EDIT0RIAAL De grote uitdaging op 21 mei «Voor Allen» - 19 mei 1995 - 3 de ziekenhuizen, de rust- en verzorgingstehuizen, enz. dat zij doelmatiger zouden gaan werken. Eenvoudig samenge vat: er moet inzake gezond heidszorg voor iedereen ge noeg zijn, maar van niets te veel. - Meer doelmatigheid veron derstelt dat de werking van de zgn. medico-mut gron dig herzien wordt, evenals de tarievenstructuur die men vandaag hanteert. Zoals de tariefstructuur nu vastgelegd wordt door de me- dico-mutualistische commis sie en de Technisch Genees kundige Raad, houdt hij geen enkel verband meer met de reële prijs van de verstrek king, en werkt hij de ondoel matigheid in de medische sec tor in de hand. Om een voor beeld te geven: wie kan nu nog verantwoorden dat het hono rarium voor een hartoperatie voor de arts 80.000 tot 100.000 frank per hartoperatie be draagt, wetende dat men 3 tot 4 zo'n operaties per dag kan doen. Dit leidt niet tot een goede geneenskunde, wel tot overbetaalde hartchirurgen, tot veel te veel hartcentra om dat je daarmee geld kan ver dienen (30 in België, tegen over slechts 12 in Nederland en 40 in Duitsland) en tot een minder goede kwaliteit, want door het overaanbod van diensten krijgen de chirurgen te weinig patiënten, waardoor ze een deel van hun beroeps ervaring verliezen. Sommigen gebruiken de me- dico-mut voor particuliere be- langenverdediging: het is geen toeval dat chirurgische ingrepen goed betaald wor den, als men weet dat de lei ders van de strekking Wynen sinds jaar en dag chirurgen zijn... - Meer doelmatigheid veron derstelt dat de prestaties op een andere manier gefinan cierd worden: er moet een drastische vermindering doorgevoerd worden van de betaling per afzonderlij ke eenheid. Er moet min der betaald worden per pa tiënt, per prestatie, per lig dag. Wat nodig is, is abon nementshonorering voor huisartsen, praktijkhonore ring voor specialisten, een enveloppe per rustoord of RVT, het integreren van de technische prestaties in het basishonorarium van de arts... - Meer doelmatigheid veron derstelt een rationalisering van het voorschrijfgedrag, op alle vlakken: voorschrif ten voor geneesmiddelen, voorschriften voor medi sche beeldvorming, klini sche biologie, kine... Eén voorbeeld: in België heeft 70% van de patiënten die bij de arts buitenkomt een voorschrift voor vaak meerde re geneesmiddelen op zak. In Nederland bedraagt dat per centage slechts 30. De patiënt koopt nu al deze geneesmid delen tot meerdere eer en glo rie van de superwinsten van de farmaceutische industrie, terwijl dit leidt tot meer en meer uitgaven voor de ziekte verzekering (+6 mrd op twee jaar tijd), zonder dat de ge zondheidstoestand van de Belgen daarom beter is dan die van de Nederlanders. Zo wel de patiënt als de sociale zekerheid verliezen, terwijl de industrie met de winsten gaat lopen. - Meer doelmatigheid in de aanwending van het geld van de ziekteverzekering veronderstelt een structuur voor medische evaluatie. - Meer doelmatigheid veron derstelt echelonnering, en dus de inschrijving van de patiënten bij een vaste huis arts: wij mogen ons terzake niet opnieuw met een klui tje in het riet laten sturen, zoals helaas - ondaniks ons verzet - gebeurd is tijdens de vorige legislatuur. Het regeerakkoord moet ons daarover waterdichte ga ranties geven. - Meer doelmatigheid veron derstelt dat duurdere be handelingswijzen, bij ge lijkblijvende kwaliteit, kun nen vervangen worden door goedkopere. Waarom zijn er in België slechts 3% van de geneesmid delen generisch, terwijl dit percentage in de ons omring ende landen 20 tot 40 be draagt? Het antwoord