Tobback praat met Jospin over Renault-Vilvoorde Hemelwater en TV-taksen Samensmelting van de telefoonzones van Zuid-Oost-Vlaanderen "Voor Allen" - 13 juni 1997 - 5 De Vlaamse regering is op zoek naar "meer" inkomsten. Minister Wivinna Demeester verkoos een simpele druk op de knop van de computer om haar doelstelling te bereiken. Water, TV- en radiotaksen zul len voortaan tot de laatste frank betaald worden. Of hoe fraudebestrijding eenvoudig kan zijn. De Vlaamse Milieumaat schappij kreeg de opdracht om haar belasting op het rioolwa ter op scherp te stellen voor de "gezinnen" die niet zijn aan gesloten op het waternet. Dit laatste is mogelijk omdat ze beschikken over een eigen wa terwinning in de vorm van een geboorde- of regenwaterput. Tot op heden werden enkel diegenen belast van wie be kend was dat ze waren aange sloten op het waternet. De adressen werden gewoon op gevraagd bij de respectievelij ke maatschappijen. De com puter van de Milieumaat schappij heeft deze adressen nu vergeleken met de bevol kingsregisters en stelde vast dat ca. 150.000 gezinnen geen taksen betalen. Zij hebben in middels een aangifte ontvan gen en zullen zorgen voor een opbrengst van minimum een half miljard. De Milieumaatschappij stelt dat het gebruikte water terug loopt in de grond (naar beken) of via de riolering naar rivie ren en dat er op dit aspect een belasting wordt geheven. Een zogenaamde belasting op de verontreiniging van het grond water. Dit lijkt logisch, al zijn er ongetwijfeld massa's liter bevuilde regenwaters die niet aan een belasting onderwor pen kunnen worden. Men kan er van uitgaan dat lucht en an dere bevuilers, die de zure re gens veroorzaken, ontsnappen aan de kosten waarvoor de ge meenschap moet opdraaien. Overigens stelt de maatschap pij 1 dat de heffing voor huis gezinnen een financierende heffing is die, als ze zwaar ge noeg is, gezinnen zal aanzet ten tot kleiner waterverbruik maar dat dit zal resulteren in een verhoogde concentratie aan vervuilde afvalstoffen. Zodoende zal zuinigheid in waterverbruik niet leiden tot minder belastingen. Anders is het gesteld voor wat betreft de industriële lozingen waar volgens de VMM regule rende heffingen te verkiezen zijn boven financierende. Men stelt dat de zuivering van het industriële afvalwater om eco nomische redenen bedrijfsge bonden moet zijn. Bedrijven kunnen veel meer dan huis houdens een preventiegerichte strategie voeren. Een pikante analyse voor de langzaam groeiende groep mensen die de levensfilosofie huldig en dat met drinkwater zuinig moet worden omge sprongen. De belasting weegt zwaar door op het moreel. Men kan veel water besparen door het hemelwater te ge bruiken. In sommige gevallen worden er zelfs installaties ge plaatst die toelaten om het re genwater voor alle doeleinden van huishoudelijk gebruik aan te wenden. Het aanleggen van watervoorraden door particu lieren zou in deze optiek aan gemoedigd moeten worden. In de gemeenteraadscommis sie van Openbare Werken te Aalst (er zijn nog andere ge meenten waar dit ter sprake komt) hebben enkele raadsle den een "gemeentelijke toela ge" voor houders van water putten voorgesteld. Ikzelf steun deze visie omdat het er uiteindelijk om te doen is te besparen op het gebruik van het schaarse drinkwater. Dit zal resulteren in een minder- verbruik van drinkwater en moet zijn weerslag vinden in de kostprijs voor de produktie van drinkwater. Uiteindelijk zou dit ook moe ten leiden naar een lager tarief voor de verbruiker (consu ment). Steden moeten hier als subsidiërende overheid optre den wat niet altijd door ieder een als logisch wordt be schouwd. In de meeste geval len worden de ontvangsten voor andere doeleinden aan gewend. Nochtans delen de gemeenten in de opbrengsten van de waterverkoop. Het gebruik van drinkwater voor andere doeleinden dan menselijke consumptie zou in dit concept moeten bestraft worden met een hogere heffing. De productie- en dis tributiemaatschappijen zijn aan een grondige herziening toe van het prijskaartje dat ze de consument aanrekenen. Het gebruik van drinkwater voor andere doeleinden dan menselijke consumptie moet opnieuw bekeken worden in functie van de kosten/baten en het milieuaspect. Inzake wa terproductie moet een onder scheid worden gemaakt tussen productie voor gezinsverbruik en economische doeleinden. De privatisering van de "in ning" van het Kijk- en Luis tergeld is een feit. Maanden lang hebben de personeelsle den van deze dienst (vroeger RTT/Belgacom) gestreden te gen de visie van de Vlaamse