«Voor Allen» - 19 mei 1995 - 7 spaarzaam zullen moeten aanwenden. We kunnen geen verspilling meer toelaten, noch de vervuiling door bij voorbeeld lekkende olie tanks, noch door nitraten uit drijfmest. Het mestactieplan Wat me bij het MAP brengt. Het voorbije leefmilieubeleid was nog iets anders dan de discussie over het MAP. Als ik sommigen bezig hoor lijkt het alsof enkel het MAP van be lang is bij de evaluatie van wat er de vorige jaren gepresteerd is. Alsof het beschermen van 1100 hectare duinen, het af- valstoffendecreet met de te rugnameplicht, de permanen te milieu-inspectie 24 uur op 24, 7 dagen op 7, de batterij milieudecreten, het enorme programma voor waterzuive ring, de verhoging van de strafmaat voor milieudelic ten, en zovele andere maatre gelen niet even diepgaand zouden zijn. Maar het MAP dus. Na 21 december 1994 pleegde .de CVP woordbreuk. Niets meer, niets minder. Reeds de dag nadien liet de CVP-frac- tie weten dat zij het niet eens waren met het akkoord dat hun ministers hadden afgeslo ten. Het communiqué van Eric Van Rompuy was uiterst negatief. En daarom gebruik te Van Den Brande het advies van de Raad van State als alibi om zijn akkoord met een, naar zoals hij zelf op de BRT ver telde, «evenwichtig MAP» in te slikken. Woordbreuk noemde ik het toen, woord breuk noem ik het nu; Daarom moeten we duidelijk heid hebben. De Vlaamse re geringsonderhandelingen zullen tegelijk voor een deel van onderhandeling over het MAP worden, alle knelpun ten zullen moeten worden be slist, tot de laatste komma. Moet ik het nog herhalen dat in het MAP de normen van de wetenschappers moeten ko men? En dat professor Ver- heyen in de F.E.T. stelden dat het uitstel van het MAP waar de CVP voor verantwoorde lijk is, alleen maar tot gevolg kan hebben dat we nog stren gere normen zouden moeten bepalen, met een nog kortere termijn om ze te realiseren. Dit zijn geen normen die ik heb uitgevonden, dit zijn dus ook geen normen waar ik compromissen kan over slui ten. Politici kunnen toch niet gaan decreteren dat 1 4- 1 niet lan ger 2 is? Geen uitstel meer, geen belof tes om er later over te praten. Voor de SP moet het regeer akkoord voor dit domein een gedetailleerd contract worden waarbij precies vastgelegd wordt welk MAP er onver wijld aan de Vlaamse Raad wordt voorgelegd. Wij heb ben met de CVP goed samen gewerkt. Maar in dit dossier staat hun geloofwaardigheid onder nul. En of het nu Nor- bert De Batselier is die deze onderhandelingen voert, of om het even welke andere SP-er, dit is een standpunt van gans de partij. Het is al leen bij de CVT dat het stand- puntblijkbaar afhangt van wie je op dat moment aan de lijn hebt. De ene keer sturen ze Van Den Brande, dan krijg je de versie Eric Van Rompuy, en nu mag Paul Staes de groe ne jongens proberen lijmen met zijn verhaal. D. Werk Werk moet de topprioriteit worden van de volgende legis latuur, zowel op federaal ni veau als voor de Vlaamse re gering. De volgende regering moet zich naast de begro tingsnorm nu ook een strikte en controleerbare doelstel ling opleggen inzake tewerk stelling, noem het een sociale norm. In vele beleidsdomei nen kunnen nog jobs ge creëerd worden in functie van maatschappelijke noden. Ik denk hierbij aan de zeer ar beidsintensieve renovatie werken in de huisvestingssec tor. Maar ook het tewerkstel lingseffect van het leefmilieu beleid mag niet onderschat worden. Het aantal jobs in de milieusector wordt nu reeds op meer dan 30.000 geschat. Milieu vernietigt geen jobs, ook niet in de landbouwsector. De de tewerkstelling in de landbouw is jammer genoeg in de voorbij tienjaar gedaald met 30.000 eenheden en dat zonder het MAP. Het gevoer de landbouwbeleid geconcen treerd op grootschalige be drijven heeft meer jobs gekost dan het MAP. En uiteraard zijn ook in wel zijn, cultuur, e.d. nog heel wat mogelijkheden. Ook arbeidsherverdeling dient op de Vlaamse agenda te staan. