SP: nu concrete muntregelingen nodig om «klasse justitie» tegen te gaan «Voor Allen» - 25 juni 1993 - 5 Naar aanleiding van de discussies die de regering voert over de noodzakelijke modernisering van het justitieapparaat wil de SP-werkgroep Justitie een aantal fundamentele uitgangs punten in herinnering brengen. Het is al jaren geweten, maar na de gebeurtenissen van de jongste weken is het nog zoveel duidelijker geworden: er moet opnieuw worden geïnvesteerd in Justitie. Een maatschappij kan niet rechtvaardig zijn zonder een efficiënt werkend ge recht. Sinds 1988 is de begroting van Justitie gestegen met 40%. Toch is een bijkomende in spanning noodzakelijk. Mi nister WATHELET bereidt een meerjarenplan voor Justi tie voor, waarin hij aangeeft in welke deelsectoren meer mid delen nodig zijn. De SP staat achter de idee van een meer jarenplan. Volgens de SP mag zo'n meerjarenplan echter niet louter kwantitatief zijn, waardoor men dezelfde pro cedures in stand houdt en ze met steeds meer middelen probeert vlot te krijgen, maar moeten er ook kwalitatieve maatregelen worden geno men, moeten we ook durven reorganiseren. - Er heerst geen recht wan neer bedrijven die op grote schaal het milieu vervuilen of belastingen ontduiken worden vrijgesproken, niet omdat er twijfel bestaat dat die bedrijven zich daaraan schuldig maakten, maar omwille van procedure- truukjes of omdat niet pre cies kan worden vastgesteld welke beheerder of direc teur persoonlijk de schuld draagt. Dan helpt geld alleen niet. De wet moet worden gewij zigd zodat de bedrijven zelf, als rechtspersoon, straf rechtelijk kunnen worden veroordeeld en voor hun misdragingen zodanig kun nen worden belast dat ze in de toekomst wel twee maal zullen nadenken vooraleer ze omwille van eigen ge ldgewin de samenleving grote schade toebrengen. - Kleinere maar veel voor komende criminaliteit, vooral in de grote steden, mogen we nooit gelaten aanvaarden als een onver mijdelijk nevenverschijnsel van de moderne samenwer king. In de eerste plaats preventief en wanneer het moet gerechtelijk moeten we zo optreden dat we de daders opnieuw op het rechte pad krijgen en de slachtoffers worden voort geholpen. Wat het gerecht elijke betreft, liggen er voor België eindelijk concrete voorstellen ter bespreking voor: strafbemiddeling, voor het invoeren van «al ternatieve sancties» en voor een snelle behande lingvan die misdrijven door de rechtbank. Het parle ment moet die voorstellen bij voorrang maar grondig bespreken, zodat het ge recht beschikt over een strafrecht dat toelaat aan gepaste sancties uit te spre ken voor kleinere misdrij ven, zonder de gevangenis sen nodeloos te overstel pen. - Traag recht is geen recht. De enorme gerechtelijke achterstand kunnen we niet blijven dulden. Dat zal meer middelen vergen, maar we mogen niet alleen water naar de zee dragen. Andere maatregelen zijn noodzakelijk: de objectieve aansprake lijkheid voor verkeersonge vallen, waardoor voetgang ers en fietsers die slachtof fer worden van een ver keersongeval automatisch worden vergoed (behalve wanneer het opzet bewezen wordt), is niet alleen een sociaal rechtvaardige maat regel, maar zal ook het aan tal zaken voor de rechtban ken zeer gevoelig doen af nemen; procedures die de toe gang tot het gerecht waar borgen maar toch het ge recht minder belasten, zoals verzoeningsprocedu res of de versnelde proce dure voor het innen van een geldsom, moeten meer worden toegepast; de afzonderlijke militai re rechtbanken hebben geen zin meer in de huidige omstandigheden en moe ten dus worden opgenomen in de gewone gerechtelijke structuren; de herwaardering van de gerechtelijke functies kan niet alleen