«Voor Allen» - 16 april 1993-5 heidsvoorlichting en -opvoe ding moet vanaf jonge leeftijd gebeuren; het is immers ge- maakelijker over te schakelen naar gezonde gewoontes op prille leefwijze en ontstaan er soms klachten en kwalen die samenhangen met de leeftijd. Een specifieke geïnstitutiona liseerde preventieve gezond heidszorg, waarin bejaarden terecht kunnen voor een alge mene medische controle, be staat momenteel nog niet. De ze dringt zich - gezien het toe nemend aantal senioren in de maatschappij - op en zou een belangrijke leemte binnen het preventief gezondheidsbeleid opvullen. Een optimale gezondheids zorg, in dit kader gedefinieerd als het recht op fysisch, men taal en sociaal welzijn, stelt het behoud van de autonomie van de senior voorop. Ten eerste, en vooral, omdat de bejaarde dit zelf verlangt (sommige ouderen verkiezen zelf wat «moeizamer» te leven omdat ze hulp van derden lie ver niet inroepen) en ten tweede omdat de zelf-red- zaamheid deels preventief werkt (door op alle vlakke ac tief te blijven, blijft men lang er beter functioneren). Indien van het zo lang moge lijk in het thuismilieu blijven en beleidsoptie wordt ge maakt, dient men er ook de implicaties van te aanvaar den, nl. de verdere uitbouw en ondersteuning van de profes sionele extra- en semimurale dienstverlening. Professionele extramurale dienstverlening Thuiszorg Thuiszorg heeft tot doel aan een patiënt, die thuis verblijft, op een continue en gecoördi neerde wijze alle nodige of nuttige behandelende, ver pleegkundige, paramedische en verzorgende diensten te verlenen en daartoe het nodi ge materiaal te bezorgen. De thuiszorg biedt, het grote voordeel dat rekening wordt gehouden met zowel de fysie ke als de mentale en sociale aspecten van de individuele patiënt. De betrokken dien sten en disciplines bestaan al langer en verlenen reeds ge ruime tijd zorg aan huis. Mo menteel krijgt de samenwer king van de diverse thuis zorg-disciplines een eerste vorm via de samenwerkings initiatieven voor thuiszorg van de Vlaamse Gemeen schap. Men staat echter nog ver van echt geïntegreerde thuis zorg-equipes waardoor nog altijd middelen her en der ver spreid zijn onder versnipper de diensten. Het ruime poten tieel aan huisartsen, verpleeg kundigen, gezins- en bejaar denhelpsters, poetsvrouwen, kinesisten, klusjesdienst en dienstencentra moet volledig worden benut. De versnippe ring die we vandaag kennen, moet worden omgezet in een efficiënte goed uitgebouwde thuiszorg die beantwoordt aan de behoeften en die kwa liteit biedt. Thuiszorg wordt nog steeds stiefmoederlijk be handeld en wordt vaak be schouwd als een goedkoop al ternatief voor de intramurale dienstverlening en van een echt beleid of van een degelij ke financiële ondersteuning is vooralsnog weinig sprake. A. THUISHULP Dienst voor maaltijdbedeling Een senior die niet meer in staat is zelf in te staan voor de bereiding van het middag maal, kan regelmatig warme of voor opwarming bestemde maaltijden aan huis bezorgd krijgen. De gebruiker betaalt, volgens de eigen fianciële draagkracht, een bijdrage. De voorrang voor de meest hulp behoevenden en financieel zwakken moet als beginsel worden gehanteerd. Dienst voor gezins- en bejaar denhulp Diensten voor gezins- en be jaardenhulp stellen aan gezin nen en alleenstaanden tijde lijk gezins- en bejaardenhelp- ters ter beschikking om hen bij huishoudelijke taken be hulpzaam te zijn, persoons- verzorgende, sociaal-begelei dende en moreel-steungeven- de hulp te verlenen. De cliënt betaalt een bijdrage afhanke lijk van zijn financiële midde len. De huidige toestand waarbij rechthebbende zeer vaak op de wachtlijst worden ge plaatst of beroep moeten doen op diensten die hen vreemd zijn, is onaanvaard baar. De vraag kan gesteld worden of er prioritair aan de lage pensioeninkomens geen voorkeur moet gegeven wor den. De huidige reglemente ring voorziet - ongeacht het inkomen - in een forfaitair maximum bedrag. Het door breken van dit plafond zou voor de minderbegoede be jaarden kansen scheppen naar de tarifiëring en de wachtlijsten toe. Snel-Hulp-Team Ouderen wiens partner opge nomen wordt of sterft, wor den geconfronteerd met prak tische huishoudproblemen. Dit is vooral het geval voor mannen. Een team bestaande uit bejaardenhelpsters kan hulp bieden door de persoon bij te staan in een eerste schoonmaak en door efficiën te uitleg te verschaffen over de diverse huishoudstoestel- len die moeten gebruikt wor den. Poetsdienst De poetsdienst ontwikkelde zich tot een volwaardige dienst die de gezins- en be jaardenhulp aanvult. De werknemers in deze dienst zorgen voor het verschonen van het bed, stof afnemen en stofzuigen, dweilen en schu ren, ramen en gordijnen was sen, enz... Een