Versnippering: oorzaak van verlies te Denderleeuw Harmoniënnieuws «Voor Allen» - 4 november 1994 - 13 De S.P. verloor te Dender leeuw een pak stemmen, en behoudt nog 8 zetels op 25. Het open partijbestuur boog zich over deze kwestie. Het stelde vast dat de versnippe ring tengevolge de misnoegd heid van een aantal ex-S.P.- ers grotendeels het verlies verklaart. De S.P. valt terug op haar uitgangsbasis van 1976 en wil opnieuw uit het dal. Hieronder volgt de be sproken en goedgekeurde analyse. De Versnippering De versnippering werd moge lijk door de interne disputen, waardoor S.P.-mandatarissen van 2de orde een hoofdrol konden en mochten spelen. Een gemeente in dergelijke omstandigheden besturen - en bovendien met een nipte meerderheid van 13 op 25 - was niet te doen! Zeker na de intrede in de gemeenteraad van M. De Zitter. De kopmannen werden voor al in eigen rangen (aan)ge- pakt, onmiddellijk vanaf ja nuari 1989. Bovendien werden op onze lijst in 1988 21.557 voorkeur stemmen (8 bolletjes) (t.o.v. 10.183 (4 bolletjes) in 1994. Iedereen deelt in de klappen van deze manier van stem men. Vanaf 1/1/1989 werd individu eel de volgende verkiezing van elke S.P.-mandataris voorbereid, de geschiedenis van de S.P.-Denderleeuw sinds 1968 indachtig. Boven dien werd te weinig weerwerk via eigen pers en publicaties geboden, enkel via het info blad en beperkt in de dagbla den kwamen de S.P.-manda- tarissen aan bod. De steun aan de loketten van een nevenorganisatie was zwak. Het F.C.-dossier werkte als een meteoor die insloeg op de S.P.-burcht, om een intern dispuut met een eenvoudig slogan te kunnen voeren: voor of tegen Standaard! Vergeten we niet dat we sinds septem ber 1992 bestuurden met een minderheid (affaire M. De Zitter). We konden niets doen aan de tewerkstelling en moesten compromissen ma ken met oppositie - VU (sporthal, vermindering af- valstoffenbelasting) en CVP (F.C.-dossier) om de begro tingen '93 en '94 te kunnen goedkeuren. De S.P. offerde hierbij een stuk profiel op, om de gemeente bestuurbaar te houden. De VLD De versnippering uit zich in het resultaat van de VLD. Jean Van Der Weeën haalt 650 stemmen (waarvan een paar honderd S.P.-stemmen) en bezorgt de VLD de over winning 2 zetels). De VLD als «kleurpartij» wint dus niet. De bijdrage van de VLD-kop- man in het succes is beperkt. Als Senator die deel uitmaakt van de Nationale oppositie, weet hij toch, door tijdelijke tewerkstellingen bij federale eenheden socialistische families te strikken. Boven dien weet hij zijn pers (Het Laatste Nieuws) te verzorgen. Door met ons coalitie te vor men en door zijn schepen ambt van onderwijs, worden aanstellingen in het gemeen telijk onderwijs, gezien als uit sluitend 'liberale' aanstellin gen. Als het mislukt, zijn het socialistische beslissingen. Gembel De versnippering tegenover Gembel is het MEEST schrij nend. Gembel haalt 462 stem men, waarvan zeker 400 socia listische kiezers. Stemmen op Gembel had echter geen pers pectief, bleek nutteloos. Ze haalden immers GEEN zetel. De opkomst van DAENS Wat als een verrijking van de progressieve beweging kon worden gezien, bleek een boe merang van de verdere ver snippering, en werd een ver lengingstuk van een intern dispuut (De Bie,..,). De S.P. werd officieel nooit betrok ken in gesprekken terzake en het partijbestuur van decem ber '93 besliste als S.P. op te komen en geen kartel te vor men. De S.P. verloor de negende zetel t.o.v. de tweede zetel van DAENS met 211 stemmen. Het Vlaams Blok enigszins afgeblokt We moeten de aanwezigheid van