again If s Christmas time KERSTBIER 10-13 november 1992 - «Voor Allen» In alle landen met een zekere bierkuituur pleegt men voor bijzondere gelegenheden een speciaal bier te brouwen. Alhoewel deze gewoonte de laatste decennia fel afgezwakt is - wie brouwt nu nog een bier speciaal vooreen kermiskarna val, een huwelijk of een geboorte - toch is deze traditie niet volledig verloren gegaan. Zo kennen de Skandinavische landen depaasbieren, terwijl in de lage landen bij de zee, vooral dan in ons land, de kerstbieren de eindejaarsperiode opvrolijken. Alc. 8%vol. 6 75 cl Lang geleden... Oorspronkelijk was brouwen van bier vrouwenwerk zoals eten klaarmaken. Het is dan ook logisch dat voor speciale gebeurtenissen in de familie een speciaal, zeg maar beter en sterker bier gebrouwen werd. Met de opkomst van de ste den en het ontstaan van de gilden verschoof het bier- brouwen van de keuken naar heuse brouwerijen en werd het mannenwerk. Doch ieder dorp of stad had één of zelfs meerdere brouwerijen, die ter gelegenheid van de plaatselij ke kermis, ommegang of gil- denfeest extra in de ketel roerden. Ook voor familief eesten bij de begoede burgerij werden speciale brouwsels uit de kuipen getoverd. Rond de eeuwwisseling telde België ongeveer 3.200 brou werijen. De eerste wereldoor log echter bracht de brouwnij- verheid een dodelijke steek toe: de bezetter eiste het ko per van de brouwerijen op. Later werden voertuigen en trekdieren in beslag geno men. Meer dan de helft van de brouwerijen sloten de deuren, anderen besloten zich te ver enigen in grote brouwerij combinaties. De ekonomische krisis in de jaren '30 en de tweede wereld oorlog zorgden voor een ver dere vermindering van het aantal brouwerijen tot 775 in 1946. Daarvan zijn er nu nog zo'n 110 over. Door mechanisering - indu strialisering - schaalvergro ting viel de band met de lokale gemeenschap grotendeels weg en daardoor stierven de gelegenheidsbieren een zach te dood. Allen de kerstbieren overleef den! De moderne Christmas De eerste «moderne» Chris- tmasbieren komen in België op de markt in de jaren '20 van deze eeuw. Rond die periode immers vestigt John Martin zich te Antwerpen en begint bier uit Engeland in te voeren en hier te bottelen. Vergeten wij niet dat na de eerste we reldoorlog alles wat Engels was op veel sympathie kon re kenen in dit land. Een populair biertype uit Schotland - de Scotch Ale - wordt op de Belgische markt geïntroduceerd en verkocht onder de benaming Scotch en - rond de eindejaarsperiode - onder de benaming Chris tmas. De winterversie van de Scotch is meestal iets sterker van alcoholgehalte en heeft een grotere dichtheid. Ondertussen is in Schotland dit biertype achteruitgegaan - de Schotten zelf weten nog nauwelijks wat een Scotch is. Voor een Engelsman is Scotsch trouwens whisky en Gordon's (een bekende Christmas) is er een merk van gin. In België echter is deze bier soort tot een jaarlijks terugke rend sukses uitgegroeid. Christmas of kerstbier? Verschillende Engelse brou werijen maken Scotch en/of Christmas speciaal voor de Belgische markt. Zoals ook verschillende engelse pale ale's zijn deze bieren in Engel- ang totaal onbekend. Oorspronkelijk werden deze bieren gewoon ingevoerd, la ter werden ze in België gebot teld zoals nu nog de Gordon's. Ondertussen worden ver schillende bekende 'engelse' Christmas-bieren gewoon in België onder licentie gebrou wen: Campbell's bij Martinas in Merchtem, Mc Ewan's bij