Werk, werk en nog eens werk... ook op Europees niveau! SP-voorstellen voor de Top van Luxemburg I. Wat stelt de SP voor? Werk. Werk en nog eens Werk 10 - 03 oktober 1997 - "Voor Allen" De SP verheugt zich in de vaststelling dat de (nog schoorvoe tende) herneming van de economie zich stilaan ook vertaalt in een daling van de werkloosheid. Deze tendens moet echter ver sterkt worden. Voor de SP blijft de halvering van de werkloos heid tegen 2003 de centrale uitdaging. Daarom moet het federa le en Vlaamse werkgelegenheidsbeleid verdergezet en versterkt worden, ook budgettair. Uiteraard moet erover gewaakt worden dat de verwezenlijkingen op het vlak van de sanering van de overheidsbegroting en de budgettaire gezondmaking van de so ciale zekerheid niet in het gedrang worden gebracht. Voor de SP is wel duidelijk dat de toekomstige vrijkomende beleidsruimte, zowel op Vlaams als op federaal niveau, integraal moet aange wend worden voor de versterking van het werkgelegenheidsbe leid en dat voor elke bijkomende maatregel sluitende budgettai re afspraken worden vastgelegd. In een globaliserende economie is ook op Europees niveau een actiever werkgelegenheidsbeleid nodig, om de Europese werk loosheid drastisch terug te dringen. Met de Europese Top van Luxemburg van november e.k. dient zich daartoe een unieke ge legenheid aan. De SP wil zich ten volle inzetten om deze werk gelegenheidstop te doen lukken. Geen vage intentieverklaringen maar duidelijke engagementen De Top van Luxemburg mag geen herhaling worden van vorige Europese Top-bijeen- komsten, waar wel plechtige verklaringen, maar weinig concrete engagementen wer den bereikt. De Top van Luxemburg moet heldere doelstellingen formuleren en de middelen aangeven waar mee we die doelstellingen willen bereiken. De SP pleit voor een Europees werkgele- genheidspact waarin duide lijk de verantwoordelijkheid van respectievelijk de Euro pese Unie, de lidstaten, de re gio's en de sociale gespreks partners wordt aangegeven. De boodschap van Jacques Delors blijft voor ons cen traal staan: de werkloosheid halveren tegen het begin van de 21ste eeuw. Deze boodschap moet nu ver taald worden in convergentie normen zoals de verhouding inactieven/actieven, de deel name van risicogroepen op de arbeidsmarkt, de investe ringsinspanningen gericht op werk, de uitgaven voor socia le bescherming. De score van de drie best scorende landen zou als streefnorm kunnen dienen voor alle lidstaten. De ervaring met de monetaire convergentiecriteria leert ons dat een dergelijk beleid "de neuzen in dezelfde richting kan zetten" en de lidstaten helpt hun ambities met be trekking tot de werkgelegen heid te realiseren. Werk op 2 sporen Om werkgelegenheid op de Europese agenda te zetten is een samenhangende strategie nodig die op 2 sporen staat. Enerzijds zijn specifieke maatregelen nodig om ervoor te zorgen dat mensen inge schakeld worden op de ar beidsmarkt in plaats van uit geschakeld in de werkloos heid. Anderzijds kan een der gelijk beleid nooit lukken in dien niet tegelijkertijd ge zorgd wordt voor een gunstig macro-economisch en fiscaal kader gericht op groei en werkgelegenheid. De SP dringt erop aan dat beide spo ren aan bod komen op de Top van Luxemburg. 