het zwarte Blok dulden in de nieuwe gemeenteraad. De kandidatuur van Frans Cop- pens, als lijstduwer was welis waar laattijdig, maar werd di rect positief onthaald, waar door het zwarte blok werd ge counterd. De opvolging van Frans Coppens als vertrou wensman in Iddergem en van de Senioren (en sociaal-ver zekerden) dient dus ernstig voorbereid. Het weze theorie, maar toch indien we 781 stem men minder verloren, haal den we 10 zetels en de CVP slechts 9. Al deze elementen zijn oorza ken van het verlies. De partij valt eigenlijk terug op haar uitgangsbasis van 1976! Bovendien moeten wij nu op boksen tegen 2 parlementai ren, die gelukkig niet verder doorbreken! Had het niet kandidaat lopen van bepaalde gewezen man datarissen het verlies voor de partij zelf kunnen beperken? Of zou het lijstlopen van deze alleen de persoonlijke naam- stemmen verder afgekalfd of verdeeld hebben? Alleszins betreuren we de tegenwer king tijdens de verkiezings- kampagne. Bedenkingen bij een nieuwe strategie Gemiste kansen? Kunnen we de versnippering tegengaan door de kandida ten die hun heil ergens anders beproefden opnieuw binnen te halen? Omwille van de geloofwaar digheid van de politiek kan dit niet. We hebben gekozen voor een S.P. waarvan de kandidaten beantwoorden aan een soci aal-democratisch profiel. Mensen die solidair op een lijst willen staan, die zich kun nen neerleggen bij de besluit vorming in het kader van 1 S.P.-afdeling en bestuur. We beschikken over een basis van trouwe kiezers 30%). We kunnen veronderstellen en/of hopen dat we 5% kie zers snel kunnen terugwinnen (Gembel, deel VLD). Op de provincielij st werd trouw so cialistisch gestemd. Georges Couck haalde daar 2.215 stemmen tegenover 1.284 op de gemeente. De versnippering leidde er toe dat we onvoldoende op ons programma werden be oordeeld: - onafhankelijke milieuraad, milieubeleid, Wellemeersen, Dender, Animalia,... - openbaarheid van bestuur, inzage collegeteksten, com missies, hoorzittingen, ad viesraden - nieuw gemeentehuis - vele dossiers openbare wer ken werden opgebouwd, waarvan slechts een deel is af gewerkt - gezonde gemeentelijke fi nanciën. - 24u./24u.-permanentie van de politie. - sociaal beleid en OCMW Tegen de hypocriete opposi tie van de CVP werd onvol doende weerwerk geboden. De schande van de Steenweg, de brug over de Dender (Thontlaan-N208), het niet- realiseren van de Dender- bruggen te Huissegem, zijn ah lemaal dossiers van CVP-mi- nisters, waarvoor de CVP op gemeentelijk vlak de socialis ten aanviel. De toekomst De S.P. is nu de enige valabele vooruitstrevende oppositie partij, het enig alternatief dat het ingezette beleid vanuit de oppositie moet realiseren. Breuken met het gevoerde be leid zullen vlug duidelijk wor den: structuurplan, Welle meersen, Animalia, Aeme- linckx,... Een deel van onze realisaties moeten nu afgedwongen wor den vanuit de oppositie: ver keersplan, tweede fase ge meentehuis, containerpark, jeugdwerkbeleidsplan, roton de De Naeyerstraat, Herin richting Hoogstraat, Steen- veldlaan, recreatiepark Welle en Iddergem,... Ons gefundeerd verkiezings programma was een uitvloei sel van het begonnen werk. Vandaar onze slogan: 'Het begonnen werk verder zetten'! De nieuwe meerderheid is nipt (14/25). Het gonst al van de ontevre denheid. Er zijn meer gega digden dan schepenzitjes. Onze verkozenen zijn even wichtig verdeeld over de deel gemeenten: 2 Iddergem - 2 Welle - 4 Den derleeuw. In het nieuwe college zal ex- Vermeylenfonds Zottegem Op vrijdag 18 november orga niseert het Vermeylenfonds