Het belang van de 21e mei 1995 Het sociale bloedbad van Verhofstadt Het dubbele gezicht van de CVP Deel 4 Ziekenmeer betalen om minder te krijgen Het verborgen regeerprogramma van Verhofstadt 8-19 mei 1995 - «Voor Allen» In het VTM-debat met Louis Tobback heeft VLD-voorzit- ter Guy Verhofstadt opnieuw herhaald dat zieken, gepen sioneerden en werklozen met hem «geen frank minder» zouden ontvangen. Het te gendeel is jammer genoeg waarook de zieken gaan meer moeten betalen. Volgens het VLD-congres over sociale zekerheid van vorig jaar moet de ziektever zekering worden geprivati seerd. Dat betekent dat elk gezin bovenop een vast per centage op het inkomen (6 procent), elk jaar een pre mie van 12.000 tot 14.000 frank aan een private verzeke ringsmaatschappij moet beta len. Maar welke privé-verze keraar zal happig zijn om ge zinnen met 3 of 4 kinderen te verzekeren, als zij daarvoor maar eenzelfde premie ont vangen als van een jongere zonder kinderen De VLD gelooft ook dat de privé-verzekeraars alles beter en goedkoper zullen doen. Niets is minder waar. De ad ministratiekosten van de mu tualiteiten in de huidige ziek teverzekering bedragen 4 procent. Bij private verze keraars lopen die kosten op tot25 procent. Private gezondheidszorgen zijn ook geen kwalitatief bete re gezondheidszorgen. Dat blijkt ook uit een Knack-arti- kel. Knack schrijft letterlijk «Konkurrentie werkt immers niet in de gezondheidszorg. De Oeso meldde begin dit jaar in een rapport dat de ef- fekten van kostenbesparende maatregelen totaal los staan van de organisatievorm van de sektor. Ruim tien jaar (Amerikaanse) studie wijst niet op een voorsprong van een konkurrentieel systeem ten aanzien van een etatisti- sche of zwaar overheidsge- stuurde struktuur. Noch wat de kwaliteit van de verzorging aangaat, noch inzake de fi nanciële beheersbaarheid. Er bestaat overigens een simpele reden waarom konkurrentie hier niet functioneertge zondheid is kompleet onvoor spelbaar en ongelijk verdeeld over de verzekerden en over de verzekeraars. Elke privé-in- stelling zal alles in het werk stellen om de 1 procent pre miebetalers die verantwoor delijk zijn voor één kwart van de kosten, uit zijn klantenbe stand te weren.» Zo hoort u het eens van een ander. Wat de SP reeds van in het begin zegt over het VLD- alternatief wordt hier beves tigd. In geen enkel land ter wereld leiden de VLD-voor- stellen tot betere en goedko pere zorgen voor iedereen. De eerste slachtoffers van pri vate verzekeraars zullen de zieken en ouderen zijn. Het Vlaams Economisch Ver bond (VEV), de Vlaamse werkgeversorganisatie, is op haar kruistocht sinds mei vo rig jaar verwoed op zoek naar groei. Op het jongste VEV- congres van 3 mei te Antwer pen wond ze geen doekjes om de maatregelen waarmee ze haar ongebreidelde groeidrif ten wenst te bevredigen. Wat Verhofstadt vanwege de ver kiezingen niet meer durft zeg gen, schrijft het VEV nu met des te grotere karakters. De loonmassa of alles wat alle arbeiders en bedienden sa men op 1 jaarverdienen moet met 10 procent of een volle 300 miljard frank worden ge drukt. Dit is nog eens 100 mil jard frank bovenop de 200 miljard waarmee het VBO, de grote broer van het VEV, on langs uitpakte. De helft of 150 miljard moet komen van een verlaging van de werkgevers bijdragen op het loon. De an dere helft of nog eens 150 mil jard van een sterk doorgedre- CVP-kandidaat, Jean-Luc «ik kots» Dehaene, heeft tijdens het voorbije weekend zwaar uitgehaald naar de VLD. Maar in zijn recente boekje «Sleutels voor morgen» blijkt dat Dehaene heel wat mos terd gaat halen bij het Vlaam se patronaat (VEV). Vooral arbeiders, bedienden en werklozen moeten op hun tel len letten. Twee voorbeel den 1. Grotere flexibiliteit op de arbeidsmarkt en ontslagregeling. «De versoepeling van de ar beidsorganisatie moet gere geld worden per bedrijf», schrijft Dehaene in «Sleutels voor morgen». Verder hamert hij op de noodzaak van een grotere flexibiliteit op het vlak van de «dure en onzekere ont slagregeling». Dehaene haalt zijn mosterd hier rechtstreeks bij het VEV. «De aanwerving van nieuw personeel wordt geremd door hoge ontslagkosten en aan wervingsdrempels», heet het bij de Vlaamse patroons. «Deze kunnen verminderd worden door voor bedienden de opzegtermijn te beperken, en de loongrens voor de toe passing van 'de formule Claeys' te verhogen. Aanwer ving van personeel en ook vormen van arbeidstijddeling kunnen vlotter verlopen, op voorwaarde dat de regels voor het instellen van een syndika- le delegatie, het komitee voor