Verkiezingscongres 14 mei 1995: Frank Vandenbroucke brengt verslag uit VOOR ALLEN Op de resolutiecommissie van 9 mei jl. werden zowat 54 amendementen op het oor spronkelijke verkiezingsma nifest aanvaard. Heel wat van deze amendementen hebben een belangrijke inhoud, en ik doe de waarheid zeker geen geweld aan, als ik zeg dat de resolutiecommissie ons pro gramma duidelijk aange scherpt heeft. Ik meen trou wens dat dat gezien de politie ke situatie van dit ogenblik meer dan terecht is: niet al leen staat enorm veel op het spel, maar na de gebeurtenis sen van de voorbije weken en maanden dient de SP mijns inziens de «lat» bij eventuele deelname aan regeringson derhandelingen hoog genoeg te leggen, opdat ook na 21 mei iedereen zou zien dat wij niets aan onze slagkracht ingeboet hebben. Met socialisten in de regering zal er in onze samen leving heel wat moet verande ren. Er staat inderdaad zeer veel op het spelde vraag of wij ons tegen het jaar 2000 zullen neergelegd hebben bij een blijvende massale werkloos heid, dan wel of wij opnieuw een perspectief kunnen bie den op werk voor iedereen die wil werken; de vraag of ieder een die gewerkt heeft - ook zij die het ongeluk hadden om tijdens hun loopbaan ziek of werkloos te worden - tijdens de volgende eeuw een vol waardig pensioen zal genie ten; de vraag of wij de genees kunde betaalbaar kunnen houden voor iedereen. En daarbij, en dat op korte ter mijn, de vraag of wij op een sociaal rechtvaardige manier de voorwaarden kunnen scheppen waarbij de Belgi sche Frank kan deelnemen aan de Europese Muntunie wanneer die tot stand komt. EMU en besparingen De resolutiecommissie heeft aan deze laatste kwestie een debat gewijd. Ik kan U zeggen dat men het eens is dat de arbeiders en de sociaal verze kerden in dit land er alle be lang bij hebben dat onze munt niet meer het slachtoffer kan worden van speculatiegolven tussen de dollar en de mark, tussen de Franse frank en de mark... maar integendeel vastgeklonken wordt aan een stevig Europees geheel. Maar de financiële sanering die daarvoor nodig is, zo stelt de resolutiecommissie uitdruk kelijk moet op een sociaal rechtvaardige manier tot stand komen. Wij zijn dus niet beschikbaar voor blind snoei- werk tijdens de volgende be grotingsronde. Wij willen in tegendeel dat de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen, en dat met name ook diegenen die over grote kapi talen beschikken hun duit in het zakje doen. Met 24,8 miljard heffingen op vermogens die nu bijkomend de sociale zekerheid voeden, is de deur van een effectieve belasting op grote vermogens op een kier gewrongen. Ik zeg U zeer duidelijk, en in naam van de resolutiecommissie, dat deze deur werkelijk open geduwd moet worden, indien de socialisten terug in de rege ring stappen. Ik denk niet, Voorzitter, dat wij van een re geringsonderhandeling kun nen terugkeren naar onze ba sis, zonder enstige en om vangrijke belasting op de gro te vermogens in ons land. Werkgelegenheid Zorgen voor werk is en blijft ook een enorme uitdaging. De resolutiecommissie is van oordeel dat de komende rege ring, en met name de Vlaamse regering, een uitgebreid investerings- en werkgelegen heidsprogramma moet opzet ten, om een werkelijke poli tiek van sociaal en ecologisch herstel te kunnen voeren. Er zijn zovele behoeften, waar mee zovele duizenden ar beidsplaatsen kunnen her schapen worden: de nieuwe Vlaamse regering moet daar werk van maken, en werkelijk omvangrijke programma's op het getouw zetten. De resolutiecommissie heeft ook verduidelijkt wat onze ambitie is inzake herverdeling van de arbeid. Arbeidsherver deling is een absolute nood zaak. Diegenen die denken dat de werkloosheid kan weg gewerkt worden zonder ar beidsherverdelingzijn de ech te utopisten. Natuurlijk weten we, en het staat nu ook uit drukkelijk in de tekst, dat een algemene en verplichte ar beidsduurvermindering met evenredig loonverlies, voor vele mensen en zeker voor mensen met lage inkomens, sociaal onaanvaardbaar is. De vrijwillige keuze voor arbeids duurvermindering moet ech ter voor iedereen mogelijk worden en vooral voor men sen met lage inkomens ook aangemoedigd worden, zoals b.v. reeds in het openbaar ambt gebeurt. Wat wij eisen, is dat het recht op een vier daagse werkweek voor die daarvoor kiest, stap voor stap veralgemeend wordt, ook in de private sector. Geef de mensen de vrijheid om hun arbeidstijd te kiezen, en de samenleving zal niet alleen gelukkiger zijn, maar veel meer mensen zullen aan de slag kunnen. Ik weet dat men over het mo gelijke impact van arbeidsher verdeling op vrijwillige basis sceptisch is. Ten onrechte! Uit een recente onderzoek over de Nederlandse arbeids markt (Praat en Vosse, Aan bod en benuttiging van deel tijdarbeid) blijft echter dat ruim 13% yan de Nederlandse mannen korter werken dan nu het geval is (met inlevering overigens) zou prefereren, terwijl 8% meer uren wil wer ken. Bij de vrouwen liggen de ze percentages op 14,5% ten opzichte van bijna 10%. Als de Nederlanders individueel allemaal echt zouden kunnen doen wat ze werkelijk willen inzake arbeidstijd