Huldiging Frons (oppens, ere-schepen CVP toont haar ware gelaat in OCMW Denderleeuw Afscheid van Marcel Verbraekel «Voor Allen» - 19 mei 1995 -17 Ere-schepen Frans Coppens voorstellen lijkt op het eerste zicht een nogal gemakkelijke opdracht. Allicht heeft U ook eens beroep gedaan op Frans vooral ter gelegenheid van een oppensioenstelling van Uzelf, van een familielid of van een goede vriend. Nage noeg iedereen in de zaal kent Frans Coppens. Precies daarom is mijn op dracht moeilijker gebleken dan verwachtwat te vertel len over Kameraad Coppens. Iets over zijn buitengewoon dienstbetoon, over zijn niet- aflatende ijver, over zijn on beperkte inzet vertellen lijkt mij niet relevant. Dat weet - ik zou zeggen - het kleinste kind in de gemeente. Waar over U dan wel iets meede len Frans Coppens werd op 1 fe bruari 1935 te Iddergem gebo ren als tweede zoon in het ge zin van Philemon Coppens en Madeleine Vercammen. In dit gezin zal Frans het streven naar rechtvaardigheid en het gevoel van solidariteit van jongsaf meekrijgen. Samen met zijn vier jaar oudere broer Jozef worden hem de socialis tische idealen bijgebracht. Lager Onderwijs genoot Frans in de gemeenteschool van Iddergem. Op 11-jarige leeftijd trok hij naar de Ecole Moyenne te Ninove waar hij de Grieks-Latijnse afdeling volgde. Daar, vertelde hij mij, schreef hij voor het eerst met een pen en met inkt. Tot dan was het schrijven in Iddergem gebeurd met lei en griffel. (Vooral het weer proper wrij ven van de beschreven lei was een «pullover-verslijtende» bezigheid). Van zijn toen ont stane liefde voor het schoon schrift, hebben wij allemaal wel eens een voorbeeld gekre gen. Frans heeft, denk ik, zeer wei nig gebruik gemaakt van de schrijfmachine. Tot de dag van vandaag geeft hij er de voorkeur aan zijn briefwisse ling in dat mooie en zeer goed leesbaar handschrift te ver zorgen. In 1950 trok hij voor het afmaken van zijn hoger middelbare studies naar het K.A. van Aalst. Nadat hij zijn humaniora had afgewerkt, begon hij zijn loop baan in overheidsdienst. Doch amper één maand werk te hij bij het Bestuur der Post- checks te Brussel of hij werd opgeroepen om zijn militaire dienst te vervullen. 18 maan den heeft hij gedaan als reser ve-officier. Later vervulde hij al zijn wederoproepingen of «kampen» tot de graad van reserve-commandant. Vervolgens keerde hij in 1956 terug naar de Postchecks waar hij bleef tot 1963. In dat jaar stapte hij over naar het toenmalig Ministerie van Middenstand Rijksdienst voor Pensioenen. Zo heette dat toen. Hier bleef hij wer ken tot de datum van zijn op pensioenstelling op 28 fe bruari 1995; hier heeft hij zich een reputatie verworven en heeft hij zich ontwikkeld tot een deskundige op het gebied van pensioenen en sociale ze kerheid. Ik dien er op te wijzen dat Frans in 1959 in het huwelijks bootje stapte met Irène De Taeye, die hem al die jaren terzijde stond. In het huwelijk werden twee kinderen gebo ren Rudy en Ann. En van daag zijn Frans en Irène de trotse grootouders van twee flinke kleinzonen. Ik heb reeds even verwezen naar het sociaal engagement van het gezin van Philemon en Madeleine Coppens en het lag voor de hand dat Frans in de voetsporen van zijn vader zou treden. Vader Philemon was kandidaat voor de B.S.P. bij de verkiezingen van 1946. Dit was een uiterst moedige daad in het landelijke en con servatieve Iddergem waar zoals op vele plaatsen in