Federaal Congres koos en debatteerde c J EDIT0RI AAL Federatie voor belangrijke uitdagingen Tweede editie Federale SP-Tombola "Voor Allen" - 03 oktober 1997 3 Het was al een poos geleden dat wij het meemaakten: een volle zaal van het Zottegemse Volkshuis voor het Federaal SP-Congres van vrijdagavond, 26 september. Een congres nieuwe stijl, met twee afzon derlijke luiken, politiek en ad- ministratief-organisatorisch. Het politieke gedeelte als voor bereiding van het Actualiteits congres van volgende week, maar ook met een verfrissende aanpak welke meer interventies vanuit het politiek toeliet. Elke Parlementair, met uitzondering van de weerhouden Julien Ver- straeten, lichtte kort en bondig een aantal "hot items" uit het Federale en Vlaamse (rege- ringsjwerkveld toe. Herman De Loor had het over binnen landse aangelegenheden (poli tie, discussie rond de lijststem, opkomstplicht,...); Jacques Timmermans bleef op zijn meest deskundig terrein (mi lieu en ruimtelijke ordening met accenten over de wegenin frastructuur in onze regio); Gracienne Van Nieuwenborgh had het over de delikate onder wijshervormingen; Dirk Van der Maelen schetste het alge meen tijdsklimaat, en de pro blemen, in het pré-elektoraal politiek België. En dan kon het debat losbarsten, en het werd er inderdaad een met vrij veel ani mo. Dat belooft voor de toe komst, en de interesse van de nieuwe aanwezige federale be stuursleden was dan ook nave nant. "Nieuw volk" en een beleidsnota Ook op het aspect werkings congres als zondanig sloeg de nieuwe aanpak. Gedaan met het traditionele tweejaarlijkse werkingsverslag vol gortdroge feiten, personalia, statistieken en (verkiezings)cijfers. Radica le accenten naar de veel be langrijker toekomstige werking kwamen in de plaats in het spe ciaal door de Federaal Secreta ris geconcipieerd congresdocu ment. De aanzet was er, nu moeten de voorstellen nog een discussie-verlengstuk op afde lingsniveau kennen. Last but not least waren er ook de eigenlijke administratieve tweejaarlijkse geplogenheden: bekrachtiging van de nieuwe afdelingsdelegaties in het Fe deraal Bestuur (enkele afdelin gen als Kruishoutem, Erpe- Mere, Sint-Lievens-Houtem en Zwalm gaven echter verstek), verkiezing - in alle gevallen met handgeklap - van Herman De Loor (voor nog een nieuwe termijn als Voorzitter) en van twee Ondervoorzitters (Jenny Gevaert, Kluisbergen, en Geor ges Couck, Denderleeuw, ver vangen de beide vorige Ronsi- sche Ondervoorzitters Walter Kerckhove en Krista Paemelae- re). De federale financiële toestand blijft behoorlijk gezond, hoe wel de idem dito situatie van federaal penningmeester Fred dy Van den Bossche dat onver wachts minder was, hetgeen niet belette dat ook het nieuwe federaal "bijdragenreglement" (new speak voor het vroegere "afdrachtenreglement) una niem werd goedgekeurd. Het werd dus een congres waarvan er voor mijn part zo wel qua inhoud als qua op komst nog zeer veel mogen zijn. C.V. SP-Federatie Aalst - Oudenaarde - Ronse Dinsdag 21 oktober 1997 om 20 uur Gemeentelijk Ontmoetingscentrum (vroeger C.O.C.), Provinciebaan 275 te Velzeke/Zottegem 'Ronde van de Federaties' met SP-Voorzitter Louis TOBBACK - commentaar bij de politieke actualiteit - intentieverklaring van de kandidaat voorzitter - vraagstelling (moderator: Herman DE LOOR) De SP-leden worden massaal verwacht. K Na het definitief opdoeken van de traditionele nationale Tom bola Vandervelde (feit dat wij hoe dan ook blijven betreuren) enerzijds, en het overaanbod van eet- en andere smulfestij- nen anderzijds, besliste het Fe deraal SP-Bestuur vorig jaar tot het organiseren van een Fe derale SP-Tombola. Elke afde ling werd geacht een minimum aantal loten te verkopen en kreeg in ruil een bepaald per centage van de verkoopprijs. De tombola werd door de band genomen een behoorlijk suc ces, zodat besloten werd in 1997 een tweede editie ervan te lanceren. De loten werden inmiddels aan de (meeste) af delingen bezorgd, her en der is de verkoop volop aan de gang. De formule bleef ongewijzigd, zij het dat de afdelingen om de verkoop te stimuleren een nog groter aandeel