Het Personeelsbeleid en de houding van het Geraardsbergs CVP-PW College Politieke eerlijkheid te St.-Lievens-Houtem Nog over het Zottegems vliegveld en verbrandingsoven 14 -16 november 1990 - «Voor Allen» Na 4 maanden de gemeente raadsleden in het ongewisse te hebben gelaten en het per soneel met tegenstrijdige be richten en beslissingen te heb ben overladen werd door het college op maandag 29 okto ber 1990 uiteindelijk de ge meenteraad samen geroepen. Na terecht ingrijpen van de hogere overheid stond op de agenda de begrotingswijzi ging 1990. Een belangrijk punt hierbij was het personeelsbeleid en de toekenning van een premie van 14.000 fr. Aan de stad was via een beslis sing dd. 3 juli 1990 de moge lijkheid gegeven samen met de eindejaarspremie een bij komende éénmalige premie toe te kennen aan het perso neel van 14.000 fr. De definitieve beslissing viel voor het personeel negatief uit en werd door de CVP- PW meerderheid niet toege kend, maar wat ging hier alle maal aan vooraf? Reeds in december 1989 werd door het college in eerste in stantie de toestemming gege ven tot de toekenning van een motivatiepremie van 12.000 fr., een mogelijkheid die hen werd geboden door de Minis ter van Binnenlandse Zaken L. TOBBACK. Na enkele weken werd er be slist deze premie in 2 fasen uit te betalen om tenslotte tot de gevreesde vaststelling te ko men dat het CVP-PW colle ge besliste deze financiële te gemoetkoming te schrappen ingevolge de desastreuse fi nanciële toestand van de stad. Er werd toen zelfs ingehou den dat mits het niet uitbeta len van deze premie er geen afdankingen zouden moeten gebeuren binnen het perso neel en men vroeg daar begrip voor. Wat stelt men vast, ondertus sen zijn reeds een 20-tal pers oneelsleden van de stad en het OCMW de laan uitge stuurd, van woord houden ge sproken. Met de beslissing van 3 juli 1990 van de Gemeenschaps minister L. VAN DEN BOS SCHE, werd aan de stad terug de mogelijkheid geboden een éénmalige premie toe te ken nen van 14.000 fr. Na veel gebakkelei en tegen strijdige verklaringen besluit het zich schuil houdend ach ter de vaststelling dat de fi nanciën van de stad er slech ter voor staan dan ooit tevo ren. Toch triomfeert men met de vaststelling dat de begroting 1990 tengevolge van een be grotingswijziging sluit met een boni van 9 miljoen, maar wat zullen hier de gevolgen zijn van de begroting 1991??? Ondertussen was er onvrede gerezen binnen het personeel en hebben wij een aantal syn- dikale akties gekend van alle aan de stad verbonden dien sten zowel stad- en OCMW personeel alsook de politie en de brandweer. Binnen deze moeilijke perio de vonden de vrouwen en her en schepenen het nog nodig tegenstrijdige verklaringen af te leggen en het personeel en de gemeenteraadsleden voor te liegen, bij zoverre zelfs dat de burgemeester eigenhandig een protocol ondertekende waarbij de 14.000 fr. werd toe gekend, een beslissing die achteraf als een misverstand wordt verwoord, hier gaat men toch te ver. Voor het hui dig college heeft zelfs een handtekening geen enkele waarde meer. Hierbij stel ik mij ook de vraag of de CVP en PW schepenen met mekaar nog spreken of onderhandelen, want de een verwijst naar de ander en ten slotte komt er niets van te recht. Als klap op de vuurpijl hoor den wij dan op de gemeente raad van 29 oktober j.l. een vrij merkwaardige en op zijn minst eigenaardige verklaring van de PW fraktie waarbij deze aanklaagt dat de schepe nen elk hun eigen weg volgen en tegenstrijdige verklaringen afleggen en ze dit niet langer kunnen dulden. Als ik derge lijke demagogie hoor dan vraag ik mij werkelijk af wat de rol van de PW binnen de ze stad is. Het gevolg hiervan was dan een triestig gekibbel tussen de meerderheidsparti jen CVP en PW coalitie reeds jaren akkoord is met de prestigedrang van de OCM- voorzitter en de SP heeft hier voor nochtans voldoende ge waarschuwd. Verder zijn er ook het wanbe leid van het huidig college en de onderlange naijver binnen dat college. Men komt er gewoon niet toe een moelijkheid naar het per soneel toe te gebruiken om deze mensen te motiveren in hun werk, erger nog, men be gint te dreigen met afdankin gen en afvloeiing. Voor de verkiezingen van ok tober 1988 heeft het CVP- PW college massa's perso neel aangeworven om zuiver elektorale redenen, nu stelt men vast dat er teveel perso neel aanwezig is en gaat men deze mensen, die men de he mel op aarde beloofde, terug afdanken dit is rechtuit schan dalig en de SP is hiermee ze ker niet akkoord. De huidige financieel des astreuse toestand van de stad is dan ook enkel de fout van de onkonsekwente houding en van het wanbeleid van de huidige CVP-PW meerder heid, dit tot schade en bedrog van de collega's gemeente raadsleden, het personeel en de gehele bevolking. Tot slot nog dit: het college heeft het recht van het perso neel te eisen dat er gewerkt wordt, maaaaar, dit zelfde college zou moeten tot voor beeld gelden voor het perso neel en dit is helemaal met het geval, integendeel. Jan WICHELER Politiek is een woord dat bij vele mensen wantrouwige ge dachten oproept. Het gesjoemel dat door som mige politici wordt bedreven is voor