De SP en de Vlaamse Regering 6 -19 mei 1995 - «Voor Allen» Tijdens het druk bijgewoond kongres van zaterdag 11. te Gent, schetste Norbert De Batselier in zeer duidelijke bewoordin gen de houding van de SP i.v.m. de toekomstige prioriteiten van de Vlaamse Regering en de Vlaamse Raad. Daar ook Louis Tobback in zijn slotrede stelde dat de SP op alle niveaus in de regering wil of anders kiest voor de oppositie, willen we u deze blauwdruk vooreen socialistische visie op Vlaanderen niet ontdouden. Inleiding Wanneer de CVP in haar con gres vorige week elke coalitie met de VLD van Verhofstadt uitsloot, betekende dat me teen dat ze het SP-program- ma veruit verkiest boven dat van rechts. Want zoals ieder een ondertussen weet is de CVP in een regering het water in de soep: je hebt het nodig, maar het zijn toch de ingre diënten die van belang zijn of het tomaten- of gewoon kip- pebouillon wordt. Maar ik heb er geen moeite mee om de CVP 100% gelijk te geven: het SP-programma is beter. De uitdagingen voor de vol gende legislatuur zijn genoeg zaam bekend: uw werk, uw so ciale zekerheid. Maar ook op alle andere terreinen wil de SP het verschil maken. Niet in het minst in de Vlaam se Raad en in de Vlaamse Re gering zullen we verder een kordaat beleid voeren dat reë le antwoorden biedt op de echte problemen van deze tijd. Echte antwoorden, en niet omwille van uit Amerika overgewaaide dogma's even gaan experimenteren op men sen. Maar ook geen beleidsrecep- ten die er van uitgaan dat je met wetten alléén milieuver vuiling van vandaag op mor gen kan wegtoveren. Het is niet omdat je droomt van een wereld zonder afval, dat die er mogen niet meer is. Ik weiger zelfs te spreken over het Vlaams Blokprogramma dat er van uitgaat dat alle pro blemen samen met de migran ten verdwijnen, en dat verder vakbonden wil verbieden (wat misschien op de Boelwerf ook beter eens zou geweten zijn), de vrouwen in het kraambed stopt en de werklozen in werkkampen duwt. Tewerkstelling: rode draad De SP staat voor een globaal programma met tewerkstel ling als rode draad. Als som migen de tewerkstelling als Vlaamse prioriteit zouden vejgetën, zullen wij ze daar wel aan herinneren. Binnen elk bevoegdheidsdomein moét nagegaan worden hoe een kwalitatiefvol beleid kan gekoppeld worden aan job creatie in functie van de be staande noden in cultuur, huisvesting, leefmilieu, het economisch beleid of in wel zijn. De werkloosheid moet terug gedrongen worden. Daarom eisen we een tweede tewerk stellingsconferentie in Vlaan deren. Daarom eisen we het Sociaal Ecologisch Pakt. Toen ik de eerste tewerkstel lingsconferentie voor Vlaan deren eiste, kreeg ik van de CVP op hun nieuwjaarsrecep tie al het verwijt een pyrami- denbouwer te willen zijn. On dertussen heb ik duizenden woningen gebouwd, sociale woningen. Geen presidentië le ambtswoningen of kasten! Maar de impulsen in de socia le woningbouw zijn ook de te werkstelling ten goede geko men. Ik ben op vorige congressen reeds uitgebreid en concreet ingegaan op het SP-program ma voor Vlaanderen inzake welzijn, kansarmoede, onder wijs enzovoorts, ik ga er niet verder op in. Maar ik verzeker U dat de mooie principes die U in alle verkiezingsprogramma's over die themata zal terugvinden, voor ons in de regeringson derhandelingen zullen moe ten omgezet worden in con crete maatregelen. De SP wil, méér dan gelijk welke andere partij, de pro blemen inzake welzijn en kan sarmoede, inzake onderwijs, inzake cultuur op een structu rele manier aanpakken. We willen een regeringsbeleid met visie die daar gedurende vier jaar concreet werk van maakt. Nieuwe kansen Het moet duidelijk zijn dat het in de Vlaamse Gemeen schap is dat de belangrijkste bevoegdheden liggen voor