financieel zijn: waarom kan men de grif fies, zeker na de informati sering, niet belasten met het ook inhoudelijk helpen voorbereiden van de dos siers en dus een functie van een referendaris geven? - Bij boetes die door de rech ter uitgesproken worden, dient rekening gehouden te worden met de draagkracht van de betrokkenen. Even tueel kan deze hervorming van de gerechtelijke boetes ook worden uitgebreid tot de zgn. minnelijke schik king. - Het wezen van de gevange nis is dat mensen die mis drijven plegen er in worden opgesloten. Dus is het nog al normaal dat men de no dige middelen moet voor zien, zowel inzake infra structuur als inzake perso neel, om het gevangeniswe zen efficiënt zijn opdracht te laten uitvoeren. Maar men kan daarvoor niet ho pen geld blijven vragen zonder een beleidsvisie voor te leggen, welke straf fen men wil opleggen en wie men in de gevangenis wil opsluiten. Er moet dus een klaar antwoord komen op vragen als: blijven we vandaag getui gen van Jehova die leger dienst weigerden in de ge vangenis opsluiten? welk beleid zal worden gevoerd t.a.v. drugverslaaf den? behouden we het stelsel van vervangende gevangen isstraf of zoeken we een an dere manier om de niet be taalde boeten te innen? hoe kunnen we de voor lopige invrijheidstelling ob jectief laten beoordelen i.p.v. ze over te laten aan de discretionaire beslissing van de Minister van Justi tie? kunnen buitenlanders die niet in België wonen en in ons land worden veroor deeld hun straf niet beter in eigen land uitzitten? (voor delen qua bezoek e.d.) zijn de korte gevangenis straffen nog wel nuttig en kunnen we ze niet beter vervangen door sociaal rechtvaardige boetes? vermits het principe van het afschaffen van art. 53 van de wet op de jeugdbe scherming verworven is, moet op het vlak van de ge meenschappen (met name de Franse Gemeenschap), werk gemaakt worden van het inrichten van aangepas te, gesloten instellingen, waarbij minderjarigen niet meer in de gevangenis moe ten worden opgesloten. Het antwoord op deze vragen moet leren hoeveel plaatsen in de gevangenissen we werkelijk nodig hebben. Dat laat toe om te beslissen welke de reële behoeften aan infra structuur en personeel zijn. - Het blijft van het grootste belang de toegang tot het gerecht te waarborgen en te verbeteren, ook voor de mensen met weinig geld. De rechtshulp moet dus worden verbeterd, niet al leen de procesbijstand maar ook het informeren en het advies verlenen aan de rechtszoekende. Dus moet men: een systeem uitbouwen al of niet met medewerking van de Balie, via de OCMW'S of via te creëren centra voor rechtshulp, voor juridisch advies aan de rechtszoekende; de mogelijkheid openen voor juristen van gespecia liseerde organisaties (huur dersorganisaties, verbrui kersorganisaties, milie uverenigingen,...) om hun leden te verdedigen voor de rechtbank; een regeling voor de ho noraria van de advocaat uitwerken, zodat hun cliën ten op voorhand zeer dui delijk weten aan welke kos ten ze zich kunnen ver wachten. een strikte controle van uitvoeringskosten en mo daliteiten van uitvoeren dringt zich op, zodat eens een vonnis gewezen, de kosten van uitvoering niet het belang van de zaak overschrijden en de onge lukkige schuldenaar niet nog verder in financiële moeilijkheden wordt ge bracht. Besluit Een meerjarenplan voor justi tie is noodzakelijk, maar kan niet enkel een vraag zijn naar meer geld. Er moet een ge rechtelijk beleid over ver scheidene jaren worden voor gelegd waarin duidelijk wordt aangegeven waar men naar toe wil. Hierboven zijn daar-/ voor enkele belangrijke ele menten aangegeven die de SP in het debat wil aanbrengen.

Voor Allen | 1993 | | pagina 5