Huisvestingsbeleid op de korrel te Aalst Sterke leiders in Gijzegem 14 - 25 juni 1993 - «Voor Allen» Ipsa hield op 15 mei jl. te Gent een studiedag met als thema «Wonen in je gemeente». Norbert De Batselier, vice-president van de Vlaamse regeringen Vlaams minister van Leefmilieu en Huisvesting, hield een fel opgemerkte gelegenheidstoe spraak over zijn beleid, met als belangrijkste krachtlijnen het urgentieprogramma voor de sociale woningbouw, het stelsel van de bouwpremies en de objectieve criteria bij het toewijzen van sociale woningen. Essentieel hierbij is de verwezenlijking van een goed gemeentelijk huisvestingsbeleid, met de hulp van het Vlaamse gewest. Urgentieprogramma Het urgentieprogramma voor de sociale woningbouw, een initiatief van minister De Bat selier, is nu al een suksesver- haal. Dit programma, goed voor 15 miljard overheidsin breng, beoogt de realisatie en nieuwbouw of renovatie van 10.000 sociale woonsten. Naast de Vlaamse Huisve stingsmaatschappij en haar erkende vennootschappen werd de gemengde financie ringsmaatschappij Domus Flandria opgericht. Deze is operationeel sedert 1 decem ber 1992. Op die wijze werd de mogelijkheid geschapen om een aantal projecten veel sneller af te werken dan met de oude structuren. Om effici ënt te kunnen werken werd het actieprogramma beperkt tot 80 Vlaamse gemeenten met de meest urgente woning nood. Eind mei waren in dit kader bij Domus Flandria al 130 projecten ingediend, sa men goed voor 5.459 wonin gen. Hiertoe behoren de twee projekten van het Aalsters stadsbestuur nl. Beekveld- straat met 34 woningen en Moorselbaan met 51 wonin gen. Deze beide projekten werden principieel goedge keurd. Ook het project «Sint- Elisabeth» van het O.C.M.W. met 326 sociale appartemen ten en nog eens 38 middelgro te appartementen komt in aanmerking. Na definitieve aanvaarding van het Bijzon der Plan van Aanleg door de gemeenteraad wordt het dos sier voor goedkeuring aan de Minister overgemaakt. De privé-initiatiefnemers die aanvankelijk nog de kat uit de boom keken omdat verschil lende bepalingen nog ondui delijk waren, dienden tot dus ver zowat een vierde van de projecten in met meer dan de helft van de geplande wonin gen. In Aalst houd men rekening met een 12-tal projecten voor volgende maatschappijen: De S.M. voor Huisvesting heeft projecten voor 25 wo ningen op de Hertshage en ongeveer 160 woningen in de wijk Horebekeveld. Dewaco Werkerswelzijn plant de bouw van 13 appartementen in de Sint-Jobstraat en 38 flats in de Rozendreef. Ons Zon nig Huis heeft projecten in de dorpskern van Hofstade, sa men goed voor een 30-tal wo ningen. Dezelfde maatschap pij heeft ook plannen voor de bouw van 15 woningen in de Terbekenstraat. S.V. Veilig Wonen wil sociale woningen bouwen in de Affligemdreef (24 loten), De Ridderstraat (25 appartementen), de O.L. Vrouwstraat (6 appartemen ten) en de Withuisstraat (8 appartementen). Naast de sociale huisvestings maatschappijen krijgen de ge meenten en O.C.M.W.'s nog kansen om in te spelen op de door de Vlaamse regering ge boden mogelijkheden. Zo kunnen zij «inbreidingsge- richte huisvestingsprojekten in kansarme buurten» indie nen die voor 60% subsidieer baar zijn. Evenals in 1991 en 1992 staat ook dit jaar op nieuw 1,5 miljard frank ter be schikking voor inbreidings- projecten. Premiestelsels Een ander aspect van het ge meentelijk huisvestingsbeleid is het geven van informatie over tussenkomsten vanwege het Vlaamse Gewest die be staan voor particulieren. De Vlaamse regering herwerkte het premiestelsel tot een sys teem van rentetoelage. Wie rechthebbend is (en dus vol doet aan o.a. inkomensvoor waarden en eigendomsvoor waarden d.w.z. geen ander