EDITORIAAl Het abortusdebat Geslaagde federale vormingsavond rond Argo en lokale schoolraden «Voor Allen» - 9 februari 1990 - 3 Nogal eens vaak wordt ge steld dat het Parlement en kel nog een stemmachine is. Welnu inzake abortus was dit zeker niet het geval. Om dat de regeringsonderhan delingen andere katten te ge selen hadden werd abortus doorgeschoven naar het Parlement. Wat velen niet voor mogelijk hielden staat nu te gebeuren. Na een werkelijk diepgaand debat in de Senaat lopen de be sprekingen in de kamer commissie voor Justitie naar hun einde. Als alles verloopt zoals afgesproken zal de commissie eind fe bruari de werkzaamheden beëindigen en zal de voltalli ge Kamer einde maart het ontwerp ter stemming voor gelegd krijgen. De volksvertegenwoordiging wordt door een belangrijke keuze gesteld en het ogen blik lijkt me gepast om enige toelichting te verschaffen. Eerst kort even de voorlig gende voorstellen schetsen. Persoonlijk meen ik dat de tegenstellingen tussen de beide voorliggende voorstel len veel, zo niet alles, te ma ken hebben met menings verschillen over de rol van de wetgever in bio-ethische aangelegenheden enerzijds en over de vraag wie in laats te instantie een oordeel kan vellen over de toelaatbaar heid van een zwangerscha psonderbreking. De beide voorstellen behou den namelijk de principiële strafbaarheid van abortus doch strafuitvoering wordt uitgesloten. Lallemand-Michielsens: In dien de vrouw in een nood situatie verkeert en de vaste wil te kennen geeft om de zwangerschap af te breken en de rechterlijke controle blijft beperkt tot toezicht op de naleving van de formele vereisten (voorlichting, be denktijd...) CVP-voorstel: Ingeval van incest, verkrachting of niet- levensvatbaarheid van het kind en de rechterlijke con trole is zowel een inhoudelij ke als een formele toetsing. De abortusproblematiek is te herleiden tot een woor denconflict. Ingeval van ab ortus botsen het recht op le ven en de rechten van de vrouw die geen ongewenste zwangerschap wil dragen of niet gedwongen wil worden een kind te baren met el kaar. Dit woordenconflict heeft m.i. een dubbel gevolg. Vooreerst kan geen enkel re delijk denkend mens abor tus een goede oplossing vin den. In de tweede plaats stelt dit woordenconflict de wet gever voor een fundamente le optie: maakt hij zelf een keuze en zo ja, welke, of schept hij de juridische ruimte waarin de keuze aan anderen overgelaten wordt. Het CVP-voorstel maakt in de wet een keuze en blijft opteren voor strafbaarheid van abortus in 97% van de nu al uitgevoerde abortus sen. Het voorstel Lallemand- Michielsens schept in de wet de ruimte die toelaat dat de vrouw in dit diepmenselijk en uiterst delikaatprobleem zelfde keuze maakt. Dat die keuze niet makkelijk is ligt voor de hand. Een ongewenste zwangerschap is telkens een drama waarom trent de vrouw niet onbe suisd een beslissing neemt. Steeds zal ze voor het dilem ma staan een beginnend le ven te accepteren, het te vol dragen enerzijds en de kwa liteit die ze kan waarborgen aan dat leven en het hare anderzijds. Het CVP-voor stel sluit de keuzemogelijk heid voor de vrouw uit. Het voorstel Lallemand - Mi- chielsens laat de keuze aan de vrouw: al dan niet abor tus. Samen met de voorstanders van het voorstel Lalle mand-Michielsens stel ik mijn vertrouwen in de ver antwoordelijkheidszin van de vrouwen. De vrouwen zijn immers steeds de behoe ders van het leven geweest en ongeacht strenge straf wetten hebben ze ook in het verleden steeds de verant woordelijkheid genomen voor het leven dat ze wilden voltooien of niet. De huidige maatschappe toestand be wijst dit. De strengheid van het strafrecht heeft de daad werkelijke bescherming van het ongeboren leven niet ver groot. De voorstanders van het CVP-voorstel hebben klaar blijkelijk geen vertouwen in de verantwoordelijkheids zin van de vrouw want niet alleen sluiten zij in 97% van de gevallen abortus uit maar daarenboven willen zij in de 3% toegelaten gevallen de beslissing van de vrouw nog eens laten controleren door de strafrechter. De voorstanders van het ontwerp Lallemand-Mi chielsens stellen niet alleen hun vertrouwen