1. Arbeidsmarkt beleid tegen uitsluiting Opleidings- en jobgarantie voor jongeren en langdu rig werklozen De strijd tegen de werkloos heid is voor de SP ook een strijd voor gelijke kansen. Anne Van Lancker, Europees Parlementslid. Daarom zou de Top van Luxemburg een duidelijk en gagement moeten aangaan voor langdurig werklozen en jongeren: - alle jongeren moeten over een opleidingsniveau be schikken dat hen in staat stelt werk te vinden op de arbeids markt; binnen de 5 jaar moet het aantal jongeren dat het onderwijs verlaat zonder er kende kwalificatie verminde ren van 20% tot 10%; - aan elke jongere (tot 25 jaar) die meer dan 6 maanden werkloos is, moet een baan- en opleidingsgarantie gege ven worden; - aan elke werkloze moet op leiding en werk aangeboden worden gedurende het eerste jaar werkloosheid, zodat nie mand langer dan 1 jaar werk loos is. Deze aanpak moet bovendien binnen een meer jarenplan ook worden toege past op de groep van langdu rig werklozen. Activerend arbeidsmarktbe leid mag geen synoniem wor den voor "work-fare"-plan- nen. Daarom moeten oplei dings- en jobgarantieplannen de werklozen een behoorlijk inkomen garanderen tijdens een periode waarin werk ge cumuleerd wordt met oplei ding en begeleiding. De Top moet duidelijkheid brengen met betrekking tot de instrumenten om de oplei dings- en jobgarantieplannen te realiseren: - arbeidsmarktuitgaven actief gebruiken voor begeleiding, opleiding en werkervaring. Doelstelling zou kunnen zijn de actieve enveloppe te ver hogen van 35% nu tot 66% binnen 5 jaar; - uitbreiding aantal oplei dingsplaatsen: waar nu slechts 7% van de werklozen opleiding geniet, zou dat tot 30 a 40% moeten uitgebreid worden; - uitbreiding van arbeids plaatsen voor werklozen (zie verder). Levenslang leren Op een snel evoluerende ar beidsmarkt is het belangrijk dat werknemers over de nodi ge troeven beschikken om van job te kunnen veranderen of zich aan te passen aan nieuwe produktiemethoden en -organisaties. Een belang rijke sleutel voor flexibiliteit is voor de SP dan ook het recht op levenslang leren. Daartoe moet de Top afspra ken maken om het recht op opleiding te realiseren, zowel voor werknemers als voor werklozen. In een Europese kaderovereenkomst zouden de sociale gesprekspartners een engagement moeten aan gaan om te zorgen voor per manente vorming van de werknemers in functie van het bedrijfsgebeuren. daarnaast zouden de lidstaten zich moeten engageren om een wettelijk kader te creëren voor loopbaanonderbreking, ook voor opleidingsdoelstel lingen. Voor werklozen die hun kwalificatie willen ver beteren stellen wij oplei dings- en jobgaranties voor. Arbeidsherverdeling Arbeidsherverdeling blijft een essentieel element in een Europees werkgelegenheids beleid. De discussie over ar beidsherverdeling op Euro pees vlak is niet eenvoudig, omwille van de sterk uiteen lopende arbeidstijden en de verschillen in voorkeur voor concrete formules. Toch wil de SP het debat over de arbeidsherverdeling op Europees vlak opnieuw aan zwengelen. Via 2 concrete formules moet het beschikba re werk beter verdeeld wor den: enerzijds door de invoe ring van de vierdagenweek (32 uren), anderzijds door de invoering van een recht op loopbaanonderbreking. Bei de formules moeten uiteraard het voorwerp uitmaken van sociale dialoog; de concrete invulling kan verschillen van lidstaat tot lidstaat. Belang rijk is nochtans dat beide for mules gepaard moeten gaan met inkomenscompensatie van overheidswege door ac tief gebruik van werkloos heidsuitkeringen en sociale- zekerheidsgelden. De Top zou een aanbeveling kunnen richten aan de lidstaten om via wettelijke en financiële ondersteuning deze formules van arbeidsherverdeling te stimuleren. De Europese so ciale partners zouden een ka derovereenkomst kunnen sluiten waarbij ze de nationa le sociale partners aanbeve len om over arbeidsherverde ling te onderhandelen tijdens de komende jaren. Territoriale pacten voor een sociale eco nomie Hans Bonte, Vlaams Volksvertegenwoordiger.

Voor Allen | 1997 | | pagina 10