ontvangen en dat het merendeel van de op brengst gereserveerd wordt voor een speciaal kiesfonds (en de afdelingen op die manier dus nog eens extra onder steund worden). De verkoop prijs bleef behouden op 25 frank per lot en er zijn op nieuw om en bij de vijftig zeer mooie prijzen te winnen. Bij de hoofdprijzen (geschonken door de vijf Parlementairen van de Federatie) o.m. een unieke Larousse-encyclopedie met een waarde van om en bij de 35.000 frank, een prachtig koffieservies, elektro-appara- ten, enz.. Wie niet waagt, niet wint... en terzelfdertijd krijgt de afdelings- en federale kas een extra injectie. Doen dus! Trekking der winnende num mers is voorzien op vrijdag 21 november 1997 in het Volks huis te Zottegem. Er rest dus nog ruim voldoende tijd om terzake enkele initiatieven te nemen. Zeer recent werd door SP-Voorzitter Louis Tobback de zo genaamde Actie 900.000" gelanceerd, m.a.w. een ambiti eus plan om bij de Parlementsverkiezingen van 1999 niet minder dan 900.000 stemmen te vergaren zowat om en bij de 100.000 méér dan bij de vorige stembusslag). Geëxtra poleerd naar de diverse Federaties betekent dit cijfer dat de SP binnen de kiesomschrijving Aalst-Oudenaarde-Ronse, zelfs in vergelijking met de beste uitslag van mei '95 (Se naatslijst) ca. 8.000 stemmen meer zou moeten scoren. De lat ietwat te hoog gelegd? Best mogelijk, maar dan toch een welomschreven doelstelling waarnaar de rest van de lopen de legislatuur op elk niveau keihard kan gewerkt worden. Daarvoor dient echter in eerste instantie een mentaliteits wijziging binnen onze partijstructuren te gebeuren. Dat is dus duidelijk binnen onze partijstructuren van de momen tele gevoelens van inertie, moedeloosheid en verregaande desinteresse die thans her en der al te frekwent de kop op steken (vaststellingen die zonder echt te willen veralgeme nen ook in onze Federatie te merken zijn). Andere grote uitdaging betreft dus de eigenlijke aanpak van de "Actie 900.000". Voor dit streefcijfer wordt in onze regio een strategie ontwikkeld gesteund op vier belangrijke pijlers: ledenwerving, afdelingswerking, personele ver nieuwing, politieke thema's en acties. Een en ander werd op het Federaal SP-Congres van vrijdag laatstleden voor gesteld in een lijvige nota met werken beleidsvoorstellen naar de (nabije) toekomst toe. Het document dient in de loop van de maand oktober op afdelingsvlak besproken, waarna het geheel ter uitvoering geëvolueerd wordt op een specifieke bijeenkomst van een Uitgebreid Federaal Be stuur (halfweg november). Positief inspelen op de Actie 900.000" betekent echter hoe dan ook dat vanaf nu alle activiteiten en acties, federaal en lokaal, moeten getoetst worden aan hun nuttige relevantie ten aanzien van de komende verkiezingen, georganiseerd moeten worden met duidelijke resultaatdoeleinden voor ogen. Aan een en ander wordt een aanzet gegeven via een nieuwe "Ronde van de Federaties" met Louis Tobback himself (in onze Federatie op dinsdag 21 oktober te Velze- ke), het Politiek Actualiteitscongres van 11 oktober e.k. te Lier, evenals via de diverse initiatieven in het kader van het ideologische "Vernieuwingscongres Belangrijke schakel in het plan naar eenduidige verkie zingswinst is zeker de participatie van alle afdelingen en zoveel mogelijk militanten. Vandaar ook de nieuwe federa le voorstellen om via een aantal structuurhervormingen de belangstelling en deelname van meer mensen aan te zwen gelen. De aanpassingen gaan van o.m. uitbreiding van het Federaal Uitvoerend Bestuur, over herwaardering van af delingsvoorzitters en -secretarissen en stimuleren van (nieuwe) werkgroepen tot een meer gedecentraliseerde voor thematische politieke activiteiten op ruimere schaal. De Federatie staat dus in de nabije toekomst voor een trits belangrijke uitdagingen en dito opdrachten, vooral op or ganisatorisch en elektoraal vlak. Met de nodige samenwer king moeten we er echter gegarandeerd toe in staat zijn de SP ook in onze regio opnieuw naar hogere (resultaat) re gionen te voeren. Chris Vancoppenolle Federaal SP-Secretaris

Voor Allen | 1997 | | pagina 3