in de ver antwoordelijkheidszin van de vrouw maar wijzen - en dit samen met de Raad van State - op het feit dat een rechter niet de meest ge schikte persoon lijkt om te oordelen in zaken waarin diepmenselijke, medische en sociale elementen spelen. De rechterlijke kontrole blijft daarom beperkt tot een toetsing van de formele ver eisten. Ter afronding nog dit. Het voorstel Lallemand-Mi chielsens verdient alle steun niet alleen om de m.i. juiste opties in de bovengeschetste fundamentele keuze maar ook omwille van de volgen de verdiensten: 1. Door de voorgestelde wetswijziging vervoegt Bel gië op progressieve wijze de ons omringende beschaafde landen. 2. De nieuwe wet zal er toe leiden dat abortus uit de klandestiniteit wordt ge haald waardoor de ingreep - in de morele geborgenheid van relatie tussen vrouw en arts - onder de beste medi sche omstandigheden kan gebeuren, zonder angsten, schuldgevoelens en blijven de trauma 's 3. De goedkeuring van het wetsvoorstel zal ook in be langrijke mate bijdragen tot een grotere sociale gelijk heid onder de vrouwen want de wet zal over het ganse land voor iedereen op de zelfde wijze worden toege past en het abortus-toerisme zal geen reden van bestaan meer hebben. Dirk VAN DER MAELEN Een blik op de zaal met de talrijke aandachtige aanwezigen. Zowat zeventig belangstel lenden op de arrondissemen- tele kadervormingsavond, in gericht door CSC-Vormings- werk Gewest Aalst op maan dag 29 januari 11. in het Aal- sterse volkshuis. Een terecht succes voor een problematiek waarop binnen korte termijn vooral het onderwijs zal in pikken. De interesse van on derwijsmensen, maar ook van SP/CSC-afdelingsverant- woordelijken en ACOD'ers was dan ook navenant, allicht eveneens door de aanwezig heid van een eminente spre ker als de SP-onderwijsspe- cialist, volksvertegenwoordi ger Eddy Baldewijns, en Kd. Jean Eyckmans, binnen de ARGO belast met de voorbe reiding van de lokale school raden en gewezen SP-sche- pen in Boom. In zijn welkomstwoord wees volksvertegenwoordiger Dirk Van der Maelen op het belang van de ARGO en de verkiezing van de lokale schoolraden voor de toe komst van het Gemeen schapsonderwijs in Vlaande ren. Hij beklemtoonde ook de inspanningen van een ar- rondissementele stuurgroep terzake en onderlijnde daarin extra de inbreng van federaal secretaris Chris Vancoppe- nolle. Eddy Baldewijns wees op de plicht van de socialistische beweging mensen te motive ren en te vormen om het Ge meenschapsonderwijs te hel pen uitbouwen, zonder ech ter in echte politisering te vervallen. Vier fasen zijn voorzien: nationale discussie, federale introductieverga deringen, vorming van kandi daten voor de lokale school raden en navorming eens die samengesteld zijn. Kd. Baldewijns wees op de traditie en de overtuiging van het socialisme inzake de ver dediging van het rijksonder wijs en dat die lijn nu ook voor het Gemeenschapson derwijs konsekwent dient verder gezet. Met de ARGO werden klemtonen in beheer verlegd, zeker m.b.t. de in richtende macht, welke vroe ger in te grote mate afhanke lijk was van de kleur van de bevoegde minister. De lokale raden krijgen nu immers een verregaande autonomie en bevoegdheid, maar dat ver eist uiteraard inzet en be kwaamheid van alle betrok kenen. ARGO-medewerker Kd. Jean Eyckmans had het in zijn inleidende uiteenzetting over een aantal meer prakti sche en concrete facetten. Zo behandelde hij o.m. de prin cipes rond de afbakening van de scholengroepen, de grote lijnen van het kiesreglement, het pedagogisch project en de korrelatie tussen het functio neren van een schoolraad en een gemeentebestuur. Via twee vragenrondes gaven bei de inleiders bijkomende in formatie waar nodig, en ook was er wel enige kritiek op het functioneren van de ARGO. Maar het dient erkend dat de oprichting hiervan niet van een leien dakje verliep en dat de werkomstandigheden (mensen en faciliteiten) niet steeds optimaal waren. Deze interessante vormingsavond werd afgerond met een dank woord van arrondissemente- le stuurgroepvoorzitter Dirk Van der Maelen. Verdere in formatie-avonden worden nog voorzien. J.L.

Voor Allen | 1990 | | pagina 3