REGIONAAL NYSA Sterrenwacht Ninovieters naar.. 1991 te Ninove «Voor Allen» - 28 december 1990 -11 Dienstregeling De Ninoofse sterrenwacht NYSA zit in de problemen. Wanhopig op zoek naar een ruimere behuizing, riep het bestuur een persconferentie bijeen. Ook de gemeente raadsleden waren uitgeno digd, maar de opkomst lag be slist aan de lage kant. Jean- Luc Franchet was er wél, en bracht volgend verslag mee. Wie of wat is sterrenwacht NYSA? Een paar jaar geleden werd op initiatief van Rik Van Lae- them werd sterrenwacht NY SA opgericht die scholen, ver enigingen en het brede pu bliek de kans biedt een betere kennis te verwerven inzake sterrenkunde, ruimtevaart, weerkunde en aanverwante wetenschappen. Via spreekbeurten, diavoor stellingen en opendeurdagen vertaalde NYSA zijn werking naar buiten toe. Aanwezig heidspolitiek op hobbybeu rzen en een actieve deelname aan de aktiviteiten van de Vereniging voor Sterrenkun de (1). Verzorgen van een astronomische videotex-pagi- na op een internationale zen der (3) en het weerpraatje op een lokale radio (4). Bij al deze aktiviteiten moch ten ze steeds op de medewer king van het Stadsbestuur re kenen. Naast de externe werking or ganiseert de NYSA ook een reeks aktiviteiten voor de ei gen leden. Samenwerking met de JVS-kern (2) voor de jon geren tot 18 jaar en de WS- kern voor de ouderen. Het doel van Sterrenwacht NYSA Het is de bedoeling van de Sterrenwacht om in de toe komst uit te groeien tot een volwaardige Volkssterren wacht (naar Nederlands mo del), die stevige wortels heeft in de gemeente waar ze is ge vestigd en dat met het oog op een dienstverlening naar zo wel het brede publiek als het verrichten van wetenschappe lijk verantwoord werk. Om dit doel te verwezenlijken wordt er continu naar gestreefd het instrumentenpark van de le den en van de vereniging uit te breiden, evenals het beschik bare documentatiemateriaal aan te vullen. Het probleem van Sterrenwacht NYSA Iedereen die de huidige loka len van de Sterrenwacht be zoekt, beseft natuurlijk me teen dat deze behuizing veel te klein is - een toestand die reeds van bij de aanvang dui delijk was, maar ja, men roeit nu eenmaal met de riemen die men heeft. Naarmate het aan tal leden en bezoekers toe nam, werd dit probleem ech ter wel accuter! Niet alleen kwam de veiligheid van de in strumenten in het gedrang, maar een en ander vormde ook een bron van ongemak voor het publiek. De recente terugloop in het aantal bezoe kers kan dan ook goeddeels op rekening van de huidige behuizing worden geschre ven. (5). De oplossing voor dit probleem Met het oog op een ruimere behuizing heeft NYSA dan ook bij het gemeentebestuur een aanvraag ingediend om gebruik te kunnen maken van een gemeentelokaal of-ge- bouw. Bij deze aanvraag werd meteen alle nodige informatie gevoegd, waaronder de uit drukkelijke vermelding dat dit alles voor de gemeente een extra kosten zou mee- rengen in de vorm van subsi dies of dies meer (en zonder kosten voor de inrichting. De grote van 2 klaslokalen een plaats om de koepel te plaat sen, zou voldoende zijn.) Helaas was het antwoord van wege het Ninoofse gemeente bestuur NEGATIEF. Achtergrondinformatie (1) De Sterrenwacht NYSA werd genaamd naar een pla netoïde (een 'planeetje') die samen met duizenden gelijk aardige hemelobjecten in een baan tussen Mars en Jupiter zweeft. (2) De Vereniging voor Ster renkunde is een zelfstandige VZW die de Belgische ama teurastronomen (overwegend uit het Vlaamse landsgedeel te) verenigt. Naast het indivi dueel lidmaatschap voorziet deze vereniging ook een sa menwerking van meerdere le den in lokale afdelingen, aan geduid als JVS (voor jonge ren) of WS kernen. Een aan tal leden van NYSA zijn even eens bij de WS aangesloten, waardoor ook in het kader van NYSA kan worden ge sproken over een JVS en een WS kern. (3) Superchannel (binnen kort op Eurosport misschien) 14) Radio Verona (5) Sommige scholen durven niet meer terugkeren. reinigingsdienst te Ninove Sluitingsdagen Containerpark Het containerparkt is geslo ten tot en met 2 januari 1991. Ophalen huisvuil en glas Dinsdag 1 januari 1991 - Nieuwjaar Er is geen ophaling van huis vuil te Lieferinge, Dender- windeke, Pollare en Ninove I. De ronde wordt verplaatst naar dinsdag 8 januari 1991. Er is geen ophaling van glas te Ninove V. De ronde wordt verplaatst naar dinsdag 8 ja nuari 1991. Woensdag 2 januari 1991 - 2de Nieuwjaarsdag Er is geen ophaling van huis vuil te Ninove III VI, Ap- pelterre-Eichem Klein Ou ter. De Ronde wordt ver plaatst naar woensdag 9, ja nuari 1991. Er is geen ophaling van glas te Ninove IV. De ronde wordt verplaatst naar woensdag 9 ja nuari 1991. Ophaalronde van glas Donderdag 03 januari 1991 - Ninove III Vrijdag 04 januari 1991 - Nino ve II Maandag 07 januari 