MILIEU Vervuiling kent geen grenzen £>~m 6-6 september 1991 - «Voor Allen» Deel 1 Olievlekken... de aantasting van de ozonlaag... gevaarlijke stoffen... ongezonde lucht. De natuurlijke omgeving die het leven op onze planeet in stand houdt, is nog nooit zo sterk bedreigd geweest als nu. Dit alleen al zou een optreden van de Europese Gemeen schap rechtvaardigen, maar inmiddels hebben enkele grote rampen, zoals die in Tsjernobyl, eens en vooral duidelijk gemaakt dat vervuiling tegenwoordig niet meer bij de lands grenzen ophoudt. Het is dan ook logisch dat voor een gemeenschappelijke problematiek naar gemeenschappelijke oplossingen wordt gezocht. Lucht Het gevaar van luchtveront reiniging werd in het begin van de jaren tachtig duidelijk aangetoond door de schade aan de bossen als gevolg van zure regen. Nu echter in be paalde gebieden de uitlaat gassen van auto's verantwoor- de-lijk zijn voor 90% van de luchtverontreini-ging, wordt meer en meer een beroep ge daan op de eigen verantwoor delijkheid van het individu. Het beleid van de Gemeen schap is erop gericht geweest algemene luchtkwaliteitsnor men voor gevaarlijke stoffen, zoals zwaveldioxide, lood en stikstof-dioxide, alsmede pro- duktnormen voor gas, olie en benzine vast te stellen. Mede door druk van de EG en met name het Europese Par lement, hebben alle Lid-Sta- ten nu loodvrije benzine inge voerd. Men heeft wetgeving aangenomen op grond waar van verwacht wordt dat de uit stoot van uitlaatgassen, zoals Water Het beleid van de Gemeen schap heeft steeds ten doel gehad de lozing van gevaarlij ke stoffen te voorkomen en minimumnormen voor be paalde cate-gorieën water vast te stellen. Zo zijn de Lid-Staten bij voor beeld verplicht zich te voegen naar de richtlijn voor drin kwater uit 1980 waarin voor meer dan 60 parameters waarden zijn vastgesteld. Voor zwemwater, opper-vlak- tewater, water voor zoetwa tervis en water voor schaal- en schelpdieren zijn afzonderlij- Een communautaire aanpak is een onderdeel van de verant woordelijkheid van de Europese Gemeenschap tegenover haar eigen burgers en de rest van de wereld, maar vormt ook de grondslag van de plannen om tegen 1992 een interne markt tot stand te brengen. Sterker vervuilde rivieren, ongezondere lucht en met auto's verstopte steden mogen niet de prijs zijn van een sneller groeiend Europa met open grenzen. Bovendien is een gehar moniseerde Europese aanpak essentieel willen de verschil lende nationale milieunormen niet als belemmeringen voor de vrijhandel tussen de Lid-Staten worden gebruikt. kool-monoxiden en stikstof oxide na 1992 met 60 a 70% wordt beperkt. Bovendien is er op politiek niveau de toe zegging gedaan C02-emissies tegen het eind van de eeuw te stabiliseren op het niveau van 1990. ke maatregelen ingevoerd. Een bijzondere prioriteit van de Gemeenschap betrof de ti taandioxide-industrie, waar men gewoon was het afval in zee of in estuaria te lozen. Er werden drie richtlijnen aange nomen op grond waarvan lo zingen door deze industrie aan banden werden gelegd. In totaal zijn sedert het mid den van de jaren zeventig ruim 25 richtlijnen in werking getreden, waardoor op het ge bied van het milieu één van de meest uitgebreide EG-wetge- vingen tot stand kwam. Geluidshinder Uit opinie-onderzoeken blijkt dat geluidshinder door de burgers van de Gemeenschap als een zeer belangrijk milieu probleem wordt ervaren. Alle tot nu toe genomen Chemische stoffen Chemische stoffen zijn veelal gevaarlijk en toxisch en zeer mobiel in de zin dat zij zich gemakkelijk en snel versprei den, wanneer ze vrijkomen; vaak ook zijn ze persistent, zo