Vlaanderen, de macht betwist werd door twee katholieke lijsten met name de lijst K.V.P. (progressieve katho lieken en andersgezinden) en de lijst Gemeentebelangen (de conservatieve katholie ken). Mo, zoals Philemon ge noemd werd in Iddergem, luk te het niet een zetel in de wacht te slepen. Pas in 1958 werd een socialist in Idder gem in de gemeenteraad ver kozen het was onze diep be treurde vriend Louis Van Waeyenbergh die deze zetel bezette. Toen bij de gemeenteraads verkiezingen van 1964 deze zetel nipt verloren werd, was men van oordeel dat nieuws en vooral jong bloed in het partijbestuur diende opgeno men te worden. Het was op dat ogenblik dat Frans Cop pens officieel toetrad tot het partijbestuur en dat een nieu we tijd voor Iddergem en voor de socialistische beweging al daar begon. Inderdaad in 1965 werd het eerste Groot Bal gehouden en de daarop volgende jaren werden vele grote vedetten naar het kleine Iddergem gehaald. Deze in spanningen resulteerden in een fantastische kiesoverwin- ning in 1970, toen de B.S.P. 3 van de 9 zetels in de wacht sleepte. De K.V.P. behaalde er 2 en de lijst gemeentebe langen slechts 4, zodat er met de K.V.P. een coalitie werd gesloten, waarvan Frans Cop pens als Burgemeester de lei der werd. Zes jaar lang was Frans Burgemeester en zijn naam en faam was toen in het hele Vlaamse land bekend. In 1976 kwam er evenwel de fu sie waardoor Iddergem zijn zelfstandigheid verloor en deel ging uitmaken van de ge meente Denderleeuw. Wij weten allemaal hoe de Verkiezingen van 1976 en 1982 afliepen. Als grootste partij werden wij tweemaal naar de oppositie verwezen. Als ge meenteraadslid maar vooral als kabinetsmedewerker, bleef Frans zich onverdroten inzetten voor zijn medebur gers. Bij de verkiezingen van 1988 hadden wij opnieuw wind in de zeilen, onder meer door de prachtige score van Frans wat het aantal voorkeurstemmen betrof, en konden wij een coa litie aangaan met de toenma lige P.V.V. Als schepen van Sociale Zaken drukte hij mee zijn stempel op de socialisti sche uitbouw van onze ge meente. Na 25 jaar dienst in het belang van al zijn medemensen heeft Frans besloten zich terug te trekken en met rust te gaan, om aldus op zijn beurt de mo gelijkheid te geven aan, wat hijzelf zo vaak noemde, nieuw en jong bloed in het partijbe stuur en in de gemeenteraad echt actief te kunnen zijn. Frans Coppens SW Geraardsbergen Het bestuur van de SW Ge raardsbergen-Centrum no digt al zijn leden uit voor het bijwonen van het traditioneel «Moederfeest» op zondag 28 mei 1995 om 15 uur in de zaal «De Marbol», Markt 15 te Geraardsbergen. Tijdens deze algemene leden vergadering zal er een voor dracht gehouden worden over «Rugklachten». Dit alles bij de degustatie van geurige koffie of cacao met gebak en muziek. Aan iedere aanwezige moe der wordt gratis een geschenk aangeboden. Natuurlijk is er ook een reu ze-tombola. Deelname in de kosten be draagt 100,-frank voor leden en 50,-frank voor de kinderen. Verplichte inschrijving tot 25 mei 1995 bij de bestuursle den of in het Volkshuis. Belastingsaangiften te Nieuwerkerken De SP-afdeling Nieuwerker ken stelt zich ten dienste voor het invullen van de belastings aangiften 1995 op de volgen de dagen en uren in het kan toor «Bond Moyson», Maal- dreef te Nieuwerkerken - Woensdag 31 mei 1995 van 18 tot 20 uur. -Vrijdag 9juni 1995 van 18 tot 20 uur. Iedereen is welkom. Gelieve U te voorzien van de nodige