de kwaliteit van het leven. De eerste rechtstreekse verkie zingen van de Vlaamse Raad openen mogelijkheden die niet eerder bestonden. De Vlaamse Raad zal een mo dern parlement zijn dat de be leidslijnen voor onze gemeen schap uitstippelt op langere termijn. Een parlement met een eigen initiatief en een aangepast en modern contro lerecht. Men mag zeker de dynamiek niet onderschatten die deze nieuw verworven autonomie en het op kruissnelheid ko men van de voorbije staats hervormingen zal op gang brengen. De Vlaamse politiek zal min der dan ooit een afgeleide zijn van wat in de federale rege ring gebeurt. Het Vlaams par lement en de Vlaamse rege ring zullen op alle terreinen een beleid moeten voeren dat alle inwoners van dit land ten goede komt, niet enkel de rij ken, niet enkel de blanken, niet enkel de hooggeschool den. De SP wil bouwen aan dat vol wassen en zelfverzekerd Vlaanderen, dat sociaal Vlaanderen, niet aan een ar rogant en navelstarend Vlaanderen. En we willen ze ker niet het Vlaams Blok Vlaanderen waar vrouwen volgens hun programma let terlijk eerst hun «baarplich- ten» moeten vervullen voor aleer ze een job krijgen, een Vlaams Blok dat in Vlaande ren de nationalist uithangt, maar in Brussel in het Franse campagne voert. Het Vlaams Blok mag alvast Guy Verhofstadt bedanken om voor hen campagne te voeren. Nu reeds blijkt hij met zijn erg onjuiste slogans meer volk naar het Blok te sturen dan hij zelf kiezers wint. Een maatschappij faalt als ze niet op een geëmancipeerde manier kan omgaan met wie zwakker is, met ouderen, ge handicapten, armen. Een maatschappij faalt als ze niet iedereen in staat stelt om het gepaste onderwijs te vol gen. Een maatschappij zal ook fa len als ze niet de nodige ruim te geeft aan cultuur, aan reaal utopisten. Een samenleving die aan som migen de kans geeft om te ra cen op dë informaticasnel- weg, terwijl vele anderen nau welijks nog echt de straat op durven door de stijgende ver keersonveiligheid, stimuleert de dualisteit onder haar be volking. Onze priotiteiten: werk, leefmilieu, huisvesting. A. Huisvesting Het urgentieprogramma so ciale huisvesting in het Vlaamse Gewest is het kroon stuk van het gevoerde beleid van de afgelopen legislatuur. 10.000 nieuwe sociale wonin gen op 3 jaar tijd blijft een prestatie van formaat, al zeg ik het zelf. Wie echter gelooft dat daar mee de kous voor de SP af is en sociale huisvesting op nieuw onderaan de politieke agenda kan worden gescho ven, zit fout. Zelfs na de oefening van Domus Flandria zijn er voor de sociale woningen nog vele wachtenden. Wij hebben als SP gedaan wat we na 24 no vember 1991 beloofd hebben. Wij hebben ons programma gerealiseerd inzake onderwijs aan migranten, inzake te werkstelling, inzake sociale huisvesting. Die koers willen we nu veranderen. Luc Van Den Brande mag het weten: De SP kan men niet voor een bord linzensoep in de Vlaam se Regering kopen. Ook niet na 21 mei. Een nieuw extra programma moet worden opgezet.voor de renovatie van IQ.OOff-sociale woningen van de huisvèstig- ingsmaatschappijen of van woningen die worden aange kocht en daarna gerenoveerd. Deze behoefte is reëel als men weet dat één op vier huurders boven de 65 jaar niet beschikt over een bad of dou che. Een Vlaams huisvestingsbe leid kan niet verder belast worden met het opdweilen van de sociale gevolgen van de federale huurwet. We kunnen de toevloed van mensen die op de private huurmarkt niet meer terecht kunnen niet blij ven opvangen terwijl de ei genaars en huisjesmelkers hun winst uittellen. De federale regering moet dringend werk maken van een huurwet met een goede be schermingvan de huurder. De jongste jaren swingen de huurprijzen de pan uit. Gemiddeld stijgen de huur