onroerend goed bezit in ei gendom), en een woning ko opt, gerealiseerd in het kader van het urgentieprogramma en aan de gestelde inkomen svoorwaarden voldoet, kan een aanvullende rentesubsi die krijgen tot 3% van het aangegane leningsbedrag. Daarnaast is er nog het besluit van de Vlaamse regering van 18 december 1992 die verbe teringspremies en aanpas singspremies voor woningen regelt. Hier is een belangrijke rol weggelegd voor de gemeente lijke huisvestingsambtenaar. In het bijzonder bij de bewo- nersgroep die het meest kwetsbaar is kan hij een on dersteunende rol vervullen. Ze zijn immers vaak het minst goed geïnformeerd en kun nen het moeilijkst de nodige paperassen invullen. Ander zijds kan hij of zij ingezet wor den bij de beleidsvoorberei ding, het uitwerken en voor bereiden van dossiers die het beleid kunnen ondersteunen en operationeel maken. Toewijzing van sociale huurwoningen In het meest opgemerkte luik van zijn toespraak gaf minis ter De Batselier te kennen een einde te willen maken aan het publiek dienstbetoon en het kliëntelisme van de Socia le Huisvestingsmaatschappi jen. De conclusie dat de toe wijzing van sociale huurwo ningen voor een groot deel niet volgens de reglemente ring gebeurt, trekt de minister uit een rapport dat onder zijn voorganger Louis Waltniel angstvallig in de doofpot was gehouden. Zo wees het on derzoek o.m. uit dat van de 119 onderzochte maatschap pijen er slechts bij 45 of 37% woningen werden toegewe zen conform de reglemente ring. Bij zeer veel maatschap pijen zijn de criteria en de me thodiek van toewijzing ge woon niet te achterhalen. In 80 tot 90 procent van deze vennootschappen worden noch vormvereisten, noch kronologie van de inschrijvin gen gerespecteerd. De reglementering van toe wijzing is nochtans eenvoudig en beperkt. De enige voor waarden zijn dat men nog geen woning in volle eigen dom of vruchtgebruik heeft, en dat de inkomensgrenzen voor gehuwden en alleen staanden een bepaalde grens niet mogen overschrijden. De toewijzing gebeurt dan vol gens kronologische volgorde van inschrijving. Er zijn prio riteiten voor de verlaters van een ongezonde woning, de be woners uit het eigen werkge bied, gehandicapten voor aangepaste woningen en so ciale noodgevallen. Praktisch moet het zo gaan dat men bij de toewijs van een woning voorrang geeft aan de kandi daten met de meeste prioritei ten. Ondanks deze simpele basis regels is het systeem in de praktijk ondoorzichtig en on- kontroleerbaar. Om de regels goed kontroleerbaar en af dwingbaar te maken zullen een groot aantal nieuwe kom- missarissen bij de lokale huis vestingsmaatschappijen wor den aangesteld. Daarnaast lanceerde het Overleg van Vlaamse Huurdersverenigin gen recentelijk nog een voor stel om de toewijzing maxi maal doorzicht te maken door de instelling van een centraal register, waarbij deze inzage recht krijgen van zowel de lijst van kandidaten als de lijst van de vrijgekomen woningen, zo dat het niet meer mogelijk zal zijn de inzage in de dossiers van toewijzing vierkant te wei geren «om reden van priva cy». Ten slotte zijn zowel de verde digers van de huurdersbelan- gen als de ministeriële dien sten zich bewust van het feit dat in het kader van het socia le huisvestingsprobleem de sociale prioriteiten en de eco nomische logica niet altijd te verzoenen zijn. In dit verband is volgens sommigen het spookbeeld van de gettovor ming vaak het alibi om niets aan de sociale prioriteiten te doen. Hoewel de kritiek in hoofd zaak gericht is naar de werk wijze van de sociale huisve stingsmaatschappijen waarin de politiek traditioneel belan gen heeft en het beleid feite lijk volledig bepaalt (en waar alle politieke partijen