Met de SP-federatie Aalst-Oudenaarde werken aan een strategie voor morgen EDITORIAAL Dromen en werkelijkheid Verkiezingen «Voor Allen» - 2 juni 1995 - 3 Slechts weinigen onder ons zullen voor waar hebben voorgehouden dat de SP vooruitgang zou boeken bij de verkiezingen. De winst op federaal vlak voor Kamer en Senaat en op gewestelijk vlak voor het eerste Vlaams Parlement is dus onverhoopt. De basis hiertoe was vooreerst dat er uiteindelijk op nieuw politiek werd gediscussieerd: over sociale zeker heid, over tewerkstelling, over gezondheidszorgen, over vervangingsinkomens. De keuze tussen een solidaire verzorgingsstaat of een maatschappij met het ieder-voor-zichzelf principe. De socialistische opdracht is dus niet achterhaald. Diegenen die de Agusta-zaak hebben willen aangrijpen om ons gedachtengoed terug te dringen en de partij te treffen zijn er aan voor hun moeite. Dat dit laatste niet gebeurd is danken wij ook aan de inzet van onze militanten en de eendrachtige samem werking en aktie van het ABVV en de socialistische mutualiteit. Pluspunten om verder mee door te gaan! In ons nieuwe arrondissement Aalst - Oudenaarde werd de SP weliswaar slechts de derde partij maar hebben \i>ij de schade kunnen beperken. De verkie zingsuitslagen en de verschillen tussen Kamer, Senaat en Vlaamse Raad en de verschillende gemeenten die nen diepgaand onderzocht om de passende besluiten te trekken voor noodzakelijke politieke aktie en werking. De voor socialisten achtergestelde gebieden dienen dringend bewerkt en de vroegere socialistische bolwer ken of gemeenten waarde SP goed vertegenwoordigd was zijn aan een inhaalbeweging toe. Dat kunnen wij slechts dooreen intense en doorgedre ven politieke werking. Hiervoor kregen wij onverwacht een optimale mogelijkheid door de verkiezing van vijf parlementsleden, waar normalerwijze er slechts drie werden verwacht. Wij hadden daar enkel durven over dromen en thans is het werkelijkheid! Deze parle mentsleden zijn en blijven de motor om die aktie gestalte te geven. Van Oudenaarde tot Aalst hebben wij nu de grote verantwoordelijkheid om tegen de volgende verkiezin gen in juni 1999 en goed resultaat neer te zetten. Dat moet mogelijk zijn met een goed werkende socialisti sche gemeenschappelijke aktie, met ledenwerving voor SP, ABW en Bond Moyson, met het aantrekken van nieuwe medewerkers en militanten in onze verschillen de SP-afdelingen, met het organiseren van politieke vorming en aktiviteiten. Met vernieuwende kracht en de inzet van al onze militanten moet dit mogelijk zijn. Anderen in onze beweging die verder in de genoeg zaamheid willen installeren, blijven beter aan de kant. De eerste weken na verkiezin gen zijn traditioneel weken van evaluatie en interpretatie. Ook in deze VOOR ALLEN is dit vast niet anders voor wat onze federatie betreft. Als uitgangspunten van mijn interpretatie neem ik een viertal vaststellingen. In onze kieskring gaat de SP met 1% achteruit. Dit is dui delijk tegen de nationale trend in. Anderzijds behaalt de SP bij ons nog steeds een hoger percentage (21,2) dan nationaal (19,9). Een tweede vaststelling is de speling van het lot of de appe- rentering, waardoor een pro centueel verlies wordt omgeb ogen tot een winst in zetels. Het volgende uitgangspunt werd het best verwoord door Herman De Croo toen hij na de bekendmaking van de ver kiezingsuitslag stelde dat de kieskring Aalst-Oudenaarde nog steeds een 'donkerblauwe'-kieskring is. Wij kunnen er inderdaad niet onderuit, de VLD behaalt in deze kieskring een zeer goede score (28,7). Naast dé Her man De Croo is er de populai re Aalsterse Burgemeester Anny De Magdt en in hun kielzog de jongere goden aan gevoerd door Bestendig Afge vaardigde De Padt uit Ge- raardsbergen. De vierde en laatste vaststel ling dateert van voor de ver kiezingen en heeft betrekking De droom van M. Guy is ook nu geen werkelijkheid gewor den. De Thatcher-politiek heeft het niet gehaald. De VLD-campagnes waren brutaal, agressief, smerig en vulgair. Ze gaven de indruk enkel en alleen gedreven te zijn, door grote honger naar de macht. Het moet ons dan niet verwonderen dat hierbij de stijl en de Blok-thema's niet geschuwd werden. Ik durf persoonlijk zeggen dat pre cies hierdoor de V.L.D. het spel van de anti-politiek ge diend heeft. Degenen die o.a. met deze methoden toe te passen, dachten en geloofden van de S.P. de doodsteek toe te brengen, hebben zich mis rekend. Ondanks 0eze niet prijzenswaardige politieke methoden, wat het zou moe ten zijn in een waardige de mocratie, o.a. het manifest van M. Guy, is de SP er niet alleen in geslaagd stand te houden, maar zelfs winst te boeken. Dit is verheugend en hoopvolMaar op de blijd schap rust een zware domper of zwarte schaduwzijde. Óp- nieuw hebben wij een waar schuwing, een angstaanja- op de problematiek van de lijstsamenstelling. Blijkbaar, en dit is helemaal niet zo ver wonderlijk, heeft onze nieuwe federatie de samenvoeging van de twee vorige federaties nog niet echt verteerd en wordt er nog steeds teveel ge dacht volgens de oude patro nen. Te weinig wordt er in de poli tiek op langere termijn ge dacht en strategieën voor de toekomst uitgewerkt. Het jaar voor verkiezingen nog vlug hier en daar zwakke plekken (gezien vorige verkiezingsre