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan het orga niseren binnen het Ministerie van de Vlaamse Gemeen schap aan maatregelen naar analogie met wat Johan Van- de Lanotte reeds in de fede rale ministeries heeft gereali seerd. Zoals ik al zei zal de SP in de regeringsonderhandelingen eisen dat er een nieuwe te werkstellingsconferentie wordt georganisserd. Als er een budgettaire ruimte is, dan moet die niet naar afcentie- men gaan en belastingsver mindering voor de rijken, maar naar jobs. Als iedereen de mond vol heeft over te werkstelling, dan moet men daar ook de consequenties van dragen. Sociaal Ecologisch Pakt De belangrijke opties voor de toekomst inzake arbeid, eco nomie, sociale zekerheid en milieu zullen geen opdracht voor de overheid alléén zijn. Uitsluitend met wetten en reglementen komen we er niet. Alle maatschappelijke actoren: de bedrijven en de landbouw, de gezinnen, de vakbonden, milieubeweging en consumentenorganisaties zullen een bijdrage moeten le veren. Daarom wil de SP een soci aal-ecologisch pakt afsluiten met die partners, een schitte rend idee trouwens. Maat schappelijk motiverend en in noverend en toch praktisch. In de discussies moet het ant woord gegeven worden op de vraag wat de economie onze samenleving in de toekomst kan bieden inzake welvaart, welzijn, leefmilieu en ter werkstelling. Wat verwachten we van elkaar, wat kunnen we bieden? Op dit moment stelt het pa tronaat zeer drieste eisen aan de bevolking. Het wordt hoog tijd dat ze eens aantonen wat ze in ruil voor die cadeaus wel willen leveren. Nog méér werkloosheid, nog méér ver vuiling, nog méér de duale maatschappij? Het wordt tijd dat de VEV-patroons besef fen dat de economie ten dienste van de samenleving moet werken, niet omge keerd. Het Sociaal Ecologisch pakt zal moeten uitmonden in een concreet programma over de sociale en ecologische moder nisering van onze maatschap pij. Het is evident dat dit in spanningen zal vragen van de overheid, de industrie en de landbouw, maar ook van ieder van ons. Zonder een andere houding van de consument, zonder een ander beleid van de producent is elk beleid naar meer kwaliteit van ons bestaan gedoemd te misluk ken. Concreet betekent voor de SP zo'n ecologisch pakt: - Het economisch beleid moet zich heroriënteren naar een duurzame ontwik keling: welke productieme thodes en economische be drijvigheden dienen ont moedigd, in te krimpen of zelfs verdwijnen, welke sec toren dienen aangemoe digd of opgestart met job creatie als mededoelstel ling? Dat zijn de vragen die vandaag de politici en de economische en ecologi sche partners moeten be antwoorden. - Hoe zullen we het con sumptiebestedingspatroon in milieuvriendelijke zin ombuigen via sensibilise ring, ontrading (taksen) en aanmoediging (premies). Via het invoeren van C02 taks en andere milieutak sen op energieverspilling en op milieuschadelijke produkten kunnen zowel milieudoelstellingen gerea liseerd als een begin ge maakt met een alternatieve financiering van de sociale zekerheid. - Ook het landbouwbeleid dient geheroriënteerd te worden naar milieuvrien delijke invalshoek die bo vendien rekening houdt met de problematiek van de voedselvoorziening in de derde wereld. - Gestalte moet gegeven worden aan de bedrijfsin terne milieuzorg op basis van milieu-auditing en het aanduiden van een (be.- schermde) milieu-verant woordelijke voor het be drijf, hierbij dienen de werknemersorganisaties een actieve inbreng te kun nen hebben. De adviesver lening aan bedrijven over milieuinvesteringen, scho ne productiemethoden en milieuvriendelijke produc ten moet verder uitge bouwd worden. Milieuvriendelijke technolo gie dient prioritair naar voor geschoven in het technologie beleid, niet alleen inzake On derzoek en Ontwikkeling, maar ook inzake overdracht naar ontwikkelingslanden. Het accent moet hier liggen op preventie eerder dan op end-of-the-pipe oplossingen. De SP blijft onverkort vast houden aan het nucleair mo ratorium. Er komen geen nieuwe kerncentrales. De Vlaamse regering met de SP zal