Stemmen voor Tobback Speelt Luiks gerecht mee in beschadigingscampagne van VLD en Zwart Blok CVP: Huren - Nog nooit van gehoord 4 - 19 mei 1995 - «Voor Allen» Verkeersveiligheid In de definitieve tekst van ons verkiezingsprogramma wordt tenslotte gepleit voor een drastische verandering in het beteugelingsbeleid in het ver keer. U kan deze tekst lezen. Stakingsrecht Het stakingsrecht moet beter beschermd worden, door het onmogelijk te maken dat sta- kersposten nog dwangsom men opgelegd krijgen, en door geen eenzijdige verzoek schriften meer te laten behan delen door de burgerlijke rechtbank. Collectieve ge schillen moeten via het collec tief overleg worden geregeld en niet via de rechtbank. Amendementen SV De vrouwen waren bijzonder aktief in de resolutiecommis sie. Hun amendementen heb ben onder meer betrekking op de band tussen arbeidsherver deling en taakverdeling in het huishouden, en op de nood om verdere wettelijke maat regelen te nemen die de vrou wen grotere toegang moeten garanderen tot de besluitvor ming. Op het VLD-congres - is bij gebrek aan betere argumen ten - opnieuw zwaar uitge haald naar de Agusta-affaire. Door de VLD-top werden daarbij zelfs elementen ge hanteerd uit het gerechtelijk onderzoek, die tot dan niet publiek waren. De wanhopige VLD probeert opnieuw het gras voor de voeten van het Zwart Blok weg te maaien, dat deze week in heel Vlaan deren een pamflet verspreid waarin de «affaires» van de voorbije jaren breed worden uitgesmeerd, inclusief de dos siers waarin CVP en VLD- kopstukken betrokken waren. Intussen wordt duidelijk dat het VLD-manoeuver van het afgelopen weekend maar de voorbode was van een nieuw lekkenoffensief vanuit het Luikse gerecht. Vandaag ma ken de BRTN-radio, Het Laatste Nieuws en Het Be lang van Limburg gewag van extra-vergoedingen aan enke le SP-medewerkers aan het einde van de jaren '80 - begin jaren '90. Vergoedingen die intussen werden stopgezet. Hierbij enkele bemerkingen 1. Het gerecht drukt met dit media-offensief een zeer zware stempel op de verkie zingscampagne. Waarom worden elementen uit het onderzoek, die al meer dan een maand bekend waren aan de onderzoekscel Cools, precies een goede week voor de verkiezingen op de openbare markt ge gooid 2. Zoals De Morgen vandaag schrijft, heeft het gerecht blijkbaar nog altijd geen enkel spoor dat leidt naar de moordenaar van André Cools, en is er van corruptie in het Agusta-dossier nog altijd geen enkel bewijs ge leverd door het gerecht. 3. Zoals vandaag zowel Het Laatste Nieuws als Het Be lang van Limburg opmer ken zijn «voordelen in na- tura» en «bonussen» een courante praktijk in het be drijfsleven. Zo zou Electra- bel tussen '92 en '94 voor maar liefst 3 tot 4 miljard aan premies uitbetaald hebben aan personeelsle den, zonder dit aan de fis cus en de RSZ te declare ren. Hierover hebben we tot nog toe in diezelfde me dia niets gehoord of gele zen. Toeval Het ACW heeft in 1993 een opmerkelijke adventsactie «Sleutelen aan wonen» opge zet. In het «Sleutelplan» van CVP-kandidaat Dehaene en ook in het officiële CVP-pro- gramma wordt echter zedig gezwegen over de herziening van de huurwet. De cijfers wijzen er duidelijk op de jongste jaren swingen de huurprijzen de pan uit. Ge middeld stijgen de huurprij zen 2 maal sneller dan de con sumptie-index. Met de invoe ring van de gezondheidsindex in 1994 is deze prijsevolutie nauwelijks getemperd. En eind dit jaar slaat de vlam wel licht helemaal in de pijp. Dan lopen de huurcontracten ten einde die met de huurwet van 1991 waren omgezet naar contracten van 9 jaar. Het gaat hier over zo'n 400.000 Wij hebben er nooit een geheim van gemaakt dat wij als Socialistische Mutualiteit nauw aanleunen bij het sociaal-demokratisch ideeëngoed. Het gebeurt echter zelden dat wij oproepen om voor de SP of voor een SP-kandidaat te stemmen. Partij en mutualiteit behoren weliswaar tot dezelfde familie, maar zij vervullen ieder op hun terrein een verschillende funktie en werken autonoom van mekaar. Om twee redenen willen wij een