REGIONAAL Betreurenswaardige kleine politiek in Denderleeuw Burgemeester Raymond Van Isterdael verlaat de actieve politiek De C.V.P. vlucht weg 12-7 februari 1992 - «Voor Allen» S.P., P.V.V. en V.U. verlenen eretitel Naar aanleiding van de jaarlijkse goedkeuring van de ge meentebelastingen is de C. V.P. uit de gemeenteraad ge vlucht. Gebrek aan politieke moed en verantwoordelijkheid om mee de gevolgen van het verleden te helpen oplossen! De C. V.P. geeft blijk van een betreurenswaardige kleine politiek, die schuil staat tegen een open en demokratische diskussie over de noodzakelijke gezondmaking van de ge meentelijke financiën. Uitgangspunten van de Begroting Elk jaar dient dit gemeente bestuur de begroting in en stemt de gemeenteraad de be lastingen. Zonder goedkeuring van de inkomsten kan de gemeente niet werken. Het deel van de SP-PW-coa- litie is de gemeente Dender leeuw financieel gezond hou den en niet laten verkomme ren. Denderleeuw heeft nu een ruim partrimonium: gemeen tescholen in Iddergem en Welle, een bibliotheek en een kinderopvangcentrum in op bouw te Huissegem, een ad ministratief centrum (le helft van 1992), een sportpark, een gebouw waar de muziekaca demie kan worden in onder gebracht en verschillende so ciale doorgangswoningen. De straten en voetpaden die nen te worden onderhouden, nieuwe straten dienen te wor den aangelegd of verbeterd. Denk maar aan: Landuit- straat, Kasteelstraat, maar ook in '92-'93 aan de kerk straat, Dr. Cochez-, Lichten- hoek-, Dwars- en B. Rollie- rstraat. Ook Iddergem en Leeuwbrug zitten in het pakket, zonder de plannen voor de N 208 (Thontlaan en G. Gezelles- traat) te vergeten. De SP wil dat Denderleeuw veilig blijft en zal het politiek orps uitbouwen in samen spraak met andere korpsen. Bovendien voeren we een ruim sociaal beleid van het O.C.M.W., dat efficiënt en zuinig werkt met de gemeen telijke toelage (18,7 miljoen). Kuituur- en sportbevordering en een echt milieubeleid zijn in onze gemeente geen holle slogans. Om dit waar te maken is een gezond financieel beleid noodzakelijk, en dienen on rechtvaardige belastingen ge- band en de fakultatieve (niet- noodzakelijke) uitgaven be perkt. Kortom de coalitie staat borg voor een openbare dienst met voldoende en gemotiveerde ambtenaren. Het knelpunt: de leningslast De schuldpositie van de ge meente is na de fusie uit de hand beginnen lopen: in 1979: 182 miljoen in 1984: 354 miljoen (topjaar) Dit is op 5 jaar quasi een ver dubbeling, tengevolge van een enorm pakket openbare werken, die in die periode door de C.V.P.-schepen van openbare werken werd gerea liseerd. De leningslast liep hierdoor op tot 65 miljoen per jaar. We houden dan geen rekening met het gedeelte dat de staat ten laste nam. De schuld is slechts moeizaam af te bouwen doordat ieder jaar een minimum aan inve steringen noodzakelijk bleven door de stapsgewijze realisa tie van het administratief cen trum. De schuld bedraagt nu nog 334 miljoen, d.i. 56,8 miljoen aflossingen ten laste van de bewoners van Denderleeuw. We moeten de leningslast van plus/minus 55 miljoen nog minstens 10 jaar dragen. We hebben een aantal open bare werken die noodzakelijk zijn voor de boeg. Andere knelpunten Uiteraard blijft 151 miljoen fr. (47% van de uitgaven) perso neelsuitgaven een zware dob ber. Maar kunnen hier de mensen gezien worden en niet de cijfers. Een doordachte keuze dient gemaakt en een wervingsstop in het niet statutaire stelsel dringt zich op. Weze