boter op het hoofd hebben) is de huisvestingspolitiek van de gemeenten en O.C.M.W.'s deel van hetzelfde geheel. In deze context wil Patrick De Smedt, Schepen van Openba re Werken en Patrimonium, en bevoegd voor het huisve stingsbeleid van het stadsbe stuur, zich niet beperken tot de bakstenen maar ook de so ciale opdracht van de ge meenschap inhoud geven. De schepen zit hiermee volle dig op de golflengte van Mi nister De Batselier. Hij houdt hierbij rekening met het feit dat het alleen maar nefast kan zijn als de beleidsvoerders niet kunnen bewijzen dat zij die deze woningen krijgen er ook echt recht op hebben om wille van hun sociale situatie en niet omdat ze iemand ken nen of lid zijn van een politie ke partij of andere vereniging. De sociale woongelegeheden van het stadsbestuur worden verhuurd aan gepensioneer den, mindervaliden en in het algemeen aan economisch en sociaal zwakken. De huurvoorwaarden werden recent door de Aalsterse ge- Ware het niet dat Angèle Van Geit momenteel met kop en schouders boven de concur rentie uitsteekt dan zouden wij nu een zeer spannend bak- schietingskampioenschap be leven. Juni was de maand van Celina Callebaut. Zij won vóór Al- fonsine Schevernels en Chris tiana Van Sande. De 560 pun ten die Celina totaliseerde brengen haar naar de zesde plaats in de algemene rang schikking. De eerste vier van de rang schikking blijven dezelfden maar op de vijfde plaats komt Christiana Van Sande, die, na een archi-slecht 1992, haar neus weer aan het venster komt steken. Misschien wordt het toch nog spannend De uitslag 1. Callebaut Celina 560 2. Schevernels Alfonsine 520 Van Sande Christiana 520 4. Van Zande Christiane 510 5. Lewtschenko Olga 490 Coppens Alice 490 Eeckhout Jeanine 490 meenteraad aangepast. Hier in blijven de inkomensgren zen aanzienlijk beneden deze van de sociale bouwmaat schappijen nl. 300.000 F net to-belastbaar per jaar voor al leenstaanden (tegenover 450.000 F) en 450.000 F voor gezinnen en samenwonenden (tegenover 690.000 F), ver meerderd met 40.000 F per kind ten laste. Wie niet aan de gestelde inkomensvoorwaar de voldoet komt gewoon niet in aanmerking voor een stads woning. Mede door het rela tief gering aantal stadswonin gen (ongeveer 40), heeft het stadsbestuur geopteerd om op die manier de vrijkomende huizen systematisch te reno veren en toe te wijzen aan de meest behoeftigen. Concreet betekent dit dat de laatste ja ren de woningen nog bijna uit sluitend kunnen toegewezen worden aan diegenen die werkelijk op straat zijn komen te staan. Dezelfde lijn zal wellicht doorgetrokken worden naar de reeds genoemde nieuwe projecten sociale woning bouw, zodat ook hier de socia le opdracht op de eerste plaats komt. Schepen Patrick De Smedt hoopt ook dat hier mee grotendeels een oplos sing kan gegeven worden aan het probleem van de tijdelijke opvang van sociale noodge vallen in gebouwen die hier voor eenvoudig niet geschikt zijn en die zoals gezegd slechts voorlopige of noodop lossingen kan bieden. De rangschikking 1. Van Geit Angèle 3400 2. Lewtschenko Olga 3050 3. Eeckhout Jeanine 2920 4. Van Den Abbeele I. 2870 5. Van Sande Chr. 2820 Bij de kaarters houdet Dom- ien Hooge goed stand. Niet alleen won hij samen met Constant Willems de juni- beurt met 319 punten, hij ver stevigt tevens zijn leiders plaats. Gustaaf Van Geit rukt op naar de tweede plaats en Roger Vereecken blijft op drie. De uitslag 1. Willems Constant Hooge Domien 3. De Backer Frans 4. Maes Petrus 5. Van Geit Gustaaf De rangschikking 1. Hooge Domien 2. Van Geit Gustaaf 3. Vereecken Roger 4. Buyl Christiane 5. Maes Petrus Coen Yvonne 319 319 315 300 285 1764 1670 1654 1648 1583 1583

Voor Allen | 1993 | | pagina 14