is een voudig: omdat de lobby van de farmaceutische industrie vlakken wordt aangepakt: Het debat over de «numerus clausus» sleept reeds veel te lang aan, en het ontbreekt hier en daar aan essentiële moed. Het is toch duidelijk dat het aanbod van artsen te hoog is, en dat het medische beroep - en de ziekteverzeke ring - daardoor dreigen te ver loederen. Het is echt hoog tijd voor de federale regering en de gemeenschapsregeringen om tot beslissingen over te gaan. We moegen ophouden met palaveren daarover, maar iets doen. Maar tegenover dergelijke vorm van aanbodbeperking staat ook dat de RIZIV geen terugbetalingen meer moet doen voor artsen die een praktijk blijven uitoefenen na hun 65ste, en daardoor jonge artsen verhinderen van een praktijk uit te bouwen. We gaan toch geen jongeren ver hinderen om arts te worden door hen tegen te houden in een of ander selectieexa men... als 65-plussers daar door in hun plaats aan de slag kunnen blijven. Maar er is ook een andere vorm van overaanbod, die ons handenvol geld kost: de wild groei in de zware medische en medisch-technische diensten. Deze regering heeft morato ria doorgevoerd voor hartca- theterisatie-diensten, radio therapie, dialyse en zware chi rurgie. Dat wil zeggen dat er, het zou er nog aan mankeren, geen nieuwe diensten meer bijkomen. Maar er blijven er teveel bestaan: hun aantal moet verminderd worden. Dat laatste, ik weet het, is na tuurlijk totaal strijdig met de liberale gedachte. Het is niet toevallig dat in het meest libe rale gezondheidsbeleid ter wereld, in de VSA, de inplan ting van ziekenhuizen en de uitgaven voor gezondheids zorg totaal niet onder contro le zijn, waardoor de gezond heidszorg er twee keer zoveel kost als bij ons. Het liberale alternatief inzake gezondheidszorg is dus niet alleen «bedrieglijk eenvou dig» en «gruwelijk incohe rent», zoals Prof. Cantillon zegt in De Morgen van dit weekend. Liberaliseren en privatiseren zijn de slechtst denkbare raadgevers als we de werkelijke problemen in de gezondheidszorgen van mor gen willen aanpakken. Huurwetgeving De 10.000 nieuwe sociale wo ningen die we in 1992 beloofd hebben, zijn gebouwd of goedgekeurd, en bij de toewij zing van de sociale woningen moeten nu objectieve regels nageleefd worden in het voor deel van de mensen met de laagste inkomens, regels die ook streng gecontroleerd worden. Bovendien pleiten wij voor een nieuw program ma van verbetering van 10.000 sociale woningen. Maar er is méér nodig. De huidige huurwetgeving moet absoluut aangepast worden, en de resolutiecommissie be schouwt dat als een essentieel punt bij de onderhandelingen over het komende federale re geringsprogramma. In het ge amendeerde verkiezingspro gramma wordt ook duidelijk aangegeven wat onze priori teiten zijn: een betere be scherming tegen huurcon tracten van korte duur, eerlij ke huurprijzen op basis van objectieve criteria, een betere verdediging van zwakke (en daarmee bedoelen we met na me van OUDERE huurders, waarvoor de nieuwe huurwet m.i. een aparte extra-bescher ming moet voorzien), en het voorkomen van problemen rond de huurwaarborg. Ook is er dringend nood aan een re glementering voor kamerver- huur en studentenbehuizing, en moet er in elke grote ge meente een «sociaal verhuur kantoor» opgericht worden. Kernafval - Kernenergie Met betrekking tot de berging van laag-radioactief afval her halen we uitdrukkelijk ons standpunt: beslissingen over de lokalisatie van de opper vlakteberging van laag radio actief afval kunnen niet geno men worden zolang niet is uit gemaakt dat andere, meer vei lige vormen van berging mo gelijk