Alarmbel voor studiebeurzen Marcel Colla wil laagste pensioenen verhogen SP wil incassobureaus aan banden leggen Reactie van ABW-Jongeren op indexering van de studiebeurzen "Voor Allen" - 03 oktober 1997 5 Volgens minister van Pensioe nen Marcel Colla is er binnen de begroting ruimte ontstaan om de laagste werknemers pensioenen te verhogen. Daar enboven is hij van oordeel dat er binnen de ambtenarenpen- sioenen weliswaar moet inge grepen worden, maar dat deze aanpassing minder ingrijpend zal zijn dan vroeger gedacht. "Men dacht dat er bij de her vorming van de pensioenen van de werknemers en de zelf standigen bloed zou vloeien. Ze is echter sociaal aanvaard baar uitgevoerd en vanaf 1 ju li zonder vertraging in de uit betaling toegepast", aldus Colla in De Morgen. In die pensioenhervorming werd ook de mogelijkheid voorzien om de laagste pensioenen op te trekken wanneer de budgettai re toestand zo'n verhoging 1. Indexering van de studiebeurzen is niet voldoende Onderwijsminister Van Den Bossche heeft voor de derde opeenvolgende keer de studie toelagen voor het hoger on derwijs geïndexeerd met 2%. Volgens hem komt de studie toelage daarmee tegemoet aan de stijgende studie- en levens- kosten. De verdienste van de minister is volgens de ABVV-Jongeren dat hij consequent de studie toelagen voor het hoger on derwijs met 2% heeft geïnd exeerd, in tegenstelling met zijn voorgangers. In de perio de 1983-1994 werden de be dragen slechts vier keer ver hoogd. Het is evenwel totaal verkeerd om te beweren dat met de nieuwe indexering, de studie toelagen tegemoet komen aan de reële onkosten van stude rende jongeren en hun gezin nen. Enerzijds omdat in het verle den sommige ministers 'ver geten' zijn de beurzen aan te passen, waardoor er in feite een inhaalbeweging nodig is. zou toelaten. Colla denkt daarbij vooral aan mensen die reeds lang gepensioneerd zijn (mensen ouder dan tachtig jaar) en die meestal lagere pensioenen hebben. Colla wil ook de hervorming van de ambtenarenpensioenen nog tijdens deze coalitie realise ren, want "ik heb geen glazen bol, maar het kan alleen maar slechter gaan. Of je krijgt na de verkiezingen van 1999 een andere coalitie, of het blijft dezelfde, maar door het pro bleem te laten aanslepen zal die dan zwaarder moeten in grijpen, ik treed in detail maar ook in de privé pensioenen heb ik ervoor geijverd een aanpassing aan de welvaart te behouden. En in ieder geval wordt aan de huidige gepen sioneerden niet geraakt". De huidige indexering vol staat niet. Anderzijds omdat de bedragen in absolute cijfers nagenoeg dezelfde zijn gebleven, wat neerkomt op een daling. On derzoek waarop de huidige bedragen gebaseerd zijn da teert uit de jaren '80. Het H.I.V.A. berekende toen al, dat de reële studiekost in het hoger onderwijs 100.000 BEF bedroeg. Wanneer dit bedrag geïndexeerd wordt, dan zou een kotstudent vandaag recht hebben op een beurs van 200.000 BEF. Bovendien is het secundair onderwijs steeds in de kou blijven staan. Sinds 1989 is het aantal beurs studenten aan de universitei ten gedaald van 22% naar 15% en aan de hogescholen van 35% naar 25%. In dezelf de periode werd op de studie toelagen liefst 459 miljoen be spaard, ondanks het feit dat één op vijf achttienjarigen ho gere studies aanvatten. 2. Eisen ABW-Jongeren ABVV-Jongeren besluiten dan ook dat het studiebeurzen- De SP-Kamerleden Bob De Richter en Miche Dejonghe dienen zes wetsvoorstellen in om de consumenten beter te beschermen tegen overkredite- ring. Ook willen ze de incasso bureaus die er zich op toeleg gen schulden te recupereren, vaak op illegale wijze, regle menteren. Vooreerst willen de parle mentsleden dat er bij de Natio nale Bank van België ook een positieve kredietcentrale wordt ingesteld. Sinds 1985 worden daar al de mensen die met zware achterstallen van betaling kampen, geregis treerd. Dejonghe en De Rich ter willen die negatieve gege vensbank nu omvormen, tot een meer algemene, waarbij alle lopende overeenkomsten worden geregistreerd. Op die manier kunnen kredietgevers nagaan welke schuldenlast hun potentiële klant al heeft. Een tweede wetsvoorstel wil systeem vandaag niet meer te gemoet komt aan de