daarvoor geen vergunning afleveren. Ook dat maakt deel uit van het ecologisch pakt van de SP. De overheid zal actie programma's op het getouw zetten in verband met Ratio neel Energie Gebruik (REG), rationeel grondstoffenver bruik, rationeel waterver bruik, en milieuvriendelijk kantoorbeheer. Bij het beleid inzake over heidsinvesteringen moet een duidelijk accent komen te lig gen op milieuinvesteringen inzake waterzuivering, afval preventie en -recyclage, bo demsanering, natuurontwik keling. Ook inzake ruimtelijke orde ning is een trendbreuk nood zakelijk: de nadruk moet lig gen op inbreiding, op het te gengaan van lintbebouwing en van de verdere aantasting van de open ruimte. De stads kernen moeten terug leefbaar gemaakt worden. Ook ver keersveiligheid en mobiliteit moet op de agenda komen. De huidige verkeerschaos schreeuwt om het ombuigen van 50 jaar beleid rond Ko ning Auto naar een beleid dat het openbaar vervoer écht aantrekkelijk maakt en node loos autogebruik ontmoedig. We moeten niet opteren voor een luxueus openbaar vervoer ten voordele van zakenlui die permanent Europa doorkrui sen. In het beleid inzake ontwikke lingshulp moet de milieucom ponent ingevoerd worden als toetsingscriterium. De confe rentie van Rio en Agenda 21 vormen hierbij de leidraad. Ik denk hierbij aan speciale projecten gericht op de rol van de vrouwen en jongeren, aan de erkenning van de rol van inheemse volkeren; aan rechtvaardige wereldhandel, aan het beheersen van de de mografische ontwikkeling. Het Sociaal-ecologisch Pakt moet de ruggegraat vormen van een modern beleid op fe deraal als op regionaal ni veau. Dit wordt trouwens ook de hoeksteen van het begin selprogramma waar ik met Maurits Coppieters in alle rust met een veertigtal we tenschappers aan werk. Slotbeschouwingen De SP heeft een programma klaar dat op sociaal en ecolo gisch vlak de toekomst voor bereidt. In de voorbije legisla tuur zijn er al aanzetten toe gegeven en is zo'n beleid op sporen gezet. Nu moet de SP in staat zijn om dit program ma kordaat verder uit te wer ken. Daarom moeten we met z'n allen nog één week keihard campagne voeren en de grote groep onbesliste kiezers over de streep trekken. De CVP zwaait met een bos sleutels, zeg maar gerust passe-par- touts die op alle deurtjes pas sen. Het zal echter van de SP afhangen welk programma de regering morgen zal uitvoe ren. Wie op ons in de Vlaamse re gering beroep doet, moet er dus niet op rekenen dat we na 21 mei een toontje lager zul len zingen. Meer dan ooit zul len wij de agenda - sociale ze kerheid, tewerkstelling en mi lieu - bepalen. Meer dan ooit moet de poli tiek de economie ten dienste van de mens stellen; Daarbij zijn arbeidsduurverminde ring, democratisering van de economie, het veiligstellen van de sociale zekerheid, het uitbouwen van leefmilieu, cultuur, onderwijs, welzijn, volksgezondheid, huisvesting cruciale elementen. Kameraden, de SP zal in Vlaanderen duidelijk aanto nen dat wij rond het sociaal ecologisch pakt een nieuw identiteit geven aan het socia lisme van morgen. Labour in Engeland of Jospin in Frank rijk tonen aan dat een modern socialisme kansen biedt. Het verleden, ook het recent verleden, is het verleden, men mag het echter niet vergeten, maar het mag ons ook niet naar een impasse leiden. Dat we geviseerd worden is één ding, maar twijfel is uit den boze. Als de vertwijfeling toe slaat, kunnen we dit immers enkel onszelf verwijten, niet het gerecht, niet de media, niet onze tegenstrevers. Wij moeten zelf stevig onze bakens uitzetten. Klaar en duidelijk. Het socialisme krijgt men niet kapot. Het Vlaams Blok niet, Rechts niet, niemand niet. Jos Van Eyndezei, Socialisme is steeds weer herbeginnen. Op 21 mei herbeginnen wij met alle kracht. Daarom be reiden we nu 21 mei maximaal voor. Hoe sterker we aan de startlijn staan hoe beter. Maar herbeginnen doen we. Nu meer dan ooit. ledereen is gewaarschuwd. De S.P. zal zijn vel duur verkopen.

Voor Allen | 1995 | | pagina 7