en inko men, dan zouden er 90.000 volledige arbeidsjaren be schikbaar komen volgens dit onderzoek, wat overeenkomt met ongeveer 110.000 vrij te maken banen. De auteurs van deze studie doen overigens ook voorstel len om het onevenwicht tus sen laag- en hooggeschoolden bij arbeidsherverdeling te hel pen opvangen. Geef iedereen de vrijheid om echt zijn of haar arbeidstijd te kiezen: dat is de revolutie die we in onze maatschappij tot stand moeten brengen. En daardoor zullen ook in Vlaan deren tienduizenden mensen meer aan de slag kunnen. In het definitieve programma is ook een belangrijke passage ingelast over de kwaliteit van de arbeid. Ja, met ons kan ge sproken worden over flexibili teit in de economie. Maar on ze arbeidsmarkt is al bijzon der flexibel. Precaire arbeids situaties (die samengaan met steeds meer onderaanne ming, filialisering en opslit- sing van bedrijven, schijnzelf- standigen, contracten van soms zeer beperkte duur, enz.) en te veel ongecontro leerde flexibiliteit bedreigen het gezins- en sociale leven en daarmee de kwaliteit van het leven. Daarom moet de ar beidsovereenkomst van onbe paalde duur, met een duidelij ke vermelding van de arbeids duur, de uurroosters en de vaste bezoldiging, de norm blijven. Wij zeggen nu reeds zeer dui delijk dat wij noch de volgen de federale regering, noch de volgende Vlaamse regering ooit op hun lauweren zullen laten rusten inzake tewerk stelling. In het definitieve programma wordt bepaald dat de Partijvoorzitter de re sultaten van het tewerkstel lingsbeleid halverwege de ter mijn, d.w.z. binnen twee jaar, aan een Congres of aan een Raad zal moeten voorleggen. Gezondheidszorgen Fundamentele veranderingen zijn ook nodig in de organisa tie van onze gezondheidszor gen. Wij beseffen onvoldoen de hoezeer de ziekteverzeke ring, net zoals de pensioenen, een systematische solidariteit tussen de generaties inhoudt, die onvervangbaar is in een menswaardige samenleving, maar een vorm van solidari teit die ook onder toenemen de druk komt te staan. Inzake gezondheidszorg be vat de nieuwe tekst nu ook uitdrukkelijke verwijzingen naar noodzakelijke ingrepen op het vlak van de farmaceuti sche industrie, naar de nood zaak van democratische ver kiezingen voor de samenstel ling van de zgn. medico-mu- tualistische commissie, en naar de noodzaak om de zgn. «sociale franchize», een eer ste belangrijke sociale correc tie voor ernstige en langduri ge zieken die door deze rege ring gerealiseerd werd, uit te breiden, door er ook de rem gelden voor geneesmiddelen op te nemen. Ik zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om een en ander in een duidelijk per spectief te stellen. Ik ben van oordeel dat de vol gende regering zichzelf en de mensen een slechte dienst zou bewijzen, door bij de volgen de begrotingsronde, weer eens een lijstje te maken van 14 of 15 ad hoe «maatregelen» inzake gezondheidszorgen, die samen X miljard frank be sparingen moeten opleveren. Ik ken dat soort van lijstjes, en vooral het resultaat ervan. Wat zeker wordt uitgevoerd zijn verhogingen van remgel den voor patiënten. Wat sys tematisch wordt tegenge werkt en geblokkeerd door zeer machtige lobby's, dat zij die ingrepen die de farmaceu tische industrie voelt, ingre pen op het vlak van de hoog technologische en zware me dische apparatuur, of wijzi gingen in het betalingssys teem van de zorgenverstrek- kers. Onze gezondheidszorgen hebben een veel fundamente lere aanpak nodig. Ik ben van oordeel dat de vol gende federale regering zich inzake gezondheidszorgen sterker moet opstellen. Zij moet aan de medische ge meenschap en de verzeke ringsinstellingen een werke lijk nieuw contract voorleg gen, op basis waarvan funda mentele ingrepen in een reeks van mechanismen mogelijk moeten zijn. Ik geloof dat het mogelijk is om met de medi sche gemeenschap - waarin overigens de inkomensonge lijkheid bijzonder groot is, omdat jonge, beginnende huisartsen het zeer moeilijk hebben - dergelijk «contract» te sluiten, op voorwaarde dat men een geheel van proble men aanpakt (ook het over aanbod van artsen), en op voorwaarde dat diegenen met wie men onderhandelt aange duid worden op basis van de mocratische verkiezingen. Wat ons daarbij interesseert is een verbintenis vanwege de verstrekkers van de gezond heidszorgen, d.w.z. de artsen, Maatschappelijke zetel Administratie-Publiciteit Redactie Verantwoordelijk Uitgever Hoofdredactie Redactiesecretaris Teksten 2 - 19 mei 1995 - «Voor Allen» Houtmarkt 1 - 9300 Aalst (tel. 053/70Jl Jl) De Malanderplaats 7 - 9600 Ronse (tel. 055/21.4830) Houtmarkt 1 - 9300 Aalst De Malanderplaats 7 - 9600 Ronse Chris VANCOPPENOLIE (Federaal Secretaris) Freddy VERKRUYSSEN (Adjunct-Federaal Secretaris) Jonny LAMPENS Alle teksten dienen ten laatste op maandagmiddag de week van verschijning, op het secretariaat ingediend. De Hoofdredactie houdt zich ten allentijde het recht voor bijdragen in te korten of aan te passen, zonder aan de essentie van de tekst te raken. Cenaamtek ?nde bijdragen vallen volledig onder de verantwoordelijkheid van de steller.

Voor Allen | 1995 | | pagina 2