prijzen 2 maal sneller dan de consumptieindex. Op korte termijn moeten de achterpoortjes van de wet van 20 februari 1991 dichtgemet seld worden. Zowel de onge breidelde mogelijkheid om een contract van korte duur aan te bieden als de te ruime opzegmogelijkheden door de eigenaar, maken het de eige naar gemakkelijk: hij kan de zittende huurder «afdreigen» om fikse prijsverhogingen te aanvaarden of hij opent de jacht op steeds nieuwe huur ders, die telkens een hogere huurprijs willen betalen. Laat ons hier zien wie nu wie gaat steunen. Komt men op voor de zwakkeren op de woonmarkt of voor de eige- naarssyndikaten? Ook hier heb je de keuze tussen de VLD-opties of het model van de SP. Een nieuwe huurwet wordt dus een conditio sine qua non. B. Openbaar vervoer Met de SP in de Vlaamse re gering zal werk gemaakt wor den van sensibilisering en atti tudevorming van jongs af aan naar een positief mobiliteits gedrag en van een stimule ringsbeleid voor het gemeen schappelijk en het openbaar vervoer gekoppeld aan een ontmoedigingsbeleid tegen het autogebruik. Dit impliceert een evenwich tig en duurzaam Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen dat op een coherente wijze de verschillende ruimtelijke functies van Vlaanderen vast legt met respect voor leefmi lieu, landbouw, recreatie, wo nen en economie. Iedereen zal zijn eisen dus wat moeten bijschaven om tot een leef baar Vlaanderen te komen. Bij elke bespreking over ge westplanwijzigingen zie ik nu echter het getouwtrek tussen de leefbaarheid enerzijds en anderzijds de dorpspolitiek die er liefst in elke gemeente nog een industrieterrein bij wik De boeren willen geen in dustrieterreinen tenzij ze ge noeg betaald worden voor hun grond, dan vallen plots veel Iandbouwbezwaren weg. Het wordt tijd dat we die kort zichtigheid overstijgen. Een duidelijk ruimtelijk struc tuurplan voor gans Vlaande ren is dan ook een strikte noodzaak. C Leefmilieu De internationaal steeds ver der uitdeinende verloedering van ons leefmilieu zet onze welvaart en ons welzijn op het spel. Zowel om economische redenen op lange termijn zoals het vrijwaren van onze grondstoffenreserves als om individuele gezondheidsrede- men is een politiek van duur zame ontwikkeling op alle ter reinen niet alleen een dwin gende noodzaak maar ge woon een punt van overleven. De voorbije decennia hebben een milieu-erfenis opgeleverd die nog decennia lang sporen zal nalaten en nog hoge factu ren zal opleveren inzake sane ring, denken we maar aan de 8000 blackpoints in Vlaande ren. Inzake milieu is de weg nog lang en moeilijk, maar de SP durft gelukkig ook op dit domein oplossingen voorstel len en realiseren. Neem bijvoorbeeld de alar merende berichten over de dioxines in België. Die situa tie is ernstig, zonder twijfel. Maar de recente berichten daarover gingen nogal vlot voorbij aan het feit dat ik de dioxine-uitstoot reeds dra stisch heb kunnen inperken. Ik heb niet minder dan 6 afval verbrandingsovens in Vlaan deren gesloten, wat volgens de recentste metingen in 1995 de dioxine-uitstoot uit die bron op twee jaar tijd met 80% heeft doen dalen. Het SP-programma inzake milieubeleid is ambitieus, ra dicaal maar haalbaar. Of het nu gaat om het aanplanten van 30.000 hectare nieuw bos of om het bestraffen van mi lieudelicten of om afvalvoor- koming en hergebruik wat de laatste drie jaar prioriteiten zijn geworden en dat ook moeten blijven. Pas als het niet anders kan zal verbranding toegestaan wor den met verregaande rook gaszuivering en energierecu peratie. Water zuiveren maar vooral zuiver houden moet ook verder bij voorrang aan gepakt worden. Water wordt in de toekomst zonder twijfel een schaarse grondstof die

Voor Allen | 1995 | | pagina 6