documenten. Om te vermijden dat de enige officieel en tevens schriftelijk ingediende kandidatuur, ge steld door een SP-raadslid, zou moeten voorgedragen worden, laat de CVP haar ar rogantie zien. De feitenhet SP-raadslid draagt zijn kandidatuur tijdig voor om te zetelen in het Di rectiecomité van de afdeling Maatschappelijk Welzijn. Geen ander lid van de OCMW-raad doet dit. Pas te gen de zitting van 4 mei merkt de meerderheid dit op. In ex tremis, de minuten vóór het begin van de vergadering, wordt er gezocht naar argu menten om de gestelde kandi datuur teniet te doen. De voorzitter aan het woord de kandidatuur moest ingediend worden bij het bewuste direc tiecomité vóór 3 mei, het is nu 4 mei, we zijn dus te Iaat. Ik was trouwens ook kandidaat (geen enkel document van ge zien, noch op voorhand iets van gehoord). We dragen nie mand voor. Einde citaat. Lie ver niemand afvaardigen om Denderleeuw te laten verte genwoordigen in dit vrij be langrijk directiecomité dan er een SP-raadslid naar toe te sturen. Wordt dit de nieuwe stijl Is dit in aansluiting met de openingsrede van de voor zitter waarbij hij stelde dat de OCMW-raad als één geheel moet werken over de partijen heen Tot ons genoegen stelden we wel vast dat de andere fracties (ook de VLD) deze handeling niet wisten te waarderen. Trouwens zij werden niet eens van de CVP-taktiek op de hoogte gesteld. Of ligt de zaak helemaal an ders De enige echte voorzit ter wil misschien wel een open beleid voeren maar blijkbaar wil de andere voorzitter dit niet. Wie zit in de ban van wie Firmin Verbrugge ma 'Travaux SA' failliet gaat in 1991, een bedrijf waar hij gewerkt heeft als bediende en vakbondsafgevaardigde, is het voornamelijk door zijn in spanningen als vakbondsafge vaardigde, dat de werknemers hun laatste loon uitbetaald krijgen. Het lichamelijke lijden ten ge volge van zijn ziekte, belette hem echter niet nog al zijn energie te steken in de cam pagne van de SP Erpe-Mere tijdens de gemeenteraadsver kiezingen van 1994. Een maand lang was hij elke dag de baan op met zijn zoon Se- bastien. Het was opvallend hoe hartelijk de toen reeds doodziek^ ^fcymlhij mensen van alIeifiSfflWPII'Sng werd ontvangen. Hoe kon het ook anders Marcel zijn deur stond voor iedereen open Steeds, zelfs toen hij reeds jaren uit de ac tieve politiek was, ging hij tot het uiterste om iemand die j> probJcrt^JDi ïte-d te helpen. Marcel zijn TM.'tl w.as er een van sociale bewogenheid. Hij was een man van weinig woor den, maar bracht zijn socialis tisch ideaal in de praktijk respect voor andersdenken den, solidair zijn en elkaar wat vriendschap gunnen. Amper 52 jaar oud heeft hij ons verla ten. De SP Erpe-Mere zal hem nooit vergeten De Cooman Luc Op 14 april overleed Marcel Verbraekel. Het is een zware dag voor de socialistische be weging in Erpe-Mere. Marcel was zowel actief in de partij, als de vakbond en de mutuali teit. In 1968 richtte hij te Bam- brugge het socialistisch kla roen- en trommelkorps op die verschillende 1 Meivieringen opluisterde. Voor de fusie was hij het jongste lid van de Bambrugse gemeenteraad. Jarenlang was hij bode voor de Bond Moyson. Marcel heeft vele tegenslagen moeten verwerken. Nog geen dertig jaar oud kreeg hij zijn eerste hartaanval. Sindsdien is hij blijven sukkelen met zijn gezondheid. In 1985 kreeg hij kanker waardoor hij niet meer kon werken. Als de fir-

Voor Allen | 1995 | | pagina 17