dat ze in kleine hoeveelheden aanzienlijke schade kunnen toebrengen aan het milieu en de gezondheid van de mens. De EG-regels verplichten fa brikanten en importeurs in formatie te verstrekken over onder meer de hoeveelheid gepro-duceerde chemische stoffen, de doel-einden waar voor ze worden gebruikt en de manier waarop ze onschade lijk kunnen worden gemaakt. De bestaande chemische stof fen zijn opgenomen in een speciale inventaris van de Ge meenschap terwijl gevaarlijke stoffen steeds meer als zoda nig worden ingedeeld en ge kenmerkt. Afvalbeheer en de bevordering van schone technologieën Elk jaar produceert de EG 2 miljard afval waarvan 30 mil joen ton als gevaarlijk kan worden aangemerkt. De gemeenschap volgt hier een driesporenbeeld: afval preventie, recy-cling en veili ge verwijdering. Veiligheid van kernenergie Kernenergie wordt door de Gemeenschap beschouwd als een essentiële hulpbron voor industriële ontwikkeling en als een middel om de milieu schadelijke uitstoot van C02 door olieen ko-lengestookte krachtcentrales te beperken. Aan het gebruik van kernen ergie kleven echter grote risico's; ervoor te zorgen dat maatregeln hadden betrek king op het geluid dat wordt veroorzaakt door bepaalde produkten, met name auto's, vliegtuigen, trekkers, installa ties, grasmaaimachines en huishoudelijke apparatuur. In het kader van het sociale actie-programma van de Ge meenschap werd in 1986 een nieuwe richtlijn aange-nomen die tot doel had werknemers tegen geluidshinder te be schermen en werk-gevers ver plichte tot het nemen van maatregelen. In de toekomst zal de Com missie waarschijnlijk verder gaan dan haar oorspronkelij ke produktgebaseerde aan pak en de totale geluidsbelas ting gaan aanpakken, zodat bij voorbeeld ook met andere bronnen van geluidshinder rekening wordt gehouden wanneer een machine in be drijf is. Een speciaal aandachtsge bied was de biotechnologie - een sector die de belof-te in houdt van grote economische baten voor de 21e eeuw, maar die, als hij niet zorgvuldig wordt gecontroleerd, tot mi- De Commissie heeft voorge steld een milieukeursysteem in te voeren zodat consumen ten milieuvriendelijke pro dukten en verpakkingen ge makkelijker kunnen herken nen. De Gemeenschap heeft ver der speciale regels vastgesteld voor de recycling van afge werkte olie, oud papier, drank, verpakkingen, ge- de produktie van kernenergie verloopt onder omstandighe den die een maximale open bare veiligheid garanderen, heeft dan ook altijd prioriteit gehad. De resultaten van door de EG uitgevoerd stralingsonder- zoek worden al lang gebruikt om de toelaatbare nationale niveaus voor werknemers en bevolking vast te stellen. Ondertussen zijn de Lid-Sta ten wettelijk verplicht om lieuproblemen aanleiding kan geven. Met betrekking tot ge netisch gemo-dificeerde (mi- cro-)organismen werden drie richtlijnen aangenomen, on der meer over het ingeperkt gebruik ervan. bruikte batterijen en kunst stofafval. De nationale regels voor de verwijdering van afval lopen onderling sterk uiteen; de Ge meenschap is echter vastbe sloten deze regels te harmo niseren en maatregelen in te voeren die moeten stimuleren dat afval zo dicht mogelijk bij de plaats waar het ontstaat, wordt verwerkt. stralingsmetingen uit te voe ren en de Commissie van de resultaten daarvan in kennis te stellen, met name waar het gaat om nieuwe installaties. Naar aanleiding van de ramp in Tsjer-nobyl werden voor voedingsmiddelen maximale besmettingsniveaus vastge steld en werd er een efficiënt alarmeringssysteem voor stra lingsongevallen ingevoerd. Wordt vervolgd

Voor Allen | 1991 | | pagina 6