Zottegem een voordracht over de «Nieuwe wet op de echtscheiding». Spreker is Mr. Dirk VAN HERZEELE. De voordracht heeft plaats in de zaal Braems, Stationsplein te Zottegem en begint om 20 uur. Toegang 50 frank. Vorige zaterdag 29 oktober was er het jaarlijkse Herfst- eetfestijn van 'Hand aan hand' in het IBSO-kasteeltje te Hofstade. Zoals dat sedert jaren het ge val is was dezelfde ploeg vrij willigers weer op post om het geheel tot in de puntjes te ver zorgen. Na een mogelijk aperitiefje echt «maison», en fijn kwam er een «minestrone» op tafel: veel verse groenten met een overwicht aan «pommo d'orro» ofte tomaten zoals dat in Italië opgediend wordt. Als hoofdgerecht was er een braadschotel met fijn var kensgebraad en schitterende rosbief met sauzen naar keuze en knapperige frieten. Een lekkere faluintjeskoffie kwam aangerukt zodra men er om vroeg en ronde het geheel mooi qf. De schare getrouwe aanwezi gen was dit jaar wel uitgedund door het bar slechte weer, maar wie gekomen was be- kloeg het zich niet en was vol lof over de maaltijd. Het zal echter nodig zijn voor ons vol gende eetfestijn in mei meer publiciteit te maken zodat wie nu niet kwam wegens het slechte weer dan zal kunnen komen eten op het terras in de gepaste lentesfeer. Dan aan al wie gekomen is en men mag hopen dat zij hun ervaring zullen verder vertel len en zo het aantal deelne mers zullen doen aangroeien volgende maal. Maar al die hard werkende vrijwilligers mogen toch eens Welle sterk doorwegen (Ee- man, Van Der Poorter, Van Der Hoeven, De Mesmae- ker,...) Ex-Denderleeuw, (de deelge meente met 12.000 inwoners) en ex-Iddergem zullen in het nieuwe bestuur slecht of on der-vertegenwoordigd zijn. Onze jonge en vrouwelijke kandidaten hebben goed ge presteerd. We mogen niemand van de nieuwe kandidaten verliezen. Iedere kandidaat moet vanuit een objectieve evaluatie ge vraagd worden voor O.C.M.W.-mandaten of man daten in de adviesraden. De nieuwe strategie dient ge bouwd op basis van de oprich tingvan 1 afdeling Denderlee uw. SW Geraardsbergen De SVV-afdeling Geraards- bergen-Centrum nodigt al haar leden uit op de algemene ledenvergadering van zondag 13 november 1994 om 15 uur in de zaal Marbol (Volks huis), Markt 15 te Geraards bergen. Er is koffie en gebak voor ie dereen gratis. Iedereen is har telijk welkom. in het zonnetje gezet worden. We gaan ons deze maal beper ken tot de muzikanten onder hen; de anderen komen een volgende maal aan de beurt. Als eerste vernoemen wij dan Victor Bascour die instond voor het bakken van de frie ten en bovendien nog een handje toestak bij het klaar maken van de schotels die Laurent Maesschalk na al dat vlees te hebben gesneden voorbereidde. Voor de dranken zorgden Jurgen Van de Winkel, Luc De Bundel en Peter Ringoir. Frangois Van Den Bergh on ze chef en Koen Bogaerts dienden de dranken op. Mare Van der Schueren was «duvel doet al» en hielp ook zondag bij de opruiming. Maar dat is nog niet alles, een volgende maal vermelden we de be stuursleden en dan vooral de echte vrijwillige vrijwilligers die uit pure sympathie voor onze harmonie een ganse dag heel hard kwamen werken. Op de thans zeer intens bijge woonde herhalingen wordt het volksconcert van zaterdag 12 november in de stadsfeest zaal ingestudeerd. Het be looft een fijn concert te wor den met moderne en populai re muziek. De muzikanten ho pen dat U er zal zijn en er worden een aantal leuke ver rassingen voorzien voor het publiek. Wij hopen U op dit concert te mogen begroeten. Cumgra NOSALIS

Voor Allen | 1994 | | pagina 13