1991 - Ni nove VI Dinsdag 08 januari 1991 - Meerbeke I Neigem Ni nove V (1.1.91) Woensdag 09 januari 1991 - Meerbeke II Ninove IV (2.1.91) Donderdag 10 januari 1991 - Denderwindeke - Lieferinge Vrijdag 11 januari 1991 - Polla re Maandag 14 januari 1991 - Ni nove I Dinsdag 15 januari 1991 - Ou ter Woensdag 16 januari 1991 - Aspelare - Nederhasselt Donderdag 17 januari 1991 - Appelterre-Eichem - Klein Outer Vrijdag 18 januari 1991 - Voor de Maandag 21 januari 1991 - Okegem Nieuwjaarsfeest S.V.V. Zottegem-centrum Nu reeds willen wij U meede len dat ons eindejaarsfeest doorgaat op zondag 12 januari 1991 in het Volkshuis te Zotte- gem. Aan de dagorde staat uiter aard een volledige maaltijd met achteraf een amuse mentsprogramma. Bij de huidige winterse (sneeuw) buien en bijpassen de temperaturen kan het fijn zijn in een gezellige zetel op een warm plaatsje weg te dro men naar verre landen en plannen te maken voor de be tere zomermaanden. Dat hebben in de voorbije we ken ook de mensen van C.S.C., Masereelfonds en Volkstoerisme-Ninove ge daan en kwamen tot een ont werp van twee reizen waar voor deze organisaties in de komende maanden de omka dering zullen verzorgen. Deze ontwerpen werden be zorgd aan het organiserend reisbureau dat in de loop van deze maand het zo goed als definitieve programma van beide reizen kon rond maken. Een eerste 18-daagse reis zend de «Ninovieters» van 10 tot 27 juli 1991 opnieuw naar de U.S.S.R. en meer bepaald naar Moskou, Leningrad en de «Gouden Ring» rond Mos kou (met als verblijfplaatsen Vladimir, Kostroma, Pere- slavl, Zagorsk en o.a. bezoe ken aan Soezda Bogolioebo- vo, Rostov en Jaroslavl, een stad aan de Volga). Een nederlandstalige lokale gids zal de groep gedurende de gehele reis vergezellen. Een tweede reis van 22 dagen, nl. van 3 tot 24 augustus 1991, gaat zoals dit jaar weer rich ting Turkije maar ditmaal zal het oogsten van het land wor den bezocht met volgende plaatsen op het programma Antalia, Adana, Iskander, Adiyaman, Diyarbakir, Van, Dogubeyazit, Kars, Erzurum, Trabzon, Samsun, Bogazkby, Ankara en Istanboel. Beide reizen zullen begeleid worden door Urbain Ver- ekens, die ook zoals gebruike lijk tijdens voorafgaande in- fo-avonden aan kandidaat deelnemers en mogelijk geïn teresseerden informatie zal verstrekken met beeld- en an der materiaal. Een eerste info-avond wordt georganiseerd in januari a.s. door C.S.C., Masereelfonds en Volkstoerisme-Ninove, die U graag via de lokale pers of Wij vragen U dan ook deze datum reeds vrij te houden om samen met ons het nieuwe jaar in te vieren. Nadere inlichtingen zullen U nog langs deze weg meege deeld worden. Ook bij de be stuursleden kunt U terecht voor meer informatie. op uw persoonlijk adres zul len uitnodigen. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie (of om hun adres door te geven) kon- takt nemen met Michel Van- derborght (054/33.47.56), Francois Stuyver, Geraards- bergsestraat 71, 9400 Ninove (054/33.27.73) of Urbain Ver- ckiens (054/33.92.79). N.B.: Gelegenheids-«tourlea- der» Urbain is sedert verschil lende jaren in het Ninoofse o.a. bekend voor zijn «optre dens» in het B.R.T.-program- ma «VAN POOL TOT EVENAAR». In 1977 reeds verscheen hij in dat programma als helper van Jean-Luc Franchet, de alom- gekende lokale juryvoorzit ter, die in de toenmalige for mule als hoofdkandidaat aan trad voor de onderwerpen Ba- li, Italië, Frankenland en Kasjmir/Ladakh. Drie jaar later, in 1980, waag de Urbain zijn kans alleen en werd finalist over het «Volg- abekken». In 1985 lukte het weer en kwiste hij op het B.R.T.-scherm over (Sovjet- )«Georgië». Op 30 december 1990 zend de B.R.T. de allerlaatste afleve ring uit van «VAN POOL TOT EVENAAR» met als onderwerp «SIBERIE». Ook voor dit «Rusland»-onder- werp kwam Urbain een paar maanden geleden met goed gevolg door de preselecties om voor de derde maal bij het finale-duo te eindigen. Kijken dus op zondag 30 de cember a.s. om 18.05 uur op TV 1 naar «Van Pool tot Evenaar» met een «Ninovie- ter»! Kinderdrie koningenfeest te Ninove Op zaterdag 5 januari 1991 or ganiseert de Socialistische Gemeenschappelijke Actie van Ninove-centrum om 14.30 uur een groot «Kinderdrie koningenfeest» in de zaal «De Redding», Geraardsbergse- straat 123 te Ninove. Op het programma: opvoe ring door de educatieve pop penkast «ALLADIN» van «Tovenaar Kaliban»; drank jes en versnapering; uitreiking van het feestpakket. Alle kinderen en kleinkinde ren van 3 tot en met 12 jaar van leden van S.P., C.S.C., S.V.V., Bond Moyson en Soc. Gepen- sioneerdenbond van Ninove- centrum kunnen deelnemen. Inschrijven kan nog tot uiter lijk donderdag 3 januari bij de bestuursleden van voormelde organisaties of aan de loket ten van Bond Moyson.

Voor Allen | 1990 | | pagina 11