fSP FEDERAAL AKTIEF Wetenschappelijke milieuboottocht op de Dender VOOR ALLEN 2-26 augustus 1994 - «Voor Allen» Door het onverwacht verhinderd zijn van Milieuminister Nor- bert DE BATSELIER, gaf Freddy VAN DEN BOSSCHE, Kabi netschef van de Milieuminister een toelichting by het Dender- beleid. Freddy VAN DEN BOS SCHE, Kabinetschef van Mi lieuminister Norbert DE BATSELIER heeft tijdens een wetenschappelijke milieuboottocht op de Den der een overzicht gegeven van de voornaamste uitgevoerde en op stapel staande investe ringen m.b.t. de sanering van het Denderbekken. VAN DEN BOSSCHE wees hierbij op de noodzaak de rio leringsgraad in het Dender bekken te verhogen. De ge middelde rioleringsgraad in het Vlaamse gedeelte van de Dender bedraagt weliswaar 84%, maar dit betekent dat nog altijd 54.300 inwoners van de 332.400, die in het Dender bekken lozen, niet zijn aange sloten op een riool. Deze ge middelde rioleringsgraad zegt echter niet alles over de kwali teit van de zuivering. Slechts 12% van de rioleringen mon den momenteel immers uit op een zuiveringsinstallatie zo dat in feite slechts het afval water van 39.400 inwoners momenteel wordt gezuiverd. Dit illustreert nog veel duide lijker de achterstand in het Denderbekken. Gewestelijke investeringen Om hieraan op korte termijn te sleutelen werd aan Aquafin door het Vlaams gewest een enorm investeringsprogram ma opgedragen. Zo worden voor de periode '91-'99 niet minder dan 200 investerings projecten voor een geraamd bedrag van 5,5 miljard (exclu sief BTW) uitgevoerd. Hij beklemtoonde dat de ef fecten van deze projecten pas concreet zullen worden na uitvoering en dat men bijge volg goed voor ogen moet houden dat de realisatie van deze bovengemeentelijke in frastructuur tegen 2002 pro gressief zal gerealiseerd wor den. De weg is dus nog lang en de budgettaire inspanningen enorm maar de maximale op timalisatie van deze infra structuren is dan ook een ab solute must. Hij wees er ook verder op dat deze inspannin gen fraaie resultaten zullen opleveren aangezien de uit voering van de investeringsprogramma's '91 tot '95 de impact van de huis houdelijke lozingen met 43% zullen verminderen en nog eens met 14% met de uitvoe ring van de investeringsprogramma's '96-'99. Gemeentelijke rioleringspolHiek Via de realisatie van de aan sluitende rioleringen moeten de gemeente de volgende ja ren op hun beurt de nodige inspanningen leveren om de resterende 25% vuilvracht- vermindering te realiseren, die op de Gewestelijke zuive ringsinstallaties kan worden aangesloten. Van Den Bos sche betreurde dat in het ka der van de bijzondere gewest- bijdrage voor '94 en '95 inmid dels slechts een beperkt aan tal dossiers werden ingediend en dat deze uiterst beperkte gemeentelijke rioleringsin spanning schril afsteekt te genover de grote gewestbij- drage. Hij beklemtoonde dat de Dendergemeenten hun ver antwoordelijkheid zullen moeten opnemen om de be staande en geplande zuive ringsinfrastructuur maximaal te doen renderen. De Kabinetschef liet alvast weten dat Vlaamse Milieu Maatschappij (VMM), die de duidelijke scheidingslijn tus sen gemeentelijke en gewes telijke verantwoordelijkheid definieerde in de investeringsprogramma's, de opdracht gaf deze verant woordelijkheid in duidelijke overzichtskaarten te vertalen zodat de opdracht van de ge meenten zwart op wit worden aangegeven. Landelijke zuivering Naast de uitbouw van de ge westelijke en gemeentelijke zuiveringsinfrastructuur blijft uiteraard de sanering van een verspreide vervuiling als er fenis van het gebrekkig ruim telijk beleid bestaan. In het Denderbekken betekent dit dat zo'n 16,5% van de bevol king niet zal of kan worden aangesloten