II. Wat doet de SP? "Voor Allen" - 03 oktober 1997 - 11 Erg veel behoeften die ver band houden met de kwaliteit van het leven blijven vandaag nog onvervuld: persoonlijke dienstverlening, verbetering van de leefomgeving, cultu rele en recreatieve diensten, milieudiensten. Uitgerekend in deze structu ren zijn de werkgelegen- heidskansen voor laagge schoolden te vinden. Vanuit Europa moeten de nodige sti mulansen vertrekken zodat de diverse lidstaten hierin veel meer investeren dan van daag het geval is. De SP pleit voor de uitwer king van territoriale pacten voor een sociale economie op basis van een ruim overleg platform waarbij nationale, regionale en lokale overhe den, sociale partners en niet- gouvernementele organisa ties betrokken zijn. Op ni veau van de lidstaten kan de ontwikkeling van deze struc tuur ondersteund worden via managementsondersteuning, actief terugploegen van werkloosheidsuitkeringen, verminderde werkgeversbij dragen, dienstencheques, kredietverlening e.d. Op Europees vlak zou deze operatie kunnen gefinancierd worden door heroriëntering van middelen en inzet van re serves van de structuurfond sen. 2. Een macro- economisch be leid, gericht op groei en werk Binnen ongeveer een jaar zal de EMU een feit zijn. Indien we willen vermijden dat de EMU gerealiseerd wordt ten koste van groei en werkgele genheid, dan moet ook een andere macro-economische koers gevaren worden in de Unie. Coördinatie van economisch beleid Europa heeft een hoge prijs betaald voor het gebrek aan samenwerking tot nog toe: een te lage economische groei, fiscale en sociale con currentie tussen de lidstaten, interne delocalisaties, stij gende werkloosheid... in de derde finale fase van de EMU moet het economisch beleid van de Lidstaten op Europees vlak gecoördineerd worden in functie van groei en werk. Zowel de Raad Sociale Za ken als de ECOFIN-Raad moeten richting geven aan de economische richhtsnoe- ren. Europese middelen voor werkgelegen heid Het voortduren van de werk loosheid is grotendeels te wijten aan het loslaten van groeibeleid in de Lidstaten. De meeste Lidstaten zullen volgend jaar aan de conver gentiecriteria voldoen. Er komt dus enige budgettaire ruimte vrij. Wij verwachten van de lidstaten dat zij deze beleidsruimte volledig ge bruiken voor werkgelegen heid. De voortdurende zorg voor gezonde overheidsfi nanciën, vastgelegd in het stabiliteitspact, maakt noch tans dat deze beleidsruimte in de komende jaren te beperkt zal blijven om de Europese economie voldoende nieuwe zuurstof te bezorgen. Daarom blijft de SP aandrin gen op budgettaire en extra- budgettaire hulp op Europees vlak. - De SP is van oordeel dat de traditionele, sterk op land bouw gerichte Europese be groting óp termijn moet plaatsmaken voor een toe komstgerichte begroting geo riënteerd op de nieuwe ken nismaatschappij, onderwijs en kwalitatieve werkgelegen heid. - De lidstaten zouden het en gagement moeten aangaan om de reserves op de Europe se rekeningen die hen worden teruggestort, vanaf volgend begrotingsjaar uitsluitend voor werkgelegenheidsbeleid te gebruiken. - Op Europees vlak moet het spaaroverschot op de kapi taalmarkt gemobiliseerd wor den voor werk via een lening van het Europees Investe ringsfonds. Deze lening moet gebruikt worden voor de re alisering van de Europese in vesteringsprojecten uit het Witboek Delors. De SP vindt dat daarbij voor al moet worden gekozen voor toekomstgerichte investerin gen via het kader van de ken nismaatschappij en de ecolo gische onderbouw van de sa menleving (milieu-investe ringen, stedelijke ontwikke ling). - De afspraken van Amster dam met betrekking tot groei en werk moeten in Luxem burg concreet worden ge maakt. De financiële midde len van de EIB en het EIF moeten gemobiliseerd wor den voor de financiering van KMO-beleid, opleiding, ge zondheid, stadsontwikkeling, milieubescherming en de TEN's. Koken kost geld. Dat geldt ook voor een Europese werk- gelegenheidsstrategie. De SP is dan ook van mening dat de Top moet zorgen voor een sluitende - ook Europese! - financiering van het werk- gelegenheidspact, om te ver mijden dat de Top een mis lukking wordt. Europese fiscaliteit ten dienste van werk De SP blijft ervan overtuigd dat coördinatie - en op som mige vlakken zelfs harmoni satie - van fiscaal beleid in de Europese Unie nodig is om de fiscale-dumpingpolitiek te stoppen. Bovendien is her verdeling van de fiscale druk op arbeid, kapitaal, energie en milieu nodig om belastin gen sociaal rechtvaardig en meer arbeids- en milieuvrien delijk te maken. De Monti-werkgroep zal de gedragscode op vennoot schapsbelastingen die goed gekeurd werd in Mondorf nu verder concretiseren voor de Top van Luxemburg. De lasten op vooral laagge schoold werk zijn in vele Eu ropese landen aanzienlijk toegenomen. Om deze lasten op arbeid te kunnen verminderen zonder aderlating voor de sociale ze kerheid blijft de SP aandrin gen op alternatieve financie ring. Alhoewel ook op nationaal vlak lastenverschuiving mo gelijk moet gemaakt worden, is de SP ervan overtuigd dat een oplossing ten gronde slechts kan mits communau taire afspraken over ecofisca- liteit, vermogens- en kapi taalbelastingen. Sociale partners te gen werkloosheid en inflatie Alhoewel de reële loonstij ging in de meeste Europese landen erg beperkt gebleven is, moeten ook voor de toe komst afspraken gemaakt worden voor een beheerste loonontwikkeling. Deze moeten gekoppeld worden aan engagementen voor werk en nieuwe investeringen. Deze SP-voorstellen worden door Anne Van Lancker verde digd in het Europese Parle ment, waar een parlementair rapport voor de Top van Luxemburg wordt voorbereid dat in oktober wordt gestemd in plenaire zitting. De socia listische fractie heeft een ei gen coördinatiewerkgroep op gericht om de discussie in het Parlement te stimuleren. De voorstellen dienen ook als basis voor discussies in de PES. Hans Bonte vertegen woordigt de SP in deze PES- Task-Force. Hij zal bovendien in het Belgische Parlement de regering interpelleren voor en na de Top van Luxemburg. In het kader van de Monti- Ook tussen de Europese lan den moet de Europese socia le dialoog in de toekomst af spraken maken over een loonbeleid dat werknemers voldoende koopkracht garan deert en dat vooral ruimte schept voor nieuwe jobs. De Europese sociale dialoog moet opgewaardeerd worden in het kader van een veel am bitieuzer Europees sociaal en werkgelegenheidsbeleid. Het drama van Renault-Vilvoorde heeft duidelijk gemaakt dat hier nog heel wat werk op de Europese plank staat. werkgroep werkt Freddy Wil- lockx het fiscale luik van het werkgelegenheidsbeleid ver der uit. Voorzitter Louis Tobback zal in de komende dagen zijn so cialistische collega's partij voorzitters uit andere lidstaten contacteren om op Europees vlak maximale steun te krij gen voor onze ideeën. Bovendien zullen de socialis tische ministers deze voorstel len verdedigen bij de uitwer king van het standpunt van de Belgische regering. Als we van de Top van Luxemburg een succes willen maken, dan moet nu snel en gecoördineerd gewerkt wor den.

Voor Allen | 1997 | | pagina 11