Lamot in Mechelen. Verschillende Belgische brouwerijen trachten een graantje mee te pikken door zelf een Christmas, gebrou wen volgens engelse traditie, te ontwikkelen en op de markt te brengen. Deze bieren dragen dan ook de aanduiding «Christmas» in hun naam. Voorbeelden te over: Christmas van Van Roy - Wieze, Affligem Christmas en De Smedt-Opwijk, Chris tmas Pale Ale van De Rijck- Herzele, Christmas Beer van Crombé - Zottegem. Anderen brouwen ter gele genheid van de eindejaars feesten echter een speciaal bier, dat niets te maken heeft met de typisch engelse Chris tmas. Meestal zijn deze bieren gebaseerd op één van de bie ren van hun assortiment, doch met een hoger alcoholgehalte en een meer geprononceerde smaak. Zij krijgen de naam «Kerst bier - Bière de Noël» en kun nen tot verschillende bier soorten behoren. Soms gaat het gewoon over veredelde pilsen zoals Slag- muylder kerstbier (5,5 vol alc tegen slechts 4,5 vol alc voor de Slag Pils) of zijn het gelegenheidsuitvoeringen van bieren uit het assortiment zoals Dobbel Palm (5,5 vol alc tegen 5,1 vol alc voor de gewone Palm). Dikwijls echter zijn het spe ciale - soms zelfs éénmalige - brouwsels. Enkele voorbeel den: Stille nacht van De Dolle Brouwers - Esen, Kerstbier van Van den Bossche - Sint- Lievens-Houtem, Avec les bons voeux de la brasserie van Dupont-Tourpes, enz. Feestverpakking De kerstbieren zijn uiteraard bedoeld voor de eindejaars feesten. Het zijn dus'feestbie- ren, waarvoor meestal een mooi glas ontworpen werd naast een stemmig etiket, dat «winterse gezellige avonden bij het haardvuur» tracht op te roepen. Inspelend op een trend van de laatste jaren, gaan steeds meer brouwers over op het afvullen van hun kerstbier in 75 cl-flessen, voorzien van een kurk of zelfs van een cham- pagnekurk met muilbandje. Dergelijke grote flessen ogen feestelijker en kunnen met meerdere personen gedron ken worden. Is gedeelde vreugd geen dubbele vreugd? En 75 cl is nog niet het maxi mum. Zo bestaan er ook mag nums (1,5 1), boergondische kruiken (2 1) en jereboams (3 O- Voor 75-cl flessen en de 2 liter kruiken wordt statiegeld ge vraagd, dat bij teruggave te rugbetaald wordt. De mag nums en jereboams echter worden niet teruggenomen zodat ze nogal duur uitvallen. Als je ze koopt om het bier komt het voordeliger meerde re 75 cl-flessen te kopen. Gaat het over een geschenk: hoe groter de fles, hoe imposan ter. Geschenkverpakkingen Het wonder van een groot vel mica en een strik: men neme een eenvoudig mandje, enke le goede flessen bier, eventu eel enkele mooie bierglazen, onderleggers en een spel kaarten, een doorzichtig pa pier en een paar meter ge kleurd lint. Resultaat: een goedkoop en niet al te banaal geschenk! In de mand die Roodkapje naar haar zieke grootmoeder bracht, zaten versterkende eetwaren en een fles wijn. Eet- of drinkbare geschenken zijn bijzonder geschikt voor mensen «die reeds alles heb ben» en voor hen die niet hou den van verspilling. En er zijn veel varianten te bedenken. De meeste brou werijen en bierhandels verko pen kant-en-klare dozen, manden en korven in verschil lende prijscategorieën. Doch bedenk dat het veel goedkoper, creatiever en leu ker is om zelf zo'n mandje sa men te stellen. Belgisch bier kan gekombineerd worden met Belgische kazen en bij de zoet - zuur - bittere smaak- komponenten van het bier passen een reeks van vooral zoute hapjes. JefVAN DEN STEEN SE8YCS wehtc*

Voor Allen | 1992 | | pagina 10