zijn. We zullen niet dul den dat de terzake verant woordelijke Minister - de Mi nister van Economische Za ken - de bevolking en het par lement voor voldongen feiten zet. De verkiezingsstrijd, is nagenoeg voorbij. Nog amper twee dagen scheiden ons van de beslissen de 21ste mei! Op die dag zal de kiezer immers oordelen hoe hij onze samenleving de 21ste eeuw wil inloodsen. Opteert hij op ongelukkige wijze en gaan wij de weg op van een egoïstische maatschappij waar «ik» troef is, of blijft het solidariteitsprincipe als prioritair element in deze maatschappij behouden? Precies deze keuze wordt de inzet van deze stembus slag. En hoewel onze kandidaten op de lijsten van Kamer, Senaat en Vlaamse Raad, samen met de vele lokale mandatarissen en militanten zich hard hebben ingespannen om de kiezer van onze opvattingen inzake solidariteit te overtuigen, toch moeten wij jammer genoeg vaststellen dat nog steeds heel wat mensen het fundamenteel verschil van een «solidair» en een «egoï stisch» maatschappijbeeld niet inzien. Tijdens de huisbezoeken die wij in de voorbije weken hebben afgelegd, dienden we meer dan eens het onbe grip voor wat op het spel staat, bij vele mensen te ervaren. Het is de hoogste tijd dat we, ook na 21 mei, onze inspanningen verderzetten om aan de bevolking een en ander te gaan uitleggen. Velen weten of beseffen niet dat thans één gezin op drie de sociale zekerheid nodig heeft om menswaardig te kunnen leven. Ze geven er zich geen rekenschap van dat één gezin op drie van daag de dag aan de armoede weet te ontsnappen, enkel en alleen omdat het op een pensioen, op een zieketever- goeding of op een werkloosheidsuitkering kan terug vallen. Om het wegwerken van deze onwetendheid en dit onbegrip efficiënt te kunnen aanpakken, moeten we er eerst voor zorgen dat we in elke gemeente, hoe klein ook van ons nieuw arrondissment Aalst-Oudenaar- de-Ronse, goed werkende S.P. -afdelingen hebben. Als deze goed functioneren en onze militanten de moed opbrengen om regelmatig politieke discussies aan te gaan met de bevolking, dan zullen we onze stemmen percentages van 23,9% en 18,3%, die we bij de vorige wetgevende verkiezing van 24 november 1991 respec tievelijk in de arrondissementen Aalst en Oudenaarde behaalden, vlug overstijgen. In afwachting hiervan moeten we nu vooral tot het uiterste gaan om aanstaande zondag de verkiezingen te winnen. Dit kan zeker, op voorwaarde dat elkeen nog een tandje bijsteekt en diegenen tracht te overtuigen die de bijzondere inzet van 21 mei nog niet mochten begrepen hebben. Herman DE LOOR Senator Ook het probleem van de kernenergie moet bij de bron aangepakt worden. Daarom legt de resolutiecommissie volgende belangrijke zin voor aan het Congres: «Het mora torium op het gebruik van kernenergie moet gehand haafd blijven en gekoppeld worden aan een uitstapscena- rio voor de komende decen nia». Openbaar vervoer Wij wensen ook ons hoofd niet in het zand te steken voor de enorme problemen die de NMBS vandaag kent. Als we willen dat een volwaardig openbaar vervoer overleeft, dan zal de volgende regering het NMBS-dossier ten gronde moeten aanpakken, op basis van een dubbele afspraak: enerzijds zal de overheidstoe lage voor de NMBS hoe dan ook moeten aangepast wor den, als we het openbaar ver voer aantrekkelijker willen maken als alternatief voor de auto. Maar anderzijds zal de NMBS zich moeten omvor men tot een klantvriendelijk bedrijf, waarin men ook een precies zicht krijgt op alle kos ten en baten van alle activitei ten: dat laatste heeft dhr. Schouppe ons nog steeds niet kunnen geven.

Voor Allen | 1995 | | pagina 3