duidelijke taa komschrijving zodat er geen overlapping gebeurt met de dienst gezins- en bejaarden hulp is noodzakelijk. Ook hier is de vraag groter dan het aan bod; uitbreiding is noodzake lijk. net zoals bij gezins- en bejaardenhulp kan dezelfde vraag gesteld worden inzake de koppeling van het inkomen aan de tarieven. Klusjesdienst Kleine herstellingen, schilde ren, behangen, zolders en kel ders opruimen, tuin onder houden, e.d. behoren tot het takenpakket van deze dienst. Ziekenoppasdienst Deze dienst wil vooral de taak verlichten van buitenshuis- werkende personen of alleen staanden die de taak op zich hebben genomen een zieke oudere te verzorgen. Het ta kenpakket van deze dienst loopt van het louter gezel schap houden tot ADL-assis- tentie en aanwezigheid bij ter minale patiënten. Voetverzorging Ouderen vinden het dikwijls praktisch onmogelijk de voe ten op een adequate manier te verzorgen, alhoewel een goe de pedicure de mobiliteit kan verhogen. Een systeem waar bij door de O.C.M.W.'s en/of C.M.V.'s de voetverzorging door professionele pedicures wordt aangeboden en waarbij de cliënt een bedrag betaalt dat aangepast is aan zijn fi nanciële situatie is wenselijk. Noodoproepsystemen Het belang van een degelijk noodoproepsysteem dat het gevoel van veiligheid ver sterkt en inderdaad nut kan hebben ingeval van nood komt aan bod in het item «Veiligheid - Verkeer». Was- en strijkdienst, schoon heidsspecialiste, mindermo- biele centrale, enz... Al deze diensten zijn voor veel ouderen van groot be lang. Door de overheid zijn ze echter niet of onvoldoende erkend en gesubsidieerd. De hulpdiensten dienen hun werk te coördineren, ge steund en gecontroleerd door de overheid. B. THUISVERPLEGING Thuisverpleegkundigen die nen zorgen toe aan zieken, ge handicapten en ouderen. Men kan op hen een beroep doen voor de dagelijkse li chaamsverzorging, inspuitin gen, wondverzorging en ande re verpleegkundige zorgen voorgeschreven door de be handelende geneesheer. C. UITLEENDIENST Sanitair en orthopedisch materiaal - krukken, rolstoe len, bedden, nachtstoelen, be- dliften, aërosoltoestellen, ho metrainers, enz. - noodzake lijk voor een optimale thuis verzorging, kunnen tegen be talingvan een kleine huursom uitgeleend worden. Deze be nodigdheden kunnen samen met incontinentiemateriaal (luiers, onderleggers,...) wor den aangekocht in de medio- theken. Mantelzorg De mantelzorg neemt een be langrijk deel van de zorg op zich. Toch mag er geen beleid soptie van worden gemaakt of mag van deze vorm van niet- professionele extramurale dienstverlening een middel om te bezuinigen in de profes sionele zorg worden gemaakt, door het professionele aan bod af te remmen of nagenoeg onbetaalbaar te maken. Het vrijwilligerswerk moet als een aanvulling van de professio nele dienstverlening be schouwd blijven. Om de mantelzorg in optima le omstandigheden te laten verlopen is professionele on dersteuning noodzakelijk. Dit kan door informele zorgver strekkers te begeleiden (ver zorgingstechnieken aanleren, psychische begeleiding,...) en door de extra- en semimurale voorzieningen verder uit te breiden (dagverblijf, kortver- blijf in instellingen,...). Een vergoeding van de ver plaatsingskosten en een slui tende verzekering voor vrij willigers is aanvaardbaar. Elke andere vergoeding of be falling van vrijwilligers legali seert onderbetaald en/of zwartwerk en is onaanvaard baar. Stervenbegeleiding Indien mogelijk, haalbaar en verantwoord zijn leven én sterven in het eigen ver trouwd milieu aangewezen. Stervensbegeleiding is zowel in het thuismilieu als in de instelling noodzakelijk en ver diend meer aandacht en on dersteuning. Semimurale dienstverlening Dienstencentrum. Een dienstencentrum voor bejaarden zorgt ervoor dat diensten van materiële, hygië nische en sociale aard aan be jaarden van een wijk worden verleend, zodat ze zo lang mo gelijk hun zelfstandigheid be houden en geïntegreerd blij ven in de gemeenschap, waar door opname in een tehuis kan worden voorkomen of uitgesteld. Het is belangrijk dat het dien stencentrum aansluit bij an dere voorzieningen, zoals postkantoor, politiebureau, administratieve diensten, apotheek, mutualiteit, enz... en dat het gemakkelijk en vei lig te voet of per fiets kan wor den bereikt of, indien het voor de gebruiker te veraf gelegen is, met het openbaar vervoer. Beschermd wonen (zie huis vesting) Dagopvang en kortverblijf Erkende voorzieningen kun nen diensten verlenen aan zelfstandig wonende senioren door hen gedurende een wel bepaalde periode op te van gen. Deze vormen van opvang ma ken het mogelijk dat bejaar den langer autonoom blijven wonen en ondersteunen de draagkracht van het thuismi lieu.

Voor Allen | 1993 | | pagina 5