholieke conservatieven zijn die over het C. VP.-beleid zullen beslissen. Georges Orwell's waarschuwing «1984 Big brother is watching youmag geen realiteit worden. De strijd voor objectiviteit, pluralisme, recht op kennis, kortom voor vrijheid in de volle betekenis, gaat ons allen aan. Geen inspanning kan te zwaar zijn. Herman Van Herzeele Het minidecreet Het minidecreet (decreet van 28 juni 1984) regelt in de organieke wet op de stedebouw van 29 maart 1962 de functiewijziging en de uit breiding van het bestaande gebou wenpatrimonium. Artikel 78 maakt een aantal functiewijzigin gen vergunningsplichtig. We ver moeden dat in de praktijk aan deze verplichting tot vergunning niet de hand kan of wordt gehouden. Arti kel 79 vormt een regelrechte be dreiging van de open ruimte: bij het beoordelen van uitbreidingen van bestaande gebouwen, kan de gemachtigde ambtenaar afwijken van het gewestplan. De basisfiloso fie van dit minidecreet was zeker niet de verdere aantasting van de open ruimte een halt toe te roe pen, maar het veilig stellen en het de jure regulariseren van reeds ge realiseerde uitbreidingen. De actuele regeling, na het vierde uitvoeringsbesluit Na het goedkeuren door de Vlaamse Executieve van het vierde uitvoeringsbesluit onder druk van de SP-gemeenschapsministers (Besluit van de Vlaamse Executie ve van 6 juni 1989 houdende bepa ling van de gebieden van de ont- werpgewestplannen en de gewest plannen waarbinnen afwijkingen in verband met het verbouwen, het herbouwen of het uitbreiden van bestaande vergunde gebouwen niet of slechts gedeeltelijk kunnen worden toegestaan) ziet de toe-, stand er als volgt uit: - de bedrijfsgebouwen kunnen slechts uitbreiden met 20% in de vermelde zones. Maar ze kun nen nog steeds 100% uitbreiden in de woonzone; - de woongebouwen kunnen in de vermelde zones niet meer uitge breid, verbouwd en herbouwd worden. Men kan zich de vraag stellen of dit in de stedebouw- kundige praktijk te handhaven Fundamentele bezwaren blijven Voor een aantal fundamentele bezwaren tegen de praktijk van het minidecreet biedt het vierde uitvoeringsbesluit nog steeds geen oplossing: - ondanks het feit dat zon- evreemde bedrijven ter plaatse kunnen uitbreiden, komen ze in principe op basis van het artikel 22 van het K.B. van 28 december 1972 inzake de toepassing en de inrichting van de ontwerp-ge- westplannen en de gewestplan nen niet in aanmerking voor het verkrijgen van een nieuwe ex ploitatievergunning; er blijft onduidelijkheidd be staan of het minidecreet al dan niet van toepassing is in A.P.A.'s; het probleem van de maximale interpretatie van het minide creet, die maakt dat bedrijven: die gevestigd zijn in zones waar ze wel thuishoren, ook bui ten de grenzen van dit gebied kunnen uitbreiden; een uitbreiding in oppervlak te van 100% van de bestaande vergunde oppervlakte kunnen verkrijgen, is nog altijd niet gere geld; het feit blijft dat men de wijzi ging van het gebruik van een ge bouw vanuit stedebouwkundig oogpunt niet steeds oordeelkun dig kan beoordelen omdat dit nergens geregistreerd wordt; het blijft in de praktijk nog steeds mogelijk dat de uitbrei ding en de functiewijziging in combinatie vergund worden; het minidecreet wordt in prak tijk voor meer dan 50% van de gevallen in de agrarische zone van het gewestplan toegepast. Dit blijft verder mogelijk, ook na het vierde uitvoeringsbesluit. De zogenaamde maxi-interpre- tatie van het minidecreet, waar van de gegrondheid wordt aan gevochten, gaat nog verder wat betreft de mogelijkheden tot af wijking. Jacques Timmermans vervolg op blz. 2 OfENtf* Radoktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/70.51.51 Postrekeningnr. 870-0002726-73 Maandabonnement: 60 ir. laarabonnement: 720 ir. Verantwoordelijke uitgever: Renó Stabel. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 22 december 1989 51* jaargang nr. 47

Voor Allen | 1989 | | pagina 1