sultaten) trachten op te krik ken, heeft meestal weinig re sultaat. Daarom pleit ik er voor dat de SP-federatie Aalst-Oudenaarde nu reeds begint na te denken over een strategie of concept om de verkiezingen van 1999 of 2000 voor te bereiden. Het is van daag dat de SP moet starten met het verblekings- en ver kleuringsproces van dat don kerblauwe arrondissement. Nu gaan rusten op ons 5 ge lauwerde zetels zou een kapi tale fout zijn. Vijf parlements leden in één federatie is niet niks, maar wij moeten ook heel goed beseffen, dat dit een bijkomende verantwoor delijkheid met zich mee brengt. Een goed functione rend parlementslid is een po litieke aantrekkingspool en een katalysator in de ontwik keling van de partij. gend signaal gekregen, die ons terugvoert naar de jaren '40 en die geleid heeft tot de 2de Wereldoorlog. De stijging minimaliseren is een klinkend bewijs van gebrek aan kennis en aan politiek inzicht. Hier door heeft men de bekwaam heid niet meer en wordt de zorg zeer klein, om zich nog zorgen te maken om de toe komst. Door gebrek aan poli tiek inzicht, waardoor men zich niet reëel kan inzetten om te vermijden dat fascisti sche, nazistische bewegingen zich verder uitbreiden, loopt men in het open visier die de democratie in het hart willen treffen. De politici zouden nu toch eindelijk moeten snap pen, dat het niet volstaat met geleerde statistieken of met bijna onverstaanbare brochu- ren te verspreiden. Men zal terug moeten gaan luisteren naar Jan Modaal zijn noden, zijn verzuchtingen. Een beter sociaal vangnet voor de zwak keren, een levensloon aange past aan de levensduurte, be taalbare woningen, de sociaal achtergebleven verpauperde buurten, de concentratiege bieden voor migranten; dit al- In de blauwe bastions Aalst en Oudenaarde kunnen wij nu vechten met gelijke wapens. De nieuwe mandatarissen, sa men met de SP-federatie, staan daar nu voor de moeilij ke taak om de rode olievlek verder uit te spreiden. Ik ben ervan overtuigd dat dit mogelijk is. Wanneer wij de resultaten bekijken van onze drie 'anciens' (De Loor, Van der Maelen en Timmermans) dan bewijzen deze dat wij een zekere know how hebben in de federatie. Verder moeten wij binnen de federatie naar formules zoeken om nog meer als partij, dus als maatschap pij-keuze, naar voor te komen dan als een allegaartje van in dividuele partijbonzen. Met dit artikel hoop ik de dis- kussie binnen de federatie aan te wakkeren voor de uit werking van een strategie. Deze moet uiteindelijk uit monden in een nog beter ge- struktureerde federatie en in een federatie waarin iedereen van Ronse tot Lede zich thuis voelt. En dit allemaal met slechts één doel, het donker blauw adelijk bloed in de ade ren van de federatie te ver vangen door vurigrood werk- mansbloed. En als het nog even kan, laat ons de vijf ze tels die wij nu hebben nooit meer afgeven. B Stefaan Thijs Internationaal Secretaris JS les mogen wij niet langer weg moffelen, maar hieraan prio riteit geven, wil men de weg die de dictatuur van de mens hatende beweging een halt toe roepen. Wij socialisten, die het recht hebben van een erfenisrecht in te roepen voor een strijd van vrijheid, democratie en gelijke kansen, moeten wij zeer duidelijk beseffen dat wij in deze strijd eens te meer het voortouw moeten nemen. Dit betekent in essentie, dat wij socialistische militanten, van onze dierbare socialistische beweging, tot plicht hebben naar de basis toe te leven, aan wezig te zijn en de oorzaken van de «proteststemmen» weg te werken. De zwart-bruine vlek breidt zich verder uit en willen wij vermijden wat bij de aanvang onschuldig bruin is, bij de kortste keren giftig zwart wordt. Het zal terug aan de S.P. worden aangewreven dat, indien ze geen initiatieven neemt, de anderen in hun ze tel rustig blijven zitten, genie tend van een onnozele uitzen ding op TV met een dikke si gaar in de mond. Dit betekent in concreto, dat in plaats van eventueel te genieten van die dikke sigaar in de mond, men zich moet realiseren dat er nog te veel mensen zijn in de ze kapitalistische maatschap pij, die niet kunnen genieten van een relatieve welvaart (zonder hiervoor zelf verant woordelijk te zijn), maar inte gendeel elke dag in angst le ven en blijven leven. Ze zijn bang voor de dag van morgen, zijn wanhopig, uitzichtloos en onberedeneerd reageren ze hierdoor met hun stemge drag. Is het immers niet zo dat na het signaal van 24 nov. '91, het voor vele politiekers in de retoriek duidelijk was dat het V. Blok met alle gevaren daar aan verbonden, moet worden een halt toegeroepen Vandaag, mei '95, kan niet langer volstaan en moet bij elke democraat doordrongen zijn om zich enkel tevreden te stellen en alleen wakker te schieten aan de vooravond van de verkiezingen en een nieuwe retoriek te ontplooien voor de volgende verkiezin gen. Dan moeten de techno craten, de administrateurs en al degenen die boven het hoofd van de reële behoeften van de bevolking regeren, de verantwoordelijkheid morgen op eigen schouders nemen zonder te morren over de mo gelijke catastrofe, die ze zelf mogelijk hebben gemaakt. Laat ons dan niet zeggen in alle schijnheiligheid met een treurig gezicht, volhouden of beweren «Ich habe es nicht .gewust Pilar Ruiz

Voor Allen | 1995 | | pagina 3