financië le noden van studerende jon geren en hun gezinnen. Zij ei sen dan ook: Verhoging van de bedragen De studietoelagen moeten de reële studiekosten beter dek ken. Een automatische in dexering moet dit mogelijk maken. Daarnaast moeten de beursbedragen worden ver hoogd. Een nieuw en syste matisch kostenonderzoek moet hiervoor de basis zijn. Optrekken van de inko mensgrenzen De minimuminkomensgrens, die bepaalt of een student al dan niet recht heeft op een maximumbeurs ligt veel te laag. Voor een eeninkomens gezin met twee kinderen in het hoger secundair onderwijs, ligt de grens op een netto maandinkomen van 40.345 BEF. Ook de maximuminko mensgrens ligt te laag. Beide grenzen moeten opgetrokken worden met 10%. Dan hebben opnieuw meer gezinnen recht op een toelage. Een breder draagvlak Een ander knelpunt zijn de grote verschillen van de be de incassobureaus aan banden leggen. Incassobureaus wor den door bedrijven of particu lieren ingeschakeld om open staande schulden in te vorde ren. Niet zelden balanceren ze daarbij op of over de rand van het wettelijke; dreigbrieven en -telefoons, dreiging met inbe slagname van goederen van de schuldenaar, ook al hebben ze hiervoor geen enkele bevoegd heid... Soms wordt zelfs bet aling geëist van producten die niet eens waren besteld. Het wetsvoorstel wil elke commer ciële invordering van schulden bij consumenten verbieden. Het verbod geldt niet als de schulden een commerciële of professionele oorsprong heb ben, of als de invordering van schulden tot de essentie van de beroepstaak behoort, zoals bij advocaten of gerechtsdeur waarders. Een derde tekst wil de reclame voor kredieten indijken, een dragen in de diverse catego rieën van rechthebbenden. De bedragen moeten in de toe komst geleidelijk stijgen, naarmate het inkomen daalt. Een beurs voor bisstuden- ten Zolang er geen structurele op lossing komt voor het hoge faalpercentage, is het niet meer dan rechtvaardig dat er een regeling voor bissers komt, hoewel onder strenge voorwaarden. Behoud van de toelagen voor het secundair onderwijs De studietoelagen in het se cundair onderwijs zijn voor de vele gezinnen een belangrijke aanvulling van het gezinsinko men. Daarom moeten de be dragen voor het middelbaar onderwijs worden behouden en verbeterd door het optrek ken van de inkomensgrenzen annex bedragen. De invoering van een bo dem-kadastraal inkomen (KI) De KI-test die een goede wel vaartsnorm is, sluit ten on rechte een (kleine) groep men sen met een laag inkomen uit. De invoering van een bodem- KI waaronder de aanvrager niet kan uitgesloten worden is vierde voorstel wil de bescha mende aanplakking van affi ches aan de woning bij uitvoe rend beslag op roerend goed afschaffen. Dejonghe en De Richter wil len ook dat de OCMW's een grotere rol spelen ter voorko ming van schuldproblemen. Maar daarvoor moeten ze wel op de hoogte zijn. Daarom willen de twee Kamerleden dat het OCMW automatisch bericht krijgt van een aantal procedures zoals berichten van delegatie, van inbeslagname en van overdracht van loon. Tenslotte willen Dejonghe en De Richter dat er niet langer tot beslag kan overgegaan worden voor schulden minder dan 50.000 frank. Voor die kleine schulden moet men maar een betere oplossing zoe ken. Beslagprocedures kosten soms meer dan ze opleveren, besluiten Dejonghe en De Richter. nodig. Een vereenvoudiging van het aanvraagsysteem Gezien de complexiteit van het aanvraagsysteem zijn het vooral zwakkere maatschap pelijke groepen die uit de boot vallen. Zij zijn helemaal niet op de hoogte van hun recht op een toelage en zijn bovendien niet vertrouwd met het om slachtige administratieve aan vraagsysteem voor een beurs en het ingewikkelde bereke ningssysteem ervan. Een gro tere doorzichtigheid van het systeem is dan ook van cruci aal belang. Meer rechtszeker heid kan gegarandeerd wor den via een gebruiksvriende lijker decentralisatie van de administratie en betere samen werking van de diverse dien sten die bij deze problematiek betrokken zijn. 3. Meer informatie Wie meer informatie wil, kan terecht bij: ABVV-Jongeren Houtmarkt 1, 9300 AALST Tel. 053/78.78.78 Fax 053/77.26.52

Voor Allen | 1997 | | pagina 5