Regering die haar heil zoekt in de aanpak door een intercom munale (CIPAL) met een pri vaatrechtelijk personeelssta tuut. De voorzitter van de Vlaamse Raad, Norbert De Batselier, schreef mij op 23/10/'96 het volgende "Ik deel persoon lijk volkomen uw mening dat een privatisering van diensten die belastingen innen volstrekt onwenselijk is. Uiteraard ben ik wel voorstander van een ef ficiënte Vlaamse overheid die op de meest optimale wijze georganiseerd is, ook inzake de inning van belastingen." De hoge hoed, waar het con tract tussen de Vlaamse Ge meenschap en CIPAL uit te voorschijn kwam, bevatte een in het oog springende "kracht lijn". In de rubriek (cit.) "po sitieve vooruitzichten" staat in schuinschrift geschreven dat "als gevolg van de verdere informatisering de strijd tegen de fraude op een meer effi ciënte en effectieve manier zal verlopen". Meer bepaald zal CIPAL sys temen ontwikkelen die hen toelaten om de effectieve bet alingen beter en accurater te Vergelijken met de lijsten van kabelmaatschappijen en van de Dienst Inschrijving Voer tuigen. Bijzonder detail is dat het hier gaat om een belasting die oorspronkelijk op het ge bruik van luxe goederen was gebaseerd. Het gebruik van radio en televisie is al lang geen luxe goed meer. Ook hier rekent men op een forse meer opbrengst voor de Vlaamse schatkist. Ook hier past men de druk op de knop van de computer toe. Een gewone dbase en klaar is kees. Wetten en belastingen zijn er uiteraard voor iedereen, maar we stellen toch maar vast dat in beide hierboven geciteerde gevallen de kleine man de du pe is van een simpele druk op de knop van de computer. In menig ander geval van finan ciële fraude is het voor de overheid heel wat moeilijker om op het spoor te komen van BTW en belastingscarousels. Iedereen trekt zijn conclusies Roger D'Hondt Ontwerp AWP-II Dender en Mark pag. 70 - Vlaamse Mi lieumaatschappij. SP-voorzitter Louis Tob back heeft in het Zweedse Malmi geruime tijd over Renault-Vilvoorde gepraat met de Franse premier Lio nel Jospin. Het gesprek had plaats in de marge van het Congres van de Europese Socialistische Partijen. Tobback heeft Jospin ver zocht snel mogelijkheden te openen voor een discussie over mogelijke wisseloplos singen tegen de sluiting van Renault-Vilvoorde. De voorzitter van de SP heeft er sterk op aangedron gen om de beslissing tot sluiten alvast uit te stellen. In dat verband verwees Tobback naar alternatieven die onder meer zijn uitge werkt door Volksvertegen woordiger Hans Bonte en door de vakbonden. Hij zei Telefoneren valt voor de doorsnee-Belg zeer duur uit als we dit vergelijken met een aantal ons omringende landen. Een aanpassing van de tele fooncentrales zou de ideale maatregel zijn om de kosten voor de verbruiker te druk ken. Daarom stelde Herman DE LOOR de diensten van Belgacom voor de telefoon zones 052, 053, 054 en 055 van de regio Zuid-oost- Vlaanderen samen te smel ten tot liefst één telefoonzo ne. Ondanks de vermeerdering van het abonnementsgeld zou dit voor de gebruiker gevoelige besparingen mee brengen. Voor de bedrijven op hun beurt zou deze aan passing een werkelijke ver mindering van hun kosten en een forse duw in de goe de richting betekenen. Reeds op 30 mei 1997 bracht de heer Tony Jossa, bereid te zijn om, als dat nuttig mocht blijken, dit weekeinde nog naar Parijs te gaan om die alternatieve voorstellen toe te lichten. Tobback heeft overigens ook aangedrongen op een spoedig gesprek Jospin-De- haene. Na afloop van het onder houd zei Tobback dat pre mier Jospin geen concrete toezeggingen heeft gedaan, maar de Franse premier gaf wel de indruk het Renault- dossier zeer ernstig te ne men. De SP-voorzitter is ervan overtuigd dat de nieuwe Franse regering een serieu ze inspanning zal doen om het dossier Renault-Vil voorde uit te klaren. Generaal Manager Group Human Relations van Belg acom onze Vlaamse Volks vertegenwoordiger op de hoogte van de voornemens van zijn diensten. Na informele gesprekken met het Streekplatform Zuid-Oost-Vlaanderen, werd inmiddels een techni sche studie opgestart om een afdoende oplossing te zoeken. Deze zal uiteinde lijk tot stand kunnen komen als onderdeel van een globa le oplossing voor heel Bel gië. Belgacom werkt inmiddels koortsachtig aan een wezen lijke vereenvoudiging van de geografiche zones. We gens technische redenen kan het evenwel nog enkele maanden duren alvorens de uitgedokterde oplossing kan toegepast worden. Wij houden onze lezers ver der op de hoogte.

Voor Allen | 1997 | | pagina 5