op de zuiverings installaties. Van Den Bossche maakte bekend bereid te zijn in het kader van de gewestelij ke rioleringsbijdrage in 1995 een aantal pilootprojecten te lanceren. Concreet wordt voorgesteld om de gemeenten toe te laten projecten uit te werken voor zuivering ter plekke (in situ) mits deze pro jecten 100 a 300 effectief aan gesloten inwoners beogen, de aangesloten inwoners hun af valwater via een septische put leiden, de gemeenten de rio lering maximaal gescheiden aanleggen en het zuiverings systeem via plantenzuivering beoogt. Voor alle overige verspreide woningen in landelijke gebie den zal de sanering er in be staan de verplichte voorbe handeling via een septische put op te leggen en aan werk ingsvoorwaarden te onder werpen. AWP-2 voor het Denderbekken De voorbije weken heeft de VMM haar Algemeen Water zuiveringsinfrastructuur Plan nota voor het Denderbekken ter discussie gesteld en werd de milieuminister inmiddels een volumineus bundel advie zen overgemaakt. Deze zullen door DE BATSELIER tesa- men met het AWP-2 Den- der-Mark voor advies worden overgemaakt aan de SERV en MINA-raad. Van Den Bossche verduide lijkte dat op basis van deze adviezen het maatschappelij ke debat ook in de andere be kkens zal worden verdergeze- ten en uiteindelijk tot de nodi ge conclusies zal leiden inzake vergunnings- en investerings beleid. Hij aarzelde niet de voorgestelde saneringsprogramma's het uur van de duidelijke keuzen te noemen. Van Den Bossche onder streepte geen ecologisch pa radijs te willen bouwen op een economisch kerkhof, maar eveneens dat de tijd van vrij blijvende keuzen voorbij is. De huidige toestand van de Dender is zeker niet dender end. De fysico-chemische kwaliteit is over de volledige loop slecht (in de bovenloop) tot zeer slecht (in de beneden loop). In de periode '89-'92 werd wel een algemene kwali teitsverbetering aan de taal grens vastgesteld. In tegenstelling tot wat vroe ger werd gesteld blijft het Waalse Gewest zeker niet achter inzake saneringsbe- leid. Er blijft echter ook daar nog een lange weg af te leg gen, in het bijzonder wat de sanering van de steden Edin- gen en lessen betreft. Tussen Geraardsbergen en Ninove is er een algemeen kwaliteitsverbetering vast te stellen, waarbij vooral de in gebruikname van de gereno veerde zuiveringsinstallatie te Geraardsbergen sedert 1991 een positief effect geeft. Vanaf Ninove is de kwaliteit slecht. Afwaarts Animalia is sedert de ingebruikname van de zuiveringsinstallatie wel een licht kwaliteitsverbete ring vastgesteld in 1993. Vanaf Aalst is de kwaliteit zeer slecht. De fysico-chemi sche kwaliteit wordt vooral negatief beïnvloed door de lo zingen van het industrieter rein te Erembodegem, dat zal aangesloten worden op de zuiveringsinstallatie van Lie- dekerke. Globaal is er ten opzichte van 1989 wel een drastische verbe tering merkbaar. De verdere verbetering wordt echter zwaar gehypothekeerd door de resterende zware lozingen. Hier dient dus gewacht te worden op de eerder vermel de realisatie van koliektoren Maatschappelijke zetel Houtmarkt 1 - 9300 Aalst (tel. 053/7051.51) Administratie-Publiciteit De Malanderplaats 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.4850) Redactie Houtmarkt 1 - 9300 Aalst De Malanderplaats 7 - 9600 Ronse Verantwoordelijk Uitgever Chris VANCOPPENOLLE (Federaal Secretaris) Hoofdredactie Freddy VERKRUYSSEN (Adjunct-Federaal Secretaris) Redactiesecretaris Jonny LAMPENS Teksten Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdragen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Genaamtekende bijdragen vallen volledig onder de verantwoordelijkheid van de steller. t

Voor Allen | 1994 | | pagina 2