veiligheid en gezondheid en de ondernemingsraad aange past worden, en de hogere RSZ-bijdragevoeten in funk- tie van het aantal werknemers ongedaan worden gemaakt.» Of Dehaene dezelfde gedach ten als het VEV koestert is onzeker. Zeker is dat Dehae ne iets in zijn schild voert in zake flexibiliteit. Hij blijft on duidelijk, alhoewel hij pleit voor meer ruimte voor de be drijven. Vandaag reeds be staat heel wat ruimte binnen het wettelijke en conventio nele kader. België behoort tot de kampioenen van de flexibi liteit. Teveel flexilibiliteit be dreigt het welzijn en het fami liaal en sociaal leven. Van daag is de grens al dikwijls bereikt. Omdat het mom van meer werkgelegenheid wordt aldus de kwaliteit van het le ven op de helling geplaatst zonder enige garantie op ex tra jobs. 2. Nieuwe definitie «passend werk» een nieuwe aanval op de werklozen Ook hier windt Dehaene er geen doekjes rond. «De defi nitie van passend werk moet worden verruimd», schrijft hij in «Sleutels». Vandaag is de definitie al zeer ruim. Zo kan een universitair al zeer snel verplicht worden om een vacature voor postbo de in te vullen. Duidelijker wordt het wanneer Dehaene pleit voor een vormingsplicht voor werklozen. Ook vandaag kunnen werkzoekenden op straffe van verlies van uitke ringen geen beroepsopleiding weigeren. De realiteit is ech ter dat er een fundamenteel gebrek is aan jobs. Of wil De haene werklozen verplichten om overbodige opleidingen te volgen zoals gitaarcursussen of hondentrimmen teneinde de werkloosheidsstatistieken te drukken Ook het VEV wil «het begrip 'passende dienstbetrekking'» «herijkennaarmate de werkloosheidsduur toe neemt» als middel ter «verho ging van de transparantie en de werking van de arbeids markt». «Herijken» of «verruimen», de boodschap blijft duidelijk werklozen zullen zich willens nillens moeten plooien naar wat de CVP voor hen een «passende» job vindt en dit des te meer hoe langer ze werkloos zijn. Het lijkt erop dat de CVP alle verantwoor delijkheid van de werkloos heid in de schoenen van de werkloze wil schuiven, zeker als deze langdurig werkloos is. ven loonmatiging. Alsof dit nog niet genoeg is wordt ook de index, dé garan tie van onze koopkracht, aan diggelen geslagen. Dus geen loon-matiging, maar loon-in- levering is het prijskaartje dat het VEV de werknemers on der de neus schuift. Hoe het VEV dan nog van de verhoop te groei kan dromen, blijft ons alvast volkomen duister. Van de sociale zekerheid moeten de zwakken in onze maatschappij ook al niet veel meer verwachten indien het VEV en haar adepten hun zin krijgen. Met een reële groei van alle sociale uitgaven van maxi mum 1 procent wil ze jaarlijks nog eens 35 miljard frank ex tra gaan besparen in de socia le zekerheid, of nog zo'n 180 miljard op de overheidsuitga ven tegen 1999. Werklozen krijgen van het VEV, met de voorgestelde be perking van hun uitkering in de tijd, al hun 'ontslag' nog voor ze werk gevonden heb ben. En voor schoolverlaters, die nog niet gewerkt hebben, is er voor het VEV helemaal geen sprake meer van een uitke ring. Voor deze laatsten rest er niets anders dan terug bij hun ouders te gaan inwonen en te hopen dat ze nog maan delijks wat 'overlevingsgeld' krijgen toegestoken. Elke so lidariteit is volkomen zoek. De commentator van Het Volk heeft het al goed begre pen «Niemand gelooft de li beraal Verhofstadt wanneer hij beweert dat de miljarden besparingen de gewone man niet zullen raken. Zoals de za ken er vandaag voorstaan, zullen die 300 miljard vooral door de werkers worden be taald. De bezittende klasse beschikt immers over het wa pen van de chantage. Zij vlucht bij de minste onraad met haar geld naar het buiten land, na de winsten te hebben opgestreken. Haar solidari teit met de gepensioneerden, de zieken, de werklozen, de mingegoede gezinnen met kinderen, is gering en niet van harte. Een rondrit langs de weelderige villa's in de groene gordels rond de steden, waar goedkoop Pools dienstper soneel aan koloniale toestan den doet denken, sterkt ons in deze overtuiging.» En vandaag gaat Het Volk verder. Hij noemt de «230.000 jobs» van het VEV een «loze belofte» en vraagt zich af of het aantal faillissementen van bedrijven wel uitsluitend te wijten is aan de hoge arbeids kost «Hoe staat het met de kwaliteit en de creativiteit van de Vlaamse ondernemers en managers Hoe ligt op dat vlak het concurrentievermo gen met het buitenland On ze buren komen in ons land meer en meer zaken doen. Toch niet omdat de arbeids kost hier zo hoog ligt

Voor Allen | 1995 | | pagina 8