vele mensen de reden om alle, zelfs degene die op een propere wijze aan politiek willen doen, over dezelfde kam te scheren. Deze gedach te speelde mee op de laatste gemeenteraadszitting te Sint-Lievens-Houtem. Schepen DE LOOR (Ge meentebelangen en P.V.V.) en Schepen D'HAUWERS (Gemeentebelangen) hadden in 1982 een document onder tekend waarin ze in eer en geweten verklaren alle kosten die voortvloeien of zouden voortvloeien, uit het afbreken van de openbare verkoop van de grond te Letterhoutem ten gevolge van de toenmalige coalitiebreuk van 1982, ten hunne lasten zouden nemen. Vandaag 1990 is er van coali tiebreuk geen sprake meer en is de meerderheid van oor deel dat de brokken van 1982 moeten gelijmd worden. Daarom zette het schepencol lege de grondaankoop terug op de agenda van de gemeen teraad en wel om de oplopen de kosten, die volgens deur waardersexploot in 1988 reeds waren opgelopen tot 2,4 mil joen, te stoppen en te doen betalen door alle Houtemna- ren. De SP wenst niet mee te doen aan dergelijke maneu vers die de bedoeling hebben om privé aangegane verbinte nissen te verhalen op de inwo ners. Degene die in 1982 hun handtekening hadden gezet moeten deze nu waarmaken wil de politiek nog enigszins geloofwaardig overkomen. O.CJM.W.-Begroting Tweede markant feit op de Raad was de O.C.M.W.-be groting. Voorzitter Frans VERLEE gaf de Raad een «deskundige uiteenzetting» (sic) over de begroting. Na 10 minuten cijfers lezen vroeg het SP-raadslid of het moge lijk was om het eindresultaat te verduidelijken? Was er een tekort, een overschot en hoe veel moet de gemeenteraad bijleggen? Toen de voorzitter hierop het antwoord schuldig bleef, nam de burgemeester de wijze beslissing om het punt van de agenda af te voe ren. Hopelijk zal de voorzitter volgende keer zijn huiswerk beter maken. Jackie DE GRAAF Van meet af aan heeft de Zot- tegemse S.P. een ondubbel zinnig standpunt ingenomen inzake twee netelige dossiers: de inplanting van een ver brandingsoven op het grond gebied van Zottegem en het vliegveld van Oombergen. Zulks kan noch van de V.O.P., noch van de C.V.P. worden gezegd. Meer zelfs, steeds hebben deze beide for maties geprobeerd hun elec toraat te laten geloven dat zij tegen het vliegveld en tegen de verbrandingsoven zijn, dit terwijl zij anderzijds alles in het werk stellen om de nodige stappen te doen bij de over heid en aldus de dossiers op een bedenkelijke wijze vertra gen. De gemeenteraadszitting van 18 mei 1990 Op deze rechtsgeldige zitting (derde afwezigheid van de meerderheidsfracties met identieke agenda) lieten C.V.P. en V.O.P. (met op zet?) de S.P. de kastanjes al leen uit het vuur halen. Na een verslag van Herman De Loor, waarnemend voor zitter, en na tussenkomsten van de raadsleden Freddy Van Den Bossche en Dirk Van Herzeele kantte de Zot tegemse gemeenteraad zich officieel tegen de inplanting van een verbrandingsoven op het grondgebied van Zotte gem. Als argumenten werden aangevoerd: te verwachten milieuhinder, te verwachten onveiligheid wegens de toename van het verkeer (transporten van en naar de oven), enz. De Raad besliste tevens dat het genoemde besluit voor verder gevolg diende te wor den overgemaakt aan de gou verneur, aan de interkommu- nale «Land van Aalst», aan O.V.A.M. en aan gemeen schapsminister Kelchter- mans. Dezelfde raadszitting besliste over de toekomst van het nieuwe vliegveld van Oom- bergen, een doorn in het oog van ongeveer alle inwoners van Zottegem, Oosterzele en Houtem. Na te hebben gewezen op de onveiligheid, op de ongeval len, op de geluidshinder en tevens op het feit dat de uitba- tingsvoorwaarden niet wer den nageleefd (er landden ook reeds helicopters) werd beslist de Minister van Ver keerswezen te verzoeken het privaat vliegveld van Oom- bergen onmiddellijk te sluiten en deze excellentie te verzoe ken de vergunning te beper ken tot zweefvliegen in af wachting van de uitspraak ten gronde door de Raad van Sta te. En wat deed het Zottegemse Kollege? Na 5 maanden niets, niets en nog eens niets. Geen enkele brief vertrok naar de ministers tot senator Herman De Loor op 10 okto ber 1990 het Zottegemse Kol lege uitdrukkelijk verzocht hem mee te delen op welke datum Kelchtermans en De- haene op de hoogte waren ge bracht van de beslissing van de Zottegemse raad d.d. 18 mei 1990. Op 25 oktober deed het Kol lege, na 5 maanden vertra- gingsmaneuvers, dan uitein delijk waar het wel niet langer kon aan ontsnappen: de mi nisters werden eindelijk in kennis gesteld! Wie bepaalt het beleid te Zottegem? Uit het bovenstaande blijkt maar al te duidelijk dat enkel de Zottegemse S.P. in staat is een fatsoenlijk beleid voor te stellen en te voeren, iets wat ze effectief ook doet vanuit haar oppositierol. In de toekomst zal dat nog meer nodig zijn, want de laats te twijfels zijn nu weggeno men inzake het volledig ont breken aan inspiratie, wil en kapaciteiten bij de huidige V.O.P./C.V.P.-bestuurs- groep. De 2 e Zottegemse bevolking mag zich gelukkig prijzen dat de S.P. er nog is om erover te waken dat het niet zover komt dat haar stad volledig immo biel en zelfs bestuurloos wordt!

Voor Allen | 1990 | | pagina 14