uitzondering maken op deze regel. In de eerste plaats is het duidelijk dat de ganse socialistische beweging sinds enkele maanden het doelwit is van georganiseerde aanvallen, met of zonder komplot. De bedoeling ligt voor de hand men wil het progressief ideeëngoed in Vlaanderen definitief uitschakelen om vervolgens de verzorgingsstaat te kunnen afbouwen. Dit gebeurt vandaag, zo lijkt het althans, met de medeplichtigheid van bepaalde personen binnen het gerecht en de media. Beseffen zij voldoende dat zij, evenzeer als de politiekers, verantwoordelijkheid dragen tegenover ons demokratisch landsbe- stel Hopelijk komt het berouw niet te laat Er is nog een tweede reden zelden in de politieke geschiedenis is de keuze tussen twee maatschappijvisies zo duidelijk, zo belangrijk en tegelijkertijd zo gemakkelijk geweest als nu. Op 21 mei wordt immers beslist hoe onze samenleving er de komende decennia zal uitzien. Want ofwel bepaalt Verhofstadt de regels van het spel en zullen de mutualiteiten zich inzake ziekteverzekering moeten gedragen als verzekerings maatschappijen. Konkreet betekent dathoe hoger het risico, hoe hoger de premie die U moet betalen. Reken maar eens uit wat dat betekent voor kronisch zieken, ouderen en lagere inkomens Met Verhofstadt wordt de samenleving in drie derden onderverdeeld één derde heeft het ekonomisch goed, één derde leeft in armoede en één derde, mensen met een laag gemiddeld inkomen, zal nog slechts één ambitie hebben hogerop geraken, bij de eerste kategorie. De kans dat zij onderweg uitglijden en naar beneden tuimelen is echter zo groot dat slechts enkelen hun ambitie kunnen waarmaken. Kortom, de ultieme hallucinatie van de IK-samenleving. Ofwel kiest U op 21 mei voor Tobback. Hij komt integendeel op voor het behoud van de welvaartsstaat waarin iedereen - ook de zwaksten onder ons - recht heeft op een menswaardig bestaan en waarin de sociale zekerheid efficiënter moet worden uitgebouwd als instrument om onze samenleving beschaafd te houden. Een samenleving kortom waarin de vrije markt een dienaar is en geen meester De SP is dus méér dan nodig en Louis Tobback verdient méér dan ooit Uw stem. Geef hem Uw stem. Dr. Guy Peeters, Algemeen sekretaris. contracten waarvan de huur der-ondertekenaars bij een vernieuwing van de huurover eenkomst zullen geconfron teerd worden met een forse verhoging van de huurprijs door de eigenaar. Rest hen enkel de keuze tussen aan vaarden of uitwijken naar een andere (al even dure) woonst. De SP is dan ook - zoals in de afgelopen legislatuur- vra gende partij om de huurwet ten gronde te hervormen. Omdat dit tijd vergt, spreekt de SP zich duidelijk uit over het hanteren van de nood rem het blokkeren van de huur, in navolging van de tij delijke huurwet van 22 de cember 1989. Op korte termijn moeten de achterpoortjes van de wet van 20 februari 1991 dichtgemet seld worden. Zowel de onge breidelde mogelijkheid om een contract van korte duur aan te bieden als de te ruime opzegmogelijkheden door de eigenaar, maken het de op «rendement» beluste eige naar gemakkelijk hij kan de zittende huurder «afdreigen» om fikse prijsverhogingen te aanvaarden of hij opent de jacht op steeds nieuwe huur ders, die telkens een hogere huurprijs willen betalen. Om de misbruiken van deze ach terpoortjes te voorkomen, stelt de SP verschillende wijzi gingen voor - De huurcontracten van korte duur mogen nog ma ximum voor één jaar afge sloten worden en de beide partijen moeten een duide lijke reden opgeven waar om zij voor deze korte duur kiezen. Opeenvolgende contracten van korte duur met dezelfde of telkens een nieuwe huurder zijn niet toegelaten. De eigenaar kan nog enkel opzeggen bij grote werken of wanneer hijzelf of zijn familie de woning betrek ken, maar dat slechts om de drie jaar. Specifieke huurgroepen, zoals bejaarden, minderva- liden, grote en jonge gezin nen, krijgen een grotere beschermingzij kunnen slechts opgezegd worden nadat de rechter de moge lijkheid tot herhuisvesting onderzocht heeft.

Voor Allen | 1995 | | pagina 4