nog gesteld: in 1987 werkten aan de gemeente pre cies evenveel mensen als van daag. De S.P. heeft dus geen lessen te ontvangen van de C.V.P. terzake! Verder is er de afbouw van het gemeentefonds. In '92 ont ving Denderleeuw opnieuw 52,6 miljoen, in '85 bedroeg dit echter 53,9 miljoen. In harde franken van vandaag is dit een verlies van 6 a 7 miljoen. Het rechtvaardiger investe ringsfonds brengt in '92 8 mil joen op, maar komt in de plaats van de subsidiëring door de Staat van Wegenis- werken a rato van 60%. Het subsidiëringssysteem brengt vlug 20 miljoen per jaar op en drukt het gemeentelijk aan deel in de schuld tengevolge van openbare werken. Bovendien moeten we onge veer een bedrag van 20 mil joen opvangen, die we in '91 onder de noemer éénmalige inkomsten konden onder brengen. Welke belastingen? Teneinde het gemeentelijk beleid te kunnen uitvoeren en de knelpunten uit het verle den op te lossen dienen de belastingen aangepast. De algemene belasting op de afvalstoffen bedraagt nu 2.900 fr. voor gezinnen, 3.900 fr. voor bedrijven, maar blijft 1.500 fr. voor de sociale cate gorieën. Per gezin dient hier voor 1.070 fr. afgetrokken als stort- en heffingskosten, die de gemeente doorbetaalt aan de I.L.V.A. en het Gewest. Deze kost kan oplopen tot 1.370 fr. Aan deze belasting is ook een milieubeleidsplan ge koppeld (waarover meer in de volgende editie). De personenbelasting be draagt nu 7%. Deze herzie ning werd al sedert '91 door gevoerd in 44 van de 65 Oost- vlaamse gemeenten. Deze is een gevolg van de belasting shervorming van '89 (deku- mul en splitting). De bijdrage in franken aan de gemeente van de inwoner van Dender leeuw blijft dus op het niveau van 1989. Het verschil is enkel de op centiemen op de onroerende voorheffing die verhoogd wordt tot 1.050 (vroeger 975). Maar ook hier speelt het feit dat het Kadastraal Inkomen sedert 1976 niet meer gewij zigd is en niet langer overeen stemt met de netto huurwaar de van de woongelegenheid een rol. Deze ingreep is echt noodzakelijk om vooral de le ningslast uit het verleden te dragen en het beleid op soci aal vlak en op het vlak van openbare werken te kunnen schragen. Raymond Van Isterdael werd geboren te Denderleeuw op 3 maart 1920, wonende te 9470 Denderleeuw, Visserstraat 20. Bij de K.B.'s dd 31.11.1976 en 04.02.1983 werd de heer Ray mond van Isterdael tweemaal tot Burgemeester benoemd. Raymond van Isterdael is ge meenteraadslid van 24 april 1959 ononderbroken tot he den, dit is dus praktisch 33 jaar. Hij was voorzitter van de C.O.O. van Denderleeuw van 1 juli 1959 tot 17 januari 1965. Hij was Schepen van Openba re Werken van 12 januari 1965 tot 13 december 1971. Hij was Eerste Schepen van 13 december 1971 tot 16 ja nuari 1977. Hij was Burgemeester van 17 januari 1977 tot 31 maart 1985. Enkel de fracties van V.U., P.V.V. en S.P. waren aanwe zig om unaniem gunstig ad vies uit te brengen over het verlenen van de eretitel van Burgemeester van Dender leeuw aan Raymond Van Isterdael. Volgende editie staan we uit gebreid stil bij de loopbaan van partijgenoot en vriend Raymond en hebben we het over de vernieuwing in de ge meenteraad en het O.C.M.W. SP-Aalst Centrum Woensdag 19 februari 1992 om 20.00 uur Volkshuis, Houtmarkt 1 te Aalst ALGEMENE LEDENVERGADERING Agenda: - verkiezing afgevaardigden SP-Groot Aalst - allerlei Kandidaten insturen voor 16 februari bij Paul VAN DE MEERSSCHE, De Schrijverstraat 5 te Aalst. f

Voor Allen | 1992 | | pagina 12