Dossier: Sociale Zei veiligstellen en per Sociale Zekerheid ter discussie?? De toekomst nu voorbereiden!! 8-25 juni 1993 - «Voor Allen» Over de Belgische sociale zekerheid worden heel wat gemeenplaatsen gelanceerd: ze is te duur, ze komt bij de verkeerde mensen terecht, nog te veel mensen vallen door de mazen van het net en komen in armoede terecht enz... Maar is dit wel zo? Dank zij de sociale zekerheid telt België de helft minder armen in vergelijking met het Europees gemiddelde: 6% tegen 14%. Eén Belg op drie echter zou arm zijn zonder die sociale zekerheid! Slagen de uitkeringen bij ziekte, werkloosheid en de pensioenen er in de verworven levensstandaard van een werknemer te garanderen? Dit lukt volgens de cijfers vrij behoorlijk, behalve voor langdurige werk loosheid. Komen de uitkeringen terecht bij mensen die ze niet nodig hebben? Helemaal niet! Bijna 80% van de uitkeringen komen terecht bij mensen die anders arm zouden zijn. Enkel in de kinderbijslagen stellen zich vragen over de rechtvaardige toewijzing. De 10% rijkste Belgen neemt ruim 18% van de uitkeringen op. Het gaat tevens om de gezinnen die hun kinderen langer laten voortstude- ren en zo ook langer de hoogste kinderbijslagen beko men. Zijn we, Europees gezien, te duur? Buiten de kindebijslagen helemaal niet; we hangen ongeveer in de middenmoot. Opletten dus voor deze gemakkelijke oordelen. De SP wil ook voorde toekomst onze sociale zekerheid veiligstellen. Vandaag reeds weten wij dat wij meer sociale zekerheid zullen nodig hebben in plaats van minder. We gaan er dus samen voor moeten zorgen dat onze sociale zekerheid nog efficiënter wordt, dat misbruiken worden bestreden, dat de juiste keuzes worden ge maakt. Over de pensioenen, en meer bepaald over de mogelijk heden van de overheid om de pensioenrechten van de vandaag actieven naar de toekomst toe te honoreren, wordt heel wat twijfel gezaaid. T.a.v. de wettelijke pensioenen is een klimaat ge creëerd dat de onbetaalbaarheid van het wettelijk pensioen naar de toekomst toe als een vaststaand feit beschouwd. De SP beschouwt het als een plicht voor de regering om in dit domein te zorgen voor zo objectief mogelijke informatie zodat naar de toekomst toe duidelijke keu zen kunnen worden gemaakt ter beveiliging van het wettelijk pensioenstelsel. Uit een recente studie van het Planbureau komt ondubbel zinnig naar voren dat niet en kel het aandeel van de ouder en binnen onze bevolking sterk toeneemt, maar dat ook de pensioenuitgaven een steeds groter aandeel van de op zich groeiende sociale uit gaven voor hun rekening zul len nemen. Niettegenstaande de voor zichtigheid waarmede deze gegevens moeten worden be naderd en geïnterpreteerd en de gevoeligheid van deze re sultaten voor heel wat onze kere omgevingsfactoren, is de SP van oordeel dat het totaal onverantwoord zou zijn om voor deze problematiek zijn kop in het zand te steken. In tegendeel, een aktieve be wustmaking is nodig. Tijdig ingrijpen De SP verwelkomt de vergrij zing als een positieve maat schappelijke ontwikkeling. Onze samenleving moet zich hierop voorbereiden en aan passen. De problemen die zich hierbij stellen zijn ruimer dan enkel maar pensioenen. Het betrekt ook huisvesting, gezondheids preventie, verzorging- Een doeltreffende aanpak is enkel mogelijk mits een ge coördineerde politiek tussen de nationale, de gemeen- schaps- en de gewestregerin gen. Wat de pensioenen betreft steunt de SP de inspanningen van de minister van pensioe nen om een discussie op gang te brengen met alle betrokke nen en aldus de aanzet te ge ven en een begin te maken van een toekomstgericht pensio- enbeleid met als prioritaire doelstelling het veiligstellen van de wettelijke pensioen voorzieningen. Het wettelijk pensioen: de eerste prioriteit Zonder overhaasting maar ook zonder dralen moet werk worden gemaakt van een al lesomvattend en grondig on derzoek van de Belgische pensioenvoorzieningen. In eerste instantie zullen de wettelijke pensioenstelsels worden onderzocht. Niet alle pensioenstelsels kunnen op dezelfde wijze worden benaderd. Ieder van onze drie voornaamste stel sels (werknemers, privé-sec- tor, ambtenaren en zelfstan digen) is vanuit een verschil lende historische achtergrond ontstaan en heeft over een kortere of langere termijn een eigen dynamiek ontwikkeld. Aan de specifieke kenmerken van de drie stelsels zal derhal ve ook niet kunnen worden voorbij gegaan wanneer de toekomst en de leefbaarheid van de stelsels worden onder zocht. Een bijzondere aandacht zal ook uitgaan naar het vraag stuk van de pensioengerecht igde leeftijd. Op Europees vlak is België de enige lidstaat die werk heeft gemaakt van een flexibele pensioenleeftijd, althans in de werknemersregeling. Dit moeten samen met een gron dig en niet bevooroordeeld onderzoek over de geleidelij ke uittreding uit de arbeids markt worden bekeken. De discussie over de toekom stige financiering van de wet telijke pensioenen, moeten worden gesitueerd binnen het sociaal zekerheidsstelsel in haar geheel. Dit betekent o.a. dat wij vra gen moeten stellen over de interne bijdragestructuur. Ook willen wij de vraag naar het zoeken van nieuwe finan cieringsbronnen voor de so ciale zekerheid niet uit de weg gaan. Deze discussie is al jaren oud maar werd in hoofdzaak ge voerd met het oog op tewerk stellingseffecten. De tijd is nu Een alles omvattend en grondig onderzoek van de Belgische pensioenvoorzieningen met aan dacht voor de pensioengerechtige leeftijd

Voor Allen | 1993 | | pagina 8