Zelfstandig wonen voor motorisch gehandicapten te Denderleeuw Denderleeuwse socialisten in de oppositie laten hun sporen na 16 - 19 mei 1995 - «Voor Allen» Naar aanleiding van de plech tige eerste-steenlegging van dit sociaal bouwproject, waar bij aangepaste woningen voorzien zijn, die het zelfstan dig wonen van motorisch ge handicapten mogelijk maakt, ben ik zo vrij: enerzijds onze bouwmaatschappij en haar recente initiatieven voor te stellen, anderzijds inleidend en daarom fragmentair, de start van ons project 'zelfstan dig wonen' toe te lichten. De coöperatieve bouwmaatschappij voor Sociale Huisvesting Dewaco-werkerswelzijn Op 28 mei 1988 fusioneerden de twee bestaande sociale bouwmaatschappijen - (maat schappijen erkend door de Vlaamse Huisvestingsmaat schappij Breydelstraat 12 te Brussel). - DEWACO: Met maatschappelijke zetel te Aalst Rozendreef 159 Be heerder van 232 appartemen ten gelegen Rozendreef Aalst, verdeeld over 5 appar tementsgebouwen, met een reserve aan nog te bebouwen grond voor uitbreiding van 1 ha. - WERKERSWELZIJN: Met maatschappelijke zetel te Denderleeuw, Meiboomlaan nr. 9, Beheerder van 264 woongelegenheden, ttz. 156 woonhuizen en 108 apparte menten, deze woongelegen heden verspreid over de ge meente Denderleeuw. Deze vennootschap beschikt nog over een grondreserve van 10 ha. In totaal 296 woongelegenhe den voor sociale verhuring. De nieuwe vennootschap kreeg de naam mee: C.V. DEWACO-WER KERSWELZIJN, met maat schappelijke zetel: Leo De Bethunelaan nr. 84 Aalst. Het was de bedoeling om na de fusie over meer armslag te kunnen beschikken bij de sub sidiërende overheid. De nieuw opgerichte raad van bestuur bestaat uit: - als voorzitter dhr. Aimé GOOSENS, bijgestaan door de bestuurders. De nieuwe raad van bestuur is van meet af aan zeker niet bij de pakken blijven zitten: Ter illustratie kunnen wij tot op heden volgende verwezen lijkingen en initiatieven cite ren: Aalst: - omvorming tot 44 apparte menten: deel van oud St. Elisabeth-ziekenhuis (kor telings aanbesteding) - opbouw 14 appartementen langsheen de Sint Jobstraat (aanbesteding heeft reeds plaatsgehad - kortelings aanvang werken) - opbouw 42 appartementen Rozendreef (6° blok) kor telings aanbesteding (DOMUS FLANDRIA). Denderleeuw - Sociale verkaveling - 37 percelen open bebouwing (verkocht 1993) - Tweede sociale verkaveling ter studie 14 bouw gronden). - Opbouw 8 appartementen Azalealaan (reeds be woond 1993) - Opbouw 24 appartementen Focus-project Azalealaan (werken aangevat) eerste steenlegging 5/5/95 - (7 fo- cuswoningen). - Uitbreiding van Focus-pro- ject met 18 appartementen (5 focus-woningen) - pro ject ter studie. - Opbouw 12 appartementen langsheen Boriaustraat (plannen in opmaak). Dewaco-Werkerswelzijn Ons profiel is dus: Sociaal verhuren aan gezin nen met inkomens die gemid deld lager liggen dan bij de andere bouwmaatschappijen en toch dynamisch zijn en blij ven. Bovendien kan voor het eerst sinds vele jaren een sluitende resultatenrekening, gewone exploitatie, voorgelegd wor den. Zonder dat beroep kan gedaan worden op subsidies voor de vele huurverminder- ingen die we op basis van het inkomen van onze huurders moeten, maar graag en met overtuiging, toestaan. Door de inspanningen van onze bewoners, en door de solidariteit van de betere in komens onder onze huurders, is nu de toekomst van het soci aal huren in Denderleeuw en Aalst, in het algemeen en voor de bescheiden inkomens in het bijzonder, nog voor ette lijke decennia verzekerd. Projekt 'Zelfstandig Wonen' Sta me toe, nu enkele pioniers van het eerste uur van dit pro ject bij naam te noemen. De initiatiefnemers - Dewaco-Werkerswelzijn: John Vinck (zaakvoerder), Lucien Baeyens (bestuur der). - De Vlaams Federatie van Gehandicapten (Bond Moyson): Rita De Vos (Federaal Se cretaresse) - Centrum voor Maatschap pelijk Welzijn (Bond Moy son): Nancy Brijs (Sociaal Assis tente) - Focus Wonen VZW: Luk Demarrez (Bestuur der) - Gemeente Denderleeuw: Peggy Roggeman (Jeugd- funktionaris) - Ingrid, Johnny en vooral Mevr. M. Wellekens (moe der Johnny). De eerste persoonlijke con tacten dateren van begin 90. De startvergadering situeert zich eind 90, begin 91. Het eerste behoeftenonder- zoek werd georganiseerd met een schrijven van 7 februari 1991 van het toenmalig Colle ge van Burgemeester en Sche penen van Denderleeuw. (Profetisch: 'Hierbij dient echter opgemerkt dat mo menteel nog geen woningen ter beschikking zijn, maar in dien hiervoor een noodzaak blijkt te bestaan zall het ge meentebestuur een aanvraag tot vergunning indienen...'). De toenmalige bevoegde Mi nisters J. Lenssens en L. Walt- niel bogen zich toen voor het eerst over het dossier. Eén lange lijdensweg. De eerste doorbraak was de erkenning van het project 'zelfstandig wonen' voor ge handicapten, na lobbywerk van o.m. de VFG en Luk De marrez. Het loswerken van overheids steun via de streekmanagers in het kader van de projecten impulsgebieden (geld KS) was een parallelle stap. Hier zal immers tewerkstelling mo gelijk worden voor een tiental medewerkers; Luk, we zouden ook enige in dianenverhalen kunnen op hangen van onze stappen die we ondernamen om toch maar voldoende financile steun te vergaren en om ons project van de grond te krij gen. Finaal kwam er de morele en daadwerkelijke steun van de nieuwe Minister van Huisves ting: Norbert De Batselier en zijn Kabinetsmedewerkers (B. Forier,...). Deze steun is doorslaggevend geweest. De prioriteiten die de Vlaam se Huisvestingsmaatschappij goedkeurde t.a.v. projecten van zelfstandig wonen en het feit dat deze prioriteiten in overleg met de Voogdijmini ster ook uitgevoerd werden, heeft ons project hier in Den derleeuw mogelijk gemaakt. U mijnheer de Minister en al len die ons hielpen, wil onze bouwmaatschappij vandaag oprecht danken. Rudy DE LEEUW Boriaustraatherwaardering, 12 nieuwe sociale woongelegen heden. Azalealaan (Hemelrijk)42 nieuwe appartementen, waarvan 12 aangepaste woningen, die zelfstandig wonen voor gehandi capten mogelijk maakt. Het nieuwe gemeentehuis wordt voltooid met een tweede faze. x

Voor Allen | 1995 | | pagina 16