BINNENLANP Leo Peelers pleit voor eerlijker financiering gemeenten Opbrengst leegstandsbelasting wordt op 300 miljoen geschat SP veroordeelt stakingsactie artsen Loonlastenverlaging is federale materie 4 -30 mei 1997-"Voor Allen" Op initiatief van Vlaams minister van Binnenland se Aangelegenheden Leo Peeters werd eind 1995 de Commissie voor Be stuurlijke Reorganisatie opgericht. Op 15 april 1997 stelde de Commis sie haar aanbevelingen voor. In haar rapport pleit ze onder meer voor grote re gemeenten, de instel ling van een Antwerps Stadsgewest en decumu- latie van mandaten. De richtlijnen van de Com missie gaan ervan uit dat de deelstaten bevoegd worden voor de Gemeen te- en de Provinciewet. Minister Peeters wil op basis van deze conclusies een breed maatschappe lijk debat op gang bren gen. Op 6 mei 1997 re ageerde hij in de commis sie voor Binnenlandse Aangelegenheden van het Vlaams Parlement voor het eerst in eigen naam op het rapport van de Commissie. Peeters trad in zijn eerste reactie de aanbevelingen in grote lijnen bij. Zo blijft ook Vorig jaar werd op initia tief van Vlaams minister van Binnenlandse Aange legenheden, Stedelijk Be leid en Huisvesting Leo Peeters het decreet op de heffing op verkrotting en leegstand ingevoerd. Gemeenten kunnen op ba sis van dit decreet een 'vermoedenslij st' van krotten en leegstand op sturen naar het Vlaams Gewest, dat dan de inven taris opmaakt en de inning van de belasting regelt. Of de gemeenten kunnen zelf instaan voor inventarisatie en beheer. In deze inven taris kunnen volgende ge bouwen en/of huizen wor den opgenomen ver waarloosde gebouwen met negatieve effecten voor hij aandringen op de snel le regionalisering van de Gemeente- en Provincie wet. In afwachting van een eigen Gemeentede creet wil Peeters dat de federale overheid, in overleg met de gewesten, de Gemeente- en Provin ciewet wijzigt, onder meer wat het statuut van de mandatarissen en de werking van de gemeente betreft. Peeters is echter geen voorstander van een grote fusie-operatie. Hij pleit wel voor een nieuw kader waardoor vrijwilli ge intergemeentelijke sa menwerking mogelijk wordt. Daarom moet er volgens hem ook een nieuwe invulling van het decreet op de intercom munales komen. Voor de financiering van de gemeenten wil Peeters een nieuwe 'gebruikers belasting op de gecorri geerde oppervlakte in voeren. Volgens de minis ter zou deze belasting ge heel of gedeeltelijk in de plaats kunnen komen van de aanvullende personen- het straatbeeld, gebouwen die al minstens een jaar leeg staan, en ongeschikt of onbewoonbaar ver klaarde huizen. Volgens de recentste eva luatie van het kabinet van Leo Peeters zijn er 205 gemeenten die een ver moedenslij st naar het Vlaams Gewest hebben gestuurd, waarvan er 190 in orde zijn. Het Gewest zelf heeft bij 208 gemeen ten 'krotwoningen' gecon troleerd en er een inventa ris van opgemaakt. Zo'n 80 gemeenten nemen volgens de evaluatie de in ventaris zelf op zich. Een twintigtal gemeenten blijft nog in gebreke. Van de 15.000 binnengebrach- belasting en de onroeren de voorheffing. Deze laatsten zijn volgens Pee ters oneerlijk omdat zij alleen respectievelijk loon- en weddetrekken- den en eigenaars treffen. De nieuwe gebruikersbe lasting zou die personen treffen die effectief ge bruik maken van een on roerend goed. 'Gecorri geerde oppervlakte' bete kent dat er rekening zal worden gehouden met factoren als ligging (cen trum van de stad of rand gemeente) en het al dan niet bebouwd zijn. Na in ning van deze belasting door het Vlaams Gewest zou er een tweede keer kunnen gecorrigeerd worden bij het doorstor ten van de gelden naar de gemeenten, rekening houdend met factoren als de centrumfunctie van de gemeente. Op deze ma nier ontstaat een finan ciële transfer van rijkere gemeenten naar meer hulpbehoevende, zonder dat een fusie-operatie no dig is. te dossiers zijn er momen teel al vijfduizend in de inventaris opgenomen. Bij de helft daarvan gaat het om verwaarloosde huizen, 800 staan al langer dan een jaar leeg en er zijn er 350 onbewoonbaar ver klaard. De cijfers voor Gent en Antwerpen wer den hier nog niet bijge teld. Naar schatting zou de leegstandsbelasting zo'n 300 miljoen frank opleve ren. Dit geld komt in het Leegstandsfonds, dat dan weer in een volgende stap gaat naar 28 'armlastige' gemeenten. Het geld kan dan gebruikt worden voor bijvoorbeeld stedelijke vernieuwing. Het SP-bureau besprak de staking van de geneesheren- specialisten. Het is verwer pelijk dat de artsen met deze zorgenstaking inspelen op angst en vragen die bij de be volking bestaan naar aanlei ding van een duurder wor dende gezondheidszorg door o.a. niet gerespecteerde ta rieven. Door desinformatie maken de artsen-specialisten een karikatuur van de regerings voorstellen die nochtans tot doel hebben de gezondheids zorg betaalbaarder, toegan kelijker en kwalitatiever te In een persmededeling van 15 mei onderschrijft Vlaams minister vice-presi dent Luc Van den Bossche de oproep van de nieuwe VEV-voorzitter Karei Vinck om proberen te ko men tot een globaal ak koord tussen de sociale partners op Vlaams niveau, indien dit op federaal ni veau niet mogelijk zou zijn. Van den Bossche wijst er echter op dat het vaak geci teerde Nederlandse voor beeld van het akkoord van Wassenaar, stoelt op een dubbele consensus een band tussen loonbeheersing en werkgelegenheidscreatie enerzijds en tussen verde ling van bestaande werkge legenheid en werkloos heidsbestrijding anderzijds. Vandaag is hierover geen consensus tussen de sociale partners, noch op federaal noch op Vlaams niveau. Dit gebrek aan overeenstem ming is niet toe te schrijven aan één werknemersorgani satie. (In een bepaalde pers wordt het ABVV systema tisch met de vinger gewe zen.) Ook de Vlaamse werkgeversorganisaties stellen zich terughoudend op ten aanzien van het tweede spoor van het ak koord van Wassenaar. Minister Van den Bossche stelt vast dat er grote eens maken. Nergens is sprake van gesloten enveloppes en van het risico op rantsoene ring. Patiënten worden nu gegij zeld in een conflict rond het eigendomsrecht van de ere lonen, niet meer of niet min der. Het bureau vraagt tevens dat maatregelen genomen wor den om de tariefzekerheid opnieuw te herstellen, zodat de patiënten niet langer het slachtoffer zouden blijven van een situatie waarbij 40% van de speciaisten te veel ereloon vraagt. gezindheid is omtrent de noodzaak van arbeidskos tenverlagingen, maar wijst er op dat dit de prioritaire bevoegdheid is van de fede rale overheid. Hij kant zich hiermee tegen zijn minis ter-president Luc Van den Brande (CVP). Tenslotte merkt de minister op dat er voorzichtigheid geboden is met betrekking tot de budgettaire impact van mogelijke maatregelen op de Vlaamse begroting. Hij onderschrijft dat even tuele ruimte prioritair naar tewerkstelling dient te gaan, maar wijst erop dat de kostprijs van een rele vante arbeidskostverlagen- de maatregel momenteel el ke vrije ruimte overstijgt. "Het zou absurd zijn in de Vlaamse begroting een nieuwe marge te creëren voor werkgelegenheid door aan de andere kant uitgaven met een arbeidsopbouwend karakter te schrappen of het investeringsniveau te verla gen. Deze begroting is im mers hoofdzakelijk een te werkstellingsbegroting aangezien zij instaat voor de wedden van het onder wijspersoneel, de Vlaamse ambtenaren, de sociale pro fit-sector, de culturele sec tor enzovoort", aldus